salon Delii Lachance w odcieniach bieli

Małe mieszkanie duży kłopot? Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest naprawdę niewielkie, spójrz na nie łaskawszy okiem i pomyśl o jego zaletach. Mała przestrzeń jest przytulniejsza, ułatwia komunikację i zacieśnia więzi między mieszkańcami, no i jest tańsza w utrzymaniu. Ale czy da się zaaranżować tak, żeby była ciekawa, funkcjonalna i urządzona według najnowszych trendów? Ależ oczywiście! Niewielki metraż da się bardzo łatwo oszukać. Masz jeszcze wątpliwości? Szybko je rozwiejemy. Nasi specjaliści od małych wnętrz przygotowali specjalnie dla Ciebie garść pomysłowych rozwiązań.

Aranżacja małego mieszkania – 5 wskazówek aranżacyjnych

Przede wszystkim przyjrzyj się uważnie swojej przestrzeni i oceń co należałoby w niej zmienić. Jest kilka bardzo ważnych zasad, którymi powinieneś się kierować. Jeśli będziesz się ich trzymał szybko zorientujesz się jak urządzić małe mieszkanie.

  1. Jasne kolory

    Optycznie powiększają przestrzeń, wpuszczają więcej powietrza i lekkości. Różnicuj odcienie jednego koloru dla uzyskania głębi.

  2. Niskie, proste i wielofunkcyjne meble

    Wybieraj tylko te najpotrzebniejsze i kieruj się zasadą im mniej tym lepiej. Staraj się ciężkie zastępować lżejszymi, ażurowymi. Przestrzegaj zasady 2 w 1: modułowa sofa może być przy okazji fotelem i leżanką, a puf z wbudowanym pojemnikiem siedziskiem i miejscem do przechowywania.

  3. Oświetlenie

    Dobrze rozplanowane potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Zamiast jednej centralnie wiszącej lampy postaw na kilka źródeł rozproszonego światła.
    Klarowne podziały – Wydzielenie poszczególnych stref ażurowym regałem lub choćby dywanem ułatwi komunikację i wizualnie uporządkuje przestrzeń.

  4. Dobre nawyki

    Pewne rzeczy warto sobie wpoić raz na zawsze, a najlepiej je polubić. Na przykład ścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu – w ten sposób salon za dnia nie będzie kojarzył się z sypialnią

Kawalerka – jak urządzić małe mieszkanie 30 m²?

Mała kawalerka stanowi wyjątkowe wyzwanie aranżacyjne. Jak zmieścić całe życie w jednym pokoju o wielkości 30m²?

  • Przede wszystkim zamiast dużych foteli, dodaj taborety i pufy; to must-have dla małych przestrzeni. Są doskonałym miejscem do siedzenia, ale zastąpią też stolik lub posłużą jako zamiennik drabiny.
  • Postaw na meble wielofunkcyjne: Wielu projektantów wyposaża swoje meble w podwójną funkcję. Kredensy, stoły i komody stają się istnymi kameleonami. Nasze ulubione to rozkładana sofa lub rozkładane łóżko w szafie!
  • Wykorzystaj przestrzeń od samej góry do dołu! Możesz również wykorzystać miejsce pod łóżkiem lub kanapą. Pościel, odzież zimową itp. można schować do pudełek i zapakować pod spód. Warto również wykorzystać przestrzeń pod skosami i schodami na stojaki na buty, na wino lub jako szafę.
  • Zaplanuj pomieszczenie i oddziel je przegrodami, takimi jak parawany lub półki: Jest to stylowy sposób na oddzielenie od siebie części dziennej i nocnej: jadalni i sypialni, zwłaszcza w mieszkaniach jednopokojowych. Przegrody w postaci regałów posłużą dodatkowo jako miejsce do przechowywania.
  • Wybierz krzesła lub stoliki kawowe wykonane ze szkła akrylowego: jest ono przezroczyste i sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. W ogóle postaw na dekoracje ze szkła (wazony, świeczniki, miski) oraz pół przezroczystości, jak sofy na nóżkach i meble z rattanu lub plecionki wiedeńskiej

Mały salon wielkie pomysły

Kiedy jedno pomieszczenie musi pełnić rolę kilku ważna jest pomysłowo podzielona przestrzeń. Aneks kuchenny oddzieli od reszty salonu niewielka wyspa, albo wąski stół ustawiony na granicy dwóch stref. Jeśli jednak pomieszczenie jest naprawdę bardzo małe lepiej go zastąpić okrągłym stolikiem, który po rozłożeniu będzie pełnił rolę jadalni. Sofę i stolik ustaw na dywanie, a za ażurowym przepierzeniem zorganizuj miejsce do spania. Znajdzie się tez miejsce na domowy home office, najlepiej we wnęce po starej szafie.

