Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Para Młoda trzymająca się za ręce

Pamiętacie bajkowy ślub Belli i Edwarda z filmowej sagi „Zmierzch” dla młodzieży? Która panna młoda o takim nie marzy! Jeśli uroczystość kościelna wydaje Ci się zbyt poważna, a cywilna sztywna i mało doskonała, zdecydujcie się na ślub humanistyczny! Za granicą popularny od dawna, w Polsce ostatnio też cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co to właściwie jest i jak wygląda taka uroczystość? Postaramy się opisać wszystko w detalach. 

Idea i historia 

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „human” czyli „człowiek”  a najważniejszymi osobami tej wyjątkowej uroczystości jesteście Wy – Para Młoda. Ta bardzo osobista, ale symboliczna forma zawarcia małżeństwa, jest oryginalną alternatywą dla ślubu kościelnego i cywilnego. To świetna opcja dla osób, które są niewierzące, ale chciałyby, żeby ich zaślubiny były czymś więcej niż wyrecytowaną formułką. Przecież w końcu to jeden z najważniejszych dni w Waszym wspólnym życiu. Dlatego warto, żeby wyglądał tak jak sobie wymarzyliście.

Od kilku lat jest to możliwe! Czym różni się ślub humanistyczny od cywilnego? Przede wszystkim jest mocno spersonalizowany i odbywa się według Waszego scenariusza. Tu nikt niczego Wam nie narzuca. Sami wybieracie miejsce, gdzie ma odbyć się uroczystość – może to być leśna polana, plaża, ogród, podniebne przestworza, albo szczyty gór… Najbardziej wzruszającym momentem jest zawsze przysięga małżeńska, którą każdy z narzeczonych wygłasza sam jako dowód miłości do drugiej połowy. Przy okazji, podpowiadamy listę 8 modnych lokalizacji weselnych w Polsce, które oferują ceremonię w plenerze.

W Polsce i na świecie 

Śluby humanistyczne za granicą udzielane są od dawna, a największą popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii i Szkocji. W ostatnim czasie przeprowadza się ich tam znacznie więcej niż katolickich. Podobnie jest w USA, Szwecji i Norwegii. W Polsce pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 2007 roku i od tego czasu chętnych cały czas przybywa. 

Ślub humanistyczny – dla kogo?  

Dla wszystkich niezwiązanych z żadnym wyznaniem i chcących zawrzeć związek, który będzie miał wyjątkowy, osobisty wymiar. Choć polskie prawo nie pozwala na formalne zawarcie związku małżeńskiego przez pary LGBT, to narzeczeni decydują się na ślub humansityczny – piękną uroczystość dla siebie i bliskich. Prawnie legalizują swój związek za granicą, np. w Hiszpanii, Niemczech czy Danii. Co prawda prawo polskie nie przewiduje zalegalizowania takiego związku, ale narzeczeni mimo to organizują piękną uroczystość dla siebie i bliskich, a potem często decydują się na prawne zalegalizowanie związku za granicą.

Na ślub humanistyczny często decydują się też pary różnych narodowości. Połączenie dwóch kultur i różnych tradycji jest wielkim przeżyciem i pięknym widowiskiem. Ale uwaga: według polskiego kodeksu rodzinnego zabrania się ślubu osobom niepełnoletnim, ubezwłasnowolnionym, dotkniętym niedorozwojem lub chorobą psychiczną oraz pozostającym już w innym związku małżeńskim.

Ślub humanistyczny – skutki prawne 

W Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji czy Norwegii śluby humanistyczne od dawna są zalegalizowane. U nas wciąż jest niestety inaczej. Musicie wiedzieć, że w Polsce uroczystość ta nie ma skutków prawnych, więc posiada wymiar czysto symboliczny. Jeśli więc chcecie być pełnoprawnymi mężem i żoną, musicie wcześniej lub później wziąć ślub cywilny. Najczęściej narzeczeni zapraszają gości na ślub humanistyczny, a w innym terminie rejestrują związek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Można też połączyć obie uroczystości – wystarczy zaprosić pracownika USC, który odczyta przyjętą formułę i potwierdzi zawarcie małżeństwa odpowiednią pieczęcią.  

Ślub humanistyczny – jak zorganizować? 

Najlepiej zgłosić się do firm, które zajmują się organizacją ślubów humanistycznych. Uroczystość prowadzona jest przez mistrza ceremonii – celebranta. W Polsce może nim zostać także bliska Wam osoba – pod warunkiem, że ma doświadczenie w organizowaniu takich imprez i potrafi przemawiać przed publicznością. 

