Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Zbliżenie na czterolistną koniczynę

Kiedy widzisz czarnego kota, który przebiega drogę może nie spluwasz już trzy razy przez lewe ramie, ale wahasz się czy oby nie zboczyć z kursu. Spotykasz kominiarza – łapiesz się za guzik, a na pęknięte lustro patrzysz z niepewnością. Jeśli jesteś przesądny spraw sobie talizman, który będzie Cię chronił. Niektóre naprawdę przynoszą szczęście. Czy to się sprawdza? Na dwoje babka wróżyła… My wierzymy, że tak. Zobacz, które symbole szczęścia warto mieć w domu.

Skąd pochodzą przesądy związane z symbolami szczęścia?

Od dawien dawna wierzono, że niektóre rzeczy mają nadprzyrodzona moc – potrafią chronić przed złymi duchami, sprawować opiekę, dopomagać szczęściu. Większość przesądów ma swoje źródła w lokalnych legendach, tradycjach, wierzeniach, inne np. te wywodzące się z krajów azjatyckich doszukują się potwierdzenia sięgając do filozofii. Dziś czujemy przed nimi respekt, ale nie traktujemy już tak na serio i dosłownie. Większość to po prostu ładne przedmioty, które często stają się miłym dodatkiem do ubioru lub piękną ozdobą domu. Symbole szczęścia wprowadzają magiczną atmosferę podczas Andrzejek. Jeśli szykujesz lanie wosku, wróżenie z kart, wróżenie z ręki czy inne wróżby andrzejkowe – nie może ich zabraknąć. Połóż je obok ciasteczek z wróżbą, powieś na ścianie, uczyń częścią zabawy. Warto, żebyś wiedział co oznaczają.

Symbole szczęścia w dekoracji wnętrz

Tęcza

Kiedy wychodzi po deszczu i rozwija wszystkie kolory uważamy to za cud natury. Przyjęło się uważać, że kto ją zobaczy będzie miał powód do radości. Dlatego tęczowe kolory warto wprowadzić do domu choćby na tkaninach i dodatkach.

Kolor drzwi

Mówi się „tak Cię piszą jak Cię widzą”. Jest w tym trochę prawdy i staropolskiej mądrości. Wielu odwiedzających nas ludzi ocenia dom już od progu. A pierwsze z czym się stykają to drzwi wejściowe. Warto zadbać o to, żeby były estetyczne i pomalowane na piękny kolor. Podobno od tego jaki wybierzemy zależy pomyślność i powodzenie mieszkańców. Drzwi wychodzące na północ powinny być koloru granatowego, na południe czerwonego lub pomarańczowego, na wschód białe lub szare, a na zachód brązowe.

Lustra jako symbole szczęścia

Optycznie powiększają i modelują przestrzeń, oprawione w ciekawą ramę – dekorują. Warto też wiedzieć, że odpychają złą energię a przyciągają dobrą. Teraz są bardzo modne, więc nie będziesz miał problemu, żeby znaleźć na nie miejsce w domu. Z punktu widzenia feng-shui najlepiej powiesić je tak, żeby mogła się w nim przeglądać zieleń. W ten sposób matka natura obdarzy Cię energią Chi mającą uzdrawiającą moc.

Miska z owocami

Według feng-shui, aby w domu zapanowała dobra energia i dobrobyt należy ustawić w widocznym miejscu miskę z owocami. Jakimi? Zaleca się, żeby były to cytrusy – symbol życia i urodzaju – ale trudno przecież rezygnować z innych pysznych odmian. Warto wiedzieć co symbolizują. I tak brzoskwinia oznacza miłość, zdrowie i bogactwo. Granat – płodność i szczęście rodzinne. Jabłka są symbolem pokoju, zdrowia i harmonii, gruszki macierzyństwa i długowieczności, a winogrona – gościnności.

Czy kolory też symbolizują szczęście?

Kolory to nie tylko kwestia gustu i estetyki. Od lat mają znaczenie w tradycji każdego kraju. Do symboliki kolorów przywiązani są szczególnie Chińczycy, uważając, że każda barwa ma swoją moc i co innego symbolizuje. Każdej przypisują się też inny żywioł.

