Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Stół w jadalni z białą zastawą i srebrnymi sztućcami.

Czy to świecznik, wazon, sztućce czy elementy biżuterii – srebrne akcesoria domowe są niezwykle eleganckie i stylowe. Nic dziwnego, srebro jest trwałe, lśniące i pasuje to wszystkiego. Jest ono jednym z najbardziej popularnych materiałów na biżuterię. Należy jednak pamiętać, że wszystko wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W poniższym tekście podpowiemy Ci kilka domowych sposobów na czyszczenie srebra. Może to być dodatkowa inspiracja przed świątecznymi porządkami!

Jak czyścić srebro: wszystko co musisz wiedzieć

Srebro jest bardzo ciągliwym oraz kowalnym materiałem, które jest nieco twardsze od złota. A co więcej, ze wszystkich matieriałów ma największą przewodność elektryczną oraz ciepła. Srebro służy do wyrobu instrumentów muzycznych, luster, sztućców, naczyń oraz oczywiście w jubilerstwie. Co ciekawe, jego związki są wykorzystywane w fotografii i w medycynie jako środki o działaniu antybakteryjnym.

Dlaczego srebro czernieje?

Każda srebrna biżuteria czy zastawa z czasem pokryje się żółtym, szarym aż w końcu czarnym nalotem. Nie jest to nic złego i nie świadczy, że zakupiony przez nas przedmiot jest złej próby. To naturalne zjawisko jest wynikiem reakcji chemicznej pojawiającej się, gdy srebro ma kontakt z powietrzem i innymi substancjami. Głównym winowajcą są tu związki siarki występujące w powietrzu, niemniej jednak również woda i kosmetyki których używamy nie pozostają obojętne w reakcji ze srebrem. Jest to rodzaj korozji lecz w porównaniu do miedzi i powstającej na niej rdzy, nie powoduje zniszczenia metalu, a powstały nalot jest stosunkowo łatwy do usunięcia.

Sposoby na czyszczenie srebra

W drogeriach i w Internecie z pewnością znajdziesz szeroką gamę preparatów do czyszczenia srebra. Należy jednak pamiętać, że jest to jednak chemia, która mimo iż czyści nasze srebro, może na przykład sprawić, że będzie ono delikatniejsze i podatne na zarysowania. Poniżej prezentujemy naturalne metody na nadanie srebru nowego blasku. A wszystkie składniki potrzebne do wykonania ich znajdziesz we własnej kuchni.

4 domowe sposoby na czyszczenie srebra

  1. Woda i ocet jako środek do wyczyszczenia srebra

    1. Do miseczki wlej gorącą wodę i łyżkę octu.
    2. Dodaj łyżeczkę sody i zamieszaj.
    3. Srebro pozostaw w roztworze na 30 minut.
    4. Po wyjęciu srebra z miski delikatnie osusz je flanelową ściereczką.

  2. Pasta z mąki ziemniaczanej oraz wody

    1. Do dwóch szklanek mąki ziemniaczanej dodaj pół szklanki zimnej wody.
    2. Mieszaj do utworzenia zbitej masy.
    3. Powstałą pastą wypoleruj srebrną zastawę. Zabieg ten nie tylko usuwa czarny osad ale i nadaje srebru połysk.

  3. Czyszczenie srebra sposobem naszych babć: popiół

    1. Nabierz niewielką ilość popiołu na wcześniej zwilżoną szmatkę, którą będziez czyścić srebro.
    2. Po dokładnym wyczyszczeniu elementów, dokładnie je opłucz.
    3. Następnie, wypoleruj je za pomocą flanelowej szmatki.

  4. Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów

    1. Nałóż pastę do zębów na swoją zastawę lub biżuterię.
    2. Srebro wraz z pastą pozostaw na kilka minut.
    3. Przepłucz je wodą oraz starannie wypoleruj przy użyciu bawełnianej ściereczki.

Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Jadnym z najbardziej sprawdzonych sposobów na czyszczenie sztućców jest przygotowanie roztworu składającego się z: gorącej wody, octu oraz sody oczyszczonej.

