Udekorowany stół na imprezę babyshower w ogrodzie.

Komunia w domu i jej samodzielne przygotowanie wiąże się z mnóstwem pracy i z dużym zamieszaniem. Jednak wiadomo, że ma ona swoje plusy. Chyba najważniejszym z nich jest to, że we własnym domu możesz się czuć całkowicie swobodnie. To od Ciebie, będzie zależało również to, jak udekorujesz komunijny stół oraz jakie dania podasz gościom. Przyjęcie komunijne organizowane w domu jest również bardziej tradycyjną formą tego wydarzenia. Czy warto zorganizować komunię w domu? Podpowiemy Ci, jakie są podstawy organizacji komunia w domu, co podać oraz jak udekorować swój dom oraz stół komunijny.

Plan organizacji komunii w domu

Organizacja komunii to niemałe przedsięwzięcie. Najlepiej zastanowić się nad jej organizacją już rok wcześniej. Jednak nie ma powodu do paniki, jeżeli do tego ważnego dnia zostało Ci tylko kilka miesięcy. Gdy będziesz miał dobry plan, to poradzisz sobie absolutnie ze wszystkim. Zacznij od wyznaczenia budżetu, sporządzenia listy gości oraz listy zakupów. Jeżeli chodzi o budżet to musisz ustalić sobie jakąś konkretną kwotę. W przeciwnym razie, ciągle będzie Ci się wydawało, że na wszystko wydajesz za dużo. Natomiast gdy będziesz miał już listę gości i listę zakupów, to będzie Ci łatwiej gospodarować założonym budżetem. 

Musisz się również przygotować na wydatki związane z dekoracją kościoła oraz z prezentem dla parafii. Oczywiście te kwestie zależą od miejsca, w którym Twoje dziecko będzie brało komunię, jednak lepiej je wcześniej uwzględnić, żeby nie być niemiło zaskoczonym. 

Kiedy należy rozpocząć przygotowania?

Organizację komunii w domu należy rozpocząć jak najwcześniej. A tak bardziej konkretnie? Jeżeli chcesz mieć dużo czasu na wszystko i pewność, że masz odhaczone wszystkie pozycje z planu organizacji komunii, to zacznij rok przed tym ważnym wydarzeniem. Natomiast, jeżeli tylko chcesz zdążyć ze wszystkim, to wystarczą Ci dwa miesiące. 

  • Zaproszenie gości

W dzisiejszych czasach nie wypada już zadzwonić do gości i zaprosić na komunię. Dobrze, że od jakiegoś czasu jest popularny zwyczaj wręczania gościom zaproszeń na tę uroczystość. Przygotowanie zaproszeń jest związane z wieloma korzyściami. Przede wszystkim dzięki temu możesz się spotkać z dawno nie widzianymi członkami rodziny. Poza tym możesz takie zaproszenia na komunię przygotować wspólnie ze swoim dzieckiem. 

Co ciekawe, w sieci znajdują się specjalne, darmowe generatory zaproszeń komunijnych, które pozwolą Ci je szybko zaprojektować pod względem graficznym. Zapraszanie gości na komunię powinno wyglądać w ten sposób, że umawiasz się z poszczególnymi członkami rodziny i idziesz do nich razem z dzieckiem, żeby wręczyć im zaproszenia. Można również wysłać zaproszenia pocztą, ale wcześniej należy uprzedzić o tym przyszłych gości, żeby mieć pewność, że je odbiorą.

  • Catering vs. gotowanie samemu

Jeżeli zdecydowałeś się na zorganizowanie komunii w domu, to pewnie zastanawiasz się teraz nad tym, czy lepiej samodzielnie przygotować wszystkie potrawy, czy zamówić catering. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że gotowanie obiadu dla minimum kilkunastu osób to spore wyzwanie. Nie tylko jeżeli chodzi o włożony w to wysiłek, ale również pod względem organizacyjnym. Musisz mieć odpowiednią ilość garnków, sztućców i talerzy. Niezbędne jest też doskonałe rozplanowanie zakupu produktów spożywczych. Nie sądzimy, że jest to niemożliwe, ale wymaga mnóstwa pracy. Na pewno jedna osoba sobie z tym nie poradzi. 

