Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
salon w kamienicy z lamperią na ścianie z popielatą sofą

Lubisz stylowe wnętrza, ale chętnie bawisz się też trendami i chcesz zawsze być na czasie? Proponujemy Ci styl, który pogodzi klasykę z nowoczesnością. Modern classic! Pozwoli nabrać oddechu tradycyjnej stylizacji, wprowadzi nieco świeżości, elegancji i modnego charakteru. A wszystko z poszanowaniem ponadczasowych rozwiązań. Jeśli jeszcze go nie znasz masz teraz okazję bliżej mu się przyjrzeć. Oto styl modern classic w pigułce!

Modern + classic: co oznacza?

Choć nie ma polskiego odpowiednika nazwę tego lubianego stylu da się łatwo rozszyfrować. „Modern” z ang. znaczy nowoczesny, „classic” – klasyczny. A zatem w najprostszym tłumaczeniu modern classic to nowoczesna klasyka. Pierwsze skojarzenie? Przecież te dwa przymiotniki mają  przeciwstawne znaczenia, czy mimo to mogą wspólnie funkcjonować? Tak! I to fantastycznie! Okazuje się, że we wnętrzach świetnie się uzupełniają. Klasyka – opierająca się nieco trendom i zmieniającym modom, lubiąca symetrię i porządek, szlachetna i ponadczasowa. Nowoczesność – czerpiąca z technologicznych nowinek, wnosząca do klasycznych wnętrz świeżość, prostotę formy, współczesne materiały i rozwiązania. Głównym założeniem stylu modern classic jest stworzenie wnętrza eleganckiego, wygodnego, klasycznego w ogólnym odbiorze, ale spełniającego nowoczesne standardy. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego – wystarczy wstawić kilka starych rzeczy do nowoczesnej przestrzeni. Nie zupełnie. Żeby stworzyć szlachetne wnętrze trzeba umiejętnie i z wyczuciem połączyć dwie przeciwstawne tendencje. Z pomocą naszych stylistów z pewnością Ci się uda! Zobacz jak to zrobić!

Modern classic – cechy charakterystyczne

  1. Kolorystyka

    Jasna, stonowana, dopełniona błyskiem srebra i złota. Dominują odcienie bieli, beże, kremowe tonacje, szarości. Te neutralne kolory są dobrym tłem dla nobliwej czerni, ale też barwnych akcentów w postaci granatu, burgundu czy lżejszych pastelowych różów i błękitów.
  2. Szlachetne tkaniny

    Świetnej jakości, miękkie, najlepiej z delikatnym połyskiem. Jako tkaniny obiciowe świetnie sprawdzą się aksamit czy welur, ale też wełna, oraz bardzo modna w tym sezonie bouclé o supełkowym splocie.
  3. Połysk i blask

    Ten styl przepada za wszystkim co się błyszczy i świeci. Dlatego chętnie wykorzystuje elementy  niklowane, złote, chromowane, a także płaszczyzny na wysoki połysk, z luster i szkła.
  4. Harmonia i symetria

    Wnętrze powinno sprawiać wrażenie uporządkowanego i przemyślanego. Unikaj chaosu, bałaganu i przypadkowych zestawień. Nie bój się – dwie sofy ustawione na przeciwko siebie nie będą wyglądać sztywno – stworzą wrażenie spójności i stylistycznej równowagi.
  5. Kontrastowe zestawienia

    Umiejętne łączenie „starego z nowym” to klucz do sukcesu. Jeśli wybierasz krzesła o tradycyjnej formie postaw je przy minimalistycznym stole ze szklanym blatem i odwrotnie – do bogato zdobionego mebla dobierz lekkie, nowoczesne dodatki.
  6. Stylowe wykończenia

    Modern classic lubi klasyczną bazę – parkiet ułożony w jodełkę, ściany ozdobione sztukaterią, piękną stolarkę okienną i drzwiową. Dlatego najlepiej wygląda we wnętrzach historycznych, np. w starych kamienicach.

