Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Kobieta wkładająca naczynia do zmywarki

Zmywarka zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie i odejmuje nieprzyjemnych obowiązków. By mogła jak najdłużej – i jak najlepiej – świadczyć swoje usługi, musimy jednak o nią zadbać. Podstawą jest oczywiście czyszczenie zmywarki, które pozwoli nie tylko przedłużyć żywotność sprzętu, ale również utrzymać jej świeżość i higienę. Precz z nieprzyjemnym zapachem! Oto proste, domowe sposoby na to, jak zatroszczyć się o zmywarkę!

Czyszczenie zmywarki: zanim zaczniesz

By uchronić się przed przykrym zapachem, niedomytymi talerzami czy tłustymi ściankami konieczne jest regularne czyszczenie zmywarki. Jak się za to zabrać? Pierwszym zadaniem powinno być przede wszystkim porządne zadbanie o jej filtr – to w nim właśnie zbierają się wszelkie nieczystości czy odpady. Pozostawione długo same sobie z pewnością nie przysłużą się jej prawidłowemu działaniu. To nie wszystko! Warto wyczyścić także obudowę, uszczelki czy jej pozostałe elementy, w których może gromadzić się brud. Cały środek zmywarki powinniśmy porządnie czyścić przynajmniej raz na trzy miesiące.

Obawiasz się, że potrzebować będziesz drogich produktów chemicznych? Nic bardziej mylnego! Zmywarkę z powodzeniem wyczyścisz naturalnymi środkami czystości – wystarczy, że masz pod ręką sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy czy ocet. Jak to zrobić? Wskazówki dla każdego sposobu znajdziesz poniżej! Dodatkowo, wykorzystanie domowych rozwiązań możesz wykorzystać także do czyszczenia mikrofali i gdy chcesz wyczyścić pralkę. Z pewnością będzie bardziej korzystne dla portfela i środowiska. Same plusy!

Domowe sposoby na wewnętrzne czyszczenie zmywarki

Zabierajmy się do pracy. Oto kilka sposobów na czyszczenie zmywarki z zalegającego we wnętrzu brudu, wśród których z pewnością znajdziesz ten idealny dla Twojego sprzętu.

  1. Czyszczenie zmywarki sodą – Wykorzystanie sody to z pewnością najbardziej znany sposób na czystą zmywarkę. By porządnie ją doczyścić, zasyp kilkoma łyżeczkami sody miejsce, do którego zwykle wkłądasz tabletkę do zmywania. Pozwoli usuń zalegające osady i brud z najdalszych zakamarków.
  2. Czyszczenie zmywarki octem – By pozbyć się bakterii, wykorzystaj ocet – wystarczy postawić wypełniony nim kubek na spodzie urządzenia i włączyć program myjący. Pamiętaj, by nie wlewaj octu bezpośrednio na dno sprzętu – w takim wypadku zbyt szybko zostanie usunięty przez szalejącą po zmywarce wodę.
  3. Mycie zmywarki kwaskiem cytrynowym – Kwasek cytrynowy, podobnie jak ocet, może pochwalić się silnie czyszczącymi włąściwościami. Z powodzeniem pomoże usunąć cały tłuszcz i nieprzyjemny osad, którego ciężko pozbyć się innymi sposobami. Odświeżający zapach! Wsyp kilka łyżeczeczek do miejsca na tabletkę i nastaw na program cechujący się wysoką temperaturą. Połówki czy też plasterki cytryny świetnie sprawdzą się również jako zmywarkowy odświeżacz powietrza. Ich obecnść w przegródce na sztućce pomoże na dłużej zachować świeżość. W przypadku większych zabrudzeń, nie wahaj się użyć się cytryny z octem – ich wzmacniająca się wzajemnie kwasowość potrafi zdziałać cuda!
  4. Czyszczenie zmywarki boraksem – Pora na cięższe działania! Boraks, zwany także tetraboranem sodu to nic innego jak naturalna substancja czyszcząca występująca w naturze na terenie Kalifornii, Chile czy Tybetu. To łągodny środek, który nie szkodzi człowiekowi i świetnie sprawdzi się w tych miejscach, w których nie da sobie rady zwykła soda oczyszczona. Możesz rozrobić go z wodą, tworząc myjącą papkę dzięki której skutecznie wyczyścisz wnętrze zmywarki, lub wsyp go w miejsce tabletki i włącz urządzenie. Co więcej, boraks świetnie radzi sobie z pleśnią!

