Jesteś sentymentalny, trochę nostalgiczny, wrażliwy na piękno minionych epok? Ten styl z pewnością Cię oczaruje. Jeśli do tego kochasz sztukę, poezję i jesteś zapalonym bibliofilem, dark academia jest dla Ciebie! Poznaj styl rodem z XIX-wiecznego college’u i poczuj się jak na uniwersytecie w Cambridge lub Oxfordzie. Oto nasz krótki przewodnik po trendzie, który zdobywa serca tysięcy followersów na całym świecie.

Co oznacza dark academia i skąd wziął się ten trend?

Okazuje się, że trendy kreują nie tylko kolorowe magazyny, ale także… media społecznościowe. Jedną z tendencji, która ostatnio bije rekordy popularności na Instagramie jest dark academia. Ten ciekawy styl po raz pierwszy pojawił się na platformie blogowej Tumblr około 2015 roku pod wpływem powieści „The Secret History” amerykańskiej pisarki Donny Tartt. Jej akcja rozgrywa się wokół elitarnego uniwersytetu i to właśnie fascynacja akademickim środowiskiem stała się inspiracją do powstania nowej subkultury. Bo chociaż dark academia początkowo bardziej przypominał literacki klub dyskusyjny niż trend estetyczny, szybko zaczął zataczać szersze kręgi i zdobywać coraz więcej followersów. Wkrótce opanował takie dziedziny jak moda, wystrój wnętrz, a dla niektórych stał się stylem życia.

Czym inspiruje się dark academia?

Jeśli lubisz podążać śladami naukowców, rozwiązywać zawiłe łamigłówki niczym Sherlock Holmes, kochasz studiować tajemne księgi jak uczniowie mrocznego Hogwartu – z pewnością polubisz ten trend. Dark academia czerpie radość z pogłębiania wiedzy i pasji do nauki, inspiruje się sztuką (zwłaszcza renesansu, baroku i romantyzmu), z przyjemnością celebruje literaturę klasyczną, poezję i kino fantasy. Jego wielbiciele znają na pamięć wszystkie części „Harry’ego Pottera”, sagi „Zmierzch” i „Księgi czarownic”, a z wcześniejszych filmów mocno inspirują się „Stowarzyszeniem Umarłych Poetów”.

Jeśli chcesz być jednym z „dark academików” musisz poznać bliżej europejską architekturę, zaznajomić się ze sztuką antyczną, no i obowiązkowo polubić muzea, biblioteki, pachnące tytoniem kluby literackie i przede wszystkim uniwersyteckie kampusy. Ulubione tematy, którymi fascynuje się ten trend? Przede wszystkim vanitas czyli przemijanie życia – ten motyw pojawia się na studiach anatomicznych, obrazach, rzeźbach, ale też w literaturze… Jeśli pędowi do wiedzy i ekscytacji nauką będzie towarzyszyć aura tajemniczości, jesteś na dobrej drodze. Chcesz mocniej wejść w rolę? Wybierz się do angielskiej posiadłości za miastem, albo przejdź wiktoriańską ulicą w Londynie. Z pewnością Cię zainspirują.

Moda dla intelektualistów – jak ubrać się w stylu dark academia?

Dark academia już w ubiegłym roku podbił instagramowe konta wszystkich fahshionistów i wszystko wskazuje na to, że i w tym sezonie będzie wiodącym trendem. W modzie nawiązuje mocno do czasów młodości naszych dziadków, którzy przenieśli się w czasie do XIX-wiecznego Londynu. A więc ma być szykownie, intrygująco, trochę nonszalancko i dekadencko. Mile widziane kurtki budrysówki, blezery, klasyczne prochowce, spodnie w kratę, garniturowe kamizelki i tweedowe plisowane spódnice… Wielbiciele dark academia lubią wyrażać swoim ubiorem intelektualne zainteresowania. W Twojej szafie nie może zabraknąć skórzanej torby vintage, drucianych okularów, mokasynów typu Martensy, sztybletów i wełnianych beretów. A zamiast iPhone’a sterta książek pod pachą bo czerpanie z akademickiej kultury to podstawa.

Czym charakteryzuje się dark academia we wnętrzach?

Chociaż jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju wykazuje sporo cech wspólnych z podobnymi trendami. Styl wiktoriański łączą z nim przytulne wnętrza wypełnione antycznymi meblami i elementami zapożyczonymi z gotyku, renesansu czy neoklasycyzmu. Zafascynowany technologiami steampunk z kolei operuje podobnymi kolorami – pełnymi tajemnicy i teatralnej magii. Jeden i drugi świetnie nadają się do budowania klimatu w eklektycznych wnętrzach, gdzie nowoczesność miesza się z przeszłością.

