Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Garderoba na poddaszu w neutralnych barwach

„Nie potrzebuję pierścionka, daj mi tylko dużą garderobę” mówiła do swojego ukochanego Carrie Bradshaw. Czy Ty też marzysz o takiej garderobie jak bohaterka serialu „Seks w wielkim mieście”? Problem w tym, że nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Chyba, że jest szczęśliwym posiadaczem poddasza. Ta trudna do aranżacji przestrzeń świetnie nadaje się na garderobę. Nie przeszkadzają nawet skosy. Wręcz przeciwnie, możesz tak je wykorzystać, żeby powstała całkiem spora, funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu garderoba na poddaszu. Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby zagospodarować jej każdy centymetr. 

Od czego zacząć aranżację garderoby na poddaszu?

Jasna garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu ze względu na specyficzną architekturę wnętrza wymaga odpowiedniego przygotowania.

  1. Zanim przystąpisz do jej urządzania i projektowania zabudowy meblowej, wymierz dokładnie jej wysokość. Żeby wygodnie móc z niej korzystać przestrzeni zaadaptowanego poddasza, która nie powinna być niższa niż 150 cm przy zachowaniu odległości od ściany 50 cm.
  2. Rozkład mebli i ich przeznaczenie najlepiej powierzyć projektantowi, a samo ich wykonanie zamówić na wymiar u dobrego stolarza. Wtedy będziesz mieć pewność, że bez problemu zmieszczą się pod skosami i że każdy cenny zostanie praktycznie wykorzystany.
  3. Garderoba na poddaszu zawsze jest trudniejsza do samodzielnej aranżacji, ale oczywiście jak najbardziej możliwa. Kieruj się przy rozmieszczaniu mebli i poszczególnych elementów wysokościami pod skosami.
  4. Dobrze wcześniej przewidzieć odpowiednie rozmieszczenie drążków (na długie i krótsze okrycia), wysuwane elementy – szafki i wieszaki, zaplanować odległości pomiędzy półkami.

Garderoba na poddaszu jako osobny pokój

Garderoba odkryta z zielonym fotelem

Ważną rzeczą w przypadku garderoby urządzonej w osobnym pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja. Może to być zwykła kratka wentylacyjna, otwory lub podcięcie zrobione w drzwiach (podobne jak w drzwiach łazienkowych) lub okno (zawsze przysłonięte tak, żeby odzież nie płowiała od słońca). Dzięki sprawnej wentylacji ubrania zachowają świeżość i będą pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Przy ścianie pozbawionej spadów najlepiej rozmieścić wyższe szafy na przechowywanie odzieży na drążkach, na przykład długich płaszczy czy sukienek. Pod skosami możesz ustawić niższe komódki (na bieliznę i drobniejsze akcesoria), zamontować wysuwane wieszaki na spodnie i spódnicem oraz półki na przechowywanie butów.

Pomysłowym i praktycznym rozwiązaniem są teleskopowe organizery na ubrania, czyli wysuwane szyny dostosowujące się do różnych układów przestrzennych. Taki teleskopowy system na ubrania pozwala świetnie zagospodarować przestrzeń, jest bardzo pojemny, można na nim wieszać odzież, ale też chować ją do zamontowanych koszy.

Wskazówka: Jeśli masz do dyspozycji jedynie małą garderobę, możesz wydzielić miejsce na dodatkowe ubrania w przedpokoju lub sypialni. Możesz to zrobić na przykład parawanem, za którym ustawisz mobilne wieszaki typu drążek na kółkach. Są wygodne, można je dowolnie przestawiać i powiesić na nich półki z tworzywa, na których ułożysz złożone ubrania.  

Sypialnia na poddaszu z garderobą

Garderoba w sypialni na poddaszu to bardzo wygodne rozwiązanie i praktyczne, bo to właśnie w sypialni najcześciej ubieramy się rano i rozbieramy przed snem.