Czyszczenie filtrów

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, czyszczenie filtra jest jednym z najważniejszych zadań podczas odświeżania zmywarki. Koniecznie zadbaj, by nie zalegały w nim resztki jedzenia czy inne zabrudzenia, które mogą spowodować jego zatykanie. Jeśli nie robiłeś tego dawno – z pewnością zauważysz, że zbiera ich się dosyć sporo. Usuń je, a następnie wymyj porządnie filtr pod bieżącą wodą. Nieco go zaniedbałeś, a na powierzchni zdążył pojawić się kamień? Nie wszystko stracone! Wystarczy zanurzyć je na około 2 godziny w ciepłym occie. Kamień nie ma szans!

Mycie zmywarki z zewnątrz

Chociaż zmywarka to głównie wnętrze, podczas jej czyszczenia nie można zapomnieć także o drzwiczkach, froncie czy uchwytach! Nie martw się, je wyczyścisz najłatwiej, nawet podczas codziennego domowego sprzątania, kiedy to wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką z mikrofibry. Szykują się porządne porządki? By doczyścić urządzenie na błysk, przetrzyj najczęściej dotykany panel zmywarki szczoteczką do zębów. Tylko delikatnie! Nie zapomnij też krawędziach urządzenia. Te, zwykle ukryte pod powierzchnią blatu, stanowią idealne miejsce do gromadzenia się brudu.

Na co uważać, decydując się na naturalne środki czystości?

Stosując domowe środki czystości, uważaj na ich niekorzystne połączenia. Co to znaczy? Dla przykładu: ocet jest środkiem o wysokiej kwasowości a soda oczyszczona – zasadowości. Użyte w tym samym momencie wzajemnie się zneutralizują, tworząc pełną dwutlenku węgla pianę, a zmywarka pozostanie brudna. Co więcej, piana ta może osadzać się na rurach, w efekcie prowadzić do ich zapchania! Zależy Ci zarówno na właściwościach sody, jak i kwasku cytrynowego? Bez obaw – wystarczy wykonać czyszczenie dwukrotnie! 

Jak dbać o zmywarkę na co dzień w domu?

Czyszczenie zmywarki wykonane, a cała aż lśni? To świetnie! By utrzymać ją w jak najlepszym stanie warto jednak troszczyć się o nią na co dzień – często wystarczy po prostu zmienić swoje przyzwyczajenia. Pozwoli to generować mniej brudu, a w efekcie – zadbać o jej dłuższe życie i spokojniejszą pracę.

Przede wszystkim, opłukuj naczynia przed włożeniem ich do zmywarki. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi nie zużyjesz dużej ilości wody, a zabezpieczysz się przed ryzykiem zalegania nieczystości w filtrze urządzenia. Masz też pewność, że naczynia się doczyszczą. To podstawowa zasada, która pozwoli Ci utrzymać zmywarkę w dobrej kondycji. Warto też zaopatrzyć się w nabłyszczacz, który zabezpieczy naczynia specjalną warstwą ochronną, czy dopasować stosowane środki, na przykład tabletki do zmywarki, do twardości wody. Dzięki temu unikniesz powstawania kamienia. 

Czyszczenie zmywarki nie jest trudne, a ten niewielki wysiłek pomoże utrzymać ją przez długi czas w dobrej kondycji.

Jeśli szukasz dalszych pomysłów na bezproblemowe zadbanie o swoje cztery ściany, koniecznie dołącz do klubu Westwing – dzięki temu otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do stworzenia jeszcze piękniejszego domu. Znajdziesz u nas mnóstwo wskazówek m.in. jak czyścić białe buty, żeby wyglądały jak nowe! Do zobaczenia!