Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
oświetlenie przedpokoju inspiracje

Niektórzy uważają, że przez przedpokój się tylko przechodzi, dlatego jego oświetlenie nie jest tak istotne jak w przypadku kuchni czy salonu. Zazwyczaj ograniczają się do powieszenia jednej lampy, która według nich w zupełności wystarcza. Tymczasem są w błędzie. Oświetlenie przedpokoju pełni nie tylko praktyczną rolę. Dobrze dobrane tworzy odpowiedni nastrój, modeluje przestrzeń, ukrywa wady a podkreśla atuty, optycznie powiększa i podwyższa pomieszczenie, wreszcie – pełni rolę dekoracyjną. Dowiedz się, jakie powinno być oświetlenie modnego przedpokoju i zastosuj się do rad naszych stylistów.

Oświetlenie przedpokoju – poświęć mu czas

Umiejętnie dobrane źródło światła potrafi czasem zdziałać prawdziwe cuda. Nie tylko podkreśli walory estetyczne, wykreuje odpowiedni klimat, ale też zadba o Twoje bezpieczeństwo i wygodę.

Często zdarzało Ci się wstawać w nocy i szukać po omacku włącznika? Takie ostre światło zapalone nagle w ciemności działa agresywnie na oczy i psychikę prawda? Teraz jest na to sposób. Coraz popularniejsze są rozwiązania ledowe, które emitują dyskretne światło i co najważniejsze mogą świecić nawet przez całą noc – są energooszczędne i nie oślepiają. Niektóre mają zamontowany czujnik ruchu. Tego rodzaju świetlówki czy paski ledowe ukrywa się najczęściej w stopniach schodów, albo w listwach sufitowych czy podłogowych.

Punktowe, kameralne światło przydaje się też kiedy potrzebujesz coś znaleźć. Często montuje się je w szafach garderobianych. Takie światło włącza się automatycznie po otwarciu drzwi, dzięki czemu nie musisz oświetlać całego przedpokoju, żeby wyjąć płaszcz. 

Weź pod uwagę kształt i rodzaj pomieszczenia

Jeśli masz mały lub wąski przedpokój i dodatkowo nie dociera do niego dzienne światło, oświetlenie przedpokoju powinno być tak dobrane, żeby pomieszczenie było jasne nie tylko wieczorem, ale i za dnia, ale też żeby wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Ściany w przedpokoju powinny mieć jasne kolory – to oczywista sprawa, ale nie wystarczająca. Potrzebnych będzie kilka źródeł światła.

W wąskim korytarzu sprawdzą się równomiernie montowane w suficie halogeny lub listwy ledowe ukryte np. we wnęce sufitowej. Sprawdzą się także plafony i spoty szynowe, które można kierować w dowolne miejsce, modelując światłem przestrzeń. Równie efektowne są tradycyjne kinkiety montowane na ścianie – jeśli mają ruchome oprawki, warto skierować je w górę, gdy chcesz podwyższyć optycznie pomieszczenie, lub w dół, jeśli jest zbyt wysokie.

Wydawać by się mogło, że właściciele przestronnych przedpokojów w formie kwadratu mają łatwiej. Niezupełnie.

Większa przestrzeń to więcej miejsca do oświetlenia. Ustawny korytarz, od którego odchodzą wejścia do pozostałych pomieszczeń wymaga centralnie zawieszonej lampy, która równomiernie go oświetli. Powieś ją na odpowiedniej wysokości, tak żeby nie przeszkadzała. Ale jedna lampa to stanowczo za mało. Przydadzą się dodatkowe kinkiety – dają kameralne, nastrojowe światło i można je rozmieścić w różnych częściach przedpokoju: przy wejściu, wokół lustra, w pobliżu wieszaka.

Jeśli na ścianach planujesz powiesić obrazki do przedpokoju wyeksponuj je przy pomocy światła. W sprzedaży są specjalne kinkiety montowane na odpowiednio wyprofilowanym ramieniu, które oświetlają tylko dzieło sztuki, a przy okazji tworzą kameralny nastrój w przedpokoju.

W dużym korytarzu zazwyczaj jest miejsce na szafę. Rozważ dodatkowe oświetlenie jej wnętrza, żeby nie szukać niczego po omacku. Najprostszym rozwiązaniem jest pasek ledowy zamontowany wzdłuż drążka na ubrania.