Natomiast zamówienie cateringu wiąże się z bardzo dużą oszczędnością czasu. Nie musisz robić zakupów, ani zastanawiać się, czy dane danie będzie smaczne, czy nie. Możesz zająć się innymi sprawami, a tym do załatwienia przed komunią jest mnóstwo. 

Ustalenie menu

Gdy organizujesz komunię w domu, to możesz samodzielnie zaplanować menu. Zawsze możesz je też trochę zmienić, jeżeli podczas przygotowań okaże się, że na przykład większość gości nie lubi danej potrawy albo ze względów zdrowotnych nie może jej jeść. Menu na komunię powinno być bardzo uniwersalne. Muszą się w nim znaleźć takie danie, które lubią zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Radzimy Ci przygotować wszystkie potrawy na komunię samodzielnie tylko wtedy, gdy naprawdę kochasz gotować i nie masz problemu z przygotowywaniem dań dla dużej liczby osób.

Większość komunii zaczyna się przed południem. Wtedy na stole powinny się pojawić przekąski, na przykład różnego rodzaju kanapeczki lub sałatki. Dopiero po dwóch godzinach możesz zaserwować swoim gościom danie główne. Pamiętaj, żeby nie podawać zbyt wielu potraw, bo większość z nich niestety się zmarnuje.

Komunia w domu? A może komunia w ogrodzie?

To doskonały pomysł, w szczególności jeżeli masz zamiar zaprosić bardzo wielu gości. Gdy masz do dyspozycji duży taras, to bez problemu możesz postawić na nim stół i krzesła. Twoi goście z pewnością to docenią. Najlepiej jest zorganizować komunię na takim tarasie, który jest zadaszony. Wtedy żaden deszcz nie popsuje całej imprezy. 

Stół w ogrodzie zastawiony talerzami, kwiatami, winem i dekoracjami

Zakładane na stałe zadaszenie możesz z powodzeniem zastąpić dużą plandeką. Ciekawym pomysłem jest również wypożyczenie na komunię sprzętu piknikowego. Składa się on najczęściej ze stołów, krzeseł oraz parasoli. 

Komunia w domu: dekoracje

Stół jest najważniejszym elementem każdej komunii w domu. To właśnie dekoracje stołu koncentrują na sobie wzrok wszystkich gości. Najkorzystniejszym wyborem będzie klasyczny, biały obrus. Można do niego dodać jeden bieżnik na całej długości stołu lub kilka bieżników. 

Impreza tematyczna w stylu Gatsby'ego z kryształowymi kieliszkami i biała zastawą

Biel obrusu można przełamać za przykład przez dodanie do niego dekoracji w kolorze szampańskiego złota, pastelowej mięty albo pudrowego różu. Natomiast jeżeli chodzi o zastawę stołową, to serwis obiadowy w kolorze białym lub kremowym będzie prezentował się bardzo elegancko. 

Komunia w domu: dekoracje stołu

Wygląd stołu na komunię powinien być harmonijny i spójny. Możesz udekorować stół komunijny potrawami. Mogą to być na przykład samodzielnie przygotowane babeczki, owoce albo słodycze. Możesz też udekorować stół wykorzystując do tego symbole religijne. Postaw na biblijne motywy w połączeniu z wiosennymi kwiatami jako dekoracje stołu komunijnego.

Najczęściej wykorzystywane symbole w takich dekoracjach, to nie tylko krzyże, ale również gołębie, drzewa, kielichy, opłatki, czy ryby. Jeżeli lubisz klasyczne połączenia, to zdecyduj się na biel oraz srebro. Gdy wolisz coś nowoczesnego, to możesz postawić na neonowe kolory w dekoracjach. 

Komunia w domu: galeria inspiracji

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.