błękit paryski na szklanych wazonach w eleganckim domu

Przez lata we wnętrzach dominowała uniwersalna szarość, teraz ma szanse ją zastąpić niebieski. Wspaniale się sprawdza jako neutralne tło i ma tyle samo różnorodnych odcieni. Jednym z nich jest błękit paryski. Ten chłodny, ale pełen energii kolor, zdobywa serca wielbicieli ponadczasowej klasyki i minimalistycznej nowoczesności. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka aranżacji i garść niezbędnych informacji, które przybliżą Ci tę wartą poznania barwę.

Błękit paryski – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

Czy błękit paryski ma coś wspólnego ze stolicą mody? Z pewnością przywołuje skojarzenia z eleganckim miastem, kolebką sztuki i luksusowych wnętrz. Podobnie jak Paryż ma w sobie artystyczna duszę, odrobinę ekscentryzmu i nieudawanej nonszalancji. A jaki jest naprawdę? Głęboki, intensywny, od lat króluje na modowych wybiegach i ani myśli z nich schodzić. Błękit paryski to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych odcieni niebieskiego. Odpowiada chemicznemu związkowi nieorganicznemu żelazocyjanku potasowo-żelazowemu. To z niego postaje ta wyrafinowana, chłodna i bardzo wyrazista barwa. Często określany jest jako błękit pruski – niesłusznie bo chociaż te dwa kolory mają podobna nazwę, to jednak znacznie się różnią, choćby temperaturą i głębią.

Jak łączyć błękit paryski z innymi kolorami we wnętrzach?

  1. Błękit paryski z miętą

    Moc i świeżość w jednym pakiecie. Taki pełen energii i młodzieńczego wigoru duet sprawdzi się zwłaszcza w pokoju dorastającego, młodego człowieka. Błękit paryski pobudza do kreatywnego myślenia, mięta wprowadza orzeźwiajacy chłód. Razem pięknie wybrzmiewają jednym głosem i wyglądają bardzo nowocześnie.
  2. Błękit paryski z szarością

    Szarość już dawno przestała kojarzyć się z nudą. Ta uniwersalna barwa, podobnie jak kolor błękitny, ma wiele niuansów. Zestawiona z energetycznym błękitem paryskim zrównoważy wystrój wnętrza i nieco go uspokoi. Najlepiej zobaczysz to kiedy ustawisz na ścianie w kolorze intensywnego błękitu sofę w jasnoszarej tapicerce.
  3. Błękit paryski z łososiowym różem

    To piękne połączenie niektórym może wydać się nieco awangardowe, ale tak naprawdę wniesie do wnętrza sporo delikatności. Róż z domieszką beżu wspaniale łagodzi dominujące barwy, a sam czuje się przy nich bardziej doceniony. Ta para może spodobać się silnym i delikatnym zarazem kobietom.

Kolor błękit paryski a style aranżacyjne

Jest wiele odcieni błękitu. Każdy z nich wspaniale kreuje przestrzeń. Jedne jak navy blue czy kolor chabrowy – prowokują intensywnością, inne – jak lazurowy, uspokajają, działają jak znieczulający zastrzyk pozytywnej energii. Do których zaliczyć błękit paryski? Właściwie mógłby śmiało być i w jednej i drugie grupie. Pewnie dlatego jest tak lubiany przez projektantów wnętrz, którzy doceniają jego zalety w wielu stylach aranżacyjnych. A oto te wybrane przez nas:

