Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Salon w stylu wabi sabi

Dla Japończyków autentyczność to niezwykle istotna wartość i cnota. Tę ideę doskonale odwzorowuje trend Wabi Sabi, który doskonale sprawdzi się również przy aranżacji wnętrz! Dzięki naturalnym materiałom i świadomości ich starzenia, z łatwością podkreślisz piękno wyposażenia Twoich czterech ścian. Wybierz proste drewniane stoliki, ceramiczną zastawę stołową oraz kamienne akcesoria i wprowadź trend Wabi Sabi do własnego domu.

Filozofia Wabi Sabi

To znacznie więcej niż tylko estetyczna koncepcja wyposażenia wnętrz w stylu japońskim. Filozofia Wabi Sabi powinna być postrzegana w kategoriach buddyzmu Zen. Jej misją jest dostrzeżenie piękna nawet w niedoskonałościach.

Etymologia terminu Wabi Sabi wydaje się jednak mniej pozytywna. Słowo „wabi” oznacza w języku japońskim samotność i niepomyślność. Z kolei „sabi” tłumaczy się jako dojrzałość, patynę, bycie starym. Połączenie tych dwóch słów to nieoczywista koncepcja, której główną ideą jest rozpoznanie piękna w tym, co początkowo nie wygląda idealnie.

Stara patynowa komoda, matowe lustro i ręcznie robiona porcelana, która jest asymetryczna, dzięki czemu jest nieidealna – to znaki rozpoznawcze trendu Wabi Sabi. Rzeczy, z którymi chciałbyś zrobić porządek mają specjalne miejsce w tym stylu.

Nie oczywista krasa jest najpiękniejsza, lecz zakryta – nie bezpośredni blask słońca, lecz zakryty księżyc w kształcie przypominającym rogala.


Wilhelm Gundert

Z czasem pojęcie Wabi Sabi nabrało poetyckiego znaczenia i stało się japońską filozofią, która wykracza daleko poza jej pierwotny wymiar. Sztuka w tym nurcie to nie tylko stylowe dekoracje wnętrz, ale również fotografia, architektura i wiele więcej. Piękno tej filozofii możesz odnaleźć w każdej dziecinie życia. Uda Ci się to jednak pod warunkiem, że będziesz skłonny patrzeć nawet na niedoskonałe rzeczy przychylnym okiem.

Zbliżenie na komodę w stylu wabi sabi

Jak urządzić mieszkanie w stylu Wabi Sabi?

Trend Wabi Sabi w aranżacji wnętrz idzie w parze z innymi popularnymi stylami wyposażenia domu, takimi jak slow living, hygge, czy loam. Wszystkie te trendy łączy idea zwrócenia uwagi na to, co najbardziej istotne, a ich myśl przewodnia to „liczy się jakość, a nie ilość”. Odpuść dążenie do perfekcji! Skup się na prostocie i autentyczności. Aranżując wnętrze, wybierz symetrię i perfekcję w zestawieniu z asymetrią i naturalnością.

Wabi Sabi pomoże Ci znaleźć piękno w prostocie, niedoskonałości i starości. Wybierz się na pchli targ i znajdź meble i dodatki w stylu vintage. Możesz również odwiedzić rodzinne strony i wykorzystać szafkę odziedziczoną po Twojej babci. Wszystkie meble i dodatki, które mają duszę to doskonałe uzupełnienie tego wyjątkowego stylu. Uwolnij się od niechcianych rzeczy, które przestały wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. Robiąc porządki, postępuj zgodnie ze sprawdzoną metodą Marie Kondo. Zredukuj ilość swoich mebli i ciesz się przejrzystością Twoich czterech ścian.

4 główne zasady wyposażenia wnętrz:

 1. Zasada

  Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i skoncentruj się na uzyskaniu efektu przejrzystości w Twoim mieszkaniu. Ten japoński trend sprzeciwia się konsumpcjonizmowi i preferuje minimalistycznie urządzone wnętrza, które nie wydają się przepełnione meblami ani dodatkami.

