Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Osoba stojąca w pomieszczeniu z trzema pudłami do przeprowadzki

Przeprowadzka to symbol nowego początku – zmiana miejsca zamieszkania zawsze wiąże się z wielkimi emocjami i chcemy, by były one jak najlepsze. W całym powstałym zamieszaniu łatwo jest się nieco zagubić – jak rycerz na białym koniu przybywamy więc przynosząc garść porad na temat samej przeprowadzki i tego, jak zupełnie bezboleśnie ją przetrwać. Podpowiemy Ci, jak zorganizowac przeprowadzkę, jak spakować swoje rzeczy osobiste oraz ubrania, a na samym końcu powiemy Ci, co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności w nowym mieszkaniu. Zapnijcie więc pasy, weźcie ukochane meble pod pachę i w drogę!

Przeprowadzka do nowego mieszkania

Przede wszystkim, głęboki oddech! Najtrudniejszy krok, czyli zakup nowego mieszkania, czy nawet podpisanie kontraktu na wynajem już za Tobą. Poświęc chwilkę i podsumuj, wszystko, co już dotychczas osiągnąłeś: stare lokum zostało pewnie pieczołowicie wysprzątane i urządzone, zgodnie z zasadami home staging, by przyciągnąć zainteresowanych. Możliwe, że musiałeś nabyć nowe umiejętności, jak np: obliczanie metrów kwadratowych lub negocjowanie z deweloperem. Jeśli przeprowadzasz się do pokoju studenta oznacza to, że polubili Cię Twoi przyszli współlokatorzy. Przenosiny do nowego miejsca mogą nieco przerażać – ale zupełnie niepotrzebnie! Wraz ze zmianą otoczenia nadciągają również nowe szansy na własny rozwój, poznanie nowych aspektów życia i odświeżenie otaczającej przestrzeni. Na pewno w głębi duszy nie możesz się już doczekać, żeby w pełni odetchnąć świeżym powietrzem nowego domu!

Przeprowadzka – na własną rękę czy z firmą przeprowadzkową?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto mierzy się z problemem przeprowadzki. Co prawda każde przenosiny są inne, ale z pewnością nie zabraknie im jednego – ciężkich mebli, takich jak łóżka, szafy, pralki czy lodówki. W przypadku przeprowadzki do już gotowego mieszkania, do którego nie musimy zwieźć tony sprzętów domowych nie mamy problemu – być może nawet w auto osobowe uda nam się zmieścić nasze szpargały. W przypadku większych gabarytów konieczny może się okazać jednak odpowiedni transport – pożyczenie busa od znajomego (oczywiście razem ze znajomym), czy wynajęcie specjalistycznej firmy, która ułatwi nam cały proces przeprowadzki − pozostawiając nasze plecy w dobrej kondycji. 

Przeprowadzka bez stresu: pakowanie

Jamnik siedzący w pudełku przeznaczonym do przeprowadzki

Stres, stres, stres! Nadchodzi wielki dzień, a Ty nie wiesz od czego zacząć pakowanie? Pracę najlepiej rozpocząć od tych przedmiotów, których w nowym mieszkaniu potrzebować będziesz najmniej – na przykład książek, ozdób, dodatkowej pościeli, kurtek (jeśli mówimy o lecie!) czy rzadziej używanych narzędzi. Ściereczki kuchenne czy specjalne pałeczki do azjatyckiej kuchni też nie powinny być Ci potrzebne od pierwszych godzin w nowym mieszkaniu. Zasada jest prosta – rzeczy, których potrzebować będziesz od razu, spakuj na końcu!

Pakowanie: książki, szkło, ubrania i materiały

Fragment mieszaka na ubrania w mieszkaniu na poddaszu

Najcięższe elementy, takie jak książki, strategicznie zapakuj do różnych pudeł – włożenie ich w jedno miejsce może sprawić, że pojemnik nie wytrzyma obciążenia, rozsypując na ulicę całą gromadkę zabłąkanej prozy! Delikatne, szklane rzeczy osłonisz, zawijając je w te nieco bardziej odporne ubrania – na przykład kurtki! Te bardziej delikatne dobrze złóż, wypełniając każdą wolną przestrzeń w pudłach. Wyjściowe garnitury czy sukienki, dotychczas trzymane na wieszakach, na wieszakach powinny być też przewożone – w innym wypadku mogą się zniszczyć w całym zamieszaniu!

Jak się spakować do przeprowadzki?

Osoba piszące lisze w zeszycie

Trudno się nie zagubić w całej gromadzie rzeczy! Dopiero po wyrzuceniu wszystkiego z szaf zdajemy sobie sprawę, jak dużo szpargałów udało nam się zgromadzić. Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się wszystkiego, co nie jest już nam potrzebne, a co tylko zajmowałoby miejsce. Nowe mieszkanie to nowy początek!

