Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Salon w stylu rokoko, fotel w łososiowym kolorze z białym rantem, biały ozdobny stolik, żyrandol na suicie, na jasnej ścianie duże lustro w złotej ramie

Wstęp: Rokoko to styl kojarzony raczej z XVIII wiekiem, szlachetnymi rzeźbieniami w drewnie, bogatymi zdobieniami i kwiecistymi dekoracjami. Niektórym wydaje się, że ciężko przenieść ten temat do obecnych, nowoczesnych wnętrz. Nie jest to jednak takie trudne! Czym charakteryzuje się styl rokoko i jak możesz zaaranżować swoje mieszkanie, aby wprowadzić go do swojej aranżacji? Przeczytaj ten artykuł!

Styl rokoko – co to oznacza?

Styl rokoko powstał we Francji w odpowiedzi na zmęczenie stylem barokowym. Dworzanie w pałacach Ludwika XIV byli znudzeni przytłaczającym Wersalem i ciągłą pompą, postanowili więc szukać nowych wrażeń estetycznych i większej spójności, z jednoczesnym zachowaniem wytworności. Gdy dwór przeniósł się ponownie do Paryża, dekoratorzy rozpoczęli eksperymentować z nowymi stylami i tak dotarli do rokoko.

Czym charakteryzuje się ten styl?

Rokoko to styl, w którym nie liczy się tylko design, ale także funkcjonalność. Wnętrze miało wiele dekoracji o nieregularnych kształtach, wyrabianych najczęściej w tynku, bądź malowane lub złocone sztukaterie. Ściany malowano na odcienie pasteli, bądź zdobiono tapetami w kwiatowe wzory. Modne były też tapiserie przedstawiające typowe dworskie rozrywki – zabawy w ogrodzie lub parku. Mimo ozdobności zwracano uwagę na zachowanie harmonii, jednak bez przesadnej symetrii. Główne elementy były ze sobą spójne, a w dodatkach zawsze przeważała estetyka i sprytne połączenia, nie zaś idealne dopasowanie. Dbano też o komfort domownika – oprócz pięknej aranżacji wnętrze musiało być zwyczajnie praktyczne. Rokoko rozpoczęło erę pomieszczeń z konkretnym przeznaczeniem – buduary, gabinety, saloniki muzyczne i inne tematyczne wnętrza służyły zarówno domownikom, jak i gościom.

Cechy charakterystyczne:

  • Połączenie estetyki z funkcjonalnością
  • Dekoracje o nieregularnych kształtach
  • Odcienie bieli i pasteli
  • Kwiatowe wzory
  • Zasada płynnej linii
  • Pomieszczenia tematyczne

Styl rokoko we wnętrzach

Obecnie większość wnętrz urządzane jest w minimalistycznym stylu tak, aby stanowiło bazę dla dodatków i dekoracji. W tym roku jednak modne będzie wprowadzenie do swojej aranżacji nieco historii i akcentów klasycznego wnętrza. Warto wykorzystać do tego właśnie styl rokoko, który doskonale wpisze się w ten trend. Oto kilka przykładów:

  1. Styl transitional – łączy to, co nowe z tym, co ma duszę. Dzięki niemu możesz stworzyć przejście między tradycją i nowoczesnością, dlatego warto pomyśleć o połączeniu np. rokoko z nowoczesnym glamour, albo minimalistycznym scandi. Przykład? Poza meblami w wybranym stylu postaw na statement piece, np. komodę z frontami z forniru, dodaj do tego kwiatowe tekstylia, a na ścianie zawieś reprodukcję obrazu “Huśtawka”.
  2. Mid century modern – najpierw funkcjonalność, później walory estetyczne – to dewiza tego nurtu. Co najważniejsze, bardzo łatwo połączyć go z rokoko – dzięki temu, że ważna jest tu natura, zaokrąglone, opływowe krawędzie, a także lekkie meble, możesz bez obaw bawić się łączeniem np. łóżka z ozdobnym wezgłowiem z lampą-grzybkiem, albo kafelków w geometryczne kształty z kwiecistym szklanym panelem pod prysznicem i armaturą w kolorze mosiądzu.
  3. Art nouveau – secesja we wnętrzach? Tak, ale z odrobiną rokoko! Mimo tego, że rozpoczął się prawie 200 lat po omawianym stylu, doskonale z nim współgra, nadając mu nieco egzotycznego charakteru. Ważne są w nim forniry, dekoracje i zasada płynnej linii w meblach. Jak stworzyć salon lub łazienkę z tym duetem? Po prostu trzymaj się zasad obu stylów aranżacyjnych i stwórz niepowtarzalną przestrzeń.

Neo-rokoko

Ciekawą odmianą jest neorokoko, czyli wszelkie reinterpretacje stylu rokoko. Zachowuje założenia tego nurtu, jednak przyjmuje również cechy obecnie panujących trendów. W taki właśnie sposób neorokoko pojawił się już w czasach stylu wiktoriańskiego, który czerpał inspiracje z rokoko, ale przejawiał się na przestrzeni wieków również w innych modnych aranżacjach, np. w stylu prowansalskim. W tym sezonie także wraca do trendów, więc warto odkryć rokoko na nowo!


