Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Udekorowany stół na imprezę babyshower w ogrodzie.

Komunia w domu i jej samodzielne przygotowanie wiąże się z mnóstwem pracy i z dużym zamieszaniem. Jednak wiadomo, że ma ona swoje plusy. Chyba najważniejszym z nich jest to, że we własnym domu możesz się czuć całkowicie swobodnie. To od Ciebie, będzie zależało również to, jak udekorujesz komunijny stół oraz jakie dania podasz gościom. Przyjęcie komunijne organizowane w domu jest również bardziej tradycyjną formą tego wydarzenia. Czy warto zorganizować komunię w domu? Podpowiemy Ci, jakie są podstawy organizacji komunii w domu, co podać oraz jak udekorować swój dom oraz stół komunijny.

Komunia w domu – najważniejsze zalety

Obiad w restauracji cieszy się popularnością i ma oczywiście sporo zalet, ale nie jest też pozbawiony wad. To przede wszystkim dodatkowe koszty, które znacznie osłabią i tak już nadwyrężony przygotowaniami budżet. Jeśli tylko masz warunki, żeby przyjąć w domu choćby najbliższą rodzinę, pomyśl czy nie zdecydować się na taką formę świętowania. Rodzinny dom jest dla dziecka oazą bezpieczeństwa – z pewnością będzie mu miło, jeśli odwiedzi go grono najbliższych osób. A jakie są inne zalety organizowania komunii w domu?

  • Rodzinna i swobodna atmosfera
    W domu jesteś u siebie  i nie musisz przejmować się konwenansami, jakie obowiązują w restauracji. Wolno Ci zaprosić tyle osób, ile chcesz, pod warunkiem, że wszystkie się pomieszczą. Goście mogą swobodnie wstać od stołu, by rozprostować nogi, wyjść na taras, do ogrodu. Nie musisz się denerwować, że głośne rozmowy przeszkadzają innym biesiadnikom, albo że oni zakłócają Wasz spokój. 
  • Wystrój
    Od A do Z leży w Twojej gestii. Może zajmuje to sporo czasu i wysiłku, ale za to masz pewność, że dom będzie prezentował się tak, jak zaplanujesz. Dostosowanie się do wymogów restauracji jest wygodne, ale nie zawsze zgodne z Twoim gustem.  
  • Menu
    Nikt nie zna lepiej Twojej rodziny i zaproszonych gości niż Ty. Samodzielnie przygotowywane menu na komunię w domu będzie zawsze dostosowane do ich wymagań. Jeśli okaże się, że ktoś jest uczulony na jakiś produkt, szybko zastąpisz go innym. Żeby ułatwić sobie zadanie, postaw na sprawdzone proste dania, które zasmakują i dzieciom i dorosłym.  
  • Czas
    Nie musisz się martwić, że czas wynajęcia sali się kończy i za chwilę trzeba będzie przeprosić gości. W domu, przy miłej atmosferze czas może płynąć wolno i nikt nikogo nie musi poganiać. 

Komunia w domu – pamiętaj o swoim komforcie

Tyle spraw na głowie: trzeba przecież kupić prezent na komunię dla dziewczynki (lub prezent na komunię dla chłopca), zamówić ciasta na komunię i jeszcze pomyśleć, jak się ubrać na komunię… W ferworze obowiązków często zapominamy, co jest istotą tej uroczystości. Skupiamy się na przygotowaniach pełną parą, bo zależy nam, żeby wszystko wypadło jak najlepiej. A potem… odchorowujemy to ze zmęczenia, a w dniu komunii marzymy o jednym – żeby było już po wszystkim.

Tymczasem lepiej zadbać o swój komfort psychiczny po to, by móc w pełni, razem z dzieckiem przeżyć ten dzień. A więc „nie napinaj się” – nic się nie stanie, jeśli nie wszystko wyjdzie tak jak zaplanowałaś i nikt z pewnością nie będzie robił Ci wyrzutów. Czasem warto odpuścić i cieszyć się ze spotkania z rodziną w miłej, przyjaznej atmosferze. 

Plan organizacji komunii w domu

Organizacja komunii to niemałe przedsięwzięcie. Najlepiej zastanowić się nad jej organizacją już rok wcześniej. Jednak nie ma powodu do paniki, jeżeli do tego ważnego dnia zostało Ci tylko kilka miesięcy. Gdy będziesz miał dobry plan, to poradzisz sobie absolutnie ze wszystkim. Zacznij od wyznaczenia budżetu, sporządzenia listy gości oraz listy zakupów. Jeżeli chodzi o budżet, to musisz ustalić sobie jakąś konkretną kwotę. W przeciwnym razie ciągle będzie Ci się wydawało, że na wszystko wydajesz za dużo. Natomiast gdy będziesz miał już listę gości i listę zakupów, to będzie Ci łatwiej gospodarować założonym budżetem. 

Musisz się również przygotować na wydatki związane z dekoracją kościoła oraz z prezentem dla parafii. Oczywiście te kwestie zależą od miejsca, w którym Twoje dziecko będzie brało komunię, jednak lepiej je wcześniej uwzględnić, żeby nie być niemile zaskoczonym. 