  • Załóż długie zasłony do samej podłogi
  • Ogranicz ilość kolorów i materiałów – postaw na jakościowe materiały i wybierz tekstylia w jednym kolorze
  • Dodaj geometryczne wzory i kształty
  • Postaw na sofę w odcieniu podłogi


Mała jadalnia – jaki wybrać stół i jak go ustawić?

Jak zaaranżować małą, funkcjonalną jadalnię? Przede wszystkim zdecyduj się na okrągły stół, który oszczędzi Ci miejsca oraz optycznie je powiększy. By dwie osoby wygodnie zjadły obiad będziesz potrzebować stół o średnicy min. 60 cm. Natomiast trzy osoby zmieszczą się przy stole o średnicy 75 cm.

Mała sypialnia – pomysły

Sypialnia w salonie z tradycyjnym łóżkiem to w małym mieszkaniu ryzykowne rozwiązanie. Chyba, że oddzielisz sypialnię od salonu szklana ścianą z przesuwnymi drzwiami – optycznie nie zabierze miejsca, a kiedy będziesz chciał pobyć sam wystarczy zasunąć zasłony. Pamiętaj, że wymiar łóżka podawany w sklepie to zazwyczaj rozmiar materaca, dolicz z każdej strony kilka centymetrów na ramę a jeśli planujesz łóżko z zagłówkiem również na jego głębokość. Mała sypialnia liczy każdy centymetr, dlatego pomysłowym rozwiązaniem jest zabudowane ściany nad łóżkiem wiszącymi szafkami i uzupełnienie ściany tapicerowanymi panelami. W bardzo małym pomieszczeniu radzimy zastąpić łóżko rozkładaną sofą – będzie pełnić rolę przytulnego miejsca do pogawędki z przyjaciółką czy obejrzenia wieczornego seansu, a po rozłożeniu zmieni się w wygodne łóżko. Dodatkowo na czas spania możesz postawić lekki parawan.

Mała kuchnia – pomysły

Aranżacja małej kuchni to spore wyzwanie, dlatego zanim coś zaplanujesz zastanów się czy gotujesz codziennie. Od tego zależy ilość mebli kuchennych i ich rozplanowanie. A wiadomo, że mała kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Ogranicz ilość sprzętów do tych najpotrzebniejszych. Niektóre AGD łączą kilka funkcji w jednym urządzeniu, np. piekarnika i mikrofali. Dobrze rozplanuj przestrzeń – każdy centymetr przyda się na dodatkowy schowek. Zastąp górne szafki z pełnymi frontami przeszklonymi witrynkami – będą wyglądały lżej. Praktyczne będą mobilne meble typu wózek na kółkach, który możesz wsunąć pod blat. Postaw na lśniące powierzchnie i lustra – odbijając przestrzeń optycznie powiększą małe mieszkanie.



Mała łazienka – pomysły

Nawet na kilku metrach da się zaaranżować komfortowe mini spa. Jak urządzić małą łazienkę? Przede wszystkim oszczędzaj miejsce. Rozważ zastąpienie wanny prysznicem. Zrezygnuj z kabiny i brodzika – wydziel strefę natrysku niewidzialnymi szklanymi ściankami. Zabuduj przestrzeń nad umywalką szafką z lustrem – będzie optycznie większa i uporządkowana. Zastosuj kilka źródeł światła – kinkiety po obu stronach lustra lepiej się sprawdzą niż centralnie wisząca lampa. Wielkim plusem jest w małej łazience okno – nie tylko wpuszcza cenne światło rozświetlając wnętrze, ale ma szeroki parapet, który możesz wykorzystać na ustawienie dekoracyjnej tacy z ładnie opakowanymi kosmetykami czy akcesoriami.