Od Celebranta zależy czy cała uroczystość przebiegnie sprawnie, dlatego organizację ślubu humanistycznego rozpoczyna się od wybrania jego – on będzie towarzyszył Wam na każdym kroku, doradzał, proponował różne rozwiązania, łącznie z tym, jak się ubrać na wesele. Na początku poprosi Was o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego, w którym znajdą się informacje o miejscu i dacie ślubu. Celebrant może zaproponować sprawdzone podczas innych uroczystości rozwiązania.

Do Was należy cała oprawa uroczystości – wystrój, muzyka, liczba gości, oraz w jakim stylu będzie uroczystość. O pomoc w przygotowaniu możecie też poprosić profesjonalnego wedding plannera.

Ślub humanistyczny od A do Z: wywiad z Joanną Humerczyk, założycielką Ślub Humanistyczny

Chcemy zrealizować Wasze potrzeby oraz przedstawić Gościom miłość, jaką się darzycie. Pasje, zainteresowania i plany, które dzielicie. Naszym zadaniem jest spełnienie marzeń Pary Młodej o ceremonii dopasowanej do niej i wiernie oddającej jej charaktery.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk

Najdłużej działającą agencją organizującą śluby humanistyczne jest Ślub Humanistyczny założona przez Joannę Humerczyk. Misją Ślubu Humanistycznego Joanny jest popularyzacja ich ślubów, tak aby jak najwięcej par mogło przeżywać swój dzień ślubu na własnych warunkach.

Jeśli i Ty jesteś zaainteresowana ceremonią ślubu humanistycznego, przeczytaj naszą rozmowę z Joanną Humerczyk. Dowiesz się na czym ona polaga, dlatego taka forma ślubu staje się coraz popularniejsza i od ją odróżnia od innych ceremonii.

Pani Joanno, co Panią skłoniło do założenia firmy organizującej śluby humanistyczne?

Od kiedy pamiętam, interesowały mnie niestandardowe rozwiązania, myślenie o różnych aspektach życia w nietradycyjny sposób. Gdy dowiedziałam się, że w Wielkiej Brytanii istnieje alternatywa dla ślubów urzędowych i religijnych w postaci ślubów humanistycznych – byłam zachwycona tą ideą. W Szkocji i Irlandii posiada ona moc prawną, natomiast w Anglii jest symboliczna. Postanowiłam wtedy, że chcę się przekonać, czy również w Polsce taka idea ma szansę się przebić. Mając 20 lat, udzieliłam swojego pierwszego ślubu. Zaskakujące jest to, że od tego czasu minęło już 10 lat!

Na początku działałam sama, później dołączył do mnie Szymon, który wtedy był moim przyjacielem. Teraz, jesteśmy już parą. A nawet małżeństwem – wzięliśmy ślub cywilny kilka lat temu, ale dopiero we wrześniu 2021 roku przeżyliśmy ślub humanistyczny. Zaprosiliśmy naszą rodzinę i przyjaciół do przeżywana tego dnia z nami w dość nietypowych okolicznościach. Zorganizowaliśmy ślub i wesele w małej miejscowości pod Zadarem, w Chorwacji. Nasz szalony pomysł spotkał się z pełną akceptacją i entuzjazmem. Aż 50 osób przyleciało na ślub, a większość z nich została na wakacjach, już po weselu

Jak się Pani wydaje, co sprawia, że śluby humanistyczne cieszą się coraz większą popularnością?

Myślę, że wpływa na to kilka czynników.

  • Po pierwsze, współczesne pary mają większą samoświadomość, chcą samodzielnie podejmować decyzje odnośnie swojego ślubu. Nie trzymają się kurczowo tradycji, która często sprawia, że potrzeby pary młodej są ukryte pod wieloma ceremoniałami i obrzędami. Szukają innej ścieżki, chcą przeżywać ten ważny moment na własnych zasadach.
  • Po drugie, globalizacja i wpływ światowych trendów. Gdy oglądamy zdjęcia z ceremonii nad brzegiem morza, pośród leśnych ścieżek, w naturze – chcemy tego samego. Choć zgodnie z prawem śluby cywilne mogą odbywać się w plenerze, to jednak nadal urzędnicy nie wszędzie tak chętnie je przeprowadzają. Argumentują to niedostateczną godnością danego miejsca lub czasem nie mogą pozwolić sobie na wyjazd w teren, gdy jednego dnia muszą udzielić kilku ślubów w urzędzie.
  • Po trzecie, coraz więcej podróżujemy, mieszkamy w różnych częściach świata. I tam też poznajemy ukochane osoby. Podczas organizacji ślubu międzynarodowego w Polsce, pary chcą zaprosić gości zza granicy na pełną, osobistą ceremonię, którą także możemy poprowadzić w dwóch językach – tak, aby wszystkie osoby mogły ją w pełni przeżywać.