 2. Zasada

  Nie bądź bezdusznym konsumentem. Postaw na lokalne, proste produkty o najlepszej jakości, które posłużą Ci przez długie lata.

 3. Zasada

  Wyposażenie wnętrza w stylu Wabi Sabi podkreślisz przy pomocy naturalnych materiałów i prostych kształtów. Takie meble i dodatki równie dobrze sprawdzą się na zewnątrz nadając charakterystycznej prostoty tego japońskiego stylu.

 4. Zasada

  Doceń to, co masz. Dbaj o meble i dodatki tak, abyś z czystym sumieniem mógł je przekazać kolejnym pokoleniom.

Kolory charakterystyczne dla trendu Wabi Sabi

Minimalistycznie, ale przytulnie – ciepłe odcienie naturalnych materiałów doskonale uzupełnią wnętrze w stylu Wabi Sabi. Paleta kolorystyczna jest zgodna z ideą tej filozofii i koncentruje się na tym, co najistotniejsze. Krzykliwe kolory i bogate wzory po prostu nie pasują do tego stylu wyposażenia wnętrz.

Zamiast tego, na pierwszy plan wysuwają się barwy, takie jak ciepły beż, delikatna szarość, jasna naturalna biel i miękkie kremowe tony. Wybierz odcienie, które będą harmonijnie współgrały z wyposażeniem wnętrza. Skup się na szorstkich i naturalnych materiałach jak len, garbowana skóra, kamionka i drewno. Te materiały naturalnie występują w kolorach zgodnych z trendem Wabi Sabi i doskonale uzupełnią wyposażenie wnętrza w tym stylu.

Jeśli chciałbyś nadać czterem ścianom kolorowego akcentu, postaw na delikatne, pastelowe odcienie, takie jak pudrowy róż, limonkowa zieleń lub matowy, gołębi błękit. Pomaluj jedną ścianę na wybrany kolor lub postaw na tekstylia w tych barwach, na przykład poduszki lub koce.

Wykorzystaj stonowane kolory. Barwy ziemi dodadzą odrobinę koloru do wnętrza Twojego domu i podkreślą styl Wabi Sabi.

Wyposażenie wnętrza w stylu Wabi Sabi – ceramika

Aby uzyskać naturalny wygląd Wabi Sabi w swoich czterech ścianach, postaw na nieidealne kształty. Celowe oznaki zużycia i drobne mankamenty stanowią o pięknie stylu. Miłość do niedoskonałości szczególnie przejawia się w ceramice, kamionce i szkle w tym japońskim stylu. Asymetryczne kształty ręcznie robionych talerzy, dmuchanych szklanek z pęcherzykami lub zestawów filiżanek, które są do siebie niepodobne to strzał w dziesiątkę. Wszelkie artykuły, które według perfekcyjnego zachodniego designu mogą być uznawane za produkty drugiego gatunku, w przypadku tego trendu sprawdzą się idealnie.

Piękno i wyjątkowość ceramiki w stylu Wabi Sabi polega na tym, że każdy element jest naprawdę wyjątkowy i został wykonany ręcznie z miłością. Naturalne materiały, takie jak lniane serwetki, dmuchane wazony na kwiaty oraz ręcznie robione świece dopełnią dekoracji stołu, tworząc harmonijną i naturalną atmosferę, która wprawi Cię w doskonałe samopoczucie.

Czujesz się zainspirowany filozofią Wabi Sabi? Postanowiłeś rozpocząć poszukiwanie doskonałości w rzeczach pozornie niedoskonałych? W naszym ekskluzywnie wyselekcjonowanym asortymencie na WestwingNow znajdziesz meble i akcesoria w stylu japońskim. Zainspiruj się tym wschodnim trendem i odmień swoje cztery ściany, patrząc na nie z miłością i wdzięcznością.