  1. Wyłóż wnętrze miski folią aluminiową.
  2. Dodaj po 5 łyżek sody oczyszczonej i soli kuchennej.
  3. Wszystko zalej gorącą wodą.
  4. Do gotowego roztworu włóż sztućce lub biżuterię.
  5. Odczekaj 10 minut i wyjmij przedmioty osuszając je flanelową ściereczką.

Czyszczenie srebra z rdzy

Niewłaściwie pielęgnowane srebro może nie tylko posiadać wcześniej wspomniany nalot, ale także i rdzę. Może ona powstawać poprzez zbyt mocne tracie pastą polerską, niedokładne osuszczenie dodatków lub niewielkie uszkodzenia powodujące rdzę. Bez obaw. Rdzę ze srebra również usuniesz domowym sposobem. Sprawdź jak!

Jedynie czego będziesz potrzebować to 250 ml białego octu. Wlej go do małej, szklanej miseczki, w której następnie zanurzysz srebro. Swoją biżuterię lub dodatki pozostaw tam, na co najmniej dwie godziny. Następie, przetrzyj je ściereczką oraz sprawdź, czy rdza odpadła. Jeśli tak, to nałóż na swoje elementy cieką warstwę pasty do zębów i delikatniej zetrzyj ją miękką szmatką.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić inne, szlachetne kruszce? Sprawdź nasze domowe sposoby na:

Jak przechowywać srebro, by nie ciemniało?

Duże pudełeczko wyścielone materiałem położone na drewnianym stoliku przy sofie

Podobnie jak w przypadku biżuterii złotej lub innych elementów wykonanych z metali, kluczem do sukcesu jest regularne dbanie o swoje dodatki oraz zapobieganie ich wyniszczaniu. Zobacz, jak powinno się przechowywać elementy ze srebra!

  1. Srebro nie powinno być poddawane działaniu promieni słonecznych i wilgoci, dlatego też zostawianie biżuterii na parapecie czy też szafce przy umywalce skutkuje jego szybszym czernieniem.
  2. Gdy nie nosimy biżuterii codziennie lub nie używamy na przykład srebrnych łyżeczek, powinny być one przechowywane w ciemnym miejscu, najlepiej z jak najmniejszym dostępem powietrza. Powinny leżeć na lnianej tkaninie lub miękkiej flaneli.
  3. Dobrze jest położyć obok naszych srebrnych skarbów kawałek węgla drzewnego, kredy lub rozrzucić kilka ziaren ryżu – wszystko po to by zminimalizować wilgoć.
  4. Srebra nie powinno się także przechowywać w metalowych szkatułkach. Może powodować to jego zarysowanie. Najlepszym rozwiązaniem są drewniane skrzyneczki. Drewno to naturalny materiał, który nie wchodzi w reakcję z metalami szlachetnymi.

Pielęgnacja srebra: 3 wskazówki

Jak widzisz, czyszczenie srebrnej zastawy, biżuterii nie jest aż takie trudne, ale warto o nią cały czas dbać, abyś mógł się nią cieszyć jak najdłużej. Zobacz, jak dbać o ten elegancki materiał.

Uwaga! Zmywarka jest całkowicie zakazana dla srebrnych sztućców!

  • Wskazówka 1: Nie przechowuj srebra razem ze złotem lub innymi, szlachetnymi kruszcami. Może to doprowadzić do jej szybszego zabrudzenia lub delikatnych zarysowań na materiale.
  • Wskazówka 2: Jak najczęściej noś swoją srebrna biżuterię lub używaj swojej zastawy. Im rzadziej jest ona nieużywana, tym szybciej pokrywa się nalotem.
  • Wskazówka 3: Postaraj się posiadać kilka osobnych pudełeczek na swoje srebrne dodatki. Do przechowywania możesz również wykorzystać bawełniane woreczki.
  • Wskazówka 4: Aby zapobiec przebarwieniom, zawiń srebrne sztućce w szmatkę lub folię aluminiową. Przed zawinięciem wypoleruj srebrne sztućce i biżuterię przy użyciu specjalnej szmatki do polerowania srebra.

Teraz już wiesz jak czyścić oraz dbać o swoje dodatki ze srebra! Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do świątecznych porządków i przetestujesz nasze domowe sposoby na czyszczenie srebra! Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii oraz promocji na stworzenie pięknego domu!