Kup aranżację

Maksymalistyczna jadalnia rokoko

Nietrudno zauważyć, że rokoko jest prekursorem maksymalizmu we wnętrzach. To wszak z tym stylem najbardziej kojarzy nam się wszystkim przepych i ekstrawagancja, które są też cechami charakterystycznymi maksymalistycznych aranżacji. Jadalnia to z kolei idealne pomieszczenie na ujarzmienie tego przepychu w obrębie stołu jadalnego. Niech znajdą się na nim kolorowe kryształowe kieliszki i bogato zdobiona zastawa, jak i liczne wazony z bukietami holenderskich tulipanów oraz owoce. By nie zrobiło się za ciężko do stołu dostaw natomiast transparentne krzesła, które jedynie kształtem nawiązują do starych stylów.

Drapieżne rockoko w salonie

Dramatyczne rokoko, jak i barok mają też sporo wspólnego z estetyką rockowego stylu życia, zwłaszcza w nieco glamrockowej, metalowej odsłonie. Wystarczy przyciemnić nieco paletę barw i postawić na intensywne kontrasty tekstur i kolorów. Chcesz prawdziwie zaskoczyć gości? Co powiesz na barokową sofę tapicerowaną welwetem w panterkę!

Romantyczna sypialnia Marii Antoniny

Maria Antonia, żona króla Francji Ludwika XVI jest też ikoną mody i chyba największym symbolem stylu rokoko. W popkulturze jej nieco odświeżony wizerunek wypromowała w 2006 reżyserka Sofia Coppola. W główną rolę wcieliła się urocza Kirsten Dunst, dzięki której ten cukierkowo pastelowy styl królowej Francji zyskał nowych zwolenników. Jeśli też pokochałaś ten look, urządź sypialnię rokoko! Jak stworzyć aranżację w tym stylu? Postaw na pastelowe pikowane meble oraz złote bogato zdobione lustro stojące. Koniecznie też umieść tam toaletkę z pięknymi kosmetykami i łóżko z baldachimem. Teraz brakuje tylko makaroników z szampanem na złotej tacy i voilà!

Styl rokoko: meble

Bardzo istotną rolę w meblarstwie odegrał właśnie styl rokoko. To dzięki niemu styl wnętrz z klasycystycznego zyskał lżejszą formę, w której poszczególne elementy łączą się w spójną całość. Meble z widoczną konstrukcją były uznawane za toporne, a wiele barokowych elementów stało się zwyczajnie staroświeckie.

Prawdziwym hitem w czasach rokoko stał się fornir. Do jego wytworzenia wykorzystywano najczęściej szlachetne drewno, takie jak palisander, mahoń czy heban, ale także te tańsze zamienniki jak np. dąb, orzech bądź śliwa. Pojawiał się zarówno na ścianach, jak i meblach bądź dekoracjach. Wiele obiektów było zdobionych także brązem lub mosiądzem – uchwyty czy fragmenty łóżek nabierały dzięki temu oryginalnego sznytu, a dodatkowo był to bardzo wytrzymały materiał, który służył latami.

Sofy, krzesła lub fotele często pikowano kwiecistymi tkaninami, aby nadać im jeszcze więcej lekkości i nieco rozjaśnić szkielet z ciemnego drewna. To styl, który ze względu na elegancję, finezyjność i ozdobność szczególnie podobał się kobietom, dlatego nie mogło zabraknąć w nim roślinnych motywów i odcieni bieli i pasteli.

Dekoracje

Jeśli chcesz urządzić swoje wnętrze modnie, a jednocześnie nie przesadzać ze zmianami, postaw na dekoracje. Mogą to być:

  • tekstylia, np. ciężkie i bogato zdobione zasłony, poduszki
  • sztukateria
  • ramki na zdjęcia
  • klosze lamp

Rokoko możesz połączyć np. ze stylem vintage, umieszczając poduszki w kwiaty w retro kuchni, albo wpleść w salon w stylu rustykalnym, umieszczając na ścianie reprodukcje i uzupełniając o pastelowe kolory, które świetnie zgrają się z surowym drewnem i metalowymi formami mebli. A może scandi i rokoko? Minimalistyczna aranżacja z rzeźbami w formie doniczek, podpórek do książek lub dekoracji to świetny pomysł na nienachalne wnętrze w stylu transitional. Jeśli jednak chcesz zaszaleć, umieść na ścianach kolorową sztukaterię lub wybierz motyw przewodni jaskrawych kwiatów na poduszkach, tapecie a także abażurze lampy. Będzie świetnie pasować do stylu glam, ozdabiając sypialnię, salon czy domowe biuro.

Jak widzisz, rokoko możesz bez problemu wpleść w nowoczesne wnętrza – kwiatowe wzory, przyjazne kolory i połączenie estetyki z funkcjonalnością sprawdza się tak samo teraz, jak i kilkaset lat temu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, zajrzyj na Westwing – codziennie znajdziesz tam mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz i nie tylko. Dołącz do klubu już dziś!