Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Sprzęt do ćwiczeń, baletki, ręcznik i kalendarzyk na szarej macie do ćwiczeń

Jesteś na przyjęciu. Właśnie ucinasz sobie miłą pogawędkę z kimś, kogo widzisz po raz pierwszy w życiu. Aż nagle pada TO pytanie. Masz jakieś ciekawe hobby? W głowie czujesz pustkę. Jak znaleźć hobby? To pytanie stawia sobie wielu z nas. Gdy mamy trochę wolnego czasu, chcielibyśmy oddać się jakiejś pasji. Ale co wybrać? Mamy dla Ciebie listę ciekawych hobby, które możesz wypróbować!

Jak znaleźć ciekawe hobby? Praktyczne wskazówki

Posiadanie hobby to fantastyczny sposób na nudę oraz pomysł na wyrażenie siebie, obniżenie poziomu stresu, podniesienie kreatywności i spędzenie wolnego czasu w fajny, użyteczny sposób. Jak jednak wybrać czynność, którą będziemy wykonywać z zamiłowaniem, jak na hobby przystało?

 1. Zastanów się w czym czujesz się dobrze i swobodnie. Usiądź i pomyśl o tym, co sprawia Ci radość. Interesujesz się sztuką? Lubisz prace manualne? A może sport?
 2. Próbuj różnych rzeczy. Nie od razu Rzym zbudowano. Jeśli jedna czynność z czasem nie będzie sprawiać Ci już takiej samej radości i satysfakcji, warto rozejrzeć się za czymś nowym. Czasami rzeczy, które z pozoru kompletnie do nas nie pasują, okazują się prawdziwym strzałem w 10!
 3. Nową pasję realizuj stopniowo. Nie musisz od razu wydawać majątku na nowy sprzęt “niezbędny” do realizowania hobby. Pożycz gitarę od znajomego lub znajdź używany aparat fotograficzny w sieci. Sprawdź, czy to faktycznie sprawia Ci frajdę i dopiero potem rozpocznij kompletowanie sprzętu wysokiej jakości.

Jak znaleźć ciekawe hobby – poznaj siebie

 1. Co Cię interesuje?

  Zacznij od większej kategorii i powoli zaczynaj rozbijać ją na mniejsze elementy np. rysunek – szkice – kaligrafia.
 2. Lubisz spędzać czas w domu, czy na zewnątrz?

  To robi ogromną różnicę przy wyborze zajęcia. Szukasz czegoś, co możesz robić przez cały rok, czy raczej interesują Cię sezonowe aktywności?
 3. Chcesz się dzielić?

  Jeśli ważnym dla Ciebie jest dzielenie się swoimi zainteresowaniami z bliskimi, może pomyślisz o czymś, co moglibyście robić wspólnie?
 4. O czym Twoi znajomi mówią „jesteś w tym świetny…”?

  Czasem nie dostrzegamy naszych możliwości, wydaje nam się, że nie mamy nic wyjątkowego do zaoferowania. Dla osób, które patrzą na nas z boku, sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.
 5. Czy chcesz na tym również zarobić?

  Nie oszukujmy się, każdemu z nas zawsze przyda się zastrzyk, nawet niewielki, gotówki. Lubisz pisać? Może poszukasz zleceń na napisanie artykułów w tematyce, która Cię fascynuje?

Ciekawe hobby dla introwertyków i ekstrawertyków

Jesteś raczej zamknięty w sobie, nie lubisz zwracać na siebie uwagi, wolisz słuchać innych i łatwiej wyrażasz się pisemnie? Witaj w gronie introwertyków. Stoisz w opozycji do powyższego stwierdzenia i tryskasz energią, którą chcesz zarazić wszystkich dookoła? Jesteś ekstrawertykiem! Jakie hobby sprawdzą się dla tych dwóch typów osobowości?

Dla introwertyków znalezienie odpowiedniego zajęcia ‘po godzinach’ ma fundamentalne znaczenie, ponieważ w ten sposób odnawiają oni swoją energię. Osoby te mogą spróbować swoich sił w sportach indywidualnych jak np. pływanie, jogging, wspinaczka czy joga. Spostrzegawczość i orientacja na detale to niewątpliwie mocne strony introwertyków. Mogą rozwijać to poprzez np. kolekcjonerstwo, robienie na drutach lub fotografię artystyczną. Dobrym pomysłem będzie także zatrudnienie się w miejscowym schronisku dla zwierząt w roli wolontariusza.

Ekstrawertycy stoją w opozycji do swoich introwertycznych znajomych. Będą realizować się w sportach drużynowych jak np. siatkówka, biegi przełajowe czy koszykówka. Może im się też spodobać nauka tańca. To też dusze towarzystwa, więc z pewnością uwielbiają organizowanie imprez i przyjęć.

Ciekawe hobby dla estetów i typów kreatywnych

Osobą kreatywną jest ten, kto potrafi tworzyć coś nowego, twórczego, pomysłowego. Rezultatem kreatywnego procesu może być coś namacalnego (jak obraz, wynalazek, film) lub niematerialnego (idea, teoria naukowa czy muzyka). Nie musisz uczyć się kreatywności, ponieważ ona już jest w Tobie – dlatego też zamiast myśleć, jak nauczyć się rysować, po prostu zacznij. Oto ciekawe hobby, które mogą wypróbować osoby kreatywne:

 • Sztuka, także użytkowa (np. malowanie na szkle, decoupage),
 • Robienie na drutach,
 • Garncarstwo,
 • Tworzenie muzyki (np. gra na gitarze),
 • Fotografia artystyczna,
 • Śpiew,
 • Tworzenie moodboard,
 • Oryginalne metody tworzenia: malowanie nożem malarskim, naprasowanki DIY, dekoracje z żywicy, robienie świeczek itd.