Szukasz więcej wskazówek, jak wykorzytać miejsce w małej łazience? Oto nasza lista

  • Zamontuj półki ścienne nad wanną
  • Wykorzystaj każdą wnękę – przykryj wannęi wykorzystaj ją do przechowywania
  • Postaw na jasne meble, drewno modrzewiowe jest wodoodporne!

Mały przedpokój

To wizytówka mieszkania, ale też miejsce do przechowywania. Głębokie, wolno stojące szafy zastąp płytszymi, ale wysokimi, z przesuwnymi drzwiami. Możesz zabudować nimi wszystkie wnęki. Ogranicz pozostałe meble do minimum. Stawiaj na praktyczne, które zajmują jak najmniej miejsca – uchylne szafki na buty, wąskie konsole montowane do ściany. Pamiętaj, że zarówno ściany jaki i podłoga powinny być w jasnych kolorach. Zrezygnuj z tapet w duże desenie. Jeśli nie masz miejsca na tradycyjny wieszak pomyśl o podciąganym drążku na wierzchnie okrycia – specjalny mechanizm opuści go w dół, a kiedy nie będzie potrzebny podciągnie w górę. Mały przedpokój nie lubi bałaganu – zapomnij o butach plączących się pod nogami i porozrzucanych ubraniach. Wszystko musi mieć swoje miejsce.



Aranżacja małego pokoju

Wielofunkcyjne meble to klucz do udanej aranżacji małego pokoju. Rozkładana sofa zastępująca tradycyjne łóżko, koło niej puf pełniący rolę siedziska, stolika i pojemnika do przechowywania, ażurowy regał, na którym postawisz rośliny w doniczkach i książki a przy okazji oddzielisz salon od przedpokoju. Aranżacja małego pokoju to także powiększające optycznie przestrzeń oświetlenie. Wiszącą lampę zastąp podłogową, ale z długim ruchomym ramieniem – w ten sposób będziesz mógł kierować światło tam gdzie tego potrzebujesz. Jeśli w pokoju ma się również znaleźć mały pokój dziecięcy oddziel go od reszty pomieszczenia ażurowym przepierzeniem tak żeby dziecko czuło się bezpiecznie i miało własną przestrzeń do zabawy. Bardziej niż zwykle dbaj o porządek – po skończonej zabawie chowajcie wspólnie zabawki do koszy i pudeł.

Kolory ścian do małego mieszkania

Podstawowa zasada: jasne kolory powiększają i rozświetlają małe mieszkanie, ciemne zacieśniają i działają przytłaczająco. Stosuj neutralne barwy, na tle których ładnie będą wyglądały barwne dodatki. Odpowiednie będą delikatne perłowe szarości, piaskowe beże, odcienie kremowe i pastelowe. Pamiętaj, że w otoczeniu jasnych kolorów lepiej wypoczywa wzrok, a to jest szczególnie ważne w przypadku kiedy w jednym pomieszczeniu mieści się też niewielka sypialnia, mały salon i miejsce do pracy. Mocniejszym kolorem, który nada wnętrzu charakteru, możesz zaakcentować jedną ze ścian, np. za łóżkiem.



Małe mieszkanie – najpopularniejsze style

Nie martw się, również małe mieszkanie można urządzić według najnowszych trendów. Najodpowiedniejsze będą te style, które bazują na prostych rozwiązaniach, jasnych kolorach i lekkich meblach o zaokrąglonych kształtach. Style skandynawski, retro czy boho są pełne fantazji, a zarazem przytulne i ciepłe. Wielbicielom bardziej stylizowanych aranżacji polecamy pełen wykwintnych dodatków glamour, a tym, którzy ponad wszystko cenią prostotę i umiar nowoczesny minimalizm i styl loftowy. Zainspiruj się tym, w którym czujesz się najlepiej.

