Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Roślina w osłonce z plecionki

Kiedyś prawdziwy must-have każdej sypialni i mikropłuca całego mieszkania, dzisiaj – według niektórych – sposób na zdrowy sen i odprężenie. Jak to jest z tymi kwiatami w sypialni? Oczyszczają powietrze i zapewniają głęboki wypoczynek? A może zabierają potrzebny tlen i są źródłem frustracji? Dzisiaj obalamy mity i pokazujemy, które gatunki roślin idealnie sprawdzą się w każdej najmodniejszej przestrzeni. Oto kwiaty do sypialni od strony, której nie znałeś!

Dlaczego warto mieć kwiaty w sypialni?

Sypialnia z dużym łóżkiem, kolażem ze zdjęć i czarnym żyrandolem

Zacznijmy od kwestii podstawowej i odpowiedzmy sobie na pytanie – po co właściwie rośliny w sypialni? Według niektórych działają one niekorzystnie, zabierając nam tlen i utrudniając spokojny sen w nocy. To pierwszy mit, który powinniśmy obalić – w rzeczywistości rośliny w ciągu dnia wydzielają dużo więcej tlenu, niż są w stanie zużyć w nocy. Dzięki temu bilans pozostaje dla nas jak najbardziej korzystny, a przy tym kwiaty do sypialni podnoszą wilgotność powietrza. Niektóre gatunki nawet je oczyszczają, tworząc specyficzny mikroklimat korzystny dla naszego zdrowia. Szczególnie w mieście, w którym niekiedy nie mamy wystarczającego kontaktu z zielenią. Co więcej, badania udowodniły, że niektóre gatunki potrafią mieć zbawienny wpływ na nasz poziom stresu. Taką rośliną jest na przykład lawenda.

Kwiaty w sypialni, dzięki którym złapiesz oddech

Aloes

Wiesz już, że rośliny w sypialni są potrzebne. Jakie jednak wybrać? Które przyniosą najwięcej korzyści i najlepiej się zaprezentują? Oto 5, naszym zdaniem, najlepszych roślin, które stworzą atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i regeneracji.

 1. Aloes

  Grube, mięsiste liście aloesu mają w sobie coś uspokajającego. Jest sukulentem o właściwościach leczniczych – filtruje powietrze z zanieczyszczeń i doskonale je nawilża. Najlepiej czuje się na słońcu i w wysokiej temperaturze, więc doskonale sprawdzi się na parapecie lub w pobliżu okna. Co więcej, aloes produkuje tlen nocą, więc stanowi podstawę porządnego wypoczynku. Dzięki swojej głębokiej zieleni świetnie sprawdza się w nowocześnie urządzonych wnętrzach!

 2. Orchidea

  Storczyki zachwycają swoimi pięknymi, delikatnymi kwiatami! Zwykle lubią stać w miejscach jasnych, ale niekoniecznie na samym słońcu. Nie wymagają ciągłego podlewania – nie dopuść jednak, by ziemia długo stała zupełnie sucha. Świetnie zdobią pomieszczenie, dlatego dobrze zaprezentować je w wyeksponowanym miejscu.

 3. Sukulenty

  Sukulenty są bardzo wdzięczną grupą roślin, polecaną szczególnie dla tych zabieganych i nieco zapominalskich! Nie wymagają częstego podlewania, a dzięki swoich właściwościach mogą długo magazynować wodę w liściach – przeżyją nawet wtedy, gdy na jakiś czas kompletnie zapomnimy o ich istnieniu. Kaktusy, bo one też są sukulentami, świetnie sprawdzą się jako kwiaty do sypialni. Warto postawić na kaktus bożonarodzeniowy, który cieszy oczy małymi kwiatkami i nie wymaga częstego podlewania. Uwaga – jest bardzo delikatny, więc nie powinno się go zbyt często dotykać. Nie jest to z resztą trudne do odgadnięcia – sygnalizują to jego kolce.

 4. Skrzydłokwiat

  To jedna z roślin najlepiej radząca sobie z pochłanianiem toksyn. Szkodliwe substancje nie mają z nim szans! Dodatkowo, skrzydłokwiat doskonale nawilża powietrze, więc jest idealnym rozwiązaniem do sypialni w mieście. Wymaga żyznej, próchnicznej ziemi i niezbyt wysokiej temperatury. Najlepiej czuje się w zacienionych miejscach!

 5. Sansewieria

  Sansewieria zniesie nawet najtrudniejsze warunki wegetacji. To roślina dla opornych, którzy nie mieli dotąd szczęścia domową uprawą. Przetrwa zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w cieniu. Nie trzeba jej często podlewać, więc jest idealna dla osób, których często nie ma w domu. Dodatkowo, doskonale oczyszcza powietrze z niekorzystnych dla zdrowia związków – na przykład benzenu.

Rośliny oczyszczające powietrze

Zależy Ci na tym, by domowe rośliny rodziły sobie z miejskimi toksynami? Ci zieloni wojownicy najlepiej radzą sobie z walką z toksynami, a ich proces fotosyntezy jest wyjątkowo korzystny dla naszego zdrowia. Zdecydowanie warto zadbać o ich obecność w naszym domu. Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze to z pewnością:

 1. Filodendron (Philodendron)
 2. Figowiec benjamina (Ficus benjamina)
 3. Sansewieria (Sansevieria)
 4. Dracena (Dracaena)
 5. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
 6. Epipremnum złociste (Scindapsus aureus)
 7. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum spec.)
 8. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
 9. Orchidea (Phalaenopsis)
 10. Poprotka (Nephrolepis extata)

Aranżacja sypialni z kwiatami

Boho sypialnia Travelicious urządzona w słonecznych barwach

Sypialnia jest miejscem szczególnym – to nasza przestrzeń relaksu, odprężenia i intymności. By czuć się w niej jeszcze lepiej, warto wprowadzić do niej rośliny, które poprawią nasz nastrój. Jak to zrobić? Nie stawiaj wszystkich swoich nowo zakupionych roślin na parapecie. Po pierwsze, nie wszystkie to lubią, a po drugie – umieszczone również w innych miejscach stworzą efektowną aranżację. 

Jak zaaranżować spójny wystrój z kwiatami? Pomyśl o wysokiej, białej donicy w której świetnie zaprezentuje się któryś z nieco większych egzemplarzy. O mniejszych sukulentach ozdabiających półki czy toaletkę, przy której dbasz o codzienną pielęgnację – szczególnie w minimalistycznym wnętrzu. O spiczastej Sansewierii, które czuwać będzie nad spokojem Twojego snu w rogu pomieszczenia w stylu shabby chic. Wybór należy do Ciebie!

Jedno jest pewne – kwiaty do sypialni to prawdziwy must-have każdej przestrzeni relaksu. Pozwolą Ci dobrze wypocząć i gdy odpowiednio o nie zadbasz, odwdzięczą się czystym powietrzem wolnym od toksyn. Zdecydowanie warto!

Szukasz inspiracji na rośliny do innych pomieszczeń? Przeczytaj również te artykuły:

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami do pięknego domu oraz wskazówki na temat najnowszych trendów.