Idealne oświetlenie przedpokoju

Przedpokój jest wizytówką domu, ale też miejscem, które łączy inne pomieszczenia. Powinien być nie tylko ładnie urządzony, ale i przytulny. Miły nastrój możesz zbudować przy pomocy odpowiedniego oświetlenia. Z pomocą przyjdą dekoracyjne lampy, które warto rozmieścić w różnych częściach przedpokoju. Nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, da się to zrobić. Ważna jest aranżacja przedpokoju. Dobierz do niej styl lamp – dobrze, jeśli wszystkie pomieszczenia w domu tworzą stylistyczną całość.

Jeśli masz stylowy przedpokój postaw na eleganckie finezyjne formy. Przedpokój glamour – jak wiesz – lubi wszystko, co błyszczy. Tu sprawdzą się lampy ozdobione kryształkami, które dodatkowo rozświetlą przestrzeń. Przedpokój w stylu skandynawskim to z kolei przytulność połączona z wyważoną prostotą – szklane klosze w ciepłym kolorze i lampy na drewnianych podstawach stworzą ciepły, przyjazny klimat. Ważny jest pomysł na przedpokój – jeśli już go masz, możesz zastanowić się nad doborem lamp. My proponujemy łączyć różne – wtedy aranżacja jest ciekawsza. 

Światło górne

Wisząca lampa to źródło światła wciąż najczęściej stosowane. Dobrze oświetla całą przestrzeń. W kwadratowym pomieszczeniu najlepiej powiesić ją centralnie, w prostokątnym potrzebne będą dwie lub trzy równomiernie rozmieszczone. W przedpokoju lepiej sprawdzą się klosze ze szkła lub metalu – łatwiej zachować je w czystości. Abażury z tkanin lub plecione z rattanu są bardzo efektowne, ale zbiera się na nich sporo kurzu, na który przedpokój jest bardziej narażony niż inne pomieszczenia. W wąskim, nowoczesnym korytarzu świetnie będą wyglądać dekoracyjne żarówki wiszące na kolorowych kablach w bawełnianym oplocie. 

Lampa podłogowa

Dlaczego nie? Postaw ją w miejscu, gdzie zmieniasz obuwie, np. przy ławeczce, albo koło pufa. Stworzą razem nastrojowy kącik. Jeśli na podłodze położysz miękki dywanik czy chodnik z juty, a obok postawisz wazon z piękną trawą pampasową, zrobi się przytulnie.

Lampa na konsolę

Ten lekki, kompaktowy mebel nie zajmuje dużo przestrzeni – znajdzie się na niego miejsce nawet w małym, wąskim korytarzu. Świetnie się nadaje do postawienia niedużej lampki – w ciemnym miejscu, gdzie nie dociera światło dzienne może się świecić nawet przez cały dzień. Stworzy przyjemny, nastrojowy klimat i sprawi, że nawet przechodnie pomieszczenie będzie lubianym miejscem w domu.

Kinkiety

Mogą mieć przeróżne formy – proste, nowoczesne, stylowe, albo designerskie o wymyślnych kształtach. Świetnie sprawdzają się jako lampy dekoracyjne – dobierzesz je do każdej stylizacji. Dają dyskretne światło, ciepłe i przyjazne dla oczu. Zamontowane na ścianie po obu stronach lustra podkreślą aranżację przedpokoju.

Oświetlenie przedpokoju – światło ciepłe czy zimne?

Nawet w pomieszczeniu, w którym nie spędzamy dużo czasu, ważna jest temperatura światła. Wpływa na nasze oczy, ale też buduje odpowiednią atmosferę. Specjaliści od oświetlenia twierdzą, że w przedpokoju doświetlonym czy to przez okno, czy otwartym na pomieszczenia z oknami, lepiej sprawdzą się źródła światła o zimnym zabarwieniu.

W przypadku ciemnego korytarza, usytuowanego z dala od naturalnego światła lepiej wypadną lampy dające ciepłą barwę. Takie żółtawe zabarwienie światła sprawi, że przedpokój wyda się przytulniejszy i przyjazny dla domowników.

Jak widzisz oświetlenie przedpokoju jest ważne, ale wcale nie takie trudne do zaaranżowania. Wystarczy trzymać się tych kilku wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Pamiętaj, że najlepiej jeśli kwestie oświetlenia przemyślisz na etapie wykańczania nowego mieszkania albo remontu. To jest najlepszy moment na odpowiednie rozplanowanie punktów świetlnych i ewentualne korekty.

Nawet jeśli nie planujesz radykalnych zmian, a zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój na nowo – wykreowanie odpowiedniego nastroju przy pomocy oświetlenia też jest możliwe. Namawiamy Cię do zarejestrowania się na Westwing. To zajmie Ci tylko chwilę – znajdziesz tu duży wybór lamp w różnych stylach.