Nowoczesne małe mieszkanie

Dobrze jeśli styl w jakim urządzone jest małe mieszkanie stanowi spójną całość z architekturą budynku. Nowoczesne mieszkanie w bloku może swoją prostotą i funkcjonalnością łączyć się harmonijnie z prostą bryłą domu, a minimalistyczne rozwiązania zagospodarowywać niewielkie pomieszczenia. Zgodnie z zasadami stylu modern radzimy ograniczyć zarówno ilość kolorów jak i mebli do minimum – dzięki temu otrzymasz efekt całkiem sporej przestrzeni. Do rozłożystej sofy (najlepiej z funkcją spania) dopasuj lekki stolik kawowy i designerską lampę podłogową. Pamiętaj, że styl modern nie przepada za nadmiarem dekoracji – przytulności doda mini galeria zdjęć zakomponowana na ścianie nad sofą. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą sypialnię w stylu modern, pomyśl o jasnych kolorach. W jasnej sypialni przełam kolorystyczną monotonię malując ścianę za łóżkiem na mocniejszy kolor.

Małe mieszkanie w stylu skandynawskim

Neutralna biel, jasne odcienie drewna i naturalne materiały, to podstawa na której bazuje styl skandynawski – świetnie się sprawdzą w niedużym mieszkaniu. Jasne kolory ścian zestaw z kolorem parkietu w ciepłym odcieniu, a na podłodze połóż chodniki z wełny lub juty. Postaw na proste, lekkie meble, np. stoliki, które można wkładać jeden pod drugi, czy praktyczne półki-drabinki – pnąc się w górę nie zajmą przestrzeni. Pamiętaj, że w stylu skandynawskim ważny jest nastrój – przytulności dodadzą miękkie poduchy na sofie i futrzane dodatki. Czy wiesz, że skandi lubi geometrię? Heksagonalne kształty płytek mogą zagościć w Twojej kuchni na podłodze wyznaczając w ten sposób granice pomieszczeń.

Małe mieszkanie w bloku w stylu retro

Niektórym wydaje się, że styl retro to wnętrze uginające się pod ciężarem zdobnych antyków. Otóż warto to sprostować. Małe mieszkanie urządzone w tym stylu jest lekkie, wyrafinowane i pełne fantazji. A wszystko dzięki umiejętnemu łączeniu elementów z przeszłości z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zgrabne foteliki o zaokrąglonych kształtach warto odświeżyć tapicerką w geometryczne wzory, a na artdecowskiej komódce postawić nowoczesną lampę. Ale uwaga: dawne meble kuszą wyrafinowanymi formami, nie daj się im skusić, pamiętaj, że ogranicza Cię metraż Twojego małego „M”. W zupełności wystarczy sofa w mocniejszym kolorze, stolik i niewielka komódka.

Małe mieszkanie w stylu boho

Ten pogodny, pełen światła i etnicznych motywów styl, świetnie się sprawdzi na małym metrażu. Lekkie meble plecione z rattanu i bambusa oraz dodatki z naturalnych materiałów wprowadzą beztroski wakacyjny klimat i odciążą aranżację. Pamiętaj, że małe mieszkanie też może być komfortowe – zdecyduj się na wygodne rozwiązania – grube, puszyste dywany i miękkie plecione pufy. Kolory? Boho kocha odcienie natury, które wspaniale rozświetlają przestrzeń i wpuszczają do niej mnóstwo światła: piaskowe beże, słoneczne żółcienie, ożywione zgaszoną czerwienią. Na jednej ze ścian ustaw sofę – w jasnym obiciu i z mnóstwem poduszek: futrzanych, z frędzlami, w etniczne wzory – a tło za nią pomaluj na kontrastowy odcień ciepłej terakoty. Miejsce do spania wydziel ażurowym parawanem. Stylizację niech ożywią dekoracje w stylu boho – wdzięczne łapacze snów, plecione makramy czy wachlarze z trawy. Nie zapomnij o suszonych lub żywych roślinach, kwiatach i zwiewnych jak pióropusze trawach w wazonie.