  • W zależności od metrażu, jakim dysponujesz możesz zaaranżować otwartą lub zamkniętą garderobę. Otwartą możesz wydzielić z części pomieszczenia lekką ścianką działową, szafą (otwieraną na dwie strony) lub, jeśli nie przeszkadza Ci widok ubrań na półkach – regałem.
  • Sypialnia na poddaszu w osobnym, zamykanym pomieszczeniu to najpraktyczniejsze rozwiązanie. Jeśli dysponujesz sporą przestrzenią, możesz urządzić naprawdę luksusową przestrzeń.
  • Oprócz dobrze zaplanowanej zabudowy meblowej nie może w niej zabraknąć luster – w końcu to tutaj odbywać się będzie większość przymiarek.
  • Przyda się także puf lub fotel – do odkładania ubrań. Panie pewnie nie wzgardzą toaletką – jeśli garderoba ma okno dachowe postaw ją w dziennym świetle.
  • Każdą garderobę, również tę w sypialni, ze względów praktycznych i estetycznych, dobrze jest zamknąć drzwiami. Zazwyczaj są to drzwi przesuwne, które zajmują najmniej miejsca, dopasować do stylu pomieszczenia, w którym garderoba się znajduje.

Aranżacja garderoby na poddaszu: przydatne wskazówki

  1. Oświetlenie

    Garderoba na poddaszu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Warto o tym pamietać i już na etapie planowania ustalić, w których miejscach mają znaleźć się punkty świetlne. Wieszanie lampy sufitowej nie jest w garderobie konieczne . W zupełności wystarczą dyskretne kinkiety na ścianach lub paski ledowe wzdłuż górnej krawędzi mebli. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie wnętrza szafy, które włącza się po otwarciu drzwi. To bardzo praktyczne zwłaszcza w garderobie zaaranżowanej w sypialni – w ten sposób nie obudzisz współlokatora oświetlając całe wnętrze i z łatwością znajdziesz szukaną część garderoby. 
  2. Organizacja szafy

    Żeby wygodnie korzystać z garderoby i nie przeszukiwać wszystkich półek czy szuflad w poszukiwaniu zaginionego szala, warto odpowiednio segregować odzież. Najlepiej robić to sezonowo – rzeczy, z których nie będziesz korzystać latem, spakuj do odpowiednich pojemników czy pokrowców i umieść na najwyższych półkach. Taka organizacja szafy zwolni miejsce rzeczom używanym na co dzień i będziesz zawsze miał wszystko pod ręką. Jeśli szukasz inspiracji do wprowadzenia minimalizmu w szafie, zainspiruj się Marie Kondo lub pomysłami na szafę kapsułową.
  3. Szafa na wymiar

    Garderoba na poddaszu to idealne miejsce na kompletnie spersonalizowaną strefę przechowywania. Oprócz tradycyjnych szafek, które możesz ustawić schodkowo od największej do najmniejszej, masz do wyboru również wysuwane moduły na prowadnicach. W zależności od tego, czy wolisz otwartą czy zamkniętą szafę możesz też zdecydować się na całkowicie zaprojektowaną szafę na wymiar, która maksymalnie wykorzysta ergonomię pomieszczenia.
  4. Meble i akcesoria

    Jeśli nie masz ochoty lub budżetu na inwestycję w dokładnie dopasowaną szafę, lub wolisz bardziej tradycyjne rozwiązania, obszerna komoda potrafi być niezastąpionym meblem na niewielkiej przestrzeni na poddaszu. Odpowiednio niska zmieści się pod skosem i będzie efektownym elementem dekoracyjnym. To samo dotyczy stojaków na ubrania na kółkach, które nie zajmują specjalnie dużo miejsca. Nie zapominaj również o wszelkiej maści organizerach, pudełkach i koszach, dzięki którym zapewnisz porządek w szafie.

Spełnij swoje marzenie o garderobie na poddaszu. Zarejestruj się na Westwing, dzięki temu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.