Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Krzesło, na nim bukiet ślubny i buty

Powiedziałaś tak? Organizacja wesela to bardzo ekscytujący i jednocześnie stresujący czas. Wybór sukni, miejsca czy zaproszeń często przeplata się z problemami, sugestiami ze strony rodziny co do listy gości i słynnym – kompletnie o tym zapomniałam! Zanim na waszych palcach spoczną obrączki, zapewne wiele razy dojdzie do stresujących sytuacji. Jak więc poradzić sobie z organizacją wesela, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów? Planować je samodzielnie, czy z pomocą wedding plannera? Zastanówmy się wspólnie! 

Samodzielna organizacja wesela: zalety

Planując uroczystość samodzielnie jest pewność, że wszystko będzie po Twojej myśli. Nie martwisz się o to, że ktoś źle Cię zrozumie i zamiast piwonii na bukiet ślubny zamówi je na stoły. Nie ponosisz też kosztów za zatrudnienie specjalisty i masz bezpośredni kontakt z wykonawcami. W organizacji przyjęcia zawsze może Ci pomóc rodzina lub przyjaciele. Często okazuje się, że ktoś z nich ma znajomego ogrodnika, albo przyjaciółkę, która jest fotografką, a takie kontakty są bezcenne, gdy szukasz zaufanych osób. Samodzielną organizację polecamy w przypadku mniejszych zaślubin, np. wesela do 50 osób. 

Wskazówka: Poszukaj w internecie gotowych list lub aplikacji pomagających zaplanować wesele. Możesz też skorzystać z plannera, który przypomni Ci, co załatwić w danym momencie. Takie materiały najczęściej tworzą właśnie wedding plannerzy lub kobiety, które wesele mają już za sobą. 

Fotografia ślubna

Jeśli woilisz zostawić fotografię ślubną specjalistom, przedstawiamy listę utalentowanych i kreatywnych fotografów, którzy realizują najpiękniejsze sesje ślubne w Polsce. Dzięki ch doświadczeniu i warsztatowi Twoje zdjęcia staną się wyjątkową pamiątką na długie, długie lata. Każda sesja, podobnie jak każda Para Młoda, powinna być inna. Prezentowani przez nas eksperci to artyści, którzy potrafią doskonale dobrać charakter zdjęć do osobowości i okoliczności.

 • Jacek Blaumann www.jacek-blaumann.pl
 • Mariusz Patalan www.patalan.pl
 • Jacek Blaumann www.jacek-blaumann.pl
 • Mariusz Patalan www.patalan.pl
 • Parzuchowscy www.parzuchowscy.com
 • Grzegorz Moment Płaczek www.moment.com.pl
 • Szymon Olma www.szymonolma.pl
 • Michał Piątek www.michalpiatek.com
 • Kamil Lipiec www.fullframe.com.pl
 • Damian Więcek www.stylova.com
 • Krzysztof Szuba www.szubaartfoto.pl
 • Foto futuro www.fotofuturo.pl
 • Michał Lis www.michallis.pl

Samodzielna organizacja wesela – spróbuj z naszymi planerami!

Poniżej załączamy checklisty, które możesz wykorzystać przygotowując własne przyjęcie ślubne. Mamy nadzieję, że się przydadzą!

Samodzielna organizacja wesela: wady

Nie ma co się oszukiwać – planując samodzielnie nie jesteśmy zorientowani na rynku. W porównaniu do ślubu, zaręczyny to zaledwie przedsmak tego, co was czeka. Zanim rozeznacie się w ślubnym temacie minie sporo czasu i często będzie już za późno na zmianę decyzji. Problemem często są także umowy napisane w niezrozumiałym języku, gdzie bardzo łatwo dać się nabrać, np. myląc zaliczkę z zadatkiem. Samodzielna organizacja wesela to także stres związany z myśleniem o wielu rzeczach naraz. Terminy w urzędzie, szukanie zespołu, czy druk zaproszeń to rzeczy, które wymagają odpowiedniego zaplanowania w czasie. Jeśli zostaniecie z tym we dwójkę, może się okazać, że zapomnieliście o istotnej sprawie, co spowoduje wiele stresu i niepotrzebne kłótnie. 

Jak samodzielnie zorganizować wesele 

Przed samodzielną organizacją wesela należy dobrze rozeznać się w temacie. Podpowiadamy, o czym pamiętać.

