Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


sypialnia w granatowym kolorze, narzuta i poduszki dekoracyjne granatowe, ściana biało-granatowa w delikatne kwiaty

Sztywny, nieprzystępny, zbyt oficjalny? Nic podobnego! Raczej dostojny, elegancki, ale też wesoły i swobodny. Wszystko zależy od tego z czym go zestawisz. Chętnie Ci podpowiemy. Przygotowaliśmy dla Ciebie najpiękniejsze aranżacje i kilka cennych porad, które pomogą Ci odczarować kolor granatowy.

Kolor granatowy – znaczenie

Kojarzy nam się ze szkolnymi mundurkami i kolorem atramentu, bo podobno ma działać zachęcająco do nauki i pobudzać do myślenia. W modzie przede wszystkim wybierany na formalne spotkania, dodaje powagi, wprowadza dyscyplinę, pomaga podejmować decyzje. Jego angielska nazwa navy blue (ciemnoniebieski) nawiązuje do koloru uniformów Królewskiej Marynarki Wojennej. Nie bez powodu – w końcu symbolizuje odwagę, męstwo i siłę. Lubią go służbiści, osoby odpowiedzialne, pewne siebie i lubiące stawiać przysłowiową kropkę nad „i”. We wnętrzach jednak potrafi pokazać swoje lżejsze oblicze, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednie towarzystwo. Przyjrzyjmy mu się zatem bliżej. Kolor granatowy ma wiele odcieni.

Z czym łączyć kolor granatowy we wnętrzach?

Przypięto mu łatkę zimnego i nieco sztywnego. Owszem, jest wyrazisty i intensywny, ale jego charakter zmienia się w zależności od tego jaki inny kolor obok niego postawisz.

  • Z energetycznymi barwami jak pomarańcz, koralowiec czy jaskrawa zieleń tworzy nietypowe, za to bardzo nowoczesne i wyrafinowane połączenia. Chętnie wykorzystują je projektanci komponując niesamowite desenie na dywanach, tkaninach czy abażurach lamp z pewnością takie duety polubią osoby lubiące ekstrawagancję i szukające nietypowych rozwiązań kolorystycznych.
  • Bezpieczna, ale wyrafinowana klasyka woli zestawiać kolor granatowy z pokrewnymi barwami – nieco zgaszonymi, ale z głębią i klasą. Tu dobrze się sprawdzi burgundowy, butelkowa zieleń, terakota.
  • Ciemny antracyt, a nawet czerń nada mu jeszcze więcej dostojności. Jednak pomiędzy tymi dwoma mocnymi kolorami powinien znaleźć się trzeci, lżejszy – dla zachowania równowagi i rozjaśnienia aranżacji.
  • Klasyczne i bardzo efektowne połączenie to też granat, biel i jasny brąz. Taka aranżacja sprawdzi się zwłaszcza w pokojach w stylu marynistycznym i hamptons, gdzie brązowe elementy są wykonane z surowego lub bielonego drewna.

Odkryj nasz pomysł na salon z granatowymi akcentami.

Jakie kolory pasują do granatu? Najmodniejsze połączenia

  1. Granat z białym – To ponadczasowa klasyka, która kojarzy się z marynarskim mundurkiem, szumem morza, wreszcie z wakacjami… Chętnie to połączenie wykorzystuje popularny styl hamptons czerpiący inspiracje z nadmorskich kurortów, czy bardziej swojski marynistyczny.
  2. Granat z żółtym – Cudownie wygląda zwłaszcza z odcieniem soczystej cytryny, która dodaje mu nowoczesności i nieco zadziorności. W połączeniu ze złotem z kolei szlachetnieje, nabiera wytworności i wykwintnego stylu.
  3. Granat z różem – Zwłaszcza pudrowy róż sprawia, że kolor granatowy staje się bardziej filuterny, a wnętrze w takim zestawieniu lekkie i bezpretensjonalne. Ekstrawagancka fuksja z kolei dodaje mu odrobinę szaleństwa i zabawy.
  4. Granat i popiel – Wydawać by się mogło, że z szarością granat się nie pogodzi. A jednak z jej jasnymi odcieniami jak popiel czy modny greige, tworzy zgraną parę, rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń.
  5. Granat i jasny brąz – Czekoladowy brąz jest ostatnio na topie, zwłaszcza jako odcień drewnianych mebli. Z granatową tapicerką sof i foteli tworzą wysublimowaną piękną aranżację. Znakomicie ożywią ją dodatki w odcieniach rudości – miękkie koce i pledy, pluszowe zasłony, aksamitne poduchy.

Kup aranżację

Nasze propozycje na mieszkanie w kolorze granatowym

Wyjdź poza kolorystyczne schematy i zabaw się najmodniejszymi barwami tego sezonu. Na pierwszy ogień proponujemy kolor granatowy, jako najodważniejszy z palety. Zaaranżowaliśmy w nim salon w stylu glamour, grecki taras i rustykalną sypialnię, żeby pokazać Ci, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Biało granatowa sypialnia w stylu rustykalnym

W chłodnym granacie świetnie się odpoczywa. Dlatego często styliści wnętrz polecają go jako kolor przewodni do sypialni. Jeśli połączysz go z naturalnym drewnem, np. w postaci wezgłowia łóżka czy nocnej szafki, powiesisz lampę z rattanowym abażurem, a na podłodze położysz jutowy dywan – otrzymasz efekt przytulnej sypialni w rustykalnym stylu. Jeśli chcesz zadać szyku postaw łóżko na tle ściany ozdobionej tapetą w biało-granatowe kwiaty i zaściel lnianą pościelą w kolorze navy blue.