Komunia w domu: kiedy należy rozpocząć przygotowania?

Organizację komunii w domu należy rozpocząć jak najwcześniej. A tak bardziej konkretnie? Jeżeli chcesz mieć dużo czasu na wszystko i pewność, że masz odhaczone wszystkie pozycje z planu, to zacznij rok przed tym ważnym wydarzeniem. Natomiast jeżeli tylko chcesz zdążyć ze wszystkim, to wystarczą Ci dwa miesiące.

Przygotowanie listy gości

Od tego powinieneś zacząć organizując przyjęcie. Od liczby osób, które chcesz zaprosić, uzależnione jest wiele rzeczy. Choćby to, jak duże zakupy musisz zrobić, ile przygotować zaproszeń i nakryć na stole. Warto więc usiąść spokojnie i zastanowić, na ile osób możesz sobie pozwolić. Czy Twoje mieszkanie pomieści tylko najbliższą rodzine, czy możesz zaprosić również wujków, ciocie i najbliższych przyjaciół?

Warto też zapytać dziecko, czy chce zaprosić kogoś spoza rodziny – na przykład koleżanki i kolegów. Spójrz na listę i policz, ile jest osób starszych, ile dzieci i czy z tego grona jest ktoś, kto ma specjalne wymagania żywieniowe (wegetarianie, alergicy). To pozwoli Ci umiejętnie dopasować menu. 

Oszacowanie przestrzeni

Masz już listę gości? Zastanów się, czy na pewno wszyscy zmieszczą się przy komunijnym stole. Jeśli nie wystarczy miejsca przy jednym, dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie osobnego stołu dla dzieci, na przykład w drugim pokoju. Z pewnością poczują się dorośle i będą szczęśliwe, że mogą być w swoim towarzystwie. Zobacz także, czy wokół stołu jest wystarczająco dużo miejsca – musisz przecież mieć swobodny dostęp przy podawaniu potraw, a niektóre osoby, zwłaszcza starsze, będą chciały od czasu do czasu rozprostować nogi.

Może dla pewności zrobisz „próbę generalną”? Rozstaw stół i krzesła, bez nakryć, i oszacuj, czy jest wystarczająco dużo przestrzeni. Dzięki temu unikniesz potem wpadki.

Zaproszenie gości

W dzisiejszych czasach nie wypada już zadzwonić do gości i zaprosić na komunię. Dobrze, że od jakiegoś czasu jest popularny zwyczaj wręczania gościom zaproszeń na tę uroczystość. Przygotowanie zaproszeń jest związane z wieloma korzyściami. Przede wszystkim dzięki temu możesz się spotkać z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Poza tym możesz takie zaproszenia na komunię przygotować wspólnie ze swoim dzieckiem. 

Co ciekawe, w sieci znajdują się specjalne, darmowe generatory zaproszeń komunijnych, które pozwolą Ci je szybko zaprojektować pod względem graficznym. Zapraszanie gości na komunię powinno wyglądać w ten sposób, że umawiasz się z poszczególnymi członkami rodziny i idziesz do nich razem z dzieckiem, żeby wręczyć im zaproszenia. Można również wysłać zaproszenia pocztą, ale wcześniej należy uprzedzić o tym przyszłych gości, żeby mieć pewność, że je odbiorą.

Catering vs. gotowanie samemu

Jeżeli zdecydowałeś się na zorganizowanie komunii w domu, to pewnie zastanawiasz się teraz nad tym, czy lepiej samodzielnie przygotować wszystkie potrawy, czy zamówić catering. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że gotowanie obiadu dla minimum kilkunastu osób to spore wyzwanie. Nie tylko jeżeli chodzi o włożony w to wysiłek, ale również pod względem organizacyjnym. Musisz mieć odpowiednią ilość garnków, sztućców i talerzy. Niezbędne jest też doskonałe rozplanowanie zakupu produktów spożywczych. Nie sądzimy, że jest to niemożliwe, ale wymaga mnóstwa pracy. Na pewno jedna osoba sobie z tym nie poradzi. 

Natomiast zamówienie cateringu wiąże się z bardzo dużą oszczędnością czasu. Nie musisz robić zakupów, ani zastanawiać się, czy dania będą smaczne, czy nie. Możesz zająć się innymi sprawami, a tym do załatwienia przed komunią jest mnóstwo. 

Komunia w domu – ustalenie menu

Gdy organizujesz komunię w domu, możesz samodzielnie zaplanować menu i elastycznie je zmieniać, jeżeli podczas przygotowań okaże się, że na przykład większość gości nie lubi danej potrawy albo ze względów zdrowotnych nie może jej jeść. Menu na komunię powinno być bardzo uniwersalne. Muszą się w nim znaleźć takie dania, które lubią zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Radzimy Ci przygotować wszystkie potrawy na komunię samodzielnie tylko wtedy, gdy naprawdę kochasz gotować i nie masz problemu z przygotowywaniem dań dla dużej liczby osób.