Ile w ciągu roku organizują Państwo ślubów humanistycznych?

W pierwszych dwóch sezonach liczba udzielonych przez nas ślubów nie przekroczyła 30, natomiast w tym roku będziemy prowadzić ponad 200 ceremonii. Z roku na rok, wraz z większym zainteresowaniem, poszerzaliśmy nasz zespół celebrantów – aktualnie współpracujemy z ponad 25 osobami.

Jakie są elementy ceremonii ślubu humanistycznego? Czym się ona się różni od ceremonii cywilnej czy kościelnej?

Zdarza się, że wyobrażenia na temat ślubu humanistycznego mocno odbiegają od rzeczywistości. Niektórzy chcą upatrywać się w tej formie czegoś ekscentrycznego, zupełnie oderwanego od rzeczywistości. Natomiast w praktyce, ceremonie humanistyczne mają swój rytm, w miarę uporządkowany przebieg i elementy, które są w zasadzie must-have. Należy pamiętać, że parom decydującym się na tę formę ślubu zależy na głębokim przeżywaniu tej chwili, celebracji miłości, dzieleniu się swoją radością z bliskimi.

Podczas tego ślubu pary składają sobie przysięgę – może być ona osobista lub też bardziej standardowa, powtarzana za mistrzem ceremonii (jeśli wypowiedzenie osobistej przysięgi jest zbyt stresujące dla pary). W większości ślubów następuje także wymiana obrączek oraz złożenie podpisów na symbolicznym akcie, który staje się pamiątką tego dnia.

Część par decyduje się na wybór rytuału, który ma wzmocnić moment składania przysięgi. Takim rytuałem jest hawajska ceremonia mieszania się piasków – dwa różnokolorowe piaski znajdują się w osobnych butelkach, następnie para przesypuje je do jednego naczynia, co ma symbolizować połączenie się w całość, przy jednoczesnym zachowaniu swojej odrębności (w postaci różnych kolorów).

Jak tworzony jest scenariusz ceremonii?

Każda para otrzymuje nasz autorski planer, w którym zawarte są przykładowe teksty, a także wiele osobistych pytań – o pierwsze spotkanie, randkę, wspólne plany na przyszłość. Na podstawie odpowiedzi i wyborów przygotowujemy scenariusz. Pracujemy nad tekstem i formą uroczystości tak długo, aż para jest w pełni zadowolona. Nad całym procesem czuwa Marcin, nasz opiekun pary. Dba o to, aby całość odzwierciedlała potrzeby zakochanych i jednocześnie miała odpowiednią formułę.

Jak Pary personalizują ceremonię ślubu humanistycznego? I czy któraś z ceremonii najbardziej zapadła Pani w pamięć?

Personalny charakter ceremonii uzyskujemy dzięki opowieści o historii poznania pary młodej, osobistym przysięgom, a także przy udziale bliskich. Zdarza się, że w przebieg ślubu angażują się przyjaciele lub rodzina– czytają wiersz, wygłaszają przemówienie, dzielą się wspomnieniami związanymi z parą młodą.

Myślę, że w pamięć szczególnie zapadają mi śluby polsko-szkockie i polsko-irlandzkie. Mają one swoją charakterystyczną dynamikę i swobodę. Szkoci i Irlandczycy podchodzą z większym luzem do całej sytuacji, bardziej cieszą się z tej chwili niż stresują, co ewentualnie może pójść niezgodnie z planem. Cieszy mnie fakt, że Polacy chętnie podłapują to podejście i wszyscy szybko się integrują.

Jak Pani myśli, jakie są ulubione miejsca Par na ceremonię?

Pary w większości decydują się na ślub w plenerze – w parku leżącym opodal obiektu weselnego, na samym terenie takiego obiektu, czy też na plaży, a nawet na szczycie góry. Bliskość natury jest ważna. Pozwala rozluźnić się, poczuć jedność z otaczającym światem, skupić bardziej na emocjach i przeżywanej chwili. Nie ma bodźców, które rozpraszają.

Jak Pary wybierają celebranta?

