Szklana butelka oraz dwie szklanki

Ekologia staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia – mamy przecież tylko jedną planetę i warto zadbać o nią tak, jak ona dba o nas. Ma to również swoje odniesienie w najbliższym nam świecie wystroju wnętrz czy dekoracji – od niedawna sformułowanie: „to nic nie warte, pora to wyrzucić”, zastępowane jest „do czego mogę to jeszcze wykorzystać?” Upcycling jest trendem przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia – w taki sposób używa się na przykład zużytych butelek, starych mebli, czy nawet kapsli! Ten „recycling 2.0” bije rekordy popularności wśród najnowszych trendów!

Japońska sztuka kreatywności

Korzeni sztuki upcyclingu szukać możemy wśród dalekowschodniej mądrości „mottainai”, która odnosi się do buddyjskiego sformułowania dotyczącego poszanowania wszelkich zasobów wokół nas. Po polsku należałoby to przetłumaczyć jako „nie marnuj” i w takim kontekście rozumieć należy cały trend upcyclingu. Nie musisz jednak podróżować do dalekiej Japonii, by ową sztukę odnaleźć. Mistrzyniami w tym fachu są przecież nasze mamy oraz babcie! Ileż to razy cerowały one nasze skarpetki, naprawiały popękane kubki czy ponownie wykorzystywały starsze elementy wyposażenia.

Upcycling sprawdza się doskonale do tworzenia niepowtarzalnych, stylowych dekoracji! Gwarantuje, że tak wykonana ozdoba będzie jedyna w swoim rodzaju, a Ty nie zużyjesz dodatkowych materiałów i nie wyprodukujesz zbędnych śmieci. Jest to sztuka, która sprawi, że wespniesz się na wyżyny kreatywności i artystycznej ekspresji. Tylko od Ciebie zależy, czy stojąca obok kosza na śmieci szklana butelka, przy odrobinie pracy, stanie się stylowym wazonem! Czasem wystarczy tylko spojrzeć na swoje otoczenie z nowej perspektywy, by niespodziewanie zadziałała magia! Z pewnością uda Ci się stworzyć niezwykłe ozdoby, nowe przedmioty codziennego użytku czy zabawki dla Twoich dzieci, świetnie się przy tym bawiąc i pobudzając wyobraźnię.

Zrób to sam – stylowy wazon ze szklanych butelek

Niezależnie od tego, w którą stronę powędruje Twoja kreatywność, z pewnością uda Ci się stworzyć coś wspaniałego! My proponujemy wykorzystanie nieużywanych już butelek do stworzenia wyjątkowych wazonów. Ich wykonanie jest bardzo proste, a patrząc na oszałamiający efekt, aż szkoda byłoby je wyrzucić. Oto czego będziesz potrzebować:

 • Farba akrylowa w pastelowych odcieniach
 • Taśma washi
 • Pędzelek
 • Stare butelki i różnego rodzaju szkło

Gdy skompletujesz wszystkie niezbędne przedmioty, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za stworzenie małych dzieł sztuki!

 1. Krok

  Naklej taśmę dookoła butelki w tych miejscach, w których nie chcesz, by znajdowała się farba. Pasy te stanowić będą istotę całej dekoracji – możesz stworzyć taki wzór, jaki tylko Ci się podoba.

 2. Krok

  Pomaluj całą butelkę wybranym kolorem. Pamiętaj, że do miejsc oklejonych taśmą farba się nie dostanie. Tak przygotowany wzór stworzy piękny efekt!

 3. Krok

  Jeśli zależy Ci na bardzo intensywnym kolorze, warto teraz zdecydować się na drugą warstwę farby.

 4. Krok

  Pozostaw swoje dzieło do wyschnięcia. Butelka musi być kompletnie sucha!

 5. Krok

  Odklej taśmę i gotowe! W rękach masz swój zupełnie nowy, stylowy wazon! Powtórz tę czynność, eksperymentując ze wzorami z taśmy i kolorami, by stworzyć niepokonaną drużynę niepowtarzalnych domowych ozdób.

 6. Krok

  Udekoruj swoje wazony kwiatami. Prawda, że prezentują się znakomicie? Aż chciałoby się przybić piątkę z samym sobą!

Upcycling, czyli staroć też radość!

Czasy galopującej mody, szybko zmieniających się trendów i pogoni za tym, co nowe sprawiają, że żywot używanych przez nas przedmiotów znacząco się skraca. Niekiedy jednak, te pozornie nadające się jedynie do wyrzucenia rzeczy można ponownie wykorzystać! Wystarczy zmienić ich funkcję, zastosowanie czy delikatnie podreperować wygląd, by dać im nowe życie.

W Westwing znajdziesz wiele inspiracji i nowych pomysłów, więc koniecznie zajrzyj do naszych pozostałych artykułów i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Aż drżymy z niecierpliwości, by przekonać się, jak wykorzystasz swoje stare przedmioty, by stworzyć z nich coś unikalnego! Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia w realizacji wspaniałych projektów upcyclingowych. Do zobaczenia na Westwing!