Salon w stylu wabi sabi

Dla Japończyków autentyczność to niezwykle istotna wartość i cnota. Tę ideę doskonale odwzorowuje trend Wabi Sabi, który doskonale sprawdzi się również przy aranżacji wnętrz! Dzięki naturalnym materiałom i świadomości ich starzenia, z łatwością podkreślisz piękno wyposażenia Twoich czterech ścian. Wybierz proste drewniane stoliki, ceramiczną zastawę stołową oraz kamienne akcesoria i wprowadź trend Wabi Sabi do własnego domu.

Filozofia Wabi Sabi – co oznacza?

Wraz z filozofią ikigai, która zaleca życie pełne pasji, zawitał do nas kolejny trend z Japonii. Wabi sabi to coś znacznie więcej niż tylko estetyczna koncepcja wyposażenia wnętrz w stylu japońskim. Filozofia Wabi Sabi powinna być postrzegana w kategoriach buddyzmu Zen. Jej misją jest dostrzeżenie piękna nawet w niedoskonałościach.

Etymologia terminu Wabi Sabi wydaje się jednak mniej pozytywna. Słowo „wabi” oznacza w języku japońskim samotność i niepomyślność. Z kolei „sabi” tłumaczy się jako dojrzałość, patynę, bycie starym. Połączenie tych dwóch słów to nieoczywista koncepcja, której główną ideą jest rozpoznanie piękna w tym, co początkowo nie wygląda idealnie.

Zbliżenie na komodę w stylu wabi sabi

Stara patynowa komoda, matowe lustro i ręcznie robiona porcelana, która jest asymetryczna, dzięki czemu jest nieidealna – to znaki rozpoznawcze trendu. Rzeczy, z którymi chciałbyś zrobić porządek mają specjalne miejsce w tym stylu.

Nieoczywista krasa jest najpiękniejsza, lecz zakryta – nie bezpośredni blask słońca, lecz zakryty księżyc w kształcie przypominającym rogala.


Wilhelm Gundert

Z czasem pojęcie Wabi-Sabi nabrało poetyckiego znaczenia i stało się japońską filozofią, która wykracza daleko poza jej pierwotny wymiar. Sztuka w tym nurcie to nie tylko stylowe dekoracje wnętrz, ale również fotografia, architektura i wiele więcej. Piękno tej filozofii możesz odnaleźć w każdej dziecinie życia, także w tradycyjnym parzeniu herbaty i ikebanie. Uda Ci się to jednak pod warunkiem, że będziesz skłonny patrzeć nawet na niedoskonałe rzeczy przychylnym okiem.

Jak urządzić mieszkanie w stylu Wabi Sabi?

Trend Wabi-Sabi w aranżacji wnętrz idzie w parze z innymi popularnymi stylami wyposażenia domu, takimi jak slow life, hygge, czy lagom. Wszystkie te trendy łączy idea zwrócenia uwagi na to, co najbardziej istotne, a ich myśl przewodnia to „liczy się jakość, a nie ilość”. Odpuść dążenie do perfekcji! Skup się na prostocie i autentyczności. Aranżując wnętrze, wybierz symetrię i perfekcję w zestawieniu z asymetrią i naturalnością – to charakterystyczne cechy stylu japońskiego lub połączonego ze skandynawskim japandi.

Wabi Sabi pomoże Ci znaleźć piękno w prostocie, niedoskonałości i starości. Wybierz się na pchli targ i znajdź meble i dodatki w stylu vintage. Możesz również odwiedzić rodzinne strony i wykorzystać szafkę odziedziczoną po Twojej babci. Wszystkie meble i dodatki, które mają duszę to doskonałe uzupełnienie tego wyjątkowego stylu. Uwolnij się od niechcianych rzeczy, które przestały wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. Robiąc porządki, postępuj zgodnie ze sprawdzoną metodą Marie Kondo. Zredukuj ilość swoich mebli i ciesz się przejrzystością Twoich czterech ścian.

Odkryj kolekcję Alex Riviere zainspirowaną stylem wabi-sabi.

4 główne zasady aranżacji wnętrz w tym stylu

  1. Zasada

    Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i skoncentruj się na uzyskaniu efektu przejrzystości w Twoim mieszkaniu. Ten japoński trend sprzeciwia się konsumpcjonizmowi i preferuje minimalizm w domu, który preferuje wnętrza nie przepełnione meblami ani dodatkami. Jeśli ozdabiasz wnętrze, nie przesadzaj – użyj kilku akcentów, np. japońskich symboli szczęścia, aby nie zagracić mieszkania.
  2. Zasada

    Nie bądź bezdusznym konsumentem. Postaw na lokalne, proste produkty o najlepszej jakości, które posłużą Ci przez długie lata.
  3. Zasada

    Wyposażenie wnętrza w stylu Wabi Sabi podkreślisz przy pomocy naturalnych materiałów i prostych kształtów. Takie meble i dodatki równie dobrze sprawdzą się na zewnątrz nadając charakterystycznej prostoty tego japońskiego stylu.
  4. Zasada

    Doceń to, co masz. Dbaj o meble i dodatki tak, abyś z czystym sumieniem mógł je przekazać kolejnym pokoleniom.

Salon w stylu wabi-sabi

Aranżując salon w stylu wabi sabi zacznij od wygodnej sofy modułowej w jasnym neutralnym kolorze, udekorowanej poduszkami z lnu. Resztę wystroju utrzymaj do minimum. Zamiast kwiatów w matowym ceramicznym wazonie umieść pojedyncze gałązki o ciekawych zawiłych kształtach a na ścianie trójwymiarową grafikę z ciekawą teksturą.