  1. Kolory i wzory

    Szukasz intensywnych barwnych kontrastów jak w avant basic, a może słodkich, kobiecych i bogatych w desenie aranżacji w typie grandmillenial? Tu ich nie znajdziesz! Dark academia bliżej już trochę do mniej grzecznego pastel goth, bo najbardziej lubi ciemne, przygaszone, mocno stonowane i głębokie kolory. Przybrudzone odcienie odpowiadają za dramatyczną, nieco teatralną atmosferę oraz budują kontrasty pomiędzy historycznymi i współczesnymi detalami. Atramentowe tony granatu i grafitowej szarości tworzą na ścianach i boazeriach gotycki, ale przytulny nastrój. Odcienie ziemi – brązy, rudości, czerń łączona ze złamaną bielą, burgundy i oliwkowe zielenie, kreują spokojną i przytulną atmosferę. Desenie? Dominuje krata – szkocka, ale także drobniejsza pepitka. Dużo jest tapet z charakterystycznymi wzorami Williama Morrisa, czy tych iluzjonistycznych z widokami bibliotek, pasaży, dawnej architektury czy antycznych budowli – ale uwaga: kładzie się je nie tylko na ścianach, ale także na… suficie.

  2. Dużo książek

    Wyeksponuj je gdzie tylko się da – na regałach, półkach, parapetach, stolikach kawowych. Dark academia czerpie inspiracje z dawnych, nieco przykurzonych bibliotek uniwersyteckich. Książki wprowadzą do domu przytulność, nadadzą mu osobowość.

  3. Kolekcje sztuki

    Bez niej dark academia nie istnieje. To ona nadaje sens temu trendowi. Ściany powinny dekorować reprodukcje XIX-wiecznych obrazów w duchu fien de sieclu, botaniczne ryciny i studia anatomiczne, oprawione w retro ramy plakaty i ryciny przedstawiajace dziwne osobliwości. Sztuka ma tworzyć poetycki nastrój i trochę klubową atmosferę.

  4. Tkaniny o bogatych teksturach

    Luksusowe przyciągające wzrok, ciężkie, mięsiste, aksamitne lub tweedowe.. Pojawiają się na obiciach sof i foteli tworząc idealne miejsce do zaszycia się z książką. Z ciemnymi ścianami konkurują grube narzuty i ciężkie lejące się zasłony w głębokich kolorach kamieni szlachetnych.

Ekscentryczne dekoracje w stylu dark akademia

Czarodziejski, pełen dziewczęcego wdzięku fairycore? Zdecydowanie nie! Dark academia to styl, który kreuje we wnętrzu nieco mroczny i nostalgiczny klimat przywołujący schyłek minionej epoki. Ale ciemne ściany, zabytkowe meble i wysokie regały wypełnione książkami to nie wszystko. Dekadencki nastrój stworzą dodatki. Nie może zabraknąć luster w ciężkich pozłacanych ramach, antycznych zegarów, gramofonów w stylu vintage… Na regałach ustaw antyczne popiersia, fragmenty rzeźb, czaszki, podpórki na książki… Na stolikach i komodzie szklane kopuły z osobliwościami, porcelanowe wazy i tace ze świecami. Ściany to wymarzone miejsce do zaaranżowania galerii w stylu dark academia – utwórz miks z botanicznych rycin, sepiowych zdjęć w drewnianych ramach, starych map i grafik, sztucznych poroży. W pobliżu okna ustaw teleskop, a zamiast kawowego stolika postaw dawny podróżny kufer lub stertę skórzanych walizek. Im więcej „dziwnych” skarbów i osobliwości tym bardziej tajemnicza, nieco przerażająca, ale przytulna atmosfera. Pamiętaj, że dekoracje mają tworzyć nastrój jak w college’u.

Meble w stylu dark academia

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić dom w stylu dark academia proponujemy Ci skupić się na meblach z minionych epok lub stylizowanych na dawne. Warto postawić na misternie rzeźbione konsole (z lekko postarzanego drewna jak w shabby chic), kredensy czy sekretarzyki. Bogate zdobienia możesz zastąpić luksusowym materiałem, np. ciemnym egzotycznym fornirem czy wyszukanymi okuciami. Ważne, żeby meble tworzyły historyczny klimat. Z siedzisk sprawdzą się skórzane otomany, sofy typu Chesterfield czy fotele uszaki z wysokimi oparciami. Oczywiście nie może zabraknąć mebli, które pomieszczą bogaty księgozbiór – masywne, drewniane regały powinny tworzyć na ścianie przepastną bibliotekę. Obawiasz się, że zrobi się przytłaczająco i zbyt klasycznie? Niepotrzebnie! Pamiętaj, że stare antyki zyskają nowy charakter jeśli obszyjesz je tkaniną w odważny deseń czy aksamitem w śmiałym kolorze.

