Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
jadalnia z zastawionym stołem i ze ścianą w kolorze oberżyny

Zastanawiasz się nad tym, jak odmienić swoje mieszkanie, nie przeprowadzając generalnego remontu? Nasza rada jest jedna pobaw się kolorem! Mocne akcenty potrafią całkowicie odmienić całe pomieszczenie. Jedną z opcji jest tajemnicza oberżyna! W jakich wnętrzach sprawdzi się ten nietuzinkowy odcień fioletu? Z czym łączyć oberżynę? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Oberżyna – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

To w ostatnim czasie jeden z popularniejszych odcieni fioletu, stosowanych w  aranżacji wnętrz. Choć często kolor fioletowy spotykamy w modzie, sprawdzi się on także praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Czy wiesz, że odcieni fioletu jest ponad 200? Każdy z nich potrafi zachwycić i oczarować. Oberżyna to głęboki, ciemny odcień fioletu, który najczęściej spotykamy na… bakłażanie!

Kolor lawendowy, bakłażanowy, liliowy oraz purpurowy kojarzony jest najczęściej z kreatywnością, mobilizacją, ale również ze zmysłowością i pewną dozą tajemnicy. To wbrew pozorom barwa kojąca zmysły.

Z czym łączyć kolor bakłażanowy we wnętrzach?

Jaki kolor pasuje do fioletu? Wbrew pozorom kolor ten mimo mocnego tonu idealnie komponuje się z innymi barwami. Pamiętaj jednak, że inaczej będą wyglądać kompozycje kolorystyczne, w których króluje kolor śliwkowy, a inne z modną, pastelową lilią wpadającą w błękit. Jak w takim razie zestawić bakłażanowy? Kolor ten pasuje zarówno do ciepłych, jak i zimnych barw. Jeśli wykorzystujesz go jako jedynie akcent w dodatkach, może być to kontrast z szarością, jasną zielenią czy lilią, pudrowym różem, a nawet musztardą! Decydując się np. na ścianę w kolorze bakłażanowym, ciekawym połączeniem będzie złoty lub srebrny, który możesz zastosować w dodatkach jak np. lampy, czy ramy luster.

Oto kilka naszych ulubionych połączeń:

  • oberżyna i pistacjowy/oliwkowy
  • oberżyna i musztardowy
  • oberżyna i złoto
  • oberżyna i kolor gołębi
  • oberżyna i łososiowy/brzoskwiniowy
  • oberżyna i brudny róż
  • oberżyna i srebro

Oberżyna a style aranżacyjne

Bakłażan na ścianie to cały szereg możliwości aranżacyjnych. Doskonale pasuje do praktycznie każdego stylu wnętrzarskiego. To jak będziesz bawić się tym kolorem, zależy od ogólnego odbiór całego pomieszczenia. Oberżyna zastosowana na jednej ze ścian może delikatnie pomniejszyć pomieszczenie, dlatego zaleca się takie zabiegi na nieco większym metrażu. Bardzo dobrym rozwiązaniem, jest zastosowanie tej barwy w formie dodatków. Mogą być to tekstylia oraz wszelkiego rodzaju dekoracje. Przy jasnych wnętrzach, taki zabieg delikatnie je ociepli i doda uczucia przytulności. Najczęściej fiolety kojarzą się ze stylem prowansalskim, glamour, lecz ciemniejsze tony znajdziemy także, we wnętrzach urządzonych w stylu pałacowym, a nawet rustykalnym.

Oberżyna – jak wprowadzić ten kolor do wnętrz?

Pamiętaj, przy ciemnym mieszkaniu, głęboki kolor fioletu może je dodatkowo przytłoczyć. Postaraj się wybrać nieco jaśniejszy odcień bakłażana. Natomiast, najbezpieczniej będzie zastosować ten ciemny fiolet jako dodatek. Oberżynę do mieszkania wprowadzać możemy zarówno jako motyw przewodni w postaci, np. ciemnej ściany, sofy, foteli czy łóżka, ale także w formie mniejszych dodatków jak poduszki dekoracyjne, koce, figurki, czy plakaty. Najważniejsze to zachować umiar i nie przytłoczyć zbytnio wnętrza.

Ściana w kolorze oberżyny

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ściana w kolorze oberżyny to dobre rozwiązanie dla mieszkań o nieco większym metrażu. Zastosowana np. w salonie będzie głównym punktem całego pomieszczenia, a nawet i domu. Na jej tle możesz ustawić designerskie meble i dodatki. Kolor ten możesz zastosować również w sypialni, a nawet w jadalni. Kolor bakłażana będzie wyznaczał główny punkt rodzinnych biesiad.

Tajemnicza sypialnia z akcentami w kolorze oberżyny

Sypialnia to miejsce do relaksu i ładowania baterii, co wcale nie oznacza, że musi być ona nudna! Wprowadź odrobinę tajemnicy do swojej sypialni, stosując ciemny kolor na ścianie. Tapeta lub naklejki z wielkoformatowymi kwiatami, stworzą wrażenie dzikiego ogrodu! Oberżyna znaleźć może się zarówno na kwiatach, jak i dodatkach takich jak poduszki czy pled. Przełam ciemne barwy, jasną narzutą i pościelą. Ciemne ściany dobrze jest połączyć z jasną, najlepiej drewnianą podłogą. Nie zapomnij o małym, puszystym dywaniku zaraz obok łóżka, by zawsze miękko rozpoczynać dzień!

Łazienka glamour ze ścianą w kolorze oberżyny

Boisz się, że ściana w kolorze oberżyny w łazience, może okazać się za ciemna? Przełam ten odcień białą lamperią i białą armaturą. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach. Pamiętaj, że lamperie mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Na ratunek przychodzi oczywiście odpowiednio dobrane oświetlenie. Styl glamour kocha pokaźne, wręcz królewskie lampy i żyrandole. Spraw, by każda kąpiel była wyjątkowa i zastosuj je w swojej łazience. Jeszcze więcej awangardy, dodadzą oryginalne kafelki.

Rustykalna jadalnia

Oberżyna w stylu rustykalnym? Oczywiście! Ściana w kolorze bakłażana w jadalni stanowić będzie główny punkt spotkań. Styl rustykalny to naturalne materiały, dlatego koniecznie postaw na drewniane krzesła i stół z litego drewna, kryty naturalnym, białym obrusem. Na nim niezbędne będą świeże kwiaty w wazonie z kolorowego szkła. Organizując przyjęcie postaw na dodatki w kolorze oberżyny. Może być to zastawa, ale także serwetki czy świece.

Oberżyna to wyjątkowy kolor, który łączy w sobie elegancję i nutę tajemniczości. Jak widzisz, świetnie sprawdzi się praktycznie w każdej aranżacji i w każdym pomieszczeniu, zarówno jako kolor dominujący, jak i dodatek. A jeśli szukasz dalszych porad – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie całą gamę inspiracji do stworzenia pięknego domu!