Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Stół w jadalni z białą zastawą i srebrnymi sztućcami.

Czy to świecznik, wazon, sztućce czy elementy biżuterii – srebrne akcesoria domowe są niezwykle eleganckie i stylowe. Nic dziwnego, srebro jest trwałe, lśniące i pasuje to wszystkiego. Jest ono jednym z najbardziej popularnych materiałów na biżuterię. Należy jednak pamiętać, że wszystko wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W poniższym tekście podpowiemy Ci kilka domowych sposobów na czyszczenie srebra. Może to być dodatkowa inspiracja przed świątecznymi porządkami!

Dlaczego srebro czernieje?

Każda srebrna biżuteria czy zastawa z czasem pokryje się żółtym, szarym aż w końcu czarnym nalotem. Nie jest to nic złego i nie świadczy, że zakupiony przez nas przedmiot jest złej próby. To naturalne zjawisko jest wynikiem reakcji chemicznej pojawiającej się gdy srebro ma kontakt z powietrzem i innymi substancjami. Głównym winowajcą są tu związki siarki występujące w powietrzu, niemniej jednak również woda i kosmetyki których używamy nie pozostają obojętne w reakcji ze srebrem. Jest to rodzaj korozji lecz w porównaniu do miedzi i powstającej na niej rdzy, nie powoduje zniszczenia metalu, a powstały nalot jest stosunkowo łatwy do usunięcia.

Przechowywanie srebra

Srebro nie powinno być poddawane działaniu promieni słonecznych i wilgoci, dlatego też zostawianie biżuterii na parapecie czy też szafce przy umywalce skutkuje jego szybszym czernieniem. Gdy nie nosimy biżuterii codziennie lub nie używamy na przykład srebrnych łyżeczek, powinny być one przechowywane w ciemnym miejscu, najlepiej z jak najmniejszym dostępem powietrza. Powinny leżeć na lnianej tkaninie lub miękkiej flaneli. Dobrze jest położyć obok naszych srebrnych skarbów kawałek węgla drzewnego, kredy lub rozrzucić kilka ziaren ryżu – wszystko po to by zminimalizować wilgoć.

Srebra nie powinno się także przechowywać w metalowych szkatułkach. Może powodować to jego zarysowanie. Najlepszym rozwiązaniem są drewniane skrzyneczki. Drewno to naturalny materiał, który nie wchodzi w reakcję z metalami szlachetnymi.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

W drogeriach i w Internecie z pewnością znajdziesz szeroką gamę preparatów do czyszczenia srebra. Należy jednak pamiętać, że jest to jednak chemia, która mimo iż czyści nasze srebro, może na przykład sprawić, że będzie ono delikatniejsze i podatne na zarysowania. Poniżej prezentujemy naturalne metody na nadanie srebru nowego blasku. Wszystkie składniki potrzebne do wykonania ich znajdziesz we własnej kuchni.

Nasze 4 sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra

Sposób I

 1. Wyłóż wnętrze miski folią aluminiową.
 2. Dodaj po 5 łyżek sody oczyszczonej i soli kuchennej.
 3. Wszystko zalej gorącą wodą.
 4. Do gotowego roztworu włóż sztućce lub biżuterię.
 5. Odczekaj 10 minut i wyjmij przedmioty osuszając je flanelową ściereczką.

Sposób II

 1. Do miseczki wlej gorącą wodę i łyżkę octu.
 2. Dodaj łyżeczkę sody i zamieszaj.
 3. Srebro pozostaw w roztworze na 30 minut.
 4. Po wyjęciu srebra z miski delikatnie osusz je flanelową ściereczką.

Sposób III

 1. Do dwóch szklanek mąki ziemniaczanej dodaj pół szklanki zimnej wody.
 2. Mieszaj do utworzenia zbitej masy.
 3. Powstałym „ciastem” wypoleruj srebrną zastawę. Zabieg ten nie tylko usuwa czarny osad ale i nadaje srebru połysk.

Sposób IV

 1. Nałóż pastę do zębów na swoją zastawę lub biżuterię.
 2. Srebro wraz z pastą pozostaw na kilka minut.
 3. Przepłucz je wodą oraz starannie wypoleruj przy użyciu bawełnianej ściereczki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć: jak unikać matowienia srebra?

 • Wskazówka 1: Dzięki odpowiednim środkom czystości, które z pewnością posiadasz w swoim gospodarstwie domowym, w mgnieniu oka wyczyścisz srebro. Ale jak przyjemne byłoby życie, gdybyś w ogóle nie musiał czyścić swoich świątecznych sztućców! Przy pomocy kilku łatwych sztuczek z powodzeniem zapobiegniesz matowieniu srebra.
 • Wskazówka 2: Babcina porada: Dodaj kredę do miejsca przechowywania srebrnej biżuterii lub sztućców. Typowa biała kreda szkolna zapobiega matowieniu srebra, ponieważ usuwa wilgoć z powietrza.
 • Wskazówka 3: Nawet jeśli przechowujesz srebro w jak najsuchszym miejscu, mogą pojawić się na nim przebarwienia. Aby im zapobiec, zawiń srebrne sztućce w szmatkę lub folię aluminiową. Przed zawinięciem wypoleruj srebrne sztućce i biżuterię przy użyciu specjalnej szmatki do polerowania srebra.
 • Uwaga! Zmywarka jest całkowicie zakazana dla srebrnych sztućców!

Uczta dla oczu – nasze najpiękniejsze produkty ze srebra

Szukasz stylowych srebrnych sztućców na ważną uroczystość rodzinną? A może chcesz dodać niebanalnego akcentu we własnym domu przy użyciu błyszczących srebrnych dodatków? W WestwingNow z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Siedząc wygodnie na sofie przejrzyj nasz starannie wyselekcjonowany asortyment i wybierz produkty ze srebra, które dostarczymy prosto do Twojego domu.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do świątecznych porządków i przetestujesz nasze domowe sposoby na czyszczenie srebra ! A stosując się do rad w kwestii przechowywania i pielęgnacji, z pewnością zabieg ten będziesz mógł powtarzać najwyżej raz do roku.