Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
wesele w ogrodzie ze stołem w bieli na tarasie

Zamiast eleganckiej sali – namiot otoczony zielenią. Drewniane stoły wśród kwiatów, parkiet do tańca pod gwiazdami – wesele w ogrodzie pozwala na wykreowanie niezapomnianej, romantycznej atmosfery. Dlatego coraz więcej par planuje weselne przyjęcie w plenerze. Sprawdź weselne inspiracje i dowiedz się, jak zorganizować wesele w formie garden party.

Czy warto organizować wesele w ogrodzie?

Wesele w ogrodzie to jeden z najgorętszych trendów w modzie ślubnej. Jeszcze do niedawna plenerowe przyjęcia weselne kojarzyły się z hollywoodzkimi filmami lub sesjami zdjęciowymi ze ślubów celebrytów. Obecnie na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej nowożeńców, szczególnie pary, które szukają nieszablonowego pomysłu na świętowanie tego wyjątkowego dnia. Rośnie też liczba par, które w ogrodzie organizują nie tylko wesele, ale też samą uroczystość ślubną. Od kilku lat prawo dopuszcza ślub cywilny w plenerze – a jego organizacja nie jest bardziej skomplikowana niż przygotowanie się do ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak poznać wady i zalety plenerowych uroczystości.

Zalety wesela w ogrodzie

  • Niepowtarzalna atmosfera, przyjęcie w ogrodzie wszyscy zapamiętają na długo
  • Koszt może być znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnego wesela, szczególnie jeśli organizujecie wesele we własnym ogrodzie
  • Sama przestrzeń jest na tyle interesująca, że dekoracje mogą być ograniczone do minimum
  • Motyw przewodni wesela nasuwa się sam – nie trzeba go wymyślać
  • Wyjątkowa sceneria do wykonania fotografii ślubnych
  • Ślub i wesele mogą odbyć się w tym samym miejscu
  • Przestrzeń pozwala na dużo swobodniejszą aranżację niż w sali weselnej

Minusy wesela w plenerze

  • Więcej spraw do załatwienia: trzeba wypożyczyć namiot, stoły, zorganizować parkiet do tańca
  • Konieczność dostosowania menu do okoliczności – często brak zaplecza kuchennego
  • Możliwość organizacji wesela tylko w ciepłych miesiącach – od czerwca do sierpnia. Warto jednak pamiętać, że w sierpniu wieczory i noce bywają już chłodne. Za to wyjątkową i magiczną datą jest Noc Kupały.
  • Ryzyko pojawienia się komarów, much i innych insektów
  • Konieczność dostosowania przez gości strojów do nietypowego wesela

Przyjęcie organizowane poza salą weselną pozwala na ogromną swobodę. Może być eleganckim przyjęciem w klimatycznym ogrodzie lub szaloną imprezą na basenie w gronie przyjaciół, jeśli w ogrodzie znajduje się basen. Jedno jest jednak pewne – wesele w ogrodzie na pewno będzie niezapomniane!

Jak zorganizować wesele w ogrodzie?

Organizacja wesela w ogrodzie jest dużo bardziej czasochłonna niż tradycyjne przyjęcie weselne w sali. Dlaczego? Sala weselna jest już w pełni wyposażona – narzeczeni zamawiają jedynie dekoracje według własnego gustu, układają menu i zatrudniają DJ-a lub zespół muzyczny. Nie muszą się natomiast martwić o całe zaplecze organizacyjne, bo to pozostaje w gestii właściciela obiektu. W przypadku organizacji wesela w ogrodzie trzeba tę nietypową przestrzeń zaaranżować niemal od zera. Rozwiązaniem może być wynajęcie przestrzeni w ogrodzie, który zaplanowany jest jako miejsce do organizacji garden party – wówczas większość niezbędnych elementów będzie się w nim znajdować. Jeśli jednak planujesz przyjęcie we własnym ogrodzie, lista spraw do załatwienia będzie długa.

