Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Kobieta wykonująca rytuały na macie w parku

Szukasz alternatywnych rozwiązań na swoje problemy ze zdrowiem? Potrzebujesz sposobu na młody wygląd i sprawne ciało? Klasyczne ćwiczenia to dla Ciebie za mało i chcesz zaangażować też sferę duchową? Poznaj wyjątkowe rytuały tybetańskie, które możesz praktykować w domu!  

Rytuały tybetańskie: czym są? 

Rytuały tybetańskie to gimnastyka zapewniająca witalność i sprawność ruchową w każdym wieku. Przypisuje się im szereg właściwości, wzmacniających organizm na każdej płaszczyźnie. Bywają też określane źródłem młodości i zastrzykiem pozytywnej energii. Rytuały dotarły na Zachód w pierwszej połowie XX wieku, rozpowszechnione przez Petera Kelder’a, autora książki „Źródło wiecznej młodości”. Peter opisał historię pułkownika Bradforda, emerytowanego oficera armii brytyjskiej, który wyruszył do Tybetu w poszukiwaniu źródła młodości. Cała tajemnica tych ćwiczeń tkwi w umiejętnym pobudzeniu siedmiu głównych ośrodków energetycznych ciała, jakimi są czakry lub zwane inaczej wiry.  

Rytuały tybetańskie – jakie jest ich działanie? 

Rytuały tybetańskie to zestaw kilku prostych ćwiczeń, które bardzo przypominają powitanie słońca w klasycznej jodze, w której w skład wchodzi również medytacja dla początkujących. Mają one na celu poprawić ogólny stan zdrowia, a ze względu na nieskomplikowane układy i zadowalające efekty działania stają się coraz bardziej popularne. W zdrowym ciele wszystkie wiry poruszają się z dużą prędkością, dzięki czemu energia witalna może przepływać w górę przez układ hormonalny. Jeśli choćby jeden z wirów zwalnia obroty, wówczas cyrkulacja energii zostaje utrudniona, albo całkowicie zablokowana. Innymi słowy –następuje proces starzenia się organizmu i powstają choroby. Najszybszym sposobem na odzyskanie młodości, zdrowia i witalności jest przywrócenie normalnego wirowania we wszystkich ośrodkach energii. Prowadzi do tego pięć prostych ćwiczeń.  

Podstawową zaletą rytuałów jest poprawienie mikrokrążenia, kondycji fizycznej, detoksykacja organizmu oraz poprawa zdrowia psychicznego. Nie potrzebna Ci akupresura czy koloroterapia. Poznaj i poczuj swoje ciało próbując swoich sił w 5 rytuałach.  

Rytuały tybetańskie i czakry 

Rytuały tybetańskie opierają się na wspomnianych czakrach inaczej wirach. Skupiają się one wokół gruczołów dokrewnych w naszym układzie hormonalnym. Ich podstawową funkcją jest pobudzanie wydzielania danego hormonu przez konkretny gruczoł. Ile ich właściwie jest i gdzie się znajdują? Czakr jest siedem, a dokładnie:

  1. Podstawy – w okolicy kości ogonowej, związana jest z gruczołami płciowymi; 
  1. Sakralna – poniżej pępka, dotyczy trzustki i narządów znajdujących się w brzuchu; 
  1. Splotu słonecznego – między pępkiem a klatką piersiową, obejmuje nadnercza, jego centrum znajduje się w splocie słonecznym; 
  1. Serca – w centrum klatki piersiowej, obejmuje grasicę i okolice serca; 
  1. Gardła – w okolicy gardła, związana jest z działaniem tarczycy; 
  1. Czoła – znajduje się w tylnej części podstawy mózgu, skupia się na szyszynce; 
  1. Korony ciemieniowej – w okolicy czubka głowy, wpływa na funkcjonowanie szyszynki; 

Rytuały tybetańskie i joga 

Jeśli Twoim nieodłącznym elementem w kalendarzu jest joga w domu spróbuj do niej dodać ćwiczenia wprost płynące z rytuałów tybetańskich. Zastanawiasz się czy to dobre połączenie? Bardzo dobre. Zarówno joga jak i rytuały wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu, rąk, ramion, pobudzają całe ciało. Ćwiczenia te często występują w jodze w nieco zmodyfikowanym kształcie. Joga oznacza drogę, która ułatwia scalenie siebie samego i powrotu do czegoś, co już nieświadomie doświadczałem. Jest to również praca nad umysłem i duszą – to taki masaż relaksacyjny dla duszy. Rytuały przede wszystkim skupiają się na ciele.    