Modern classic a glamour czym się różnią?

Po dawnym glamourze nie ma już śladu. Ostentacyjny przepych i wnętrza ociekające złotem odchodzą do lamusa. Aranżacje w stylu glamour nabrały lekkości choć nadal są pełne blasku i luksusowych detali. Wnętrze urządzone w tym stylu jest bardzo kobiece, przypomina szkatułkę pełną błyskotek. Podobnie jak modern classic wyróżnia się elegancją choć jest bardziej ekstrawaganckie i lubi zaskakiwać efektownymi rozwiązaniami. Ceni mieniące się tkaniny odbijające światło, lustrzane powierzchnie i kryształowe żyrandole. Jego konkurent woli za to spokojniejsze stylizacje pełne ponadczasowych rozwiązań, prostych form i szlachetnych wykończeń. Stawia na komfort, wygodę i przytulny nastrój.

Modern classic a styl francuski – podobieństwa

Styl francuski podobnie jak modern classic słynie z dobrego smaku i niewymuszonej elegancji. Zwłaszcza jego miejska odmiana rodem z paryskich kamienic. Duże okna typu porte-fenetre wpuszczają do środku mnóstwo światła, ściany pokryte są sztukateriami i podobnie jak w stylizacjach modern classic mają parkiety ułożone we francuską jodełkę, często kominki w marmurowej oprawie. I jeszcze jedna ważna cecha wspólna: oba style mają szacunek dla historii – właściciele wnętrz w stylu francuskim dbają o oryginalne detale architektoniczne, a ci, którzy przenieśli modern classic do współczesnych apartamentów – chętnie odwzorowują je na wzór dawnych.

Kolory i materiały w stylu modern classic

Dominują jasne kolory z przewagą bieli i jej ciepłych odcieni (kremy, beże, ecru, wanilia). Rozświetlają je dodatki w tonacji starego złota i mosiądzu, a mocniejsze akcenty inspirowane kolorami kamieni szlachetnych (granat, szmaragd, burgund) dodają stylowego sznytu. Materiały? Koniecznie wysokiej jakości. Tkaniny z delikatnym połyskiem (welwet, aksamit, welur) łączą się z miękkimi wełenkami i bouclé, a egzotyczne forniry – z pięknie żyłkowanym marmurem. Wszystko ma sprawiać wrażenie bezpretensjonalnego luksusu, elegancji i komfortu.

Meble w stylu modern classic

W stylu modern classic wygoda liczy się przede wszystkim. Meble mają przyjazne, zaokrąglone kształty, które zapraszają opływową formą do odpoczynku. Stylowe formy zawsze wykończone są nowoczesnymi materiałami pierwszego gatunku. Dominują rozłożyste duże sofy, fotele z pikowanymi siedziskami i wysokimi oparciami, komody z frontami wykończonymi egzotycznym fornirem lub lustrami, przepastne kredensy, stoliki i konsole z marmurowymi lub szklanymi blatami, które delikatnie odbijają światło rozświetlając aranżację i nadając jej lekkości.

Wnętrze w stylu modern classic zaprojektowane przez pracownię Decoroom (autor projektu: Karolina Szachułowicz)

Architekci z pracowni architektury wnętrz Decoroom zawsze są na bieżąco z aktualnymi trendami, ale też wiedzą, że styl mieszkania powinnien odzwierciedlać charakter i styl życia właścieli. Dlatego zapytaliśmy ich o to, jak modern classic wygląda w praktyce, w polskich wnętrzach.

Rozmowa z architektką wnętrz Karoliną Szachułowicz z pracowni Decoroom

Być może nasyciliśmy się już prostotą i surowością aranżacji, stąd pragnienie czegoś odmiennego, bardziej przytulnego i zdobionego. Styl modern classic jest doskonałą odpowiedzią na te potrzeby – daje poczucie odrobiny luksusu we własnej, codziennej przestrzeni domowej.