Małe mieszkanie w stylu loft

Lofty kojarzą się z dużymi, otwartymi przestrzeniami pełnymi światła, które wpada do środka przez ogromne okna. Wszystko to prawda, ale nie znaczy, że niektórych elementów tego stylu nie da się przenieść na niewielki metraż. Koniecznie połącz kuchnie z salonem i zrezygnuj z większości ścian działowych. Im więcej miejsca tym lepiej. Umowne strefy wydzielaj meblami (sofa, stół jadalny) lub małą wyspą kuchenną. Postaw na surowe elementy wykończeniowe – beton, cegłę, metal, a całość ocieplij drewnem i grubo plecionymi tkaninami. Dodatki i dekoracje zastąp widocznymi elementami konstrukcyjnymi i tropikalnymi roślinami w doniczkach. Chłodne kolory niech ociepli ściana z cegły, albo tapeta w industrialnym stylu, np. ze streetartową grafiką. Zamiast klasycznych lamp możesz powiesić nad wyspą, ale też po obu stronach łóżka, ozdobne żarówki z żarnikami na bawełnianych kablach.

Małe mieszkanie w stylu glamour

Chociaż uchodzi za styl pełen przepychu, idealnie sprawdzi się w małym mieszkaniu. Wszystko dzięki błyszczącym i lustrzanym powierzchniom, które glamour wprost uwielbia. A one jak wiadomo potrafią zdziałać optyczne cuda. A więc w salonie powieś na ścianie duże lustro (w prostej ramie, zbyt ozdobna będzie dominować), w kuchni postaw na podświetlane witryny, a w przedpokoju na fronty szaf z połyskiem. Nad stołem powieś lampę z metalu w złotym kolorze – będzie się w niej przeglądać całe wnętrze. W małym mieszkaniu nawet rodzaj tapicerki ma znaczenie – aksamitna, z delikatnym włoskiem, pięknie się błyszczy rozświetlając przestrzeń. Wybieraj wielofunkcyjne meble, ale z wytwornych i dobrej jakości materiałów – pikowane aksamitne pufy z otwieranym siedziskiem, wąskie konsole z marmurowym blatem, czy sztaplowane hokery.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Jeśli będziesz przestrzegał pewnych żelaznych zasad, na pewno nie popełnisz błędów. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, o których koniecznie musisz pamietać.

  • Funkcjonalne meble – Najbardziej praktyczne są modułowe. Można je składać jak puzzle w układance dopasowując wymiary poszczególnych elementów do metraż.
  • Ustawne wnękiMałe mieszkanie w bloku na pewno kryje ich sporo – wykorzystaj wszystkie co do centymetra – na szafę, łóżko, miejsce do pracy.
  • Czytelne podziały – Podziel małe mieszkanie na strefy – to ułatwi komunikację i pomoże utrzymać ład. Tam gdzie możesz zastąp ściany ażurowymi panelami 3D, a pełne drzwi przeszklonymi.
  • Nienaganny porządek – Uporządkowana przestrzeń to większą przestrzeń. Pochowaj dobytek do koszy, pudeł i organizerów. Niech każda rzecz ma swoje miejsce

Jak urządzić małe mieszkanie w kamienicy?

Stare kamienice mają swój niepowtarzalny urok. W tym przypadku nie namawiamy Cię do burzenia ścian, tym bardziej jeśli zachowała się oryginalna stolarka i parkiet. Ale są inne sposoby na powiększenie przestrzeni. Mieszkania w starym budownictwie mają tę zaletę, że są bardzo wysokie. A dzięki temu można z powodzeniem powiększyć przestrzeń nawet o 50 procent. Zrobienie antresoli to świetny sposób na dodatkowy metraż. Na dole salon z aneksem kuchennym, a na górze miejsce do spania i do pracy. Dodatkowo pod antresolą można wygospodarować małe pomieszczenie na łazienkę. Jak urządzić małe mieszkanie w starej kamienicy? Wybierz styl, w którym czujesz się najlepiej. Nam wydaje się, że najodpowiedniejszy będzie eklektyczny, czyli udany mariaż starego z nowym.

6 największych błędów aranżacyjnych w małych mieszkaniach

Małe mieszkanie ma sporo uroku i przytulności, ale nie da się zaprzeczyć, że jego aranżacja nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia i przestrzennej wyobraźni. Mamy nadzieje, że dzięki naszym radom sporo jednak już umiesz. Na koniec chcemy przedstawić Ci listę błędów, które możesz popełnić urządzając małe mieszkanie. Musisz na nie uważać.