Czerwień to najbardziej popularny kolor wiązany z ogniem. Symbolizuje odwagę, szczęście, witalność, sukces i dobrą passę. Nie bez powodu w odcieniach tej barwy urządza się w Chinach festiwale, wesela i inne ważne imprezy. Czerwone latarnie zdobią biura i rezydencje, a podczas chińskiego Nowego Roku czerwone koperty wypełnia się pieniędzmi i wręcza jako podarunek zwiastujący dobrobyt.

Żółty to kolor cesarski, przypisywany ziemi. Podczas dynastii Song do budowy pałaców używano wyłącznie żółtej glazury, a cesarze i mnisi buddyjscy ubierani byli w żółte szaty. Kolor ten uważany jest za symbol uwolnienia się od potrzeb materialnych, oznacza władzę, moc i bogactwo.

Niebieski symbolizuje wiosnę i niesie ze sobą pozytywne skojarzenia. Oznacza uzdrowienie, zaufanie i długie życie. Jego odcienie służą w Chinach do dekoracji domów w celu zapewnienia długowieczności i harmonii.

Symbole szczęścia: cyfry, które przynoszą powodzenie

Feralna trzynastka… Czy Ty też unikasz tej cyfry jak ognia uważając, że przynosi pecha? Przesąd ten przywędrował do nas ze średniowiecznej Francji i wiąże się z zakonem templariuszy, który w piątek 13 października 1307 roku został zamknięty przez Filipa IV Pięknego. Od tego czasu powszechnie się uważą, że w piątek 13 najlepiej przeczekać pechową datę w domu. Liczby są jednym z najwcześniejszych znaków znanych ludzkości, dlatego od zawsze przypisywano im magiczne właściwości.

Włosi za tajemniczą i złowróżbną uznają cyfrę 17, a w symbolice satanistycznej za źródło zła uznawana jest szóstka. Na szczęście nie wszystkie liczby sprowadzają na nas nieszczęścia. Do cyfr, które mają pozytywne konotacje należy siódemka uważana przez starożytnych Greków za magiczną bo odnosząca się do siedmiu planet na niebie. Chińczycy za szczęśliwa cyfrę uznają ósemkę – obrócona oznacza znak nieskończoności i symbolizuje bogactwo – oraz dziewiątkę, która odnosi się do męskiej siły, uznania i szacunku. Podobno za mieszkanie na ósmym piętrze są skłonni słono zapłacić.

Symbole szczęścia: rośliny

  1. Czterolistna koniczyna

    Według legendy sięgającej 200 roku p.n.e druidzi z Brytanii uznali czterolistną koniczynę za święty symbol ułatwiający komunikację z duchami przodków – miało to zapewnić ich przychylność i chronić przed złem. Do dziś jej znalezienie ma przynosić szczęście tyle, że nie jest to takie proste – wymaga wiele spostrzegawczości i… szczęścia właśnie. Ale kiedy to się już stanie najlepiej zasuszyć wdzięczną roślinkę i nosić w portfelu. Każdy listek ma inną symbolikę – pierwsze trzy oznaczają wiarę, nadzieję i miłość, a czwarty… szczęście.
  2. Bambus

    Ta efektowna roślina pochodząca z Azji od czterech tysięcy lat należy do symboli szczęścia. W jakiej dziedzinie życia zapewnia dobrodziejstwo – to już zależy od ilości łodyg, które wypuści. Trzy oznaczają szczęście, pięć – bogactwo, siedem – zdrowie, a mając w domu dwadzieścia jeden łodyg spełnisz wszystkie swoje marzenia.
  3. Drzewko szczęścia

    Popularny niemal w każdym domu grubosz to lubiana roślina doniczkowa szczególnie przez amatorów – nie stwarza wielu problemów i jest bardzo dekoracyjny. Ale ma jeszcze jedna zaletę – symbolizuje życie, zdrowie, długowieczność, mądrość, dostatek i bezpieczeństwo. Jego mięsiste listki przypominają kształtem monety, które według chińskiej legendy spadały z drzewa na ziemię przy potrząśnięciu gałęziami.
  4. Kwiat lotosu

    Według egipskiej mitologii wyłonił się z wodnego chaosu, a kiedy rozwinął płatki ukazał się bóg słońca Ra. Odtąd kiedy słońce zachodzi lotos zamyka płatki i chowa się pod wodę, a z nastaniem świtu wypływa na powierzchnię ukazując się w całej krasie. Lotos uważany był za ucieleśnienie doskonałości, gdyż jednocześnie ma kwiaty, pąki i owoce, a spotykają się w nim przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zgodnie z wierzeniami wielu kultur symbolizuje piękno, czystość, reinkarnację oraz doskonałość.

