Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon z kanapą w jasnym kolorze, stojak na rosliny zroslinami w rogu pokoju, obok komoda w miodowy kolorze, białe ściany, drewniana podłoga

Uwielbiasz klasyczne filmy opowiadające o Jamesie Bondzie – najsławniejszym agencie na świecie? To właśnie w nich poznaliśmy niezwykłe wnętrza w stylu mid century, który dzisiaj, w swojej nowoczesnej wersji, jest jednym z najgorętszych trendów aranżacji wnętrz. Mid century modern miesza w sobie lekkość i przestronność z prostotą, ergonomicznością i uniwersalnością. Dzięki swojemu specyficznemu, oldshoolowemu sznytowi zachowuje jednak nutę ponadczasowej elegancji, która w nowoczesnych wnętrzach prezentuje się bardzo świeżo, stanowiąc świetną alternatywę dla nieco nadużywanego stylu scandi czy industrialnego.

Mid century + modern – co to oznacza?

Styl mid century, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi dosłownie od „środka” XX wieku. To właśnie w latach powojennych architekci postawili na prostotę, kontakt z naturą, wykorzystanie naturalnych materiałów i połączenie tego, co na zewnątrz, z tym, co wewnątrz. Ten styl lat 50 pełen był lekkich, otwartych przestrzeni – to wtedy narodziły się między innymi duże, otwarte kuchnie.

Zawarta w nazwie stylu fraza modern jest oznacza nic innego, jak nowoczesność. To po prostu przystosowanie pomysłów z połowy ubiegłego wieku do współczesnych wnętrz. Frazy te zaczęły być wykorzystywane razem już w latach 90. XX wieku, stając się pomysłem na klasyczne wnętrze dostosowane do dzisiejszych wymagań.

Jakie są cechy charakterystyczne tego stylu?

Wprowadzając do swojego wnętrza style wnętrz, zwłaszcza mieszające antyki z nowoczesnymi rozwiązaniami, łatwo przesadzić w którąś ze stron. Chcesz cieszyć się prawdziwym mid century modern w swojej aranżacji? Poznaj jego cechy charakterystyczne, które pozwolą Ci bezbłędnie poczuć jego niezwykły klimat.

  • Otwarte przestrzenie – lekkie i przestronne wnętrza są podstawą stylu mid century modern. Ich role często się zazębiają, a salon płynnie przechodzi w kuchnię. Charakterystyczna jest wielofunkcyjność pomieszczeń, które szybko ulec mogą metamorfozie. Rezygnując z niepotrzebnych ścian, nawet w niewielkim metrażu można uzyskać większą przestrzeń. Duże okna dodatkowo podkreślają otwartość wnętrza.
  • Designerskie meble – fantazyjne kształty designerskich mebli są nieodłączną częścią tego rodzaju wnętrz. Już nawet jeden ciekawy element pomoże wprowadzić charakterystyczny styl lat 50.
  • Naturalne materiały i kolory – ciepłe, jasne barwy drewna i kolory ziemi podkreślają połączenie wnętrza z tym, co na zewnątrz domu.
  • Oszczędność formy – proste kształty wyposażenia, geometryczne wzory i wszechobecna funkcjonalność z pewnością nie spodoba się tym, którzy kochają styl wiktoriański lub art noveau. Dzięki temu udaje się jednak wykrzesać tę niepowtarzalną lekkość.

Czy nowoczesny styl lat 50 to retro?

Chociaż inspiruje go styl lat 50, mid century modern to nie do końca styl vintage lub retro. Znajdziemy w obu co prawda wiele wspólnych elementów, jednak uwspółcześniony wersja pomysłów z połowy XX. wieku zmienia niektóre z nich. Jakie? Jednym z przykładów są kolorowe i wzorzyste tkaniny, które dzisiaj mają w sobie dużą dawkę naiwności i kiczu. Współcześnie stawia się na gładkie obicia mebli i tekstylia, a wzorzyste elementy stają się tylko ciekawym dodatkiem w postaci poduszek czy zasłon. Jeśli kochasz jaskrawe, neonowe barwy, z pewnością spodoba Ci się styl lat 80.

Kolory i materiały

Kolorystyka i wykorzystane materiały w tym stylu bezpośrednio wywodzą się z trendów i zainteresowań projektantów z lat 50-tych i 60-tych. Zmysłowość przede wszystkim miesza się tutaj z powojennym funkcjonalizmem i praktycznością, stanowiąc płaszczyznę do wielu aranżacyjnych zabaw. I tak dominujące, naturalne kolory ziemi i drewna mieszają się z zieleniami liści limonek, pomarańczową barwą zachodzącego słońca, zabrudzoną musztardą czy jaskrawością słoneczników.

To wszystko to barwy, które spotkać możemy za oknem – zgodnie z zasadą, że wnętrze domu powinno korespondować z tym, co znajduje się na zewnątrz. Współcześnie często zestawia się je z delikatnymi, zabrudzonymi bielami lub beżami, osiągając czystą i lekką aranżację.

