Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Komoda z dwoma lampami w stylu japońskim

W tym przewodniku nasi eksperci od pięknych wnętrz zabiorą Cię w podróż do świata, w którym ceni się prostotę. Zanurz się we wnętrzu w stylu japońskim i dowiedz się, za co uwielbiamy dalekowschodnią filozofię. Zbyt często nasze domy są przeładowane przedmiotami, które w tajemniczy sposób gromadzą się i w pewnym momencie, zamiast cieszyć, stają się ciężarem. Dopiero wtedy, gdy nadchodzi czas przeprowadzki, czujesz wagę zgromadzonych rzeczy: dosłownie i w przenośni!

Japońskie wnętrze to obietnica spokoju, kontemplacji i skupienia się na tym, co najważniejsze.

Anna – ekspert ds. aranżacji wnętrz Westwing

Pozwól się zainspirować japońskim stylem i odkryj wskazówki Westwing dotyczące jego wprowadzenia do Twojego wnętrza.

Japońskie wnętrze: od czego zacząć?

Aby wnieść do swojego domu klimat tradycyjnego japońskiego wnętrza, nie wystarczy postawić na komodzie posągu Buddy – zwłaszcza że Budda nie był Japończykiem! Nawet zestaw samurajskich mieczy lub grafika z japońskimi znakami nie sprawią, że całe wnętrze nabierze dalekowschodniej atmosfery. Jeśli chcesz sprawić, by Twój dom przypominał te z Japonii, musisz pójść o krok dalej i poznać filozofię, która króluje w tym kraju.

Dobre ustawienie, czyli sztuka feng shui

Feng shui pochodzi z Chin, ale filozofia życia w harmonii jest również praktykowana w Japonii. Polega na dobieraniu kolorów, form i materiałów służących do wyposażenia wnętrz według siły pięciu elementów: ognia, drzewa, metalu, wody i ziemi. Tak zwana siatka bagua pokazuje, jak należy ustawić poszczególne elementy we wnętrzu. Wszystko po to, aby zapewnić zrównoważony i nieograniczony przepływ energii chi pomiędzy yin i yang. Tylko wtedy mieszkańcy będą czuli się w swoim wnętrzu komfortowo i dobrze. Dzięki feng shui Twój dom stanie się miejscem, w którym możesz naładować baterie i odnaleźć spokój i ciszę. Japońskie wnętrza nigdy nie rezygnują z tej zasady!

Znajdź zen

Buddyzm zen jest kolejną inspiracją dla japońskich wnętrz. Zgodnie z definicją, zen jest drogą życia, która polega na dogłębnym poznaniu siebie. Ta filozofia wprowadza do japońskich wnętrz pewne elementy: skupienie się na rzeczach ważnych, dbanie o otoczenie i siebie samego oraz świadome odrzucenie pogoni za coraz to nowym dobytkiem. Japończycy nie próbują gromadzić i eksponować rzeczy, ale raczej skupiają się na utrzymaniu i korzystaniu tylko z niezbędnych produktów. Tak, by nie zakłócać własnego spokoju!

Japońskie wnętrze: niezbędnik

Japońskie wnętrze charakteryzuje kilka tradycyjnych produktów, w których łączy się ze sobą jakość dalekowschodniego wzornictwa i talent japońskich mistrzów rękodzieła.

6 niezbędnych mebli i dodatków w japońskim wnętrzu

  • Delikatnie przezroczyste ścianki wykonane ze specjalnego papieru shoji są prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która kojarzy się z japońskim wnętrzem. Ścianki shoji umożliwiają mieszkańcom japońskich domów wydzielenie małych, prywatnych pokoi. Jednocześnie pozwalają zachować pożądaną przestrzeń i zapewnić wszędzie dużo dziennego światła. Ściany shoji służą w japońskich wnętrzach jako ścianki działowe, a także do tworzenia w kącie pokoju osobnej garderoby. Innym terminem dla tych ścianek jest fusuma.
  • Maty Tatami są niezbędne w japońskim wnętrzu, ponieważ dalekowschodnie życie – w przeciwieństwie do zachodniego stylu – toczy się na poziomie podłogi. Maty tatami chronią przed zimnem podłogi, ponieważ są wykonane ze słomy, która ma właściwości izolacyjne. Ponadto są łatwe w czyszczeniu, mogą być szybko wymienione i zachwycają naturalnym pięknem.
  • Japońskie łóżka, takie jak łóżko futonowe, przeniknęły także na Zachód. To, co charakterystyczne w futonach, to sposób ich przechowywania – w japońskich domach w ciągu dnia są zwinięte i ukryte w szafach lub za ściankami shoji, aby przestrzeń pokoju nie była zaburzona.
  • Noren to materiałowe zasłony z japońskimi nadrukami. W Japonii są one często używane w sklepach, ale pierwotnie służyły jako ochrona przeciwsłoneczna. Jeśli chcesz dodać japońskie akcenty do swojego wnętrza, przepiękne zasłony noren będą strzałem w dziesiątkę!
  • Tansu to japońska nazwa charakterystycznych komód z szufladami, które są typowe dla japońskich wnętrz. Wykonane z japońskiego drewna, mogą być używane do przechowywania wszelkiego rodzaju przedmiotów.
  • Dekoracje: Inne typowe japońskie akcesoria domowe to piękne poduszki (zwłaszcza te, którymi przystrajane są siedziska), kaligraficzne dekoracje ścienne, bambusowe lub drewniane stołki, ogrody zen i drzewka bonsai.

Jeśli nie chcesz zaprojektować całego swojego wnętrza w stylu japońskim, możesz skupić się na poszczególnych pokojach. Niech salon wypełniony japońskimi meblami, służy jako miejsce kontemplacji, pokój dla gości jako funkcjonalne i przestronne pomieszczenie, a sypialnia jako Twoje ciche schronienie.