Organizowanie wesela w ogrodzie – krok po kroku

  1. Zadaszenie

    W Polsce pogoda bywa kapryśna, dlatego zamiast skromnych baldachimów chroniących przed słońcem nowożeńcy zwykle wynajmują namiot weselny. Dzięki temu nawet jeśli aura nie będzie sprzyjająca, goście mogą schronić się w jego wnętrzu przed deszczem czy chłodnym wiatrem. Zwykle w namiotach ustawiane są stoły weselne, jednak można tam zorganizować także strefę chilloutu czy parkiet do tańca – wiele zależy od przestrzeni w ogrodzie i liczby zaproszonych gości.
  2. Parkiet do tańca

    Parkiet może znajdować się w namiocie, ale dostępne są też składane parkiety, które można rozłożyć w dowolnym miejscu w ogrodzie. Warto jednak pomyśleć o baldachimie, który będzie chronił tańczących przed ostrym słońcem, jeśli początek przyjęcia planowany jest w ciągu dnia.
  3. Dekoracje

    Ogród sam w sobie jest niebanalną i interesującą przestrzenią, więc dekoracje mogą być ograniczone do minimum. Najczęściej utrzymane są w stylu boho lub rustykalnym. Wystarczą lampiony czy girlandy świetlne, by wykreować bajkowy klimat.
  4. Meble

    Organizując wesele w ogrodzie, warto wybrać się do wypożyczalni mebli eventowych, gdzie dostępne są stoły i krzesła idealne do przyjęć plenerowych. Ciekawą alternatywą idealną na wesele w stylu boho są meble wykonane z palet, skrzynek i innych materiałów recyclingowych.
  5. Grzejniki

    Nawet jeśli wesele zaplanowane jest na upalne, letnie dni, w nocy może być chłodniej, dlatego niezbędne jest rozstawienie w namiotach i poza nimi ogrodowych grzejników. Często nie tylko grzeją, ale też oświetlają przestrzeń i wyglądają bardzo dekoracyjnie.
  6. Aranżacja przestrzeni

    Rozstawienie namiotów i stołów zależy od wielkości i kształtu ogrodu. Aby swobodnie zorganizować wesele w ogrodzie, potrzebny jest odpowiednio duży i równy trawnik. W bardziej zacisznych miejscach ogrodu można natomiast rozstawić mniejsze altanki czy baldachimy oraz siedziska, gdzie goście będą mogli odpocząć od głośnej muzyki i gwaru przy stołach.
  7. Muzyka

    Zamawiając zespół muzyczny lub DJ-a na wesele w plenerze, trzeba pamiętać o zapewnieniu osłony przed deszczem nie tylko dla grających, ale też dla głośników i sprzętu muzycznego. Jeśli planujesz muzykę we własnym zakresie, konieczne może być wypożyczenie profesjonalnego nagłośnienia.
  8. Catering

    Brak zaplecza kuchennego oznacza konieczność skorzystania z cateringu. Przydatne mogą okazać się też przenośne lodówki do chłodzenia napojów i przechowywania jedzenia.

Wskazówka! Jeśli chcesz urządzić przyjęcie weselne we własnym gronie, warto uprzedzić wcześniej sąsiadów, że może być głośno. Większość ludzi z życzliwością odnosi się do planów nowożeńców, warto jednak za tę życzliwość podziękować, odwiedzając ich po weselu z butelką dobrego wina i drobnymi smakołykami.

Wesele w ogrodzie – Plan B

Nawet w środku pięknego lata może zdarzyć się dzień, w którym pogoda spłata figla – będzie chłodno, zacznie padać deszcz. Uciążliwy może być też wyjątkowy upał. Dlatego organizując wesele w ogrodzie, trzeba być przygotowanym na każdą okazję. Poza grzejnikami i namiotami świetnie sprawdzą się też kosze z akcesoriami, które pomogą gościom uporać się z pogodowymi uciążliwościami: składane parasolki, wachlarze, ciepłe koce i pledy, a nawet kremy przeciwsłoneczne i spraye przeciwko komarom – to wszystko może okazać się przydatne.

Jak ubrać się na wesele w ogrodzie?

