Krzesło, na nim bukiet ślubny i buty

Powiedziałaś tak? Organizacja wesela to bardzo ekscytujący i jednocześnie stresujący czas. Wybór sukni, miejsca czy zaproszeń często przeplata się z problemami, sugestiami ze strony rodziny co do listy gości i słynnym – kompletnie o tym zapomniałam! Zanim na waszych palcach spoczną obrączki, zapewne wiele razy dojdzie do stresujących sytuacji. Jak więc poradzić sobie z organizacją wesela, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów? Planować je samodzielnie, czy z pomocą wedding plannera? Zastanówmy się wspólnie! 

Samodzielna organizacja wesela: zalety

Planując uroczystość samodzielnie jest pewność, że wszystko będzie po Twojej myśli. Nie martwisz się o to, że ktoś źle Cię zrozumie i zamiast piwonii na bukiet ślubny zamówi je na stoły. Nie ponosisz też kosztów za zatrudnienie specjalisty i masz bezpośredni kontakt z wykonawcami. W organizacji przyjęcia zawsze może Ci pomóc rodzina lub przyjaciele. Często okazuje się, że ktoś z nich ma znajomego ogrodnika, albo przyjaciółkę, która jest fotografką, a takie kontakty są bezcenne, gdy szukasz zaufanych osób. Samodzielną organizację polecamy w przypadku mniejszych zaślubin, np. wesela do 50 osób. 

Wskazówka: Poszukaj w internecie gotowych list lub aplikacji pomagających zaplanować wesele. Możesz też skorzystać z plannera, który przypomni Ci, co załatwić w danym momencie. Takie materiały najczęściej tworzą właśnie wedding plannerzy lub kobiety, które wesele mają już za sobą. 

Samodzielna organizacja wesela – spróbuj z naszymi planerami!

Poniżej załączamy checklisty, które możesz wykorzystać przygotowując własne przyjęcie ślubne. Mamy nadzieję, że się przydadzą!

Samodzielna organizacja wesela: wady

Nie ma co się oszukiwać – planując samodzielnie nie jesteśmy zorientowani na rynku. W porównaniu do ślubu, zaręczyny to zaledwie przedsmak tego, co was czeka. Zanim rozeznacie się w ślubnym temacie minie sporo czasu i często będzie już za późno na zmianę decyzji. Problemem często są także umowy napisane w niezrozumiałym języku, gdzie bardzo łatwo dać się nabrać, np. myląc zaliczkę z zadatkiem. Samodzielna organizacja wesela to także stres związany z myśleniem o wielu rzeczach naraz. Terminy w urzędzie, szukanie zespołu, czy druk zaproszeń to rzeczy, które wymagają odpowiedniego zaplanowania w czasie. Jeśli zostaniecie z tym we dwójkę, może się okazać, że zapomnieliście o istotnej sprawie, co spowoduje wiele stresu i niepotrzebne kłótnie. 

Jak samodzielnie zorganizować wesele 

Przed samodzielną organizacją wesela należy dobrze rozeznać się w temacie. Podpowiadamy, o czym pamiętać.

  1. Im wcześniej, tym lepiej. Załatwianie pewnych spraw na początku ma same plusy. Lepsza dostępność sal, zespołu, czy wyprzedaż kolekcji sukien z okazji zamykania sezonu. To okazje, na których możesz zaoszczędzić pieniądze i nerwy. 

  2. Przygotuj plan – w excelu, plannerze albo na tablicy. Pomyśl, co jest ważne w danych miesiącach. Zorientujesz się dzięki temu, jak możecie podzielić przygotowania między siebie lub rodzinę/znajomych. 

  3. Czytaj fora, dołącz do ślubnych grup, zadawaj pytania – inne panny młode z pewnością Ci pomogą! 

  4. Podpowiedz gościom, jak mogą Ci pomóc! W zaproszeniu umieść kropki z konkretnymi kolorami i dopisek “dress code”, albo dołącz kartę informacyjną ze stylem. Unikniesz wiadomości z pytaniami jak się ubrać na wesele, a dodatkowo wszystko będzie perfekcyjnie spójne. 

  5. Nie zapominaj o sobie! Często chcąc zaplanować wszystko dookoła, zapominamy o własnych przygotowaniach. Dlatego w pierwszej kolejności uwzględnij siebie – makijaż czy uczesanie na wesele też wymagają zaplanowania! 