  • Styl glamour – Nawet w łagodniejszej wersji kipi zmysłowością. Połyskujące tkaniny, złote dodatki i błyszczące płaszczyzny całe wnętrze wypełniają blaskiem. Błękit paryski z pewnością będzie przykuwał uwagę swoim intensywnym charakterem. Wyeksponuj go na tapicerce sofy – zobaczysz jak pięknie zagra światło na welwetowych tkaninach wydobywając walory tego koloru.
  • Styl grecki – Z czym kojarzy Ci się Grecja? Nam, oprócz bezchmurnego nieba i ciepłego morza, oczywiście z kolorami – białym i niebieskim. To one dominują we wnętrzach urządzonych w tym wakacyjnym stylu. W domu za miastem pomaluj na błękit paryski okiennice i drzwi wejściowe – zobaczysz jak wspaniale ożywią elewację. Efektowne połączenie stworzy z bielą w łazience. Mozaikę z intensywnie niebieskich płytek zestaw z białą armaturą – poczujesz się beztrosko jak pod greckim niebem.
  • Styl paryski – Szykowny, z artystycznym zacięciem i odrobiną francuskiej nonszalancji. Naturalnie nie może w nim zabraknąć błękitu paryskiego. Przestrzeń urządzona w tym stylu jest jak wytworna dama – nie goni za najnowszymi trendami, ale lubi być ubrana dobrze i z klasą. Czasem wystarczy jej mocniejszy drobiazg, żeby poczuła się piękna. Błękit paryski jako mocny akcent poradzi sobie doskonale – pięknie skomponuje się z lubianym przez ten styl złotem i bielą, wprowadzi element nowoczesności.

Jak prosto wprowadzić błękit paryski do wnętrz?

Ten nieco ekscentryczny, ale i kojący kolor może dowodzić we wnętrzu wysuwając się na pierwszy plan, jak i pięknie dopełniać aranżację wycofując się do roli dodatków. Możesz zestawić go z innymi odcieniami niebieskiego lub zdecydować się na jeden wyrazisty akcent. Wspaniale sprawdzi się na ścianach, podłodze, co odważniejsi nie boją się nawet stosować go na… suficie. Jeśli chcesz, żeby wnętrze „żyło” i wyróżniało się niebanalnymi rozwiązaniami zastosuj błękit paryski na meblach i tkaninach. Zobacz jak będzie prezentował się na tarasie w śródziemnomorskim stylu, we francuskim salonie i sypialni w duchu vintage.

Grecki taras

Nie ma nic przyjemniejszego niż rozpocząć dzień od śniadania na słonecznym tarasie. Chcesz urządzić go w greckim stylu? Wcale nie musisz wyjeżdżać do Grecji! Wystarczy, że postawisz na dwie charakterystyczne dla tego regionu barwy. Oczywiście nie może się obejść bez bieli, ale palma pierwszeństwa z pewnością należy się błękitowi paryskiemu. Ułóż z niego mozaikę na stoliku, leżaki nakryj błękitnymi poduchami, a stół zastawą w niebieskie desenie.

Paryski salon

Francuzi są zakochani w sobie i uwielbiają się wyróżniać. Dlatego ich wnętrza zawsze były pełne przepychu i materiałów wysokiej jakości. Dziś spuścili nieco z tonu – styl paryski jest bardziej wyważony, z artystycznym zacięciem, fantazją i odrobiną francuskiej nonszalancji. Takie też cechy ma błękit paryski, dlatego we francuskim aranżacjach czuje się jak ryba w wodzie. Mocno akcentuje swoją obecność na tapicerkach mebli. Zna swoją wartość, dlatego nie obraża się gdy występuje w roli efektownego wazonu czy obrazu na ścianie.

Sypialnia vintage

Lubisz wnętrza z duszą, ale nie chcesz by Twoje mieszkanie wyglądało jak sklep z antykami? Postaw na vintage w nowoczesnym wydaniu. Błękit paryski jest wymarzonym tłem dla mebli z lat 60., z ciemnych gatunków drewna, ale też dla złotych, dekoracyjnych ram.

Czy według Ciebie błękit paryski ma coś wspólnego z Paryżem? Jeśli tak, możesz teraz mieć namiastkę tego pięknego miasta u siebie na ścianie czy w postaci dodatków. Zarejestruj się na Westwing, żeby móc korzystać z naszych najnowszych promocji. Znajdziesz tu nie tylko mnóstwo kolorystycznych inspiracji, ale i przedmiotów, które wzbogacą Twój dom.