PRZEDŁUŻAMY WYPRZEDAŻ. JESZCZE TYLKO DZIŚ DO -50% NA 1000+ BESTSELLERÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Robienie na drutach intrukcja z grafikami

Pamiętasz, jak Twoja babcia dziergała na drutach w długie, jesienne wieczory? Z jej rąk wychodziły prawdziwe dzieła! Może warto spróbować odtworzyć jej prace? Zaskoczymy Cię, ale to zajęcie jest obecnie niezwykle modne! Dlatego jeśli szukasz pomysłu na nowe hobby, robienie na drutach może być dla Ciebie! 

Robienie na drutach – piękne i relaksujące hobby

Robienie na drutach to wbrew pozorom bardzo modne w ostatnim czasie zajęcie. Może jest nieco mniej ekspresyjne w porównaniu do tego, co daje bieganie, czy aktywności jak gra na gitarze, nauka tańca lub garncarstwo. Jednakże to wyjątkowo ciekawe hobby, które pozytywnie wpływa na nasz poziom stresu! Robienie na drutach spowalnia przyspieszone bicie serca, będące wskaźnikiem stresu, o ok. 18%. Jedna sesja z drutami i włóczką obniża tętno spoczynkowe do ok. 65 uderzeń na minutę, przy średniej wartości 80. 

Współcześnie dziewiarstwo traktowane jest hobbystycznie. Dobrze wkomponowuje się w sposób życia wielu ludzi, promujących ideę slow-life. Do Europy dziewiarstwo przybyło z krajów arabskich. Najstarsze dzianiny z okresu średniowiecza pochodzą  z XII wieku. Mimo ciekawej historii, robienie na drutach do tej pory kojarzy nam się z naszymi babciami i ciepłymi swetrami, które idealnie sprawdzały się w długie zimowe wieczory. To wyjątkowo miłe i ciepłe wspomnienie możesz kontynuować, przekazując technikę robienia na drutach swoim dzieciom! 

Robienie na drutach – czego będziesz potrzebować?

Robienie na drutach wymaga czasu. Pamiętaj, że nie ma sensu wprowadzać w to zajęcie niepotrzebnych nerwów. Z czasem na pewno będziesz tworzyć wyjątkowe dzieła!
Od czego zatem zacząć? Oczywiście od przygotowania potrzebnych rzeczy. Na początek będziesz potrzebować drutów i włóczki. Ewentualnie przyda Ci się także szydełko do wykończenia robótki. 

  • Włóczka – na rynku dostępnych jest kilka grubości, cała masa kolorów i odcieni! Wybierać możesz także z różnych składów. Wiadomo – włóczka włóczce nierówna. Rozpoczynając naukę, polecamy skorzystać z grubszej włóczki. Prace pójdą szybciej i zdecydowanie prościej, przez co nie zrazisz się do nowego hobby.   
  • Druty – Warto rozpocząć od drutów o rozmiarze ok. 4-5 mm. Na takich drutach uzyskasz oczka na tyle duże, aby na bieżąco kontrolować wygląd Twojej robótki. Będą one również najwygodniejsze na początek. 

Pamiętaj, że drobne sploty uzyskasz przy pomocy cienkich drutów (od 2 mm), natomiast do grubej włóczki będziesz potrzebować drutów o większej średnicy. 

  • Szydełko – będzie potrzebne na sam koniec, żeby pochować wystające nitki i przyczepić np. pompon do czapki. Grubość szydełka uzależniona jest od grubości włóczki i drutów. Są zrobione z najróżniejszych materiałów: aluminium, plastik, drewno bambusowe… Do wyboru do koloru. Co się komu podoba i najlepiej leży w ręce. 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym, jak robić na drutach, możesz zapytać o radę np. babcię, sąsiadkę czy ciocię. Z pewnością podpowiedzą Ci swoje sprawdzone techniki oraz pomogą stworzyć coś wyjątkowego na początek. 

Co możesz zrobić na drutach? 

Robiąc na drutach, podobnie jak praktykując decoupage czy zajmując się fotografią artystyczna, stworzyć możesz naprawde wyjątkowe dzieła. Popularność ręcznych robótek rośnie z sezonu na sezon, a pomysłów na praktyczne i estetyczne wykorzystanie włóczki nie brakuje. 