 1. Im wcześniej, tym lepiej. Załatwianie pewnych spraw na początku ma same plusy. Lepsza dostępność sal, zespołu, czy wyprzedaż kolekcji sukien z okazji zamykania sezonu. To okazje, na których możesz zaoszczędzić pieniądze i nerwy. 
 2. Przygotuj plan – w excelu, plannerze albo na tablicy. Pomyśl, co jest ważne w danych miesiącach. Zorientujesz się dzięki temu, jak możecie podzielić przygotowania między siebie lub rodzinę/znajomych. 
 3. Czytaj fora, dołącz do ślubnych grup, zadawaj pytania – inne panny młode z pewnością Ci pomogą! 
 4. Podpowiedz gościom, jak mogą Ci pomóc! W zaproszeniu umieść kropki z konkretnymi kolorami i dopisek “dress code”, albo dołącz kartę informacyjną ze stylem. Unikniesz wiadomości z pytaniami, jak się ubrać na wesele, a dodatkowo wszystko będzie perfekcyjnie spójne. 
 5. Nie zapominaj o sobie! Często chcąc zaplanować wszystko dookoła, zapominamy o własnych przygotowaniach. Dlatego w pierwszej kolejności uwzględnij siebie – makijaż czy uczesanie na wesele też wymagają zaplanowania! 

Organizacja wesela z wedding plannerem: zalety

Wedding planner to osoba, która Ci doradzi lub kompleksowo zajmie się organizacją wesela. Dzięki temu wystarczy, że przekażesz swoją wizję, a następnie poczekasz na efekty. To świetna opcja dla zabieganych oraz tych, którzy wolą oddać wszystko w ręce profesjonalistów. Wedding planner działa także w naszym imieniu jako wykonawca, więc to na niego spada kontrola podwykonawców. Masz więc pewność, że tuż przed weselem nie spotka cię niespodzianka w stylu braku obrusów. A nawet, jeśli by tak się stało, zapewne się o tym nie dowiesz – wedding planner trzyma rękę na pulsie nawet w trakcie imprezy! Takiej osobie łatwiej będzie też zaproponować różne rozwiązania, gdy wam brakuje pomysłu. Wedding planner może też pomóc Ci w wyborze miejsca na imprezę weselną. Polecamy też nasz artykuł o 8 popularnych lokalizacjach weselnych w Polsce.

Weselne atrakcje 

Jeśli korzystasz z usług wedding plannerki, z pewnością zostaniesz zapytana, jakie planujecie atrakcje na wesele i kto ma się nimi zająć. Mogą to być np. pokazy kulinarne, prosecco van, mobilny barman, ale także tradycyjne zabawy weselne prowadzone przez wodzireja. Zastanówcie się, czym chcielibyście zaskoczyć swoich gości – organizatorzy wesel często mają bardzo korzystne umowy, dlatego warto skorzystać z tej opcji! 

Trendy ślubne 

Wśród trendów wymienianych przez wedding plannerki coraz częściej pojawia się ślub humanistyczny, czyli ciekawa alternatywa dla ślubów wyznaniowych. Czym się różni od tradycyjnej ceremonii? 

 • Spersonalizowany przebieg – para tworzy własną przysięgę, ustala każdy element ślubu, a także wybiera dowolne miejsce. 
 • Ślub udzielany jest przez Mistrza Ceremonii i w Polsce ma on charakter symboliczny (nie ma skutków prawnych), a co za tym idzie możesz go wziąć kilka razy, np. z okazji 3 rocznicy ślubu! To doskonała okazja do odnowienia przysięgi małżeńskiej, ale także uzupełnienie ślubu cywilnego. 

Specjalistki ślubne coraz częściej pomagają zorganizować także ślub cywilny w plenerze. To także forma bardziej spersonalizowanej ceremonii, jednak w przeciwieństwie do ślubu humanistycznego, ma ona skutek prawny. Opłata urzędowa za ślub w plenerze wynosi 1000 zł. 

Oba trendy są stosunkowo świeże w Polsce, dlatego jeśli zdecydujesz się na któryś z nich, wedding plannerka z pewnością ułatwi Ci organizację, posiłkując się swoim doświadczeniem, a często dokona nawet rzeczy niemożliwych! 

Organizacja wesela z wedding plannerem: wady

Z wedding plannerem jest trochę jak z psychologiem – musicie nadawać na podobnych falach, żeby się dogadać. Organizacja wesela jest pracą nie tylko logistyczną, ale przede wszystkim twórczą, więc każdy będzie chciał włożyć w nią przynajmniej cząstkę swojej wizji. Jeśli chcesz, żeby wszystko było według Twojej wizji, ciężko będzie Ci współpracować z obcą osobą – nawet, jeśli to profesjonalista. Oczywiście nie jest to też tania usługa – dobry wedding planner kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty podwykonawców. 

Wskazówka: Wedding plannerzy często oferują usługi częściowe, np. doradztwo lub niezobowiązujące pierwsze spotkanie, aby lepiej się poznać. Jeśli nie chcesz oddawać planowania wesela w obce ręce, warto wziąć pod uwagę taką jednorazową konsultację. 

Planowanie wesela nie należy do najprostszych, ale finalny efekt zawsze zachwyca, a wspomnienia z dnia ślubu przysłaniają trud przygotowań! Jeśli szukasz wyjątkowych dodatków, zastawy, inspiracji, lub chociażby życzeń na ślub bliskich osób, którym pomagasz w organizacji tego wydarzenia, dołącz do klubu Westwing