Karolina Szachułowicz, architektka wnętrz

Dlaczego według Ciebie styl modern classic cieszy się w Polsce tak dużą popularnością?

W projektowaniu wnętrz, jak w wielu innych dziedzinach życia, można zauważyć pewnego rodzaju sinusoidę. Raz w trendach panuje stylistyka oszczędna, wręcz surowa, po niej na salony wkracza moda na wnętrza bogatsze, bardziej dekoracyjne.

Przez lata w polskich mieszkaniach prym wiódł minimalistyczny styl skandynawski. Moim zdaniem, źródeł tego zjawiska możemy upatrywać między innymi ogromnej popularności szwedzkiej marki meblowej, która – jak się zdaje – przez lata kształtowała gusta Polaków w kwestii aranżacji wnętrz. Jeszcze niedawno triumfy święcił styl loftowy, który zresztą wciąż często pojawia się w projektach, zwłaszcza wnętrz użyteczności publicznej. Być może nasyciliśmy się już prostotą i surowością aranżacji, stąd pragnienie czegoś odmiennego, bardziej przytulnego i zdobionego. Styl modern classic jest doskonałą odpowiedzią na te potrzeby – daje poczucie odrobiny luksusu we własnej, codziennej przestrzeni domowej.

Nie jest to zresztą trend obecny tylko w Polsce, ale najwidoczniej trafił u nas na podatny grunt. Klienci mają coraz większą świadomość światowych trendów designu, chociażby dzięki dostępowi do zagranicznych inspiracji na portalach społecznościowych.

Popularność stylu modern classic może być też związana z pewnego rodzaju nostalgią i ukłonem w stronę przeszłości. Obecnie coraz mniej gonimy za nowinkami i designem w stylu high-tech, a częściej doceniamy to, co stare, niosące własną historię i przywołujące wspomnienia, a jednocześnie pomagające nam mocniej zakorzenić się w danym kontekście kulturowym. Być może dlatego tak dużym wzięciem cieszy się też styl lat 80., a obok niego właśnie modern classic.

Jak modern classic wygląda w polskich mieszkaniach? O co konkretnego proszą klienci?

Klienci bardzo upodobali sobie sztukaterie ścienne i przysufitowe – chętnie decydują się na różnego rodzaju listwy dekoracyjne tworzące geometryczne pola i podziały malowane następnie w kolorze ściany. Takie zabiegi nadają wnętrzom klasycznego, eleganckiego charakteru.

Oprócz tego ważnym aspektem jest na pewno materiał, z którego wykonana jest podłoga – niezrównaną popularnością cieszą się parkiety układane we wzór jodły klasycznej lub francuskiej. Istotną rolę odgrywa oświetlenie: dekoracyjne lampy z elementami złota lub mosiądzu, często o prostej, geometrycznej formie, nawiązującej do międzywojennego stylu art déco.

Kolorystyka klasycznych wnętrz najczęściej oparta jest na ciepłych, stonowanych barwach: dominują odcienie beżu, taupe, lekkie przyszarzone brązy, nieraz przełamane mocniejszymi akcentami w kolorze czerni. Popularne są również stłumione odcienie błękitu, delikatna, szałwiowa zieleń lub elementy o bardziej zdecydowanych, ale jednocześnie szlachetnych barwach takich jak bordo, granat czy butelkowa zieleń.

Realizacja pracowni Decoroom w stylu modern classic (autor projektu Karolina Szachułowicz)

Materiały dzięki uprzejmości pracowni architektury wnętrz Decoroom
Strona internetowa: www.decoroom.eu
Instagram: @decoroom_eu

Jak udekorować dom w stylu modern classic?

