Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Orchidea na podłóżnym, drewnianym blacie w dużej łazience z lustrem

Sprzątanie to jeden z tych domowych obowizków, który jest wykonywany z najmniejszym entuzjazmem. Jednak, w naszym domu, zarówno kuchnia jak i łazienka, powinny być najczystszymi pomieszczeniami. A wielu z nas, sprzątanie łazienki spędza sen z powiek – fugi, płytki, wiele zakamarków i nieprzyjemne zapachy. Łazienka to takie miejsce w domu, które wymaga szczególnej higieny i dbania o nie, bo brud i osady nigdy nie są mile widziane. Co zrobić, aby łatwo i skutecznie sobie z nimi poradzić? Oto nasz plan, porady i wskazówki na sprzątanie łazienki.

Kluczem do sprzątania łazienki jest tak naprwdę regularność w sprzątaniu. Łaziankę najlepiej jest czyścić raz bądź dwa razy w tygodniu poprzez:

  • Wyczyszczenie umywalki z resztek pasty do zębów, osadów mydła oraz kurzu.
  • Chowanie do szafek używanych kosmetyków.
  • Przetarcie podłogi w okolicy sedesu.
  • Opróżnienie kosza na śmieci.

Usuń kamień i brud w toalecie eko-środkami czystości

W sklepie znajdziesz mnóstwo różnych chemikaliów do czyszczenia łazienek. Nic jednak nie zastąpi tradycyjnych, ekologicznych metod, które stosowały nasze babcie od lat. Twoje sprzątanie będzie przyjazne dla naszego środowiska i Twojej skóry, a do tego o wiele tańsze. Zobacz, jakie środki wykorzystać, aby wygrać wojnę z zabrudzeniami. 

Masz w domu ocet, kwas octowy lub kwas cytrynowy?

Świetnie, w takim razie to będą Twoi żołnierze czystości. W razie potrzeby, łatwo znajdziesz te produkty w prawie każdym, najbliższym sklepie. Trzy do czterech łyżek octu lub kwasu cytrynowego sprawią, że Twoja toaleta będzie wolna od wszelkich osadów i bakterii.

A w razie trwalszych zabrudzeń, wykorzystaj kwas octowy. Jest antybakteryjny i ma wyższą kwasowość ze względu na niższą wartość pH. Nie stosuj go jednak na marmur i granit.

Czyszczenie toalety coca-colą

Wlej butelkę coca-coli do toalety i pozostaw na noc. Dwutlenek węgla zawarty w coli zaatakuje wszystkie zabrudzenia i całkowicie je rozpuści. 

Czy soda oczyszczona wyczyści Twoją łazienkę?

Na kamień i osady w Twojej toalecie idealnie zadziała także mocny duet: soda oczyszczona i ocet. Wlej dwie szklanki octu do toalety, a następnie wsyp trzy łyżki sody oczyszczonej. Po 15 minutach zetrzyj brud szczotką toaletową. W kwadrans muszla będzie jak nowa!

Sprzątanie łazienki: inne zastosowania proszku do prania

Podobnie do sody oczyszczonej z octem zadziała… proszek do prania. Posyp pokryte kamieniem, brudne miejsca w toalecie dwiema łyżeczkami proszku i poczekaj 20 minut. Potem kilka ruchów i gotowe!

Czy istnieje jeden środek do wysprzątania całej łazienki?

Tak! Jest nim mieszanka sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Pierwsza z substacji jest przyjazna dla środowiska i ma lekko ziarnistą konsystencję. Z kolei, druga ma działanie dezynfekujące i wysokie pH dzięki cytrynie. Z tym połączeniem, skutecznie wyczyścisz między innymi pralkę, toaletę, armaturę, a także wszelkie, inne powierzchnie i urządzenia w łazience.  Sprzątanie łazienki stanie się banalnie proste oraz tańsze dzięki tej wszechstronnej miksturze!

Co najlepiej zastosować do czyszczenia deski sedesowej?

Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych środków czystości. Do wyczyszczenia deski sedesowej, najlepiej sprawi się woda z szarym mydłem. To takie proste i szybkie. Rozpuść kilka kostek szarego mydła w ciepłej wodzie, przetrzyj dokładnie deskę klozetową z każdej strony i powstrzymaj bakterie.

Ważne: Używaj innej ściereczki do deski, a innej do wnętrza muszli Twojej toalety. W przeciwnym razie zamiast utrzymania higieny rozprowadzisz bakterie po całej łazience.

Regularnie wymieniaj deski sedesowe. Unikaj najtańszych, plastikowych modeli desek, ponieważ te najtrudniej doczyścić.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę do toalety? 

Pamiętaj o tym, aby rączka szczotki miała około 30 centymetrów długości, wygodny uchwyt oraz duże, zaokrąglone, syntetyczne włosie w kolorze białym lub czarnym. W zależności od układu i pomysłu na Twoją łazienkę, wybierz szczotkę stojącą lub wiszącą, przykręconą do ściany. Jeśli Twoja muszla ma różne zakamarki, wymagające czyszczenia, zamów specjalnie wyprofilowaną szczotkę do WC. Funkcję ozdobną lepiej spełnią modele ceramiczne, ale tańsze plastikowe zamienniki możesz wymieniać częściej z uwagi na niską cenę.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu szczotki do WC

Regularnie, minimum raz w tygodniu, dobrze wymocz Twoją szczotkę w rozcieńczonej wodzie z octem. Dlatego, zostaw ją w tym roztworze na całą noc. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów i rozwoju bakterii, a dodatkowo Twoja szczotka wytrzyma dłużej. Sprzątanie łazienki nie będzie już stanowić problemu i zaoszczędzisz pieniądze.