Zwierzęce symbole szczęścia

Żaba z pieniążkiem

Jest nie tylko symbolem szczęścia, ale i dobrej fortuny. Najczęściej przedstawiana z monetą w pyszczku lub jako siedząca na pieniążkach, czasem na słoniu lub żółwiu (te zwierzęta też łączone są z bogactwem i pomyślnością). Oprócz przyciągania pieniędzy może być fajną dekoracją stolika, komody czy biurka. Ważne, żeby była obrócona na wnętrze a nie do ściany – wtedy przepowiednia się spełni!

Biedronka

Nazywana też Bożą Krówką, to sympatyczny owad będący zwiastunem czegoś dobrego. Od dawna znany jest przesąd, że jej zabicie może sprowadzić nieszczęście. Z larwy przemienia się w pięknego czerwonego chrząszcza ze skrzydełkami ozdobionymi czarnymi kropeczkami. Biedronka, zwłaszcza ta z magiczną ilością siedmiu kropek, przynosi zawsze dobrą nowinę, zwiastując nadchodząca miłość i szczęśliwe rozwiązanie kłopotów.

Słoń

Porcelanowej figurce tego majestatycznego zwierzaka przypisuje się magiczne moce. Ale uwaga: szczęście przynosi tylko słoń z uniesioną trąbą, zwiastując dobrobyt i pomyślność. Z głową słonia był ukazywany hinduski bóg Genesha, który przynosił szczęście. Magiczne figurki od wieków powstają z porcelany, fajansu, ebonitu… ale popularne są też talizmany w postaci wisiorków-słoni – warto taki mieć podczas ważnego spotkania czy egzaminu. Sukces gwarantowany!

Symbole szczęścia kojarzone z innymi kulturami

Oko proroka

Jadąc do Turcji czy Grecji na każdym kroku spotkasz te symbole szczęścia – niebieskie wisiorki ze szklanej masy. Według lokalnych wierzeń oko proroka ma chronić przed złym spojrzeniem. Nazar Boncuk – tak nazywa się tam talizman – wieszany jest na drzwiach domów, na lusterkach w samochodach. Pęknięty wymienia się na inny uważając, że pochłonął zły urok.

Hinduska swastyka

W Europie źle się kojarzy, ale w Indiach jest symbolem szczęścia i pomyślności, a zagięte pod kątem ramiona krzyża utożsamiane są z czterema siłami natury lub porami roku. Znak ten znany był także wśród Słowian, a w okresie I Rzeczypospolitej pojawiał się w niektórych herbach szlacheckich. Na Podhalu malowano go na belkach stropu, gdzie jako symbol Słońca, miał chronić przed złem.

Yin i yang

Wywodzi się ze starożytnej filozofii chińskiej, ale korzysta z niej także współczesna ezoteryka. Te dwie złączone ze sobą łezki – czarna i biała – uzupełniają się i nie mogą bez siebie funkcjonować. Mają zapewniać równowagę wewnętrzną, wzmacniają organizm i chronią przed działaniem złych mocy.

Dłoń Fatimy

Ma znaczenie mistyczne – wyraża siłę, moc i błogosławieństwo. Otwarta dłoń z pięcioma palcami ma ochraniać noszącą ją osobę przed rzuconym urokiem, przekleństwem, złą energią. W tradycji szyickiej amulet wykonuje się ze srebra, które symbolizuje czystość, ale i ten ze złota ma magiczną moc. Na pewno zadziała noszony jako wisiorek na szyi czy przy bransoletce – niektórzy nie chcąc się rozstawać z symbolem tatuują rękę Fatimy na skórze.

Statuetka buddy

Najczęściej siedzącego, z uśmiechem na twarzy, nie tylko jest piękna ozdobą domów czy ogrodów, ale podobno wpływa też na nasze samopoczucie. Twarz Buddy jest duchowym symbolem spokoju, błogości i mądrości, a według wierzeń figurka postawiona w widocznym miejscu zapewnia opiekę, harmonię z otaczającym światem, chroni dom przed tymi, którzy życzą Ci źle.

