Japoński mistrz kintsugi

Nowoczesna rzeczywistość przyzwyczaiła nas do wyidealizowanego świata, rodem z seriali i instagramowych profili gwiazd show-biznesu. Okazuje się, że nie tylko perfekcjonizm może być trendy. Filozofia kintsugi, japońska sztuka i technika naprawy ceramiki, uczy nas, że każda blizna i niedoskonałość, czy to posiadanego przedmiotu, czy naszego życiorysu, naprawdę jest cenna i ma znaczenie. “Złote blizny”, znak rozpoznawczy tej techniki, mogą tchnąć nowe życie w zniszczone ceramiczne naczynia i dekoracje. Jak w naszym życiu i otoczeniu wprowadzić zasady kintsugi

Co to jest kintsugi? 

Zbliżenie na naczynie naprawione metodą kintsugi

Potłukłaś cenny lub ważny dla Ciebie wazon, imbryk, filiżankę lub talerz? Mamy na to rozwiązanie. Kintsugi (jap. 金 継 ぎ) – złota naprawa, lub inaczej kintsukuroi (jap. 金 繕 い) – złota stolarka, to średniowieczna japońska metoda naprawy i klejenia ceramiki przy użyciu złotego lakieru, tzw. złotych blizn, wymyślona w XV wieku przez lokalnych rzemieślników, poddanych szoguna Ashikagi Yoshimasy. 

Tak naprawdę słowo kintsugi pochodzi od dwóch słów: złoty („kin”) i naprawa („tsugi”). Sztuka ta zrodziła się z dwóch idei: mottainai – żalu po stracie i zmarnowaniu czegoś oraz mushin – akceptacji zmiany. 

Jak powstaje lakier w kintsugi? 

Miska naprawiona metodą kintsugi kintsugi

Złoty lakier powstał na bazie laki (żywicy sumaka lakowego), zmieszanej z sproszkowanymi metalami szlachetnymi, w tym z płynnym złotem, platyną lub srebrem. Dziś prawdziwi japońscy artyści kintsugi zaczynają od przygotowania kleju mugi-urushi. To mieszanina laki, wody i mąki, którą nakładają na krawędzie spękanych, ceramicznych fragmentów i łączą je w całość, a następnie przemywają całą powierzchnię nowo powstałego naczynia rozpuszczalnikiem.

W takiej formie odkładają je na tydzień lub dwa do szczelnie zamkniętego pudełka. Gdy spoiwo jest już utwardzone, rzemieślnicy polerują przedmiot i nakładają na pęknięcia sproszkowany metal szlachetny oraz dwie pasty na bazie kleju mugi-uruchi: czarną (roiro-urushi) i czerwoną (e-urushi). Po utwardzeniu kolejne polerowanie i voila! Naczynie w stylu kintsugi gotowe! 

Kintsugi i współczesny minimalizm 

Styl kintsugi idealnie komponuje się z japońską filozofią wabi sabi, a także świetnie wpisuje się w modny obecnie minimalizm w domu i trend zero-waste w domowych dekoracjach. To wszystko za sprawą filozoficznego aspektu kintsugi, które wraz z slow life wpisują się w bardzo popularny teraz trend bardziej uważnego, świadomego stylu życia i konsumpcji, obecnego również w szwedzkim stylu lagom.

Jak naprawić naczynie metodą kintsugi? 

Wazon naprawiony metodą kintsugi

Jeśli praktykujesz w swoim codziennym życiu metody i zasady slow life, to naprawa ceramiki za sprawą sztuki kintsugi będzie dla Ciebie ogromną przyjemnością i doskonałym sposobem na relaks. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że naprawa ceramiki metodą kintsugi może zająć nawet około miesiąca, biorąc pod uwagę czas schnięcia zaprawy, jak i to, że każdy ruch wymaga maksymalnej precyzji i skupienia. 

Na czym polega ta technika? 

Technika kintsugi polega na klejeniu ze sobą potłuczonych ceramicznych fragmentów naczynia w zupełnie nowe dzieło sztuki. Unikatowe, przypadkowo połączone, pęknięcia i wzory mają być widoczne i podkreślone złotym lakierem, aby przypominać o historii naczynia. Tak jakby były ranami, które nabywamy przez całe życie i które zostawiają ślad w każdym z nas. Pęknięcia mają nawiązywać do natury – przypominać wodospady, rzeki lub inne krajobrazy

Kintsugi domowej roboty 

Gotowy zestaw do kintsugi może kosztować nawet kilkaset złotych. Materiały są bardzo toksyczne i trudno dostępne w Polsce. Oto metoda, którą możesz choćby dziś wykorzystać w tworzeniu Twoich domowych dekoracji. 