  1. Ciemne kolory – Efekt teatralności jak najbardziej tak, ale nie w tym przypadku. Mocne, nasycone barwy są efektowne, ale przytłaczają przestrzeń i zamiast ją powiększać sprawiają wrażenie mysiej nory. Jeśli pomalujesz dodatkowo na ciemno sufit będziesz miał wrażenie, że zaraz spadnie Ci na głowę. Tak samo jak ciemnych farb wystrzegaj się tapet w duże desenie. Chcesz uzyskać efekt „wow” i przykuć uwagę? Mocniejszym kolorem lub tapetą ozdób jedną ścianę. Nie więcej!
  2. Nieodpowiednie oświetlenie – Im więcej źródeł światła tym lepiej. Jeśli ograniczysz się tylko do jednej wiszącej, małe mieszkanie wyda się jeszcze mniejsze niż jest, a na pewno ciemne i ponure. Wykorzystaj wszystko co się da: kinkiety na ścianach w różnych miejscach, paski ledowe we wnękach i podwieszanych sufitach, reflektorki, które pozwolą Ci na zmianę kierunków padania światła. Ważne jest również tzw. oświetlenie dekoracyjne czyli takie, które odpowiada za przytulny nastrój: lampy podłogowe, stołowe, girlandy świetlne.
  3. Za dużo mebli i dodatków – Po co Ci meble, o które stale się potykasz? Zastąp duże, masywne gabaryty lekkimi, ażurowymi sprzętami, tylko najpotrzebniejszymi. Pamiętaj o meblach wielofunkcyjnych i modułowych – to najlepsze rozwiazanie do małych przestrzeni.
  4. Brak podziału na strefy – Nie musisz dzielić mieszkania stawiając ciężkie ściany działowe. Wręcz przeciwnie, otwarta przestrzeń jest większa i bardziej komfortowa, ale umowne podziały są bardzo ważne. Pomysłowymi rozwiązaniami są ażurowe panele 3D, parawany, lekkie regały… Granice miedzy strefami możesz zaakcentować większym meblem: sofą, stołem czy wyspą kuchenną.
  5. Zasłonięte okna – Oczywiście, każdy czasem potrzebuje prywatności i schowania się przed światem. Pamiętaj jednak, że ciężkie story w małym mieszkaniu trzeba posłać do lamusa. Jeśli zasłony to lekkie, zwiewne uzupełnione rzymskimi roletami w jasnym kolorze. W ciągu dnia staraj się odsłaniać okna – nic nie wpływa tak korzystnie na małą przestrzeń jak dzienne światło
  6. Niesforny bałagan – Jeśli nie będziesz przestrzegać porządku Twoje małe mieszkanie wkrótce przestanie istnieć! Tak tak, to nie żart. Staraj się sprzątać regularnie, a każdą rzecz odkładaj na swoje miejsce – do kosza, organizera, na półkę lub do szafy.

Jak urządzić małe mieszkanie z balkonem?

Balkon jest naturalnym przedłużeniem mieszkania. Jeśli urządzisz go w podobnym stylu, latem otrzymasz kilka metrów dodatkowej przestrzeni. Trendy temu sprzyjają, bo w ostatnim sezonie balkony i tarasy urządza się tak samo jak salon. Jeśli masz na tyle miejsca możesz pokusić się nawet o niedużą sofę, albo przynajmniej fotelik z małym stolikiem. Na podłodze połóż chodnik, a wokół drzwi balkonowych zawieś girlandę świetlną – zrobi się nastrojowo po zmroku. Jeżeli balkon znajduje się w kuchennej części mieszkania zaaranżuj na nim mini jadalnię – latem przyjemnie będzie zjeść śniadanie w promieniach słońca. Nie zapominaj o kwiatach – botaniczny zakątek, nawet niewielki – to namiastka ogrodu w centrum miasta.

Powodzenia w urządzaniu małego mieszkania! Mamy nadzieję, że nasze rady okazały się przydatne. Jeśli chcesz znaleźć więcej pomysłów na to jak urządzić małe mieszkanie, wejdź na Westwing! Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji!