Romantyczny salon z dużą różową pufa i szarą sofą w stylu grandmillenial

Co myślisz, gdy wyobrażasz sobie mieszkanie typowych milenialsów? Często wypełniają je minimalistyczne, skandynawskie wnętrza i geometryczne kształty uzupełnione rozłożystymi monsterami. Co zrobić, jeśli w duszy grają Ci jednak kolorowe, eklektyczne aranżacje pełne nostalgicznych elementów, osobistych akcentów i z nutą stylu vintage? Mamy coś idealnego! Nadciąga grandmillennial, czyli przytulne, intrygujące wnętrza o nieco „babcinym stylu”, za którymi tęsknimy.

Grandmillennial – skąd przywędrował do nas granny chic?

Głównym założeniem stylu grandmillennial jest połączenie nostalgii (dlatego bywa pieszczotliwie określany „granny chic”, czyli sznytem babci) z nowoczesnym wnętrzem dostosowanym do wymagań młodych osób. Dzięki temu udaje się osiągnąć ciekawą, niespotykaną paletę kolorów i osobistą, autentyczną aranżację pełną przykuwających wzrok elementów vintage.

Chociaż tego rodzaju charakterystyczne elementy możemy znaleźć i w aranżacjach sprzed nawet 150 lat, to grandmillennial powrócił do nas z wielkim hukiem za sprawą Instagrama, gdzie hashtag #GrandMillennial budził w 2019 roku niemałe poruszenie. Na czym polega jego fenomen? Kusi swoim wdziękiem i ciepłem nie tylko tradycjonalistów, ale także milenialsów czy osoby, którym na co dzień podobają się bardziej nowoczesne wnętrza. Ten modny styl to prawdziwy fenomen w świecie aranżacji i trend, któremu warto się przyjrzeć.

Moda w języku granny chic

Grandmillenial to nie tylko piękne wnętrza – to styl życia, który przekłada się na wszystkie jego aspekty. Widoczny jest w modzie, a kreacje granny chic robią furorę na ulicach najmodniejszych miast. Ten „babciny look” pokochały również gwiazdy, a siwe włosy możemy dojrzeć u Lady Gagi czy Rihanny. Trend promuje także przez dyrektor kreatywny Gucci: Alessandro Michele!

Plisowane spódnice midi, swetry, kamizelki, berety czy kokardy wzbudzają zachwyt na wybiegach, a łączący się z nimi komfort sprawia, że „babciny eklektyzm” uwielbiany jest przez rzesze osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że ta miłość przeniknęła również do naszych wnętrz!

Eklektyczne wzory i kolory w stylu grandmillennial

Pozornie eleganckie, babcine wnętrze odkrywa w stylu granny chic swoją szaloną twarz! Żaden kolor nie jest mu straszny, a ich pełne wykorzystanie pozwala rozwinąć skrzydła każdej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że nadal należy trzymać się schematu kolorów. Ich zbytnie natężenie czy mieszanka jasnych, kontrastujących odcieni wprowadzi nas bardziej w styl boho, niż grandmillennial.

Kolory granny chic są więc miękkie i przytulne, ale jeśli chcesz, to z łatwością możesz dodać im odrobiny ekstrawagancji. Chociaż baza powinna być stonowana, to w akcentach możesz dać się ponieść fantazji. Równowaga jest najważniejsza! Wypróbuj naszą paletę, która zawsze zdaje egzamin:

  • Kolor główny (baza): odcienie od ciemno, do jasnoniebieskiego.
  • Kolor dodatkowy: przytłumiony, pudrowy róż (często spotykany w stylu shabby chic)
  • Akcenty: mocny, neonowy róż i kolor liliowy

Takie połączenie będzie atrakcyjne wizualnie, nie straci swojej magii, a jednocześnie pozwoli poczuć się we wnętrzu bardzo przytulnie.

W grandmillennial nie może zabraknąć również klasycznych wzorów z motywami kwiatowymi, które są nostalgiczną tęsknotą za ciepłym, wiejskim domem w stylu rustykalnym. To nie miejsce na geometryczne wzory czy chłodny minimalizm – oplatające aranżację roślinne motywy spotkamy zarówno na tapetach, jak i tekstyliach. Nie można również zapomnieć o falbanach.

Pomiędzy starym a nowym – meble grandmillennial

Nie da się ukryć, że meble w stylu granny chic odgrywają niebagatelną rolę. To one stanowią bazę aranżacji i wnoszą do niej ten urokliwy, babciny sznyt. Proste, nowoczesne meble o ponadczasowych formach i w pastelowych kolorach zestawia się z klasycznymi, tradycyjnymi konstrukcjami: takimi jak ciężkie kredensy, biblioteczki, komody czy stoły.

Wybierając meble i krzesła, warto postawić na zaoblone kształty osadzone na toczonych nóżkach – koniecznie ozdobione żakardami czy urzekającym welurem. Wygodne sofy czy krzesła stworzą przytulny klimat, w którym lekka herbata pita z filiżanki smakuje nieziemsko!

W takim wnętrzu świetnie prezentują się wszelkie meble vintage czy antyki – nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na taki wydatek, ale jest na to sposób. Wystarczy pokryć ulubione meble pokrowcami i poduszkami ozdobionymi wiktoriańskimi deseniami czy wzorami w stylu chinoiserie. Kwieciste motywy odwrócą uwagę od wszelkich niedoskonałości!

5 kroków do wnętrza granny chic

  1. Przytulne oświetlenie

    klimat tego ekscentrycznego wnętrza zadbają wymieszane ze sobą lampy w stylu vintage i antycznym z nowoczesnym oświetleniem. Wykorzystaj wygodne lampy punktowe w połączeniu ze zjawiskowym żyrandolem glamour i staromodną lampą stołową z atrakcyjnym kloszem. Wiele źródeł światła rozsieje swoją magię na cały dom!
  2. Kwiaty i rośliny doniczkowe

    Dzięki roślinom Twoje wnętrze ożyje, a Ty zamienisz je w zieloną oazę. Klimat ogrodu botanicznego sprawi, że poczujesz się bardzo przytulnie. Nie może ich zabraknąć w stylu grandmillennial, ale nie tylko – na ich obecności wiele zyskać może również styl eklektyczny czy fairycore. Kolorowe doniczki o różnych rozmiarach rozweselą wnętrze, przynosząc radosny, domowy nastrój.
  3. Dekoracyjne, osobiste ściany

    Granny chic to wnętrza z historią! Osobiste i tworzone ręcznie dekoracje wyglądają pięknie i to one sprawiają, że przestrzeń jest tak interesująca i charakterystyczna. Gdzie szukać takich ozdób? Możesz wybrać się na pchli targ czy przeszukać… strych lub piwnicę swojej babci. Wszystko to w poszukiwaniu pięknych przedmiotów nadających się do dekoracji ścian. Pomyśl o zdobionych, porcelanowych talerzach, które możesz przymocować do ściany czy o antycznym kinkiecie. Dobrym pomysłem są obrazy olejne, które znakomicie sprawdzą się także w klimatycznym stylu dark academia.
  4. Ekscentryczne dekoracje

    Sporą dawkę przytulnej atmosfery dostarczą ekscentryczne dekoracje, które często spotkać możemy w mieszkaniach naszych babć. My polecamy szczególnie stylowe świeczniki – ich różne rodzaje i style wprowadzą sporo emocji do wnętrza! Wykorzystaj zarówno te drewniane, błyszczące i złote, a nawet – kolorowe i szklane.
  5. Koronki i hafty

    Czymże jest aranżacja granny chic bez szydełkowanych tekstyliów czy dzianin? Są nie tylko bardzo przytulne, ale także wprowadzają ciekawą strukturę i fakturę. Obcowanie z nimi to prawdziwa podróż do przeszłości – nie wiedzieć czemu coraz mniej tych pięknych, samodzielnie wytworzonych materiałów możemy spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Są takie piękne i przytulne! By dodać im nieco współczesnego sznytu, pomyśl o tekstyliach w jasnym kolorze. Polecamy odważny, neonowy róż!

Pomysły na granny chic w salonie

Marzy Ci się aranżacja grandmillennial w salonie? Wykorzystaj jego przytulność, by stworzyć klimatyczne wnętrze – idealne do przyjmowania gości i spędzenia z nimi miłego, rodzinnego czasu. Delikatne kolory połączone z barwnymi akcentami, roślinne motywy i prawdziwe kwiaty przeniosą do świata, którego nie chce się opuszczać. Nie zapomnij również o obłych kształtach mebli i ciekawych lampach z ażurami. Kilka poduszek, zasłony, frędzle i gotowe! To przestronne wnętrze, w którym doskonale sprawdzi się antyczny mebel, nadający interesującego klimatu.

Sypialnia w stylu granny chic

Sypialnia grandmillennial to idealne miejsce na wypoczynek i relaks po ciężkim dniu. Przywodzi na myśl beztroskie, letnie noce spędzone u babci na wsi. Puszysta pościel w pastelowych kolorach, roślinne motywy tekstyliów i ciepłe, pastelowe kolory stworzą leniwą strefę marzeń. Nie może również zabraknąć lampy o przytulnym świetle czy niewielkich dekoracji ścian – na przykład uroczego lusterka, pięknie załamującego światło.

Przytulna kuchnia

Kuchnia w babcinym sznycie to miejsce spotkań, śmiechów z przyjaciółmi i wzruszających rozmów o każdej porze dnia i nocy. Urocze, drewniane meble przywodzące na myśl styl rustykalny, piękne komody, na których zaprezentowana jest najcenniejsza zastawa w kwiatowe wzory czy wreszcie kolorowe akcenty sprawiają, że jest to przestrzeń, która błyszczy przez cały rok. To kuchnia, w której można odetchnąć pełną piersią!

Klimatyczna łazienka grandmillennial

Kto powiedział, że łazienka nie może być przytulna? Jeśli znudziły Ci się surowe, minimalistyczne wnętrza, postaw na przestrzeń, w której relaks i dobre samopoczucie to podstawa. O nostalgiczny klimat zadba wolnostojąca wanna, zdobione lustro w grubej ramie czy świeże kwiaty. Styl granny chic możesz przemycić również za pomocą umywalki na nóżce, w której koniecznie muszą znaleźć się osobne kurki na ciepłą i zimną wodę. Wygląda uroczo! Białe, czyste ręczniki, kinkiety i drewniany kredens dopełnią dzieła.

Ekscentryczna jadalnia, czyli efekt „wow”

Chcesz zaskoczyć swoich gości i sprawić, że zawsze będą czuli się u Ciebie jak w domu? Ekscentryczna jadalnia w stylu grandmillennial zadba o dobre samopoczucie i radosny klimat! Kolorowe ściany w kwieciste wzory, barwne akcenty i ażurowane krzesła wykreują niepowtarzalną atmosferę, dzięki której każde spotkanie będzie niezapomniane. Nie możesz zapomnieć również o reprezentujących różne style dodatkach – porcelanowych wazonach, ekscentrycznych świecznikach czy żyrandolu i lustrach w złotych ramach. Zobacz, jaki piorunujący efekt wywołują w swoim towarzystwie!

Grandmillennial to wyjątkowy styl, który powstał jako odpowiedź dla chłodnego minimalizmu. To przytulne przestrzenie pełne niewymuszonej radości, w których każdy czuje się jak w domu. Wystarczy, że zarejestrujesz się na Westwing, a nie przegapisz naszych kolejnych poradników, inspiracji czy najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. Do zobaczenia!