Wesele w ogrodzie jest zdecydowanie bardziej swobodne niż przyjęcie w eleganckiej restauracji czy sali weselnej. Na tego rodzaju imprezę decydują się najczęściej młode pary, które cenią sobie luz i łamanie konwenansów, co znajduje swoje odzwierciedlenie także w strojach. Zamiast zwojów tiulu i misternych koronek częściej zobaczymy więc delikatne i zwiewne suknie boho, zamiast misternych upięć – swobodnie rozpuszczone włosy, a zamiast długiego welonu – wianek z kolorowych kwiatów. Także strój pana młodego często odbiega od tradycyjnego garnituru.

Dla gości dopasowanie się do tej konwencji może być sporym wezwaniem, warto więc od razu zaznaczyć, jaki jest charakter imprezy. Na wesele w ogrodzie warto ubrać się nieco bardziej odświętnie niż na piknik, ale swoboda jest mile widziana – lniany garnitur, kolorowe mokasyny, sukienka w stylu boho, a do tego naturalna fryzura i lekki makijaż sprawdzą się idealnie.

Jak zaplanować jedzenie na wesele w ogrodzie?

Wesele w plenerze odbiega od tradycji, dlatego do weselnego menu też można podejść niekonwencjonalnie. Zamiast klasycznego weselnego cateringu lepiej sprawdzą się lekkie przekąski rozstawione na stołach i słodkości idealne do zjedzenia jednym kęsem. Świetnie sprawdza się też stół szwedzki lub grazing table, czyli jego odmiana polegająca na wyłożeniu wyłącznie pojedynczych składników zamiast gotowych potraw. Warto wykorzystać też możliwości, jakie daje plener. Może znajdziecie miejsce na ognisko w ogrodzie i atrakcją wesela będą pieczone kiełbaski i ziemniaki? Do weselnego menu można włączyć też pomysły na grilla. A jeśli grill party nie jest w Twoim stylu, co powiesz na food truck? Coraz częściej mobilne restauracje serwują swoje potrawy na weselach w plenerze. Ciekawym pomysłem będzie też np. maszyna do robienia waty cukrowej.

Wesele w ogrodzie: najpiękniejsze motywy

Motyw przewodni wesela w ogrodzie najlepiej zaczerpnąć z otoczenia i natury. Dzięki temu wszystko będzie spójne.

Wesele boho

Wesele w stylu boho najlepiej zorganizować właśnie w ogrodzie. Jakie elementy są charakterystyczne dla tego stylu? Artystyczna nonszalancja, luz i swobodne sięganie po etniczne inspiracje. Drewniane stoły bez obrusów, lampiony, łapacze snów, trawa pampasowa i makramowe kwietniki – to kwintesencja tego stylu. Strefę relaksu można urządzić z palet przykrytych kolorowymi poduszkami. Elementy vintage i recyclingowe pasują do boho idealnie. W menu nie powinno zabraknąć regionalnych przysmaków i modnych eksperymentów na przykład dań wegańskich.

À propos naturalnych rozwiązań, może zainspiruje Cię nasz pomysł na organiczne confetti z suszonych kwiatów? Ma taką zaletę, że nie trzeba go zbierać z trawy. Do jego wykonania będziesz potrzebować papier do pakowania, spinacz i suszone kwiaty: głóg, płatki róż i lawenda.

Wesele w ogrodzie w stylu toskańskim

To najbardziej elegancki styl wesela w ogrodzie, z dużą dozą typowo włoskiego glamour. Łuk z kwiatów zdobiący wejście, bogata kwiatowa dekoracja stołów, proste i eleganckie namioty weselne, elegancka zastawa – w stylu toskańskim nie ma miejsca na niedopracowane szczegóły. Kolorystyka nie musi być stonowana – śmiało można wybrać dwie – trzy barwy przewodnie. Menu oczywiście w stylu włoskim: pasty, owoce morza, bogaty wybór serów i dużo wina. Nie może zabraknąć słodkiego stołu z deserami symbolizującymi la dolce vita, które otwiera się przed nowożeńcami.  