Ciekawe hobby dla biofilów

Biofilem możemy określić osobę, chcącą żyć zgodnie z naturą, przestrzegając zasad dbania o środowisko. Twoje marzenie to szałas w leśnej głuszy, a za najlepszych kompanów uważasz zwierzęta? Twój ulubiony moment każdego dnia to spacer z psem? Rozczula Cię widok porannej rosy na płatkach kwiatów albo piękny krajobraz? Z pewnością spełnisz się w roli wolontariusza w schronisku lub w zoo. A może założysz własny przytułek dla zwierzaków? Dodatkowo sprawdź także takie hobby jak:

 • Hodowla pszczół,
 • Aranżacja ogrodów,
 • Jazda konna,
 • Wycieczki górskie,
 • Zielarstwo,
 • Uprawa roślin.

Ciekawe hobby dla sportsmenek i sportsmenów

Liczba hobby dla osób lubiących sport jest ogromna! W końcu wszystko co wiąże się z ruchem, z pewnością spodoba się sportowcom! Jeśli zastanawiasz się, co daje bieganie, podpowiadamy – naprawdę warto, żeby stało się Twoim hobby! Zyski z uprawiania sportu są bowiem nie do przecenienia. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze zdrowie, zarówno to psychiczne, jak i fizyczne było na dobrym poziomie, bez zastanowienia powinniśmy wziąć się w garść i zacząć spełniać swoje marzenia i pasje.

Ciekawe hobby dla humanistów

Książki to Twoi najlepsi przyjaciele? Od dzieciństwa piszesz swój dziennik lub pamiętnik, świetnie się przy tym bawiąc? Myślisz o założeniu bullet journal? A może pasjonuje Cię historia i pochodzenie języka? Coś nam się wydaje, że masz duszę humanisty. Osoby z Twoimi zdolnościami mają szerokie spektrum możliwości na wybór idealnego hobby. Od pisania książek, czy po prostu ich czytania, o czym możesz opowiadać nagrywając swój własny podcast, po oratorstwo, zamiłowania filozoficzne i stand upy – możliwości jest wiele. Jeśli lubisz spędzać czas w samotności, postaw na rozwój wewnętrzny praktykując wierszopisarstwo i medytację. Zastanawiasz się czasem, co oglądać w domu, podczas wolnego wieczoru? Może rola krytyka filmowego i konesera różnego rodzaju produkcji jest właśnie dla Ciebie! Z kolei dla osób ceniących balans między spędzaniem czasu samemu oraz w towarzystwie innych ludzi, idealnym hobby będzie nauka języków obcych.

Ciekawe hobby dla społeczników

Lubisz kreować nowe trendy i odważnie głosić ważne idee? Mierzi cię niesprawiedliwość społeczna i chcesz coś z tym zrobić? Twoje hobby może być zbudowane w oparciu o Twoje najgłębsze wartości. Inspiruj innych do zmiany codziennych nawyków. Twórz postawę godną naśladowania i motywuj ludzi do zmiany życia na lepsze. Posiadając cechy mentora, skup się na tych aktywnościach, które skupiają się na pomocy innym – akcjach charytatywnych, oranizacji manifestacji, promowaniu ochrony środowiska oraz przestrzegania praw człowieka. Pomyśl także o zaangażowaniu się w politykę. Zacznij od rady osiedla, a kto wie – może okazać się, że zmienisz świat na lepsze.

Praktyczne i ciekawe hobby

Rozszerzanie zainteresowań to część pracy nad własnym samorozwojem. Różnego rodzaju aktywności, pomagają zadbać zarówno o ciało, jak i umysł, pozwalając na dłużej zachować młodość i świetną kondycję. Świetnie, jeśli dodatkowo takie hobby możemy określić jako “praktyczne”. Co to oznacza? Będą to czynności, których efektem jest coś funkcjonalnego, przydatnego. Nie musi to być nic wyszukanego. Praktycznym hobby nazwiemy np. gotowanie (zastanawiasz się jak upiec chleb w domu lub przygotować sushi? Niech to będzie Twoje kolejne kulinarne wyzwanie), sprzątanie (zostań mistrzem ładu i porządku jak Marie Kondo), majsterkowanie (poczuj satysfakcję z własnoręcznej naprawy cieknącego kranu) oraz wszelkiego rodzaju prace twórcze DIY, a także aranżacja i organizacja przestrzeni. Swoich sił we wnętrzarstwie możesz spróbować w naszej aplikacji room planner na WestwingNow!

moodboard wnętrza z szarą sofą modułową, dywanem z juty i zielonymi tekstyliami

Spróbuj zaangażować się w coś niezwiązanego z życiem zawodowym, ale też w coś, co będzie przynosiło widoczne efekty i zalety: aktywność fizyczna, wolontariat, rękodzieło. Jak widzisz jest cała masa pomysłów na ciekawe hobby! A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. Otrzymasz od nas codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.