Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
książka o ikigai

Harmonia ciała, ducha i umysłu – to właśnie japońska filozofia szczęścia. Jednym z jej elementów jest ikigai, czyli wielka pasja, która nadaje sens naszemu życiu. Jej odkrycie gwarantuje szczęście, satysfakcję i długowieczność. Japończycy twierdzą, że posiada go każdy człowiek, ale nie wszyscy go w sobie znaleźli i nie są go świadomi. Jak odnaleźć swoje własne ikigai? 

Co to jest ikigai i skąd pochodzi? 

Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Niektórzy już je odnaleźli i są go świadomi, inni zaś noszą je w swoim wnętrzu, nadal go poszukując. To właśnie ikigai stanowi jeden z sekretów długiego, młodzieńczego i szczęśliwego życia mieszkańców japońskiej Okinawy, wyspy zamieszkanej przez najbardziej długowiecznych ludzi świata, z której właśnie ta filozofia pochodzi. 

Ikigai powstało z połączenia dwóch japońskich słów “iki” oznaczającego życie oraz “gai”, które tłumaczymy jako “wartość”. Filozofia polega na docenianiu codzienności i jej małych dobroci. Kluczowe jest osiągnięcie równowagi w robieniu tego, co kochamy i tego, co musimy. Filozofia ta mówi m.in. o istocie celu w życiu. To on bowiem motywuje nas do działania, o czym Japończycy pamiętają do późnej starości. 

Co składa się na Twoje ikigai? 

Kobieta na szczycie góry

Zacznijmy od tego, że każdy ma swoje „ikigai”. Ten orientalnie brzmiący wyraz oznacza powód, dla którego wstajesz rano z łóżka, innymi słowy: sens życia. Aby go odnaleźć, należy zadać sobie kilka pytań. Czy kochasz to, co robisz? Świat tego potrzebuje? Czy jesteś w tym dobry? I wreszcie – czy ktoś może Ci za to zapłacić? Na stylu tych wszystkich pytań kwitnie ikigai – cudowny kwiat będący sensem życia. Najważniejsza jest zdolność wchodzenia w stan przepływu, czyli taki stan w którym całkowicie zatracasz się w tym co robisz tracąc rachubę czasu. Bardzo istotne jest określenie sobie celów. Nie mogą one jednak przysłaniać samego procesu działania. Jak np.  skupiasz się na tym, że dostaniesz za napisanie książki nagrodę, a nie na samym pisaniu to wypadasz z rytmu i nie zatracasz się w samej czynności, która powinna sprawiać Ci w tym momencie przyjemność, bo myślami jesteś przy owej nagrodzie. 

Ikigai obejmuje kilka obszarów: 

  • To co kochasz (pasja i misja) 
  • To w czym jesteś dobry (pasja i zawód) 
  • To za co mogą Ci zapłacić (zawód i powołanie) 
  • To czego potrzebuje świat (misja i powołanie) 

Twoje ikigai znajduje się na przecięciu tych obszarów. Na przykład możesz realizować to, co kochasz i czego świat potrzebuje, ale bez korzyści materialnej. I odwrotnie, możesz podążyć za tym co jest dobrze płatne i w czym jesteś dobry, ale wciąż odczuwać pustkę i brak spełnienia. 

Zalety ikigai 

tradycyjny japoński dom

O ile prostotę i niedoskonałość wabi sabi czy kintsugi można uznać za japońską odpowiedź na skandynawskie trendy wnętrzarskie, o tyle trudno odnaleźć w nim przepis na szczęście, który mógłby konkurować z duńskim hygge, holenderskim niksen czy szwedzkim lagom. Japońska recepta na życie pełne spokoju i satysfakcji to zdecydowanie ikigai. 

Jego istotą jest dostrzeganie przyjemności i sensu w tym, co robimy w danym momencie, bez oczekiwania spektakularnego efektu, sukcesu czy zachwytów otoczenia. Nie tylko najważniejsze są same osiągnięcia i cel. Istotną rzeczą jest sam proces jego zdobywania. 

Zastanawiasz się czy spędzając wiele lat na jednym i tym samym stanowisku osoby, wyznające filozofię ikigai, nie czują tzw. wypalenia? Ważna jest koncentracja na przyjemności działania i nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Tak rozumiana praca przestaje być nieprzyjemnym obowiązkiem, staje się dobrem i wartością samą w sobie. Niestety, musisz pamiętać o zdroworozsądkowym umiarze i zachowaniu tzw. work-life balance. O ile w małej Okinawie czy innych takich japońskich miasteczkach, zamiłowanie do pracy rzeczywiście sprzyja poszukiwaniom szczęścia, o tyle w wielkomiejskim świecie Tokio, przyjmuje ono często nieludzkie formy pracoholizmu. 

10 zasad ikigai 

ikigai work life balance

“Nie pytaj czego świat potrzebuje. Pytaj co czyni cię pełnym życia i rób to. Ponieważ tym, czego świat potrzebuje, to ludzie pełni życia.”