Jak naprawić naczynie metodą kintsugi?


 1. Przygotuj

  Dwuskładnikowy klej epoksydowy (np. Poxilina, Poxipol), pozłacaną farbę (jeśli to ma być naczynie do serwowania potraw, sprawdź, czy klej i farby są dopuszczone do kontaktu z żywnością), wykałaczki, nożyk modelarski, rękawiczki ochronne, pędzelek. 


 2. Sklejaj

  Przemyj ceramiczne odłamki ciepłą wodą z detergentem i wysusz, wymieszaj dwa składniki kleju i uzyskaną czarną pastę nałóż wykałaczkami na brzegi odłamków. Połącz je ze sobą i odczekaj, aż zastygnie. Nadmiar kleju usuń nożykiem. 

 3. Ozdabiaj

  Dzięki zastygłej, czarnej paście między fragmentami naczynia powstaną nierównomierne przerwy, które teraz pomaluj pozłacaną farbą i pędzelkiem. Twoje pierwsze naczynie gotowe! 

Kintsugi jako filozofia 

Rzeźba zainspirowana sztuką kintsugi

Kintsugi to coś więcej niż sztuka naprawiania naczyń. To koncepcja filozoficzna, która zachęca nas do pogodzenia się z mijającym czasem i przeciwnościami losu. Podobnie, jak podkreślone, złote pęknięcia, nie powinniśmy wstydzić się naszych niedoskonałości, błędów i porażek, które nas ukształtowały, a eksponować je i podkreślać w komunikacji z otoczeniem. Ludzie, którzy ujawniają swoje słabości, cierpienia, pomyłki, stare rany lub błędy, stają się silniejsi i bardziej autentyczni. To właśnie filozofia kintsugi.

Według tej sztuki wszelkie niedoskonałości to dary, z którymi trzeba żyć i nosić je z dumą, a nie wstyd, który należy w sobie tłumić. Pozwala to w pełni wykorzystać Twój potencjał, podkreślając przy tym wagę prawdziwego piękna. Nasze rany traktowane są jako zalety, zamiast ciągłej gonitwy za czymś lepszym, innym i droższym. Podobnie jak w japońskim stylu życia ikigai, filozofia ta ceni proces stopniowego osiągania założonego celu. Oto slow life w czystej postaci. 

10 zasad kintsugi 

 1. Nie unikniesz nieprzewidzianych zmian 
 2. Twoja codzienność może być niezwykła 
 3. Zwolnij i naprawdę doceń to, co masz 
 4. Rozwijaj swoją kreatywność i myśl poza schematem 
 5. Ucz się na własnych i cudzych błędach 
 6. Błędy prowadzą do prawdy 
 7. Blizny sprawiają, że jesteśmy piękniejsi i silniejsi 
 8. Ideały nie istnieją, a perfekcjonizm jest zgubny 
 9. To, co niedoskonałe, jest autentyczne 
 10. Uwierz w siebie: jesteś silniejsza, wytrwalsza i bardziej pomysłowa niż myślisz 

Aranżacja wnętrza: pomysły

Szary salon w stylu glamour

Jak wykorzystać japońską filozofię w dekoracji wnętrz? Wszystko zależy od Ciebie! Możesz na przykład, odtworzyć delikatne złote linie kintsugi w salonie glamour, lub postawić na naturalną niedoskonałość w stylu wabi-sabi. Ważne by w dekoracjach pojawiły się ręcznie wykonane naczynia oraz delikatne, złote elementy i linie. W pomieszczeniu nie może zabraknąć autentycznych elementów oraz mebli i dekoracji z historią. Dodaj do swojego wnętrza meble vintage i odświeżone antyki. Kluczem do wnętrza w tym stylu jest harmonia, prostota i minimalizm.

Salon z białą sofą i błękitnymi dekoracjami

Zainspiruj się i wykorzystaj zasady filozofii kintsugi w Twoim życiu i wnętrzach. Dołącz do klubu Westwing i sprawdź, jak zaaranżować dom w tym w stylu.