  1. Pierwsze, co kojarzy się z robieniem na drutach to rzecz jasna: czapka, szalik i ciepły sweter! Taki zestaw to idealne przygotowanie do zimy. Możesz również zdecydować się na modne ponczo albo wydziergać lekką sukienkę na plażę. 
  2. Włóczka, zwłaszcza ta delikatna i w pastelowych odcieniach doskonale nadaje się na akcesoria dla najmłodszych! Kocyk, skarpetki, kamizelka czy kosz na zabawki, albo dekoracja do wózka – to wszystko możesz wykonać samodzielnie. 
  3. Przedmioty wykonane na drutach mogą być również wspaniałą dekoracją do Twojego domu! Osłonki na doniczki, kubki, czajnik, ale także poszewki na poduszki, koce, które będą doskonałą ozdobą salonu i co więcej – doskonale sprawdzą się na balkonie, tarasie albo w ogrodzie, zwłaszcza w sezonie zimowym! 

Jak w każdej pracy kreatywnej, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. To Ty decydujesz, co jeszcze możesz otulić delikatną włóczką i jakie cuda stworzyć! 

Robienie na drutach krok po kroku 

Czas przejść do konkretów. Pokażemy Ci proste techniki, abyś szybko nauczył się, jak robić na drutach! Mamy nadzieję, że zdążyłeś się zorientować, że dzierganie może być naprawdę fascynującym i praktycznym hobby, które przekazywać możesz z pokolenia na pokolenie. A więc do pracy! 

Czego potrzebujesz: 

  • Druty lub szydełko (im cieńsze szydełko, tym cieńsze druty), 
  • Włóczka, 
  • Nożyczki.

Krok 1: Zaplatanie oczka 

  1. Nałóż wełnę na igłę.  Będziemy dziergać dwadzieścia oczek jako przeciętną liczbę do stworzenia szalika. 
  2. Weź około 25 do 30 cm włóczki z kłębka i zrób supełek z takiej samej ilości włóczki po obu stronach. 
  3. Zrób pętlę z włóczki i umieść ją z jednej strony nad włóczką. Następnie przełóż przędzę pod pętlą i przeciągnij ją przez nią. 
  4. Upewnij się, że pętla pozostaje otwarta podczas zaciągania węzła. Następnie przesuń węzeł wokół igły i mocno go zaciągnij. 

Krok 2: Splot 

  1. Chwyć nici tą samą ręką (kciukiem i palcem wskazującym). Prawą igłą podnieś nitkę za kciukiem od dołu. 
  2. Następnie przejdź do włóczki przy palcu wskazującym i przeciągnij igłę przez nią z góry na dół. 
  3. Brawo, masz pierwszą pętlę. Następnie kciukiem ponownie podnieś nitkę zwisającą przed igłą. Teraz nić opada wokół kciuka, a resztę nici przytrzymujesz małym palcem i palcem serdecznym tej samej ręki.
  4. Następnie, trzymając igłę w prawej ręce, oprzyj nitkę o kciuk od dołu do góry, tak aby nitka leżała na igle. Przesuń się w kierunku nitki na palcu wskazującym i wbij tam igłę od góry w dół. 
  5. Teraz możesz wsunąć drugą pętlę na kciuk i delikatnie ją pociągnąć. Kontynuuj aż do uzyskania odpowiedniej ilości ściegów.

Krok 3: Proste sploty 

Jeśli dopiero uczysz się, jak robić na drutach, możesz pracować z różnymi wzorami splotów. Jest ich wiele i jeśli jesteś masz już doświadczenie, możesz stworzyć najpiękniejsze figury. Ale zanim do tego dojdziesz, nauczymy Cię łatwego sposobu na rozpoczęcie: prostego splotu. 

  1. Przytrzymaj igłę z nawleczonymi oczkami w lewej ręce i upewnij się, że pracujesz z wełną zwisającą z kłębka, a nie z włóczką pozostałą po nawlekaniu. 
  2. Zaczep pustą prawą igłę, z czubkiem u dołu, po lewej stronie pierwszego oczka na lewej igle i przeciągnij ją do góry przez dół. Teraz czubek prawej igły będzie wystawał z tyłu przodu lewej igły. 
  3. Trzymaj nitkę napiętą w prawej ręce i za prawą igłą. Teraz owiń nitkę wokół czubka prawej igły. Ostrożnie podnieś lewą igłę i unieś pętlę na lewej igle nad nitkę, którą właśnie owinąłeś nad prawym punktem. Teraz przesuń ten prawy punkt do siebie. 
  4. Powoli wsuń pętlę lewej igły i ścieg początkowy jest zrobiony! Przesuń pozostałe pętle na lewej igle dziewiarskiej nieco do przodu i powtórz powyższe czynności dla wszystkich pętli. 

Zanim opanujesz wszelkie zagadnienia i w pełni nauczysz się robienia na drutach, z pewnością minie trochę czasu. Jednak nie zrażaj się niepowodzeniami. Praktyka czyni mistrza i jesteśmy przekonani, że krok po kroku uda Ci się stworzyć naprawdę imponujące dzieło. A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad, zarejestruj się na Westwing i sprawdź dedykowane kampanie oraz całą gamę inspiracji!