Para Młoda trzymająca się za ręce

Pamiętacie bajkowy ślub Belli i Edwarda z filmowej sagi „Zmierzch” dla młodzieży? Która panna młoda o takim nie marzy! Jeśli uroczystość kościelna wydaje Ci się zbyt poważna, a cywilna sztywna i mało doskonała, zdecydujcie się na ślub humanistyczny! Za granicą popularny od dawna, w Polsce ostatnio też cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co to właściwie jest i jak wygląda taka uroczystość? Postaramy się opisać wszystko w detalach. 

Idea i historia 

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „human” czyli „człowiek”  a najważniejszymi osobami tej wyjątkowej uroczystości jesteście Wy – Para Młoda. Ta bardzo osobista, ale symboliczna forma zawarcia małżeństwa, jest oryginalną alternatywą dla ślubu kościelnego i cywilnego. To świetna opcja dla osób, które są niewierzące, ale chciałyby, żeby ich zaślubiny były czymś więcej niż wyrecytowaną formułką. Przecież w końcu to jeden z najważniejszych dni w Waszym wspólnym życiu. Dlatego warto, żeby wyglądał tak jak sobie wymarzyliście.

Od kilku lat jest to możliwe! Czym różni się ślub humanistyczny od cywilnego? Przede wszystkim jest mocno spersonalizowany i odbywa się według Waszego scenariusza. Tu nikt niczego Wam nie narzuca. Sami wybieracie miejsce, gdzie ma odbyć się uroczystość – może to być leśna polana, plaża, ogród, podniebne przestworza, albo szczyty gór… Najbardziej wzruszającym momentem jest zawsze przysięga małżeńska, którą każdy z narzeczonych wygłasza sam jako dowód miłości do drugiej połowy. Przy okazji, podpowiadamy listę 8 modnych lokalizacji weselnych w Polsce, które oferują ceremonię w plenerze.

W Polsce i na świecie 

Śluby humanistyczne za granicą udzielane są od dawna, a największą popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii i Szkocji. W ostatnim czasie przeprowadza się ich tam znacznie więcej niż katolickich. Podobnie jest w USA, Szwecji i Norwegii. W Polsce pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 2007 roku i od tego czasu chętnych cały czas przybywa. 

Ślub humanistyczny – dla kogo?  

Dla wszystkich niezwiązanych z żadnym wyznaniem i chcących zawrzeć związek, który będzie miał wyjątkowy, osobisty wymiar. Trzeba podkreślić, że to dopuszczalna także w Polsce forma ślubu dla par homoseksualnych. Co prawda prawo polskie nie przewiduje zalegalizowania takiego związku, ale narzeczeni mimo to organizują piękną uroczystość dla siebie i bliskich, a potem często decydują się na prawne zalegalizowanie związku za granicą.

Na ślub humanistyczny często decydują się też pary różnych narodowości. Połączenie dwóch kultur i różnych tradycji jest wielkim przeżyciem i pięknym widowiskiem. Ale uwaga: według polskiego kodeksu rodzinnego Humaniści zabraniają ślubu osobom niepełnoletnim, ubezwłasnowolnionym, dotkniętym niedorozwojem lub chorobą psychiczną oraz pozostającym już w innym związku małżeńskim.  

Ślub humanistyczny – skutki prawne 

W Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji czy Norwegii śluby humanistyczne od dawna są zalegalizowane. U nas wciąż jest niestety inaczej. Musicie wiedzieć, że w Polsce uroczystość ta nie ma skutków prawnych, więc posiada wymiar czysto symboliczny. Jeśli więc chcecie być pełnoprawnymi mężem i żoną, musicie wcześniej lub później wziąć ślub cywilny. Najczęściej narzeczeni zapraszają gości na ślub humanistyczny, a w innym terminie rejestrują związek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Można też połączyć obie uroczystości – wystarczy zaprosić pracownika USC, który odczyta przyjętą formułę i potwierdzi zawarcie małżeństwa odpowiednią pieczęcią.  