Organizacja wesela z wedding plannerem: zalety

Wedding planner to osoba, która Ci doradzi lub kompleksowo zajmie się organizacją wesela. Dzięki temu wystarczy, że przekażesz swoją wizję, a następnie poczekasz na efekty. To świetna opcja dla zabieganych oraz tych, którzy wolą oddać wszystko w ręce profesjonalistów. Wedding planner działa także w naszym imieniu jako wykonawca, więc to na niego spada kontrola podwykonawców. Masz więc pewność, że tuż przed weselem nie spotka cię niespodzianka w stylu braku obrusów. A nawet, jeśli by tak się stało, zapewne się o tym nie dowiesz – wedding planner trzyma rękę na pulsie nawet w trakcie imprezy! Takiej osobie łatwiej będzie też zaproponować różne rozwiązania, gdy wam brakuje pomysłu. Wedding planner może też pomóc Ci w wyborze miejsca na imprezę weselną. Polecamy też nasz artykuł o 8 popularnych lokalizacjach weselnych w Polsce.

Weselne atrakcje 

Jeśli korzystasz z usług wedding plannerki, z pewnością zostaniesz zapytana, jakie planujecie atrakcje na wesele i kto ma się nimi zająć. Mogą to być np. pokazy kulinarne, prosecco van, mobilny barman, ale także tradycyjne zabawy weselne prowadzone przez wodzireja. Zastanówcie się, czym chcielibyście zaskoczyć swoich gości – organizatorzy wesel często mają bardzo korzystne umowy, dlatego warto skorzystać z tej opcji! 

Trendy ślubne 

Wśród trendów wymienianych przez wedding plannerki coraz częściej pojawia się ślub humanistyczny, czyli ciekawa alternatywa dla ślubów wyznaniowych. Czym się różni od tradycyjnej ceremonii? 

  • Spersonalizowany przebieg – para tworzy własną przysięgę, ustala każdy element ślubu, a także wybiera dowolne miejsce. 
  • Ślub udzielany jest przez Mistrza Ceremonii i w Polsce ma on charakter symboliczny (nie ma skutków prawnych), a co za tym idzie możesz go wziąć kilka razy, np. z okazji 3 rocznicy ślubu! To doskonała okazja do odnowienia przysięgi małżeńskiej, ale także uzupełnienie ślubu cywilnego. 

Specjalistki ślubne coraz częściej pomagają zorganizować także ślub cywilny w plenerze. To także forma bardziej spersonalizowanej ceremonii, jednak w przeciwieństwie do ślubu humanistycznego, ma ona skutek prawny. Opłata urzędowa za ślub w plenerze wynosi 1000 zł. 

Oba trendy są stosunkowo świeże w Polsce, dlatego jeśli zdecydujesz się na któryś z nich, wedding plannerka z pewnością ułatwi Ci organizację, posiłkując się swoim doświadczeniem, a często dokona nawet rzeczy niemożliwych! 

Organizacja wesela z wedding plannerem: wady

Z wedding plannerem jest trochę jak z psychologiem – musicie nadawać na podobnych falach, żeby się dogadać. Organizacja wesela jest pracą nie tylko logistyczną, ale przede wszystkim twórczą, więc każdy będzie chciał włożyć w nią przynajmniej cząstkę swojej wizji. Jeśli chcesz, żeby wszystko było według Twojej wizji, ciężko będzie Ci współpracować z obcą osobą – nawet, jeśli to profesjonalista. Oczywiście nie jest to też tania usługa – dobry wedding planner kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty podwykonawców. 

Wskazówka: Wedding plannerzy często oferują usługi częściowe, np. doradztwo lub niezobowiązujące pierwsze spotkanie, aby lepiej się poznać. Jeśli nie chcesz oddawać planowania wesela w obce ręce, warto wziąć pod uwagę taką jednorazową konsultację. 

Planowanie wesela nie należy do najprostszych, ale finalny efekt zawsze zachwyca, a wspomnienia z dnia ślubu przysłaniają trud przygotowań! Jeśli szukasz wyjątkowych dodatków, zastawy, inspiracji, lub chociażby życzeń na ślub bliskich osób, którym pomagasz w organizacji tego wydarzenia, dołącz do klubu Westwing