Howard Thurman

Można powiedzieć, że Ikigai to filozofia złożona z wielu zasad, które znajdziesz kadej motywacyjnej książce, ale jeśli przyjrzeć się jej bliżej, to rzeczywiście właśnie te małe rzeczy mają największy wpływ na jakość i komfort naszego życia. Chcesz kiedyś dołączyć do zacnego grona stulatków, a do tego wieść życie pełne satysfakcji? Kieruj się tymi dziesięcioma zasadami: 

  1. Bądź zawsze aktywny, nigdy się nie zatrzymuj.Pozostań aktywny, nawet jeśli przejdziesz na emeryturę. 
  2. Traktuj życie ze spokojem! 
  3. Nigdy nie jedz do syta. Nie opychaj się! 
  4. Otaczaj się ludźmi dobrymi dla Ciebie, osobami, które dobrze Ci życzą, dobrymi przyjaciółmi! 
  5. Ruszaj się, wędruj, biegaj, nie zapominaj o drobnym nawet ruchu każdego dnia! 
  6. Uśmiechaj się (nie zamartwiaj się na zapas!) 
  7. Pozostań w kontakcie i bliskości z przyrodą. Ten aspekt jest widoczny w idei ogrodów japońskich i shinrin yoku.
  8. Praktykuj wyrażanie wdzięczności! 
  9. Żyj teraz, nie myśl o przeszłości! Celebruj każdą chwilę. 
  10. Podążaj za swoją pasją, talentem, za swoim Ikigai. 

Japońska filozofia w Twoim domu 

jasny dom w stylu ikigai

Wyznawanie filozofii Ikigai, może zainspirować Cię do zmian w aranżacji swojego domu. To dobra alternatywa dla Ciebie, jeśli nie przepadasz za hygge-sielanką i znacznie bliżej Ci do umiarkowanego lagom. Uzupełnieniem tej filozofii jest mindfulness czyli uważność, przytomność, bycie, w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. 

Wnętrze właściwe japońskiej filozofii powinno zawierać: 

  • subtelną kolorystykę, która nie będzie przeszkadzać podczas pracy i odpoczynku – takie trendy widać w ogólnie pojętym stylu japońskim i japandi
  • naturalne materiały, wskazujące na harmonię z naturą; 
  • proste formy, które podkreślą spokój i funkcjonalność wnętrza; 
  • dużo światła, które pozwala pracować o różnych porach i sprzyja aktywności fizycznej; 
  • niezbędne wyposażenie, musisz mieć miejsce na pracę i hobby, w duchu smart living. 
  1. Harmonia – ze sobą i z otoczeniem.

    Zadbaj o każdy aspekt swojego życia, a w tym także o swoje mieszkanie. Uwierz, że poświęcając czas i energię na wykreowanie pięknego domu, odwdzięczy Ci się czerpaniem z niego spokój i poczucia bezpieczeństwa. 
  2. Relaks

    Ludzie, którzy praktykują ikigai mają w sobie szczególny rodzaj rozluźnienia i swobody. Zaaranżuj swoje mieszkanie tak, aby ten spokój emanował z każdego kąta. Jasne barwy i szlachetne, naturalne materiały to doskonała baza. Możesz też zająć się kilkoma relaksującymi aktywnościami, np. ikebaną lub parzeniem herbaty.
  3. Subtelność

    Ikigai to także łagodna postawa życia. Brak mocowania się ze sprawami, których nie możemy zmienić, szacunek i delikatność. Dlatego otoczenie zainspirowane japońską filozofią to oaza subtelności – prostych form, łagodnych linii i braku przepychu. 

Jak może wyglądać wnętrze ikigai? 

dom w stylu ikigai

Wnętrze w stylu ikigai to mieszanka skandynawskiej funkcjonalności i japońskiej estetyki w stylu japandi. Wdrażając ikigai do swojego życia, dom to nie tylko azyl po 8 godzinnym dniu pracy. To także miejsce przygotowane do home office. W końcu praca w myśl filozofii to szansa rozwoju i realizowania siebie i swojej misji. 

Dom to miejsce służące wypoczynkowi, ale nie tylko. Odpowiednio zaaranżowany stanowi też punkt wyjścia dla inspiracji. Ludzie mogą już nie tylko łaknąć obecnie popularnego spokoju śnieżnobiałych ścian, neutralnych palet i minimalistycznych mebli. Zamiast tego dynamiczna sztuka abstrakcyjna, odpowiedni kolory ścian i oryginalne meble mogą dobrze wpłynąć na Twoją kreatywność i stanowić piękną inspirację. 

Życie większości z nas nie składa się z wielkich wydarzeń i spektakularnych sukcesów, ale drobnych, jednorazowych doznań. Podchodząc do nich z powagą, japońska filozofia ikigai, pozwala odnajdywać szczęście i spełnienie w codzienności takiej, jaką jest – tu i teraz. 

Czy zainspirowaliśmy Cię do wcielenia w życie zasad ikigai? Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do podobnych inspirujących kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!