Figura Buddy w ogrodzie

Codzienne życie co rusz stawia przed nami nowe wyzwania. W tym nieprzerwanym pędzie i natłoku informacji, często zapominamy o tym, co najważniejsze – naszym relaksie, spokoju ducha i dobrym samopoczuciu. Nie zawsze jednak poszukiwanie beztroski przychodzi nam łatwo – sami dobrze o tym wiemy. By znaleźć spokój, warto zwrócić się ku medytacji. Ta praktyka duchowa, doceniana przez wiele kultur świata, aktualnie bije rekordy popularności. Pomaga uspokoić myśli, spojrzeć w głąb siebie, zmienić perspektywę i znaleźć inspirację. Nic więc dziwnego, że te ćwiczenia świadomości wykorzystują obecnie gwiazdy show-biznesu, pisarze, artyści, przedsiębiorcy czy biznesmeni – medytacja dla początkujących może przynieść Ci wiele korzyści!

Jak zacząć medytować?

Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać rozważając przygodę z medytacją jest: jak zadbać o siebie? Najważniejsza wszak w medytacji jest intencja – chęć zajrzenia wgłąb siebie z akceptacją i bez osądu. Medytacja dla początkujących nie wymaga wielu przygotowań – przede wszystkim, zadbaj o swoją wygodę. Powinieneś zacząć od zaopatrzenia się w wygodne ubranie, które nie będzie krępować Twoich ruchów – nikt przecież nie umie zrelaksować się w drapiących lub sztywnych spodniach czy w zbyt ciasnej sukience!

Upewnij się również, że wybrane miejsce medytacji odizolowane jest od wszelkich hałasów. Tak, aby nie rozpraszały Cię zbędne dźwięki otoczenia. Atmosfery dopełnią miękkie poduszki i koce, a zapachowe, migoczące świece stworzą klimat, która pozwoli na całkowity relaks. Dobrym pomysłem będą również zasłony delikatnie zaciemniające dzienne światło. Jeśli jesteś bardzo zestresowany i ciężko Ci się rozluźnić, pomocne mogą okazać się specjalne aplikacje do medytacji czy muzyka relaksacyjna. Jeśli masz takie możliwości, możesz również zaaranżować pokój lub kącik do jogi w domu, gdzie możesz też medytować.

Medytacja w domu dla początkujących

Zanim przejdziesz do medytacji, koniecznie wyłącz telefon. Jeśli zastanawiasz się jakie dobre nawyki wprowadzić w życie, zwłaszcza, gdy kieruje Tobą troska o zdrowy sen, to regularne wyłączanie telefonu lub przestawianie go na tryb samolotowy jest jednym z najefektowniejszych. Wtedy już nic nie będzie Cię rozpraszać a ta część mózgu, która zawsze jest „włączona” oczekując nowej wiadomości, może wreszcie odpocząć. Przed Tobą pięć minut spokoju. Bez obaw, w tym czasie świat bez Ciebie się nie zawali.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody jest zaplanowanie takiego momentu w ciągu dnia, który możesz poświęcić na medytację. Codzienna rutyna będzie kluczem do sukcesu, bo nawet pięciominutowa medytacja w domu sprawi, że poczujesz jej pozytywne efekty. Stwórz przestrzeń, która będzie Ci się kojarzyć z tą praktyką. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który w kilku krokach podpowie Ci jak medytować.

Medytacja: krok po kroku

  1. Znajdź spokojne miejsce, w którym możesz się zrelaksować. Usiądź wygodnie, oprzyj dłonie na kolanach i zamknij oczy.

  2. Wykonaj pięć głębokich, słyszalnych oddechów. Wdychaj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta. Przy ostatnim wydechu zamknij oczy i pozwól oddechowi płynąć bardzo, bardzo delikatnie i powoli. Celebruj tę chwilę.

  3. Stań się jednością ze swoim ciałem – obserwuj, co dzieje się z nim, gdy znajdujesz spokój. Liczysz się teraz Ty i nikt inny!

  4. „Zeskanuj” swoje ciało od góry do dołu w poszukiwaniu napięć i dyskomfortów. Nie musisz z nimi walczyć – ważne, byś był ich świadomy.

  5. Zauważ, kiedy Twój umysł wędruje i spokojnie wróć do oddechu – brzmi to niewykonalnie, ale nie przejmuj się porażkami. Spróbuj z zewnątrz spojrzeć na emocje, które towarzyszą myślom, nazwij je i wróć do oddechu.

  6. Zatrzymaj się na 30 sekund i zadaj sobie pytanie, dlaczego to robisz, dlaczego tu siedzisz. Czemu tak właściwie medytujesz. Co chciałbyś osiągnąć. Bądź uważny i doceń każdą myśl, która się pojawiła. Pozwól, by wzrosła i była natchnieniem dla dalszych inspiracji.

  7. Powracaj do oddechu – skupienie się na nim pomoże odciągnąć nasz umysł od zbędnych myśli i przywrócić równowagę. Nie musisz na siłę go pogłębiać. Twój oddech wydłuży się naturalnie, gdy poświęcisz mu uwagę. Ważne tylko, by nigdy nie wdychać powietrza przez usta, bo to wpływa negatywnie na system nerwowy.