Ślub humanistyczny – jak zorganizować? 

Najlepiej zgłosić się do agencji, która zajmuje się organizacją ślubów humanistycznych lub do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Uroczystość prowadzona jest przez mistrza ceremonii – celebranta. W Polsce może nim zostać każda bliska Wam osoba – pod warunkiem, że ma doświadczenie w organizowaniu takich imprez i potrafi przemawiać przed publicznością. 

Od Celebranta zależy czy cała uroczystość przebiegnie sprawnie, dlatego organizację ślubu humanistycznego rozpoczyna się od wybrania jego – on będzie towarzyszył Wam na każdym kroku, doradzał, proponował różne rozwiązania, łącznie z tym, jak się ubrać na wesele. Na początku poprosi Was o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego, w którym znajdą się informacje o miejscu i dacie ślubu. Celebrant może zaproponować sprawdzone podczas innych uroczystości rozwiązania.

Do Was należy cała oprawa uroczystości – wystrój, muzyka, liczba gości, oraz w jakim stylu będzie uroczystość. O pomoc w przygotowaniu możecie też poprosić profesjonalnego wedding plannera.

Ślub humanistyczny – koszty 

Cena ślubu humanistycznego jest podobna do ceny ślubu cywilnego. Zazwyczaj waha się miedzy 600 a 1000 zł. W tej cenie mieści się wynagrodzenie dla celebranta za przygotowanie i poprowadzenie uroczystości. Oczywiście koszty rosną wraz ze specjalnymi życzeniami. Jeśli na przykład marzy Wam się ślub podczas lotu balonem albo w podziemnej grocie, a potem nietypowe atrakcje na wesele, musicie liczyć się z większymi wydatkami.

Niektóre pary decydują się na zaślubiny w egzotycznym miejscu poza krajem – wtedy muszą oczywiście opłacić koszty podróży Celebranta i wziąć pod uwagę, że organizacja wesela w innym kraju może być znacznie droższa. Oczywiście wydatki związane z przygotowaniem miejsca, oprawą muzyczną, wystrojem, zapewnieniem menu, dowozem i ewentualnie zapewnieniem noclegów dla gości leżą po Waszej stronie. Dlatego zdecydujcie wcześniej, czy możecie sobie pozwolić na huczną zabawę do białego rana, czy może skromniejsze wesele do 50 osób.  

Ślub humanistyczny – przebieg ceremonii 

Przygotowania zazwyczaj zaczynają się po zaręczynach. Para Młoda ma możliwość wpływu na każdy element uroczystości. Tu nic nie odbywa się według sztywnych reguł. Zamiast odczytywania przysięgi przez kapłana lub urzędnika, narzeczeni sami wypowiadają słowa oddania wyrażając w ten sposób miłość i podziękowania. To najbardziej osobista i pełna emocji część, na którą wszyscy czekają z niecierpliwością.

Często młodzi przytaczają jakąś zabawną albo romantyczną historię z ich wspólnego życia lub opowiadają, co cenią najbardziej w ukochanej osobie. Oczywiście również następuje wymiana obrączek oraz podpisanie pamiątkowego dokumentu – na życzenie Pary Młodej mogą podpisać się na nim najbliższe osoby. Pomimo, że ślub humanistyczny przebiega według zaplanowanego scenariusza, wiele tu spontaniczności i luzu, co sprzyja ciepłej atmosferze między zaproszonymi. Często członkowie najbliższej rodziny składają Młodej Parze życzenia na ślub, dodając kilka słów od siebie. Oczywiście głównym bohaterom uroczystości wolno wszystko – możecie zaśpiewać ulubioną piosenkę, zatańczyć, pomilczeć w skupieniu…  

Jeśli marzy Ci się bajkowy ślub, w pięknej scenerii i na Twoich zasadach, możesz rozważyć ślub humanistyczny. A po więcej porad i inspiracji dotyczących przyjęć zajrzyj na Westwing.