Nie inaczej jest z materiałami. Mid century modern wykorzystuje surowce organiczne – przede wszystkim natknąć można się na drewniane obicia mebli, kamień, skórę czy metal. To właśnie sprawia, że wnętrze wydaje się takie przytulne, rozsiewając na całą przestrzeń swoje domowe ciepło. Biomorficzne kształty spotykanych gdzieniegdzie ozdób wykonywane były często z lśniącego winylu czy zyskującego ówcześnie na popularności plastiku. To niedrogi materiał, który świetnie dał się formować, stając się zwiastunem nadchodzącej epoki. Bardzo odróżniał się od ozdób spotykanych w opływającym bogactwo i luksus stylu art déco.

Meble

Wyjątkowe meble mid century modern charakteryzuje przede wszystkim prostota i funkcjonalność, w której nie ma miejsca na przepych. To nie styl barokowy, którego meble pełne są ornamentów i zdobień. Wykonane z naturalnych materiałów, drewniane meble mid century mają prezentować się lekko i cechować nieskomplikowaną formą. Współcześnie, łącząc styl lat 50., 60. czy nawet 70. obok siebie, zestawia się łagodne, opływowe kształty i geometryczne bryły. Razem prezentują się bardzo eklektycznie!

Świetnym pomysłem na wyjątkowe meble mid century modern jest odnowienie designerskich mebli z epoki, dzięki którym wprowadzisz do wnętrza wyjątkowy klimat. Już jeden taki model sprawi, że przestrzeń wypełni się wyjątkowym klimatem.

Jak udekorować dom w stylu mid century modern?

Ozdabiając wnętrze w stylu mid century modern nie można przesadzić – nie ma w nim miejsca na wypełniające każdą wolną przestrzeń bibeloty. Mogą one niepotrzebnie zagracić wnętrze, odzierając je z tej charakterystycznej lekkości i otwartości. Jak więc je udekorować?

Tak jak w stylu modern classic, warto postawić na starannie przemyślane obiekty. W aranżacjach mid-century doskonale sprawdzi się designerska lampa, która dzięki prostocie reszty pomieszczenia skutecznie przykuwać będzie wzrok, nie odbierając wnętrzu świeżości. W zestawieniu z drewnianymi obiciami mebli wypróbuj oświetlenie wykonane z metalu i szkła, które niezwykle dobrze ze sobą współgrają. Postaw na niewielkie, eleganckie kinkiety, fantazyjne lampy wiszące lub te wysokie i twardo stojące na ziemi.

Jako ozdoby z powodzeniem wykorzystać możesz również skromne rzeźby, geometryczne grafiki o wyrazistych barwach, minimalistyczne wazony czy misy.

Planujesz zaaranżować swoje mieszkanie w stylu mid century modern? Koniecznie sprawdź nasze pomysły na zjawiskowe wnętrza!

Mid century w lofcie: salon

Wysokie, loftowe wnętrza idealnie nadają się do tego, by stały się nośnikiem stylu mid century modern. W dużym salonie przede wszystkim warto postawić na silny element, który stanie się centralnym punktem całej otwartej przestrzeni. Może to być duża, designerska sofa lub prosty, geometryczny stolik kawowy. W towarzystwie ciekawych, ulubionych foteli wykonanych w stylu lat 50. Uzupełniony dywanem o fantazyjnym kształcie zamieni pustą przestrzeń w ulubione miejsce odpoczynku całej rodziny. Duża, wisząca lampa dopełni dzieła, zachwycając wszystkich swoim obłym kształtem. Dobrym miejscem na przemycenie odrobiny koloru będą powieszone na ścianach lub oparte o komody grafiki z geometrycznymi wzorami.

Gabinet w stylu mid century modern

Jeśli planujesz modny, nowoczesny gabinet w eleganckim stylu, to mid century modern jest stworzony wprost dla Ciebie. Spokojne wnętrze skąpane w butelkowej zieleni charakteryzuje się nie tylko wygodą i funkcjonalnością, ale także pomaga się wyciszyć i skupić na pracy. Solidne biurko z lśniącego wnętrza dopełni dzieła, stając się Twoim ulubionym meblem w całym domu. Nie zapomnij również o wygodnych fotelach! Szukając wnętrza łączącego w sobie zdobycze nowoczesności z formalnością tradycyjnych wnętrz, sprawdź koniecznie ciekawy styl transitional zwłaszcza gdy projektujesz wymarzony gabinet.

Artystyczna sypialnia mid-century

Z harmonią wypełniającą sypialnię w stylu mid century modern stanąć w szranki może jedynie styl francuski. Tutaj jednak nie mamy do czynienia z paryskim eklektyzmem, a z lekkością i prostotą, która dba nie tylko o spójny wystrój, ale także pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu. W wyposażeniu rządzi minimalizm, naturalne materiały, a centralnym punktem aranżacji jest duże, wygodne łóżko. Nawet wybierając lampkę nocną, warto postawić na tę o geometrycznym kształcie, który doskonale dopasuje się do aranżacji. Pastelowe kolory umożliwiają wyciszenie się, ale z powodzeniem można przełamać je akcentem w postaci ciekawej grafiki.

Styl mid century modern stanowi świetną alternatywę dla wszechobecnego stylu industrialnego czy skandynawskiego. Bierze to, co najlepsze z chłodnego minimalizmu, zestawia z najświeższymi trendami i pomaga stworzyć przestronną aranżację, której nie brakuje pazura. Chcesz poznać więcej pomysłów na zjawiskowe wnętrza? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych przewodników, inspiracji i najlepszych ofert dla pięknego domu.