Wesele w ogrodzie w stylu rustykalnym

Sielskie, romantyczne, z dużą dawką ludowych inspiracji – takie jest wesele w stylu rustykalnym. Jak wykreować taki klimat? Proste drewniane stoły przykryte lnianymi obrusami w naturalnym kolorze, serwetki z delikatnym, ludowym haftem, do tego pęki kwiatów w glinianych naczyniach. Dekoracje w stylu rustykalnym wykonane są z naturalnych materiałów: sznurka, wikliny, gliny, drewna, często korzysta się z efektu postarzania. Na rustykalnym weselu świetnie sprawdzą się wiec drewniane skrzynki z kwiatami czy stare beczki w roli bufetów. Menu w stylu rustykalnym to przede wszystkim proste i bezpretensjonalne dania lokalne: talerze regionalnych serów i wędlin, tradycyjny chleb na zakwasie, a na ciepło posiłki charakterystyczne dla danego regionu. Warto też sięgnąć po lokalne alkohole: miody pitne, nalewki, cydr…

Biało i romantycznie

Biel jako kolor kojarzący się ze ślubem jest świetnym pomysłem na motyw przewodni. Jak zaaranżować go w ogrodzie? Idealnie, jeśli odbędzie się ono w porze, gdy będą kwitły białe kwiaty. Jeśli nie, powinny się one znaleźć w bukietach na stołach. Stoły przykryte białymi obrusami, białe lampiony i girlandy białych lampek stworzą niezwykle stylową i minimalistyczną dekorację. Dodajmy do tego białą zastawę i szklane pucharki wypełnione białymi pralinkami, migdałami i drobnymi przekąskami.

Śródziemnomorskie wesele w ogrodzie nad morzem

Bardzo ciekawy pomysłem na wesele w ogrodzie jest też sięgnięcie po inspiracje śródziemnomorskie. Styl ten narzuca kolorystykę przewodnią: turkus, odcienie błękitu, biel i złoto – w tej tonacji powinny być utrzymane dekoracje. Oczywiście na weselu w stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć też dekoracji marynistycznych. Idealnie sprawdzą się stoły z bielonego drewna i prosta zastawa z turkusowymi elementami. W roli dekoracji mogą wystąpić pęki ziół i doniczki z lawendą zamiast tradycyjnych bukietów. Girlandy z białych świecących kul stworzą romantyczny nastrój. Menu weselne to oczywiście potrawy śródziemnomorskie: lekkie sałatki, talerze serów, oliwki, pieczona ryba. I oczywiście wino.

Pomysły na drinki i koktajle na wesele w ogrodzie

W upalne letnie dni, idealne do zorganizowania wesela w ogrodzie, duży wybór napojów jest niezbędny. Jak to zorganizować? Dobrym pomysłem może być wynajęcie barmana, który będzie serwował drinki na zamówienie gości. Dzięki temu repertuar koktajli nie będzie ograniczał się do kilku najpopularniejszych – dobry barman potrafi miksować finezyjne kompozycje autorskie. Zna też najgorętsze trendy. W tym sezonie to na przykład Cotton Candy Cocktail. Najczęściej przygotowuje się go na bazie wódki, słodkiego syropu oraz soku z cytryny. Na kieliszku kładziemy porcję waty cukrowej nadzianej na patyczek. Przed wypiciem drinka, watę należy zanurzyć w alkoholu – wata efektownie znika, rozpuszczając się w alkoholu. Drinki Cotton Candy mogą być też robione na bazie likierów czy prosecco. Są urocze, słodkie i kojarzą się z latami 90.

Planując napoje na wesele w ogrodzie, nie może zapomnieć o bogatym wyborze napojów bezalkoholowych. Ciekawym pomysłem będą dystrybutory wody sodowej. Goście chętnie sięgną po świeże soki, czy domową lemoniadę.

Chcesz urządzić wesele w ogrodzie? Szukasz jeszcze więcej inspiracji weselnych i pomysłów na imprezy w plenerze? Dekoracje, menu, porady praktyczne – zarejestruj się na Westwing i zostań ekspertem od niezapomnianych imprez.