Przede wszystkim, przydadzą Ci się kartony. Zgromadź ich sporą ilość –zaskoczy Cię, ile będziesz ich potrzebować. Warto zatroszczyć się o takie z uszami – noszenie stanie się o niebo łatwiejsze. W przypadku pościeli strzałem w dziesiątkę okażą się worki próżniowe, dzięki którym zaoszczędzimy mnóstwo miejsca. Pamiętaj również o planie pakowania, o którym pisaliśmy wcześniej – na spód wszystkich pudeł wpakuj rzeczy mniej przydatne w pierwszych godzinach nowego mieszkania. 

Przeprowadzka: porady z naszej checklisty

Aby o niczym nie zapomnieć, przygotowaliśmy dla Ciebie checklistę do wydrukowania, dzięki której możesz po kolei odhaczać, wszystkie czynności, którymi musisz się zająć, nawet 3-4 miesiące przed przeprowadzką. Wystarczy ją wydrukować!

Jak przewozić meble?

Niektóre z mebli przewieziesz nawet w aucie osobowym – szczególnie te o mniejszych gabarytach, takie jak rozkręcane szafki, regały czy stoliki. Do innych, takich jak na przykład sofa potrzebne będą Ci nieco większe pojazdy. Oczywiście – pamiętaj o zabezpieczeniu newralgicznej tapicerki, której za żadne skarby nie chciałbyś przecież uszkodzić. Nada się do tego specjalistyczna folia, ale od biedy egzamin zdadzą również ręczniki czy koce, które masz na „zbyciu” w swoim mieszkaniu. Zaleca się również spięcie oparcia z siedziskiem jakimś mocnym sznurkiem, by uniknąć niepotrzebnego rozłożenia. Przed męczącym znoszeniem po schodach – sprawdź, czy mebla nie da się rozkręcić. Szkoda pleców!

Świetnym pomysłem są również etykiety. Po zaklejeniu kilkudziesięciu pudeł może się okazać, że nie pamiętasz, co się w którym znajduje. Nie ma nic gorszego, niż przedzieranie się przez tuzin rzeczy, by znaleźć ten jeden, potrzebny nam w danej chwili szalik! Dzięki etykietom, na których spiszesz zawartość pudła, zawsze będziesz pamiętać, co jest w środku.

Przeprowadzka do nowego miasta

Stara kamienica z wykuszem

Chociaż przeprowadzka do nowego miasta, czy nawet kraju zdaje nam się być przerażająca, to nie ma w niej nic trudnego – co więcej, to szansa na kolejne fantastyczne możliwości! W dzisiejszych czasach nie różni się także zbytnio od zmiany osiedla w obrębie jednej miejscowości. Przed sprowadzeniem się w nowe miejsce, postaraj się poznać dzielnicę i samo miasto – nawet, jeśli zrobisz to palcem po mapie. Sprawdź rozkład okolicznych przystanków komunikacji miejskiej, ulic czy restauracji i pubów. Jeśli w poprzednim mieście byłeś amatorem maratonów – zaplanuj sobie nową trasę do biegania. Wszystko to, byś poczuł się bardziej jak u siebie. Bo jesteś u siebie! Zanosi się na bezmiar zwiedzania! Czyż to nie piękne? 

Nowe mieszkanie – pierwsze rzeczy do zrobienia

Udało się? Przeprowadzka zakończona? Wszystkie pudła przeniesione, sofa wstawiona, lodówka radośnie buczy? Pięknie! Na pewno jesteś bardzo zmęczony – nie bierz się od razu za rozpakowywanie. Zrelaksuj się. To Twój nowy dom! Czas na spokojną herbatę lub zimny napój. Zasłużyłeś na to! Wyciągnij nogi na nowej kanapie, oprzyj – a co tam! – na pudłach pełnych ubrań. To czas tylko dla Ciebie. Zobacz jak tu pięknie! Jest to też dobry moment za zaproszenie gości i organizację parapetówki. A jeśli zastanawiasz się, czego możesz potrzebować na nowe mieszkanie, pobierz i wydrukuj naszą kolejną checklistę. Możesz też wykorzystać ją, by mimochodem wspomnieć znajomym, jaki prezent na nowe mieszkanie przydałby Ci się najbardziej.

Gdy po przeprowadzce umościsz się już w nowym miejscu, nie zapomnij o nas – zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić kolejnych poradników, najlepszych promocji i ofert dla pięknego domu. Czekamy na Ciebie, niecierpliwi, jak urządzisz swoje nowe gniazdko. Do zobaczenia!