  8. Ostatnie 30 sekund powinieneś spędzić po prostu siedząc, zostaw natłok myśli na boku, trwaj sam w sobie. To właśnie medytacja dla początkujących!

  9. Po raz ostatni zeskanuj swoje ciało. Czy nadal występują napięcia? Jeśli tak, to zadaj sobie pytanie: czemu tak się dzieje?

  10. Nie włączaj od razu telefonu. Postaraj się zachować stan świadomości uzyskany dzięki ćwiczeniom jak najdłużej, aż do rozpoczęcia kolejnej codziennej czynności. Oczyść swój umysł!

Medytacje dla początkujących – techniki

Medytacja praktykowana jest już od czasów antycznych i pojawia się w tradycjach różnych kultur: buddyzmu, hinduizmu, toizmu i wielu innych. Jest nieodłączynym elementem jogi, ajurwedy oraz rytuałów tybetańskich. Medytować można na różne sposoby i każdy z nas może wybrać dla siebie, taką technikę, która najlepiej odpowie na nasze aktualne potrzeby. Poniżej podajemy kilka z tych najpopularniejszych:

  • Medytacja mindfulness: ta technika skupia się na uważnej obserwacji świata przy użyciu wszystkich zmysłów. W praktyce wygląda to tak, że całą naszą uwagę poświęcamy wrażeniom jednego odizolowanego zmysłu, np. skupiamy się tylko na dźwiękach, lub tylko na zapachu, smaku itd.
  • Medytacja transcendentalna: ta metoda opiera się na konkretnej mantrze, którą powtarzamy wprowadzając się w stan lekkiego transu. Chyba najsłynniejszą mantrą jest sylaba Om, postrzegana jako dźwięk powstania Weszechświata. W tej metodzie stosuje się często wibracje, wywołane przez własny głos, ale również miski buddyjskie i dzwonki tybetańskie.
  • Medytacja z intencją: w tej technice koncentrujemy uwagę na konretnej dobrej intencji np. pokoju dla świata, życzliwości lub czakrach (popularna w praktyce jogi), które odpowiadają naszym życiowym potrzebom. Każdej z czakr przypisana jest też konkretna barwa, którym w koloroterapii też przypisuje się kojące właściwości).
  • Medytacja z wizualizacją: metoda polega na wobrażeniu sobie kokretnego kojącego miejsca (np, spokojnej pustej plaży), lub doświadczenia np. w wizualizacji światła. Polega ona na wyobrażeniu sobie iskierki światła, która pojawia się w okolicy serca i powoli rozprzestrzenia spowijając ciepłym światłem najpierw Twoje ciało, świat i w końcu wrzechświat.

Odkryj też nasz pomysł na krótką medytację na sen!

Szukasz sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem? Odkryj również:

Medytacja dla początkujących: Zapachy wspomagające koncentrację

Węch jest jednym z tych zmysłów, który najdłużej pozostaje w naszej pamięci – komu z nas nie zdarzyło się poczuć jakiegoś zapachu i myślami, niespodziewanie, przenieść się do czasów dziecięcych! Dlatego też, by medytacja niosła za sobą prawdziwy relaks, powinieneś w swoją przygodę zaangażować również węch. Wiele zapachów pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie a nawet zdrowie, o czym w szczegółach mówi aromaterapia. Proponujemy kilka tych najczęściej wykorzystywanych podczas medytacji.

Pięć zapachów o relaksacyjnym działaniu

  • Melisa: Melisa poradzi sobie ze stresem, napięciem nerwowym czy z zaburzeniami snu. Ma ona harmonizujący wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł.
  • Lawenda: Ta wyjątkowa roślina o purpurowym kolorze pomaga wrócić do równowagi – nie tylko relaksuje, ale również orzeźwia! Świece zapachowe lub olejki eteryczne z jej dodatkiem mogą rozwiązać problem skurczy nerwowych czy zaburzeń snu.
  • Bergamotka: Ten egzotyczny cytrus zdecydowanie poprawia nastrój, dodaje energii i cudownie odświeża. Pomocna będzie przy nadmiarze stresu, zmęczenia, a nawet przy walce ze skurczami!
  • Anyż: Zapach tych wysuszonych owoców wiecznie zielonego drzewa ma znakomity wpływ na organizm! Jego łagodny aromat doskonale uspokaja i przywraca harmonię.
  • Jaśmin: Aromaty z jaśminem to prawdziwi pocieszyciele dusz. Szczególnie polecany jest dla osób z dużym obciążeniem psychicznym lub wystawionych na ponadprzeciętny stres. Jaśmin to esencja spokoju.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom przekonaliśmy Cię, że medytacja dla początkujących nie jest trudna i uda Ci się bez problemów rozpocząć przygodę z tą wyjątkową metodą wyciszania się i odnajdywania ukrytych inspiracji. Dołącz do Westwing i odkryj nasze codzienne kampanie, które pomogą Ci stworzyć relaksującą przestrzeń dla ciała i duszy.