Sypialnia zen

Sypialnia wabi sabi to istna oaza zen. Podstawą aranżacji jest tu łóżko, koniecznie bez nóżek, przypominające japońskie maty tatami. Kolejnym ciekawym elementem aranżacyjnym w sypialni jest parawan lub ścianka działowa Shoji. Nie zapomnij też o przytulnym, rozproszonym świetle.

Kuchnia w stylu wabi-sabi

Najistotniejszym elementem aranżacyjnym w kuchni wabi sabi są naczynia z ceramiki i kamionki, najlepiej takie nieco postarzone z wyraźnymi niedoskonałościami. Meble powinny być w naturalnych kolorach i materiałach, w organicznym kształcie. Warto zwłaszcza postawić na krzesła w stylu japandi.

Wabi-sabi ściana – jak ją efektownie postarzyć?

Ściany to wyjątkowo ważny element dekoracji wnętrz w wabi sabi. To właśnie na ścianie stosunkowo łatwo pokazać niedoskonałości i upływ czasu. Postarzyć ściany można na różne sposoby, najłatwiej obnażyć tynk lub piękną starą cegłę. Alternatywnie ściany można pokryć farbą kredową, farbą z efektem rdzy lub tynkiem dekoracyjnym. Ciekawą opcją jest również postarzona tapeta.

Kolory charakterystyczne dla trendu

Minimalistycznie, ale przytulnie – ciepłe odcienie naturalnych materiałów doskonale uzupełnią wnętrze w stylu Wabi Sabi. Paleta kolorystyczna jest zgodna z ideą tej filozofii i koncentruje się na tym, co najistotniejsze. Krzykliwe kolory i bogate wzory charakterystyczne na przykład dla trendu kawaii wywodzącego się z japońskich kreskówek po prostu nie pasują do tego stylu wyposażenia wnętrz.

Zamiast tego, na pierwszy plan wysuwają się barwy, takie jak ciepły beż, delikatna szarość, jasna naturalna biel i miękkie kremowe tony. Wybierz odcienie, które będą harmonijnie współgrały z wyposażeniem wnętrza. Skup się na szorstkich i naturalnych materiałach jak len, garbowana skóra, kamionka i drewno. Te materiały naturalnie występują w kolorach zgodnych z trendem Wabi Sabi i doskonale uzupełnią wyposażenie wnętrza w tym stylu.

Jeśli chciałbyś nadać czterem ścianom kolorowego akcentu, postaw na delikatne, pastelowe odcienie, takie jak pudrowy róż, limonkowa zieleń lub matowy, gołębi błękit. Pomaluj jedną ścianę na wybrany kolor lub postaw na tekstylia w tych barwach, na przykład poduszki lub koce.

Wykorzystaj stonowane kolory. Barwy ziemi dodadzą odrobinę koloru do wnętrza Twojego domu i podkreślą styl. Japończycy kochają naturę, stąd między innymi tradycja aranżacji ogrodów japońskich i kąpieli leśnych shinrin yoku. We wnętrzach w stylu wabi-sabi, natura w formie kolorów i materiałów także jest mile widziana.

Wyposażenie wnętrza – ceramika

Aby uzyskać naturalny wygląd Wabi Sabi w swoich czterech ścianach, postaw na nieidealne kształty. Celowe oznaki zużycia i drobne mankamenty stanowią o pięknie stylu. Miłość do niedoskonałości szczególnie przejawia się w ceramice, kamionce i szkle w tym japońskim stylu. Asymetryczne kształty ręcznie robionych talerzy, dmuchanych szklanek z pęcherzykami lub zestawów filiżanek, które są do siebie niepodobne to strzał w dziesiątkę. Wszelkie artykuły, które według perfekcyjnego zachodniego designu mogą być uznawane za produkty drugiego gatunku, w przypadku tego trendu sprawdzą się idealnie.

Piękno i wyjątkowość ceramiki w stylu Wabi Sabi polega na tym, że każdy element jest naprawdę wyjątkowy i został wykonany ręcznie z miłością. Naturalne materiały, takie jak lniane serwetki, dmuchane wazony na kwiaty oraz ręcznie robione świece dopełnią dekoracji stołu, tworząc harmonijną i naturalną atmosferę, która wprawi Cię w doskonałe samopoczucie. Możesz też dowiedzieć się, jak zrobić origami i udekorować wnętrze efektami swojej pracy.

Kintsugi – czym się charakteryzuje?

Celebracja tego, co ulotne i niedoskonałe to również główne zasady sztuki Kintsugi, czyli tradycyjnej metody naprawiania porcelany i ceramiki przy użyciu złota. Dzięki specjalnej lace zmieszanej ze złotem lub innym metalem szlachetnym każdy uszczerbek, czy wręcz stłuczona powierzchnia przemieniają naczynie w unikatowe dzieło sztuki. Kintsugi to coś znacznie więcej niż rzemiosło, to filozofia, które dostrzega piękno w tym, co niedoskonałe, lub już nie pierwszej świeżości. Zamiast odwracać się od blizn, które zostawiają na nas doświadczenia życiowe, Kintsugi pokazuje, że to te bolesne przejścia właśnie mogą sprawić, że staniemy się ciekawsi i piękniejsi.

Czujesz się zainspirowany filozofią Wabi Sabi? Postanowiłeś rozpocząć poszukiwanie doskonałości w rzeczach pozornie niedoskonałych? W naszym klubie zakupowym Westwing znajdziesz meble i akcesoria w stylu japońskim. A z naszych artykułów dowiesz się między innymi, jak zrobić sushi. Zainspiruj się tym wschodnim trendem i odmień swoje cztery ściany, patrząc na nie z miłością i wdzięcznością.