Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon w stylu hamptons z szarobeżowymi meblami i niebieskimi tekstyliami i dekoracjami

Jeśli nie wiesz jak wyglądają wnętrza urządzone w stylu hampton obejrzyj koniecznie film „Lepiej późno niż później” z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem. Historia sympatyczna i zabawna, ale główną rolę gra w niej nie tyle gwiazdorska para co… dom bohaterki. Położony nad brzegiem oceanu i urządzony w stylu hampton. Podobno na jego wnętrzach wzorowało się mnóstwo wakacyjnych domów gwiazd Hollywoodu, a u nas zapoczątkował modę na wnętrza amerykańskie. Nic dziwnego! Pomimo, że wygląda bardzo elegancko, nie onieśmiela luksusem a wręcz przeciwnie – zachęca oglądającego i kusi mówiąc „czuj się jak u siebie”. Taki właśnie jest styl hampton! Beztroski, elegancki, ponadczasowy.  

Hamptons – co to oznacza? 

Ten jeden z najbardziej lubianych dziś stylów nazwę zawdzięcza ekskluzywnym nadmorskim kurortom usytuowanym wzdłuż wybrzeża Long Island na północy Nowego Jorku. To tutaj właśnie spędzają lato gwiazdy światowego kina i zamożni nowojorczycy. Jak łatwo się domyśleć przyzwyczajeni do komfortu mieszkańcy Manhattanu również swoje domy wakacyjne zaczęli urządzać ze smakiem, inspirując się głównie stylem marynistycznym. Przez lata kojarzony był z malowniczymi miasteczkami, aż wreszcie  zyskał popularność na całym świecie. Kilka sezonów temu dotarł także do nas i wciąż nie traci na popularności. 

Czym charakteryzuje się styl hampton? 

  1. Jasne kolory

    Na tle dominującej bieli i beżów pięknie komponuje się paleta błękitów, począwszy od subtelnych pastelowych po ciemny gran

  2. Naturalne materiały

    Drewno, wiklina, len, ale też kamień, rattan czy żeglarskie płótno.

  3. Tradycyjne kształty

    Począwszy od mebli (mile widziane antyki, ale stosowane z umiarem) na dekoracjach kończąc.

  4. Marynistyczne dodatki

    Muszle, koralowce, ryby, figurki morskich koników, statuetki w postaci żaglowców.

Do jakich wnętrz pasuje styl hamptons? 

Chcesz urządzić klasyczne wnętrzeale nie wiesz w jakim pójść kierunku? Podoba Ci się styl wiktoriańskilub meble biedermeier, ale boisz się efektu muzealnej przestrzeniMyślałeś o stylu transitionalale wolisz mniej formalne aranżacje, bardziej na luzie i z wakacyjnym szlifem. Dobrym wyborem będzie styl hampton. Pamiętaj, że pasuje on do dużych przestrzeni, pełnych dziennego światła, słońca i oddechu. Dom nad brzegiem morza jak w filmie Nancy Meyers to najczęściej nieosiągalne u nas marzenie, ale plażę może zastąpić przecież widok na piękny ogród. Oczywiście hamptons polubi też metraż miejskich kamienic i apartamentowców – ważne, żeby przestrzeń była spora. W bardzo ciasnych pomieszczeniach będzie mu trudniej w pełni rozwinąć skrzydła. 

Styl hampton w bloku: inspiracja

Styl hampton – kolory

Styl hampton został stworzony z myślą o domach na wakacje, nic więc dziwnego, że najwięcej inspiracji czerpie z kolorów natury. Bazą jest biel, która rozjaśnia, rozświetla i optycznie powiększa. Jej cieplejsze odcienie najczęściej pojawiają się na ścianach i meblach. Na jej tle rysują się tonacje błękitów – począwszy od delikatnego, pastelowego odcienia pogodnego nieba po ciemny, prawie granatowy jak wzburzony ocean. Najczęściej występują w roli dodatków, deseni na poduszkach, wazonach chinoiserie czy porcelanie. Towarzyszą im beże – piaskowy, kremowy, kość słoniowa, kolory naturalnego drewna, a także chłodniejsze jasne szarości.  

Styl hampton – meble

Powinny być po pierwsze nieziemsko wygodne, po drugie – eleganckie. Formy? Raczej proste, ale klasyczne – designerskich nowinek o wymyślnych kształtach w stylu hampton nie znajdziesz. Duże sofy obite są wysokiej jakości naturalnymi tkaninami (len, bawełna, wełna) – i koniecznie ozdobione poduszkami oraz pledami dla podkreślenia przytulnego klimatu. Poza meblami tapicerowanymi dominują drewniane, często malowane na biało (konsole, stoliki lub skrzynie pełniące ich rolę), ale także lekkie wiklinowe przywołujące wakacyjny nastrój. Mogą pojawić się też jeden czy dwa antyki – nie za wiele, żeby nie stworzyć muzealnej scenografii. Wystrój ma być w końcu lekki i na luzie.  

Marynistyczne dekoracje 

Dodatki do wnętrz w stylu hampton powinny być proste, ale eleganckie i najlepiej inspirowane nadmorskim kurortem. A więc mile widziane są wszelkiego rodzaju wazony w kobaltowy wzór, latarenki, koralowce, kotwice, plecione kosze czy pledy w błękitne desenie. Dekoracje nie muszą być kosztowne, wiele z nich możesz przywieźć z wakacji jak muszle, fantazyjnie wygięte konary, piękne kamienie czy dekoracje uplecione z żeglarskiej liny.  