Symbole szczęścia – talizmany i amulety

Królicza łapka

Ma moc odpierania złych mocy. To bardzo stary przesąd wywodzący się z kultury plemion celtyckich. Wierzono, że młody chłopak chcąc stać się mężczyzna musi upolować królika, a na znak dzielności i męstwa nosić przy sobie królicza łapkę. Uważano też, że amulet przyłożony do chorego miejsca uzdrawia. I tak zaczęto uznawać go na całym świecie za symbol szczęścia.

Podkowa

Ludowi bajarze opowiadali, że skrzaty sprowadzające nieszczęście boją się jak ognia metalu i półksiężyca. Dlatego wieszano podkowy, który miały chronić domostwo przed pechem i chorobami. Do dziś wierzy się, że znaleziona podkowa to fart. Powieś ją ramionami do góry jeśli zależy Ci na szczęściu, albo skieruj w dół – uchroni Cię przed zazdrością, odciągnie nieproszonych gości.

Łapacz snów

Ten amulet wywodzi się z plemion indiańskich i według tamtejszych wierzeń ma dopuszczać do nas dobre sny a odpędzać złe. Łapacze snów są ostatnio bardzo popularne również ze względu na swój dekoracyjny charakter. Piękna ozdobę warto powiesić w sypialni, a z pewnością nie przyśni Ci się żaden koszmar.

Grosik

Utarło się, że jeśli wręczasz komuś upominek w formie portfela powinieneś obowiązkowo włożyć do niego symboliczny grosik na szczęście, który ma gwarantować dobrobyt. Grosik wręcza się także kiedy chcesz podarować coś ostrego – według przesądu bowiem ostre narzędzia nie wróżą nic dobrego, aby więc zapobiec nieszczęściu należy do nich dołączyć grosik.

Kilka innych nietypowych

  • Skarabeusz – To jeden z najpopularniejszych symboli w dawnym Egipcie. Z jego wizerunkiem robiono amulety i talizmany z drogich kruszców i kości słoniowej, przedstawiano go w formie malowideł w grobowcach. Naszyjniki i pierścienie ze skarabeuszem chroniły przed złymi mocami, pozwalały osiągnąć spokój ducha. Dziś chętnie używany jest we wnętrzach jako dekoracja na ścianę, ozdobna gałka do mebli czy statuetka do postawienia.
  • Węzeł miłości – Wspiera długotrwałe związki, pomaga w rozwiązywaniu konfliktów, chroni od zazdrości i zawiści. Węzeł w formie wisiora zakończony jest zazwyczaj ozdobnym chwostem, a dodatkowo ma doczepioną chińską monetę na szczęście. Większy wiesza się na ścianie lub w drzwiach, mniejszy nosi jako brelok, np. przy kluczach. Wprowadza pozytywną energię, oczyszcza ze złych emocji.

Kamienie: symbole szczęścia przynoszące dobrą energię

Kamienie szlachetne to jedne z najstarszych symboli szczęścia. Podobno energia w nich zamknięta potrafi uzdrawiać ciało i duszę. Dlatego warto przypisany kamień nosić przy sobie. A który wybrać? Wróżki radzą rozsypać różne kamienie i wybrać ten, który najszybciej zwróci Twoją uwagę. Różowy kwarc i szmaragd przyciągają miłość – często są pięknie oprawiane w pierścionkach zaręczynowych. Granat i ametyst pomagają rozwinąć karierę – dobrze nosić je przy sobie jeśli myślisz o zmianie pracy, wybierasz się na rozmowę z szefem. Malachit zapowiada zmiany – to co odkładałeś na potem wreszcie się spełni. Bursztyn – dodaje odwagi, jego słoneczny kolor przyciąga dobrą energię, radość i ciepło. Nie powinieneś rozstawać się z jaspisem jeśli masz trudność w podejmowaniu decyzji. Pomoże Ci z rozsądkiem i rozwagą podchodzić do niektórych spraw.

Czy masz już swój amulet, który przynosi Ci szczęście? A może jakąś rzecz, którą darzysz specjalnym zaufaniem? Przeczytaj, które symbole szczęścia są dla Ciebie ważne i sama zrób swój talizman. Zarejestruj się na Westwing, żeby znaleźć inne inspiracje na jesienne wieczory magii.