Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
młoda kobieta układająca vision board na tablicy w sypialni

Koniec roku to ekscytujący czas! Tuż po świętach czeka nas szampańska zabawa sylwestrowa, a następnie Nowy Rok! Jak się do niego przygotować? Nasza propozycja to mapa marzeń! To tablica, na której umieścisz swoje inspiracje dotyczące marzeń, postanowień i innych pomysłów. Pozwoli ci rozwinąć się w ciągu nadchodzącego roku i być naprawdę zadowoloną, planując kolejny rok. Nie wiesz, jak ją zrobić? Podpowiadamy! 

Co to jest mapa marzeń? 

Vision board z małych kwadratowych karteczek

Mapa marzeń to inaczej vision board, zbiór grafik, fotografii, cytatów i innych zapisków, które skupiają w jednym miejscu wszystkie cele, pragnienia i postanowienia kłębiące się w twojej głowie. Dzięki takiej tablicy łatwiej ci je uporządkować i masz je nieustannie przed oczami! Taki sposób naprawdę pomaga w osiągnięciu sukcesów w wielu dziedzinach, dlatego vision board jest stosowany przez sportowców czy biznesmanów. Dzięki niemu: 

 • uporządkujesz plany, cele i marzenia 
 • będziesz wiedzieć, do czego dążysz, nie pogubisz się w trakcie roku 
 • skupisz się na tym, czego chcesz, zamiast narzekać 
 • łatwiej będzie ci podjąć trudne decyzje 
 • skuteczniej podsumujesz mijający rok 

Zanim więc zaczniesz realizować pomysły na sylwestra, warto zastanowić się nad całym nadchodzącym rokiem. To naprawdę ma znaczenie! 

Jak używać mapy marzeń? 

Mapa marzeń na złotej kratce nad biurkiem z dyfuzorem zapachowym i roślinką

Stworzenie vision boardu to czas na refleksję, zastanowienie się, jakie masz plany i cele na dany rok. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz swoje postanowienia noworoczne, a następnie wdrożysz je w życie. To trochę jak planowanie menu sylwestrowego, jednak w tym przypadku nie będziesz planować potraw na sylwestra, a swój przyszły rok! Taką mapę marzeń możesz zawrzeć w notatniku, kalendarzu, a najlepiej zawiesić na ścianie, aby zawsze mieć do niej dostęp. Taką tablicę możesz uzupełniać przez cały rok, ważne jest jednak to, aby była w miarę spójna. 

Kiedy zacząć robić mapę marzeń? 

Koniec roku jest świetnym momentem na to, aby zabrać się za vision board. Możesz go planować razem z sylwestrem za granicą, czy życzeniami noworocznymi. Ważne, aby zaplanować sobie na niego przynajmniej kilka dni – spokojnie zbierzesz myśli, inspiracje i “prześpisz się” z tym, co stworzyłaś. Przemyślisz też układ i koncepcję twojej mapy marzeń, dzięki czemu łatwiej pójdzie ci jej stworzenie. Oczywiście możesz uaktualniać tablicę również w ciągu roku, ale powinna być ona jak najbardziej kompletna od samego początku, aby motywowała cię do działania już od pierwszego dnia stycznia. 

Jak wykonać własną mapę marzeń – krok po kroku 

Zabawy na sylwestra zaplanowane? Czas zabrać się za planowanie roku! Oto kilka podpowiedzi, jak zrobić vision board. 

 1. Podziel swoją tablicę na 10 dziedzin – osobiste, zawodowe, edukacja, zdrowie, finanse, podróże, cytaty, inspirujące osoby, priorytety oraz cele.

 2. Ustal priorytety i czas na wykonanie danych zadań lub marzeń. To pozwoli ci usystematyzować pracę w ciągu roku i zweryfikować postępy.

 3. Określ sobie cele – co chcesz osiągnąć przez swoje działania? Jaka chcesz być? Jakie umiejętności chcesz nabyć? Co potrzebujesz poprawić?