5 rytuałów tybetańskich 

Zacznijmy od małych kroków. Na początek każdy z rytuałów tybetańskich należy powtórzyć tylko 3 razy. Z każdym tygodniem powtarzaj je o jeden lub o dwa razy więcej. Optymalną liczbą, do której staramy się dążyć jest 21. Oczywiście wszystko zależy od Twoich możliwości i samopoczucia. 

Rytuał pierwszy

Nabierając powietrze, rozłóż ręce prostopadle do ciała. Wnętrze dłoni skieruj w stronę podłogi. Obracaj się wokół własnej osi zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Głowa podąża za ciałem, patrzysz ciągle przed siebie. Na koniec złóż razem obie dłonie na wysokości piersi i poczuj swoje centrum.  

Rytuał drugi

Leżąc na plecach na macie, ułóż wyprostowane ręce wzdłuż ciała, dłonie skieruj do podłogi. Następnie wraz z wdechem podnieś głowę i przyciągnij brodę do klatki piersiowej. Jednocześnie unieś wyprostowane w kolanach nogi, najlepiej do osiągnięcia kąta prostego między nimi, a resztą ciała. W tej pozycji staraj się wytrzymać 2-3 pełne oddechy. Wraz z wydechem opuść najpierw nogi (uginając kolana), a następnie równocześnie uda i głowę. 

Rytuał trzeci

Uklęknij swobodnie na podłodze. Ręce ułóż tuż pod pośladkami, na łydkach, lub nad pośladkami – w okolicach bioder. Głowę wraz z szyją skieruj do przodu, brodę przyciągając do piersi. Następnie, podczas głębokiego wdechu, odchyl głowę i tułów maksymalnie do tyłu, aby przypomniały wygięty łuk. Nogi i biodra powinny pozostać w miejscu. Ręce są Twoją asekuracją. Mocno dociskaj je do ciała. Wypuszczając powietrze ustami, wróć do pozycji wyjściowej. 

Rytuał czwarty

Pozycja ta przypomina mostek. Usiądź prostując lekko rozchylone nogi, tak aby stopy znajdowały się od siebie w odległości ok. 25 cm. Tułów trzymaj prosto, dłonie powinny przylegać płasko do ziemi przy pośladkach. Brodę przyciągnij do klatki piersiowej. Oddychaj. Przy następnym wdechu odchyl głowę do tyłu, jednocześnie unosząc miednicę i resztę tułowia tak, aby kolana były zgięte, a ręce pozostały proste. Tułów powinien być w linii prostej z udami, równoległy do podłogi, a ręce i łydki do niej prostopadłe. Napręż wszystkie mięśnie. Następnie rozluźnij je, wypuszczając powietrze. Wróć do pozycji wyjściowej.  

Rytuał piąty

Połóż się na brzuchu twarzą do ziemi. Dłonie niech leżą płasko na ziemi na wysokości klatki piersiowej. Czoło powinno opierać się o podłogę. Rozchylając lekko nogi, oprzyj stopy na palcach. Podnieś powoli cały tułów, opierając się na prostych rękach. Głowę odchyl do tyłu i w tej pozycji wytrzymaj 3-4 oddechy. Następnie, biorąc głęboki wdech unieś biodra kierując jednocześnie głowę w dół, aby broda dotknęła klatki piersiowej. Twoje ciało powinno tworzyć figurę przypominającą odwróconą literę V.  

Jak często ćwiczyć? 

Wykonanie rytuałów tybetańskich zajmuje bardzo niewiele czasu, ale jak w każdym sporcie i aktywności fizycznej, nawet w jodze twarzy ważna jest regularność. Jeśli więc zdecydujesz się ćwiczyć, zarezerwuj sobie codziennie około 20 minut (docelowo, na początku dużo mniej), najlepiej przed śniadaniem.  

Rytuały tybetańskie – czy istnieją skutki uboczne? 

Do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie skutków ubocznych bezpośrednio wynikających z praktykowania rytuałów tybetańskich. Wszelkiego rodzaju bóle najczęściej wynikają z nieprawidłowej postawy i błędnego wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj, że w praktyce jogi, rytuałów itp. bardzo ważna jest praca nad oddechem, jak również nad postawą ciała. Nawet niewielkie odchylenia i nieodpowiednie ustawienie mogą spowodować kontuzje i np. bóle głowy.  

Rytuały tybetańskie mają za zadanie przywrócić odpowiedni i właściwy przepływ energii w ciele człowieka. Wykonanie pełnego zestawu ćwiczeń zajmuje zaledwie 15 minut, a działa cuda. Nie czekaj więc i zabierz się do pracy! A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad, zarejestruj się na Westwing!