Nastrojowe oświetlenie

Kameralne światło ma tworzyć niepowtarzalną, pełną magii aurę. Kinkiety wzorowane na XIX-wiecznych świecznikach, stołowe lampy udające naftowe, żyrandole w wiktoriańskim stylu – to tylko niektóre propozycje do wnętrz w stylu dark academia. Sprawdzi się ponadczasowa klasyka czyli tradycyjne abażury z gładkich tkanin lub wykończonych frędzelkami, albo witrażowe klosze w stylu art nouveau. Pasować będą ekscentryczne lampy steampunkowe zrobione z przedmiotów codziennego użytku. No i oczywiście industrialne w charakterze reflektory jakby wyjęte ze starej fabryki. Oprócz tradycyjnych ściennych przydadzą się specjalne, do podświetlenia grafik i obrazów na ścianie – najlepiej ze spatynowanego mosiądzu. A oprócz lamp? Dużo świec – nic lepiej nie kreuje przytulnej, ale i nieco tajemniczej aury. Stawiaj je gdzie tylko się da, najlepiej grupując na tacach.

Jak urządzić wnętrze w stylu dark academia?

Ten modny styl świetnie nadaje się do klasycznych wnętrz bo zawiera sporo ponadczasowych elementów, które nigdy nie stracą na aktualności. A jak urządzić poszczególne strefy w domu? Zobacz co proponujemy!

Kącik do czytania w salonie

Przede wszystkim powinien być przytulny. Musi się w nim znaleźć wygodny fotel z wysokim zagłówkiem – najlepiej typu uszak, oraz pikowana klubowa sofa z postarzanej skóry. Pomiędzy nimi postaw stolik kawowy – niski, ale masywny – przyda się do odłożenia książki czy kubka z kawą. Za sofą ustaw konsolę, a na niej postaw lampę z klasycznym abażurem. Ciepły klimat stworzą rośliny w ceramicznych donicach oraz dywan w orientalnym stylu. Jeszcze tylko otul się wełnianym pledem w kratę i możesz w pełni oddać się lekturze. Taki kącik do czytania dobrze będzie wyglądał na tle biblioteki.

Biuro domowe

Jeśli masz sporą przestrzeń centralne miejsce zarezerwuj na duże drewniane biurko – masywne, z szerokim blatem, na toczonych lub rzeźbionych nogach. Na mniejszym metrażu z powodzeniem zastąpi je antyczny sekretarzyk – to nieduży, ale za to wielofunkcyjny mebel, który sprawdzi się w roli biurka, ale i szafy – ma sporo skrytek i szufladek, w których zmieścisz cały biurowy dobytek. Kiedy nie pracujesz możesz go zamknąć, żeby bałagan nie był widoczny. Postaw przy nim współczesne krzesło, a na ścianie powieś oprawione w proste ramy dawne portrety. Pamiętaj, że dark academia kocha poezję a ręczne pisanie wierszy lub listów traktuje bardzo serio, dlatego na biurku nie może zabraknąć kałamarzy, przyborników na wieczne pióra i ołówki, ale też starej maszyny do pisania, no i oczywiście klasycznej lampy jak z uniwersyteckiej czytelni.

Sypialnia dla mola książkowego

Na jednej ze ścian zaaranżuj bibliotekę i ustaw na jej tle łóżko. Możesz zrobić wnękę w regale, która równocześnie będzie pełnić rolę oryginalnego zagłówka. Współczesne książki przemieszaj ze starymi egzemplarzami, tak żeby całość wyglądała jak z poprzedniej epoki. Botaniczne atlasy, stare wysłużone woluminy możesz kupić w antykwariacie lub zastąpić… atrapami, a jeśli boisz się kurzu połóż na ścianie tapetę, która będzie udawała bibliotekę.

Jadalnia

Przy dużym stole postaw tapicerowane aksamitem foteliki lub finezyjnie gięte krzesła wyplatane wiedeńską plecionką ( w typie Thonetów). Nie muszą pasować do stołu, ważne żeby jadalnia sprawiała wrażenie lekko nadgryzionej zębem czasu. Nie może zabraknąć kredensu na porcelanę i szkło oraz bufetu do przechowywania obrusów i sztućców.

Czy czujesz już ten klimat, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością? My uważamy, że dark academia to bardzo poetycki trend, który z pewnością spodoba się wrażliwym na piękno duszom. Zarejestruj się na Westwing, żeby poznać inne inspiracje, które pomogą Ci wyczarować wymarzony wystrój w domu.