Większość komunii zaczyna się przed południem. Wtedy na stole powinny się pojawić przekąski, na przykład różnego rodzaju kanapeczki lub sałatki. Dopiero po dwóch godzinach możesz zaserwować swoim gościom danie główne. Pamiętaj, żeby nie podawać zbyt wielu potraw, bo większość z nich niestety się zmarnuje.

Komunia w domu? A może komunia w ogrodzie?

To doskonały pomysł, szczególnie jeśli masz zamiar zaprosić wielu gości. Gdy masz do dyspozycji duży taras, to bez problemu możesz postawić na nim stół i krzesła. Twoi goście z pewnością to docenią. Najlepiej jest zorganizować komunię na takim tarasie, który jest zadaszony. Wtedy żaden deszcz nie popsuje całej imprezy. 

Zakładane na stałe zadaszenie możesz z powodzeniem zastąpić dużą plandeką. Ciekawym pomysłem jest również wypożyczenie na komunię sprzętu piknikowego. Składa się on najczęściej ze stołów, krzeseł oraz parasoli. 

Komunia w domu: dekoracje

Stół jest najważniejszym elementem każdej komunii w domu. To właśnie dekoracje stołu koncentrują na sobie wzrok wszystkich gości. Najkorzystniejszym wyborem będzie klasyczny, biały obrus. Można do niego dodać jeden bieżnik na całej długości stołu lub kilka bieżników. 

Biel obrusu można przełamać za przykład przez dodanie do niego dekoracji w kolorze szampańskiego złota, pastelowej mięty albo pudrowego różu. Natomiast jeżeli chodzi o zastawę stołową, to serwis obiadowy w kolorze białym lub kremowym będzie prezentował się bardzo elegancko. 

Oczywiście tego dnia w domu nie może zabraknąć świeżych kwiatów. Maj oferuje ich całe bogactwo. Będą najpiękniejszą i wdzięczną dekoracją. Obowiązkowo ozdób nimi stół – dekoracja stołu komunijnego przyciąga wzrok gości najbardziej. Z kwiatów możesz też zrobić małe bukieciki, które ozdobią krzesła. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie miejsca, gdzie stoi tort komunijny – jeśli jest to pomocniczy stolik, udekoruj miejsce wokół niego girlandami z kwiatów, balonów czy delikatnych rozet z bibuły. Zamiast klasycznego bukietu w wazonie możesz zrobić kilka flowerboxów i rozstawić je w najbardziej widocznych miejscach. Oto jak je łatwo zrobić:

Będziesz potrzebował:

  • Flowerboxy (kupisz je w lepszej kwiaciarni w dowolnym kolorze i wielkości)
  • Gąbkę florystyczną
  • Sekator
  • Nożyczki
  • Celofan
  • Ulubione kwiaty

Jak to zrobić:

  1. Wyłóż flowerbox celofanem, żeby zabezpieczyć go przed zamoknięciem. 
  2. Wpinaj w gąbkę wybrane kwiaty. Dobrze mieć wcześniej jakąś koncepcję – wtedy powstanie ładna kompozycja. Do komunijnych bukietów wykorzystuj jasne, wdzięczne kwiaty, takie które łatwo wpiąć w gąbkę czyli niezbyt wiotkie. Idealne będą goździki, eustomy, frezje, a do przybrania listki eukaliptusa, konwalie, stokrotki czy gipsówka. Największe kwiaty wepnij w środek, a mniejsze pomiędzy. Całość ozdób zielonymi listkami i gipsówką.  
  3. W podobny sposób możesz zrobić girlandę z liter wypełnionych kwiatami. Ułóż z nich napis np. „Pierwsza komunia Marysi” i powieś na ścianie lub nad wejściem. Wytnij z kartonu trójwymiarowe litery a dalej postępuj jak w przypadku flowerboxów. Kiedy wypełnisz już je kwiatami zaczep delikatnie na tasiemce i powieś w wybranym miejscu. Piękną dekoracją, zwłaszcza na przyjęcie komunijne dla dziewczynki, będą uplecione z drobnych kwiatów wianki. Możesz również je powiesić, położyć na stole, w środek włożyć lampionik z tealightem, fantazyjnie złożoną serwetkę.  Pamiętaj, że komunia to nie wesele – dekoracja powinna była dostosowana do charakteru uroczystości i wieku dziecka

Komunia w domu: dekoracje stołu

Wygląd stołu na komunię powinien być harmonijny i spójny. Możesz udekorować stół komunijny potrawami. Mogą to być na przykład samodzielnie przygotowane babeczki, owoce albo słodycze. Możesz też udekorować stół wykorzystując do tego symbole religijne. Postaw na biblijne motywy w połączeniu z wiosennymi kwiatami jako dekoracje stołu komunijnego.

Najczęściej wykorzystywane symbole w takich dekoracjach, to nie tylko krzyże, ale również gołębie, drzewa, kielichy, opłatki, czy ryby. Jeżeli lubisz klasyczne połączenia, to zdecyduj się na biel oraz srebro. Gdy wolisz coś nowoczesnego, to możesz postawić na neonowe kolory w dekoracjach. 

Komunia w domu: galeria inspiracji

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.