Kup aranżację

Dystyngowany salon glamour

Jesteś gotowy na efekt total look? Z pewnością warto zaryzykować! Granatowe ściany z dekoracyjną sztukaterią rozświetl złotymi dekoracjami i postaw na jej tle welwetową sofę w kolorze różu. Obok stolika kawowego z marmurowym blatem okrągły puf na złotej podstawie. Niech będzie wytwórnie, ale ze smakiem. Zbyt odważnie? A co powiesz na zdobione granatowe meble i srebrne dekoracje w stylu nowojorskiego Upper East Side?

Grecki taras

Na greckim niebie dominuje ciemny błękit i biel. Dlatego Grecy w tych kolorach urządzają swoje salony pod chmurką. Może zainspirują i Ciebie? Jeśli lubisz odpoczywać w słońcu zaaranżuj w nim strefę do relaksu. Pomaluj na biało wiklinowe fotele i ozdób je poduchami w biało-granatowe wzory. Obok postaw stolik z blatem z błękitno-granatowej mozaiki. Pamiętaj, że grecki taras powinien tonąć w kwiatach – egzotyczne bugenwille z powodzeniem zastąpią surfinie i fuksje.

Trend alert: granatowa kuchnia

Granat to najmodniejszy kolor w kuchni 2021 roku! Nie może go oczywiście zabraknąć na frontach mebli kuchennych. Zestaw je dla przeciwwagi z blatami z jasnego drewna, albo z białego marmuru. W zależności od stylu w jakim urządzona jest kuchnia ozdób granatowe fronty złotymi lub skórzanymi uchwytami – pierwsze dodadzą jej szyku, drugie nieco ekstrawagancji. Nie ograniczaj się metrażem. Kolor granatowy nie zdominuje małej kuchni jeśli górne szafki zastąpisz lżejszymi półkami. Ścianę nad blatem pomaluj na granat – a resztę na biało. Zobaczysz jaki boski efekt uzyskasz!

Kochasz granatowy? Odkryj pokrewne kolory:

Kolor granatowy a style aranżacyjne

Marzysz o granacie, ale nie wiesz w jakim stylu będzie mu do twarzy? Spokojnie! Na szczęście z wieloma mu po drodze. Wybraliśmy dla Ciebie sześć stylizacji, w których kolor granatowy może grać pierwsze skrzypce.

  • Styl marynistyczny
    Świeży, lekki, orzeźwiający jak morska bryza. Prym wiedzie tu czysta biel doprawiona wszystkimi odcieniami niebieskiego: błękitem, granatem, turkusem czy indygo. Jako kolorystyczny kontrapunkt – marynistyczne dekoracje w kolorach czerwieni i pastelowych żółcieni: kotwice, żaglowce, wiosła. No i obowiązkowo tapeta w pionowe biało-granatowe pasy.
  • Styl hamptons
    Inspirowany luksusowymi nadmorskimi kurortami, dlatego nie może tu zabraknąć plażowych kolorów  – piaskowych beży i szarości, odcieni błękitu i bieli. Cechy charakterystyczne? Eleganckie stoliki ze szklanymi blatami, lustra w srebrnych ramach, rozłożyste miękkie kanapy ze stertami poduch i jasne dywany w granatowe wzory.
  • Styl boho
    Granat je kocha w wydaniu greckim i hiszpańskim dlatego w kuchni i łazience dominują płytki azulejos w kobaltowe wzory, a w salonie jasne hamaki z granatowymi poduchami wykończonymi frędzlami. Dywany, kosze, abażury lamp – z plecionego rattanu, a lekkie, ażurowe meble – z bambusa.
  • Styl chinoiserie
    Inspirowany chińską porcelaną w charakterystyczne kobaltowe wzory na białym tle. Moda na te egzotyczne desenie szybko przeniosła się z fajansowych waz na tapicerskie tkaniny i tapety proponując lekkie, kobiece stylizacje w orientalnym stylu.
  • Styl glamour
    Uwielbia wyraziste kolory kamieni szlachetnych – butelkową zieleń, kolor granatowy. Najchętniej zestawia je ze złotem nadając wnętrzu szyku i niewymuszonej elegancji.
  • Styl bretoński
    Kamienne posadzki, sufity przeprute drewnianymi belkami, meble z postarzanego drewna… Tak wyglądają domy na północy Francji. Odcienie szarości, beżów i brązów przełamują odcienie niebieskiego oraz mocniejsze akcenty czerwieni i żółtego z pewnością wprowadzą sielskie wiejskie klimaty.

Granatowe ściany w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Jeszcze do niedawna granatowe ściany w mieszkaniu uchodziły za pomysł dość osobliwy, żeby nie powiedzieć szalony. Dziś ciemne, głębokie odcienie są na fali, a kolor granatowy zawładnął również większymi powierzchniami. Radzimy jednak zachować umiar. W zupełności wystarczy jedna ściana