Podczas pracy z daną parą, przedstawiamy dostępnych w tym terminie celebrantów – oglądają filmy z nimi, zdjęcia z ceremonii. Następnie, umawiamy się na spotkanie z wybraną osobą. Czasem doradzamy przy wyborze mistrza ceremonii – jeśli para chce, aby ślub był w podniosłym duchu, nie nakierujemy jej na osobę, która jest duszą towarzystwa i będzie dążyła do rozbawienia gości. Taką osobą jestem na przykład ja, więc staram się zawsze rozbawić parę i gości – co nie zawsze może być pożądane przez tę konkretną parę. Dlatego wtedy sugerujemy, kto z naszych celebrantów i celebrantek będzie idealny w tej sytuacji.

Czy widzi Pani trendy na przykład w motywach ślubów humanistycznych?

Myślę, że pary decydujące się na ślub humanistyczny są bardziej świadome wyborów, które podejmują w procesie przygotowania całego wydarzenia. Wybierają bardziej ekologiczne rozwiązania, działają w duchu less waste. Decydują się na wegańskie menu – jeśli sami są weganami, nie wyobrażają sobie, aby wesele mogło być inne. Sami jesteśmy tego dobrym przykładem – nasze menu w Chorwacji było w pełni wegańskie.

I na koniec – co jest Pani ulubionym elementem w pracy?

W zasadzie każdy ślub, to kolejna historia dwóch osobowości, których losy się połączyły. To ciągła zmienność, poznawanie nowych osób, a także odwiedzanie różnych zakątków Polski, a także Europy! W tym roku będziemy udzielać ślubów w Luxemburgu, Hiszpanii i Grecji. Mamy za sobą podróż także na południe Włoch. Jest to praca, która daje dużo satysfakcji – nie tylko dajemy możliwość przeżyć ślub na własnych zasadach, ale także przyczyniamy się do zmian światopoglądowych. Do większej otwartości na nowe formy zawarcia ślubu.

Strona internetowa: https://slub-humanistyczny.pl/

Ślub humanistyczny – koszty 

Cena ślubu humanistycznego jest podobna do ceny ślubu cywilnego. Zazwyczaj waha się miedzy od 1800 do 2500 zł. W tej cenie mieści się wynagrodzenie dla celebranta za przygotowanie i poprowadzenie uroczystości. Oczywiście koszty rosną wraz ze specjalnymi życzeniami. Jeśli na przykład marzy Wam się ślub podczas lotu balonem albo w podziemnej grocie, a potem nietypowe atrakcje na wesele, musicie liczyć się z większymi wydatkami.

Niektóre pary decydują się na zaślubiny w egzotycznym miejscu poza krajem – wtedy muszą oczywiście opłacić koszty podróży Celebranta i wziąć pod uwagę, że organizacja wesela w innym kraju może być znacznie droższa. Oczywiście wydatki związane z przygotowaniem miejsca, oprawą muzyczną, wystrojem, zapewnieniem menu, dowozem i ewentualnie zapewnieniem noclegów dla gości leżą po Waszej stronie. Dlatego zdecydujcie wcześniej, czy możecie sobie pozwolić na huczną zabawę do białego rana, czy może skromniejsze wesele do 50 osób.  

Ślub humanistyczny – przebieg ceremonii 

Przygotowania zazwyczaj zaczynają się po zaręczynach. Para Młoda ma możliwość wpływu na każdy element uroczystości. Tu nic nie odbywa się według sztywnych reguł. Zamiast odczytywania przysięgi przez kapłana lub urzędnika, narzeczeni sami wypowiadają słowa oddania wyrażając w ten sposób miłość i podziękowania. To najbardziej osobista i pełna emocji część, na którą wszyscy czekają z niecierpliwością.

Często młodzi przytaczają jakąś zabawną albo romantyczną historię z ich wspólnego życia lub opowiadają, co cenią najbardziej w ukochanej osobie. Oczywiście również następuje wymiana obrączek oraz podpisanie pamiątkowego dokumentu – na życzenie Pary Młodej mogą podpisać się na nim najbliższe osoby. Pomimo, że ślub humanistyczny przebiega według zaplanowanego scenariusza, wiele tu spontaniczności i luzu, co sprzyja ciepłej atmosferze między zaproszonymi. Często członkowie najbliższej rodziny składają Młodej Parze życzenia na ślub, dodając kilka słów od siebie. Oczywiście głównym bohaterom uroczystości wolno wszystko – możecie zaśpiewać ulubioną piosenkę, zatańczyć, pomilczeć w skupieniu…  

Jeśli marzy Ci się bajkowy ślub, w pięknej scenerii i na Twoich zasadach, możesz rozważyć ślub humanistyczny. A po więcej porad i inspiracji dotyczących przyjęć zajrzyj na Westwing.