Fotel uszak w kolorze petrol z różową poduszką

Jego nazwa brzmi tajemniczo i w pełni odzwierciedla jego charakter. Chociaż od lat funkcjonuje w modzie jako kolor stylowych dodatków, we wnętrzach dopiero zaczyna być modny. Nie wszyscy nawet wiedzą jak wygląda. Tymczasem oryginalny kolor petrol ma szansę stać się konkurencją dla klasycznych evergreenów takich jak szarość, beż czy brąz. Ten ciemny błękit z domieszką zieleni wygląda elegancko i stylowo w każdym wnętrzu. Jest bardzo uniwersalny, nie krzykliwy, ani zbyt chłodny – wręcz przeciwnie wnosi do domu wiele spokoju i ciepła. Jak większość odcieni niebieskiego pięknie współgra z większością barw. Nasi eksperci od kolorów wzięli go pod lupę by rozszyfrować bliżej ten zagadkowy odcień. Zobacz do jakich wniosków doszli.

Kolor benzyny – zielony czy niebieski?

Często określany jest jako kolor benzyny rozlanej na asfalcie, stąd jego nazwa. Zawiera w sobie po równo – tyle samo niebieskiego co zielonego, dlatego bywa też określany jako ciemny turkusowy. Każdy ze składowych tego odcienia działa na nas inaczej. Ciemnoniebieski przypomina bezkresne morze, jest głęboki, chłodny, ale spokojny i elegancki. Charakter nieco upodabnia się do navy blue. Zieleń z kolei ma działanie odstresowujące. Razem tworzą wyrazistą, elegancką mieszankę, która z sezonu na sezon zdobywa coraz większą popularność w nowoczesnych wnętrzach.

Jak łączyć kolor petrol z innymi barwami?

Biel i wszystkie jej pochodne takie jak ciepłe beże, taupe, świetnie komponują się z kolorem petrol dając wyjątkowo ciekawe efekty oparte na kontrastach. Jak prawie wszystkie odcienie niebieskiego ładnie koresponduje z ciepłym brązem (dzięki temu na jego tle świetnie wypadają ciemne meble) i równie wyrazistym pomarańczowym, który wprowadza nieco egzotyczny klimat. Ze złotem, miedzią i mosiądzem tworzą wyrafinowaną bazę dla eklektycznych stylów. Odświeżająco zadziała z żółtym, nieco romantyzmu dodaje mu różowy, a ognista czerwień jeszcze bardziej podkręca jego charakter. Jeśli lubisz zmieniać kolory i bawić się nimi zobacz jak będą wyglądać z nim bardziej energetyczne odcienie niebieskiego – błękit paryski, kolor kobaltowy, czy lazurowy. Jaki kolor pasuje do niebieskiego w odcieniu petrol? Nasi styliści wybrali dla Ciebie trzy zestawienia.

  1. Kolor petrol z pomarańczowym

    Te dwie intensywne barwy, choć z innych rodzin, pięknie dopełniają się w postaci dodatków. Kolor petrol efektownie będzie wyglądał na porcelanie i szkle – te materiały przy odpowiednim świetle wydobędą wszystkie jego niuanse kolorystyczne. Dobierz do nich tkaniny w kontrastowym pomarańczowym, a uzyskasz efekt słońca zachodzącego za horyzont nad błękitnym oceanu.
  2. Kolor petrol z brązem

    Naturalne drewno i piękne forniry potrzebują odpowiedniego tła. Kolor petrol podkreśli nie tylko brązowy odcień orzecha, teku czy palisandru, ale wydobędzie wszystkie niuanse – strukturę, efektowny rysunek, delikatne zdobienia.
  3. Kolor petrol z bielą

    Niby klasyczne połączenie, które sprawdza się z każdym kolorem, a jednak z odcieniem petrol nabiera szczególnej mocy. W zależności od tego, którego koloru będzie więcej pomieszczenie nabierze innego charakteru. Z przewagą bieli zrobi się lżej i nowocześniej, a jeśli więcej będzie koloru petrol wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Kolor petrol a style aranżacyjne

Wydawać by się mogło, że patrol jest wprost zarezerwowany dla vintage. Pisaliśmy już jak obłędnie komponuje się z meblami z ciemnego drewna, które na jego tle nabierają nostalgii, ale tez nieco egzotycznego charakteru. Kocha go glamour za piękną głębię, która jeszcze mocniej uwydatnia się na połyskujących tkaninach i w towarzystwie złota. W minimalistycznych aranżacjach zagra z neutralnymi barwami – np. beżem lub szarością, które podkreślają jego nowoczesny charakter. Ale w klasycznie urządzonych wnętrzach też wypada znakomicie, zwłaszcza tych inspirowanych historycznymi stylami – nie może go zabraknąć w modnym ostatnio stylu wiktoriańskim czy ponadczasowym art deco.

Jak wprowadzić kolor petrol do wnętrz?

Zastanów się czy kolor petrol ma być odcieniem przewodnim czy wolisz, żeby robił efekt w tle. Pamiętaj, że podobnie jak kolor granatowy, szafirowy, błękit pruski czy indygo, jest to barwa dość zdecydowana i z pewnością rzuca się w oczy. Daje wrażenie przytulności, ale w małych pomieszczeniach może wyglądać trochę ponuro, dlatego dobrze jest przełamać go wtedy jaskrawymi kontrastami, choćby żółtą zasłoną. Jeśli zdecydujesz się zastosować go na ścianach będziesz miał pole do popisu przy doborze dodatków – łatwo o te, które będą dobrze się z nim komponować. Od ich wyboru zależy, czy wnętrze będzie ciepłe i eleganckie czy chłodniejsze i nowoczesne w wyrazie.

Ściany w kolorze petrol

Wykaż się aranżacyjnym sprytem. Pomaluj jedną ze ścian, na przykład ta na wprost wejścia albo wykorzystaj lamperię łącząc ją z górą w jaśniejszym kolorze. Jeśli nie lubisz ryzyka wybierz tapetę w ciekawy deseń – będzie wyglądała elegancko zwłaszcza w klasycznym wnętrzu.

Kolor petrol w salonie

Salon otwiera wiele możliwości wykorzystania tego koloru. Petrol idealnie nadaje się na ścianę, niszę z półkami czy stolarkę drzwi. Sofa i fotel w niebiesko-zielonym kolorze zrobią całą aranżację kącika wypoczynkowego, a jeśli dobierzesz do nich stolik w miedzianym odcieniu, albo złoty barek na kółkach, zrobi się wytwórnie i elegancko.

Kolor petrol w kuchni

Jeśli rezygnujesz z wiszących szafek i nie masz pomysłu co zrobić ze ścianą, pomaluj ją na kolor petrol. Dobierz do niej blaty z jasnego drewna a jej tle dobierz powieś półki.

Kolor petrol w przedpokoju

Wystrój przedpokoju zwykle traktujemy nieco po macoszemu a przecież to wizytówka domu. Kolor petrol na ścianach sprawi, że korytarz będzie przytulny i szykowny. Na tle ścian postaw lekką konsolę w kolorze mosiądzu, na niej postaw efektowną lampę z różowym abażurem i dobierz w tym samym kolorze puf.

Są popularne odcienie niebieskiego i te mniej oczywiste. Z pewnością kolor petrol należy do tych drugich. W modzie robi już furorę, a od kilku sezonów obecny jest we wnętrzach. Może też się do niego przekonasz? Rejestrując się na Westwing będziesz miał cały czas dostęp do informacji na jego temat oraz do bazy produktów, których wciąż przybywa.