 4. Poszukaj inspirujących obrazków, które pomogą ci zwizualizować cele. Szczególnie polecamy to wzrokowcom. Spraw, by mapa marzeń była kolorowa i ciekawa, a dzięki temu łatwiej przyciągnie twój wzrok.

 5. Dodaj inspirujące cytaty, podnoszące na duchu słowa i zdania, które z pewnością będziesz potrzebowała usłyszeć w ciągu roku.

 6. Czas na przygotowanie mapy marzeń – na komputerze, ręcznie lub mieszanym sposobem.

Już teraz możesz pobrać mapę marzeń, którą przygotował dla Ciebie nasz zespół grafików. Wystarczy, że zalogujesz się za darmo na naszej stronie, zachowasz ją na swoim komputerze i wydrukujesz.

Wskazówka: Sylwester w górach czy Sylwester nad morzem? Nawet takie pytania mogą powiedzieć wiele o twojej osobowości! Polecamy, abyś przed wykonaniem mapy marzeń zrobił kilka psychotestów, jak np. 16 typów osobowości, które pozwolą ci lepiej poznać siebie. To pomoże w ustaleniu priorytetów! 

Gdzie zawiesić mapę marzeń? 

Gotowe! Jeśli jesteś zadowolona z tego, co zaplanowałaś, czas zawiesić vision board. Polecamy widoczne miejsce, do którego masz łatwy dostęp i na które często zerkasz w ciągu dnia. Może to być tablica nad biurkiem, szafka w łazience albo ściana nad łóżkiem w sypialni. A może twoja mapa marzeń jest tak estetyczna, że chcesz, aby stała się kompozycją w stylu statement w salonie? Śmiało! 

Wskazówka: swoją mapę marzeń możesz oprawić w ramkę. 

Mapa marzeń – jak się upewnić, że osiągniesz swoje cele? 

Początek roku to czas, gdy mamy tak zwany “zryw” – biegniemy na siłownię, by spalić te wszystkie ciasta na Sylwestra, a później jeszcze pokutujemy restrykcyjną dietą te wszystkie pyszne przekąski na Sylwestra, które zjedliśmy w nadmiernych ilościach. Zapisujemy się na dodatkowe zajęcia, kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy i czytamy książki. Mija jednak miesiąc i trochę nam się odechciewa, a tablica marzeń leci w kąt.

Jak do tego nie dopuścić? Przede wszystkim skupmy się na dobrym planowaniu i realistycznym podejściu. Oczywiście nikomu nie zabraniamy marzyć, jednak musimy spojrzeć nieco krytycznie na to, czy na pewno damy sobie radę. Lepiej zaplanować mniej i osiągnąć dane cele, niż zbyt wiele i porzucić je wszystkie. Znajdźmy też motywację lub pomoc. Może przyjaciółka też chce biegać i będziecie to robić razem? Ważne jest również to, aby zaplanować cele w czasie – na początek te małe, żeby się zmotywować, a z czasem trudniejsze. I pamiętaj – miej swój vision board w zasięgu wzroku! 

Mapa marzeń – jak często uaktualniać vision board? 

Niektórzy robią to co roku, inni nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Pamiętaj, że mapa marzeń ma służyć tobie, więc to od ciebie zależy, czy po osiągnięciu danego celu wolisz zdjąć dane zdjęcia i cytaty, czy chcesz je zostawić, by pamiętać o tym, co ci się udało. Możesz np. obok zdjęć inspiracyjnych wstawić swoje zdjęcia, gdy uda ci się zbudować mięśnie brzucha albo stanąć na głowie. Nie zdejmuj tablicy aż do końca następnego roku! Może ta sałatka na Sylwestra zamiast niezdrowych przekąsek również na nią trafi pod celem “jeść zdrowiej”. 

Mamy nadzieję, że czujesz się zainspirowana i zachęcona do stworzenia własnej mapy marzeń! Dzięki niemu zaczniesz Nowy Rok zmotywowana, zachęcona i zmobilizowana do działania. A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji, dołącz do klubu Westwing. Życzymy sukcesów!