Styl hampton – jak urządzić dom? 

Salon 

Jak w każdym salonie także i tym pierwsze skrzypce powinien grać zestaw wypoczynkowy. Miękkie białe sofy udekoruj poduchami w błękitne desenie (najcześciej pasy, ale też kwiaty), pomiędzy nimi postaw stolik – masywny z drewnianym blatem lub lżejszy ze szklanym, a jeśli chcesz bardziej nawiązać do wakacyjnego nastroju – rattanowy. Na pomocniczych stolikach lub konsolach ustaw stołowe lampy – takie klasyczne, na ceramicznych podstawach, z abażurami z tkanin. Drewnianą podłogę przykryj dywanem w marynarskie pasy, ale nią całą – pochwal się pięknym wzorem jodełki. Pamiętaj o nadrzędnej zasadzie stylu hampton – musi być elegancko, luksusowo, ale przytulnie i swojsko. Czy da się to pogodzić? Jak najbardziej! 

Sypialnia 

Zaaranżuj ją tak, żebyś mógł w niej naprawdę się zrelaksować. Zacznij od kolorów – najlepiej wypoczywa się w jasnych i wbrew pozorom raczej chłodniejszych barwach. Biel i błękit będą strzałem w dziesiątkę. Ścianę za łóżkiem udekoruj tapetą w morski deseń – np. koralowców lub bardziej klasyczny w biało-granatowe pasy. Będzie mocniejszym akcentem, który ożywi stylizacje. Na jej tle ustaw łóżko – koniecznie duże, wygodne, z miękkim pikowanym zagłówkiem, a po bokach rozstaw symetrycznie szafki ze stylowymi lampami z abażurem. Pościel z lnu, perkalu lub organicznej bawełny nakryj piękną narzutą w waflowy wzór i udekoruj poduchami. Przytulności dodadzą jutowe chodniki i wiklinowe kosze na drobiazgi. 

Łazienka 

Powinna zachwycać ponadczasowym, stylowym wystrojem. Idealnie do stylu hampton będą pasować tradycyjne płytki cegiełki lub proste dekory, które układa się na ścianie jak… parkiet – w klasyczną jodełkę. Ściany możesz też ozdobić wodoodporną tapetą w marynistyczny wzór. Umywalki, wanny, miski WC powinny nawiązywać do stylistyki lat 30., a meble do kuchennych z frezowanymi frontami. W centralnym miejscu, nad umywalką – powieś duże lustro z klasycznymi kinkietami po obu stronach. 

Taras 

Połącz na swoim tarasie styl hampton i styl śródziemnomorski. Zaaranżuj go podobnie jak salon – niech latem będzie jego przedłużeniem. Masywne salonowe meble zastąp lżejszymi, ażurowymi. Przy wygodnej, miękkiej kanapie postaw wiklinowe fotele podobne do klasycznych uszaków – z wygodnymi podłokietnikami i wysokim oparciem. Będą wyglądać jak kosze na sopockiej plaży. Do wypoczynkowego kompletu dodaj koniecznie stolik z bielonego drewna, dużo poduch (niektóre mogą pełnić rolę siedzisk) i rattanowe pufy. Na tarasowe dechy narzuć jutowe chodniki. No i oczywiście pamiętaj o roślinach. Taras w stylu hampton musi tonąć w zieleni. 

Modern hamptons – jak wygląda nowa odsłona tego stylu? 

Jest nieco nowocześniejszy i bardziej kolorowy, choć krzykliwych odcieni nadal nie toleruje. W palecie barwnej oprócz wspomnianych beżów, odcieni bieli i błękitów pojawił się lawendowy, musztardowa żółcień, a nawet czekoladowy brąz i złoto. Taka wersja stylu hampton popularna jest zwłaszcza w Australii, gdzie oprócz bogatszej kolorystyki i geometrycznych deseni mieszkańcy zaczęli eksperymentować także z formami mebli. Zainspirował ich styl art deco, który zaczęli wprowadzać (z umiarem) do hamptwonowskich wnętrz. Tak zaaranżowane klasyczne wnętrze jest ponadczasowe, spójne i nadal nic nie traci z uroku wakacyjnego letniska.  

Święta w stylu Hamptons

Nadmorska elegancja pasuje również do okresu świątecznego. W tym sezonie bożonarodzeniowa klasyka może wyglądać inaczej, luksusowo, szykownie i swobodnie zarazem. Kolory typowe dla stylu Hamptons doskonale pasują do świątecznej aranżacji. Błękity nawiązują do zimowej aury, a srebro opromienia wnętrze eleganckim blaskiem. Morskie i świąteczne motywy pięknie wyglądają razem! To nieoczywiste połączenie ożywia klasykę i nadaje jej intrygujący wygląd, nie zaburzając przy tym harmonii wnętrza. Wszystko dzięki wspólnej kolorystyce.

Spodobał Ci się styl hampton, ale nie wiesz gdzie kupić elementy wyposażenia, które będą do niego pasowały? Zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tu bogaty wybór mebli i dodatków w tym właśnie stylu.