Wszystko też zależy od tego jaką bazą dysponujesz. Jeśli jest to stara kamienica uwagę przyciągnie piękna drewniana podłoga, oryginalna stolarka drzwiowa i okienna, sztukaterie na ścianach. Boisz się, że antyczne elementy będą dominować jak w stylu wiktoriańskim czy Art Nouveau? Jeśli chcesz tego uniknąć przyda się delikatne przełamanie stylowego charakteru meblami o nowocześniejszych formach. Pochwal się tym co masz najcenniejszego – nie zasłaniaj okien ciężkimi zasłonami, wyeksponuj piękną stolarkę lżejszymi, na przykład ze szlachetnego lnu. Jeśli natomiast Twoją bazą jest mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu, któremu chcesz nadać stylowy szlif, postaw na meble o klasycznych formach, a całość ozdób nowoczesnymi dodatkami, żeby nadać aranżacji lekkości. Klasyka powinna tutaj pełnić rolę biżuterii, która udekoruje całość sprawiając wrażenie stylowego wnętrza.

Salon

Powinien być jasny i pełen słońca. Pomaluj ściany na świetlistą biel i ocieplij ją dodatkami  w kolorze starego złota. Strefę do odpoczynku zaaranżuj wokół kominka lub jego… atrapy. Dekoracyjne portale kominkowe są teraz bardzo modne i pomagają stworzyć klimat stylowego wnętrza – w środku możesz ustawić świecie, zapalone stworzą przytulny nastrój. Poczucie komfortu uzyskasz nie tylko dzięki miękkim tkaninom obiciowym, ale także zaokrąglonym formom sof i foteli. Zestaw je z okrągłym stolikiem z marmurowym blatem i puszystym dywanem w geometryczny wzór. Kropką nad „i”  w kąciku do odpoczynku niech będzie efektowny żyrandol, np. ze szklanych kuli. Na komodzie postaw duże lustro w ramie z ciemnego drewna – będzie ładnie odbijało światło, ale i przestrzeń, co świetnie się sprawdzi zwłaszcza jeśli jest niewielka.

Sypialnia

Duże, wygodne łóżko to podstawa komfortowego odpoczynku i zdrowego snu. Jego forma może być prosta, za to zagłówek efektowny, koniecznie miękki, tapicerowany i najlepiej pikowany. Piękną pościel – perkalową lub z satyny – przykryj narzutą do samej ziemi i udekoruj stertą poduch w klasycyzujące desenie. Po obu stronach łóżka ustaw symetrycznie nocne szafki, zadbaj o właściwe oświetlenie w postaci dyskretnych kinkietów np. w kolorze złota. Zadbaj o komfort dla swoich stóp – na podłodze połóż chodnik z długim włosem. Z pewnością przyda się toaletka z dużym lustrem w dekoracyjnej ramie, a do odłożenia wieczorem odzieży stylowy fotel lub pikowany puf tapicerowany welwetem.

Łazienka

Zadbaj o równowagę pomiędzy stylowymi a nowoczesnymi elementami aranżacji. Pamiętaj, żeby klasyka nie była zbyt nachalna, ale i nowoczesne dodatki nie kuły w oczy. Złotym środkiem może okazać się wybór armatury o formach inspirowanych minionymi epokami i zestawienie jej z prostymi, ale praktycznymi akcesoriami. Meble łazienkowe? Jeśli metraż Ci na to pozwala postaw na stylizowane szafy w przeszklonymi witrynkami i marmurowym blatem, w którym ukryjesz umywalkę. W mniejszej przestrzeni zastąp zabudowę zgrabną komódką lub szykowną szafką z ozdobnymi frontami, na złotych nóżkach. W łazience w stylu modern classic pięknie będą wyglądały płytki cegiełki wykończone ozdobnym gzymsikiem. No i oczywiście nie zapominaj o lustrach – efektowną formą powinny przyciągać uwagę i rozświetlać przestrzeń.

Odkrywaj z nami inne wnętrzarskie perełki, które teraz są na czasie. Znajdziesz je w przewodniku po stylach, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Zarejestruj się na Westwing i dobierz produkty do stylu, który najbardziej Ci się podoba. Zobaczysz jakie to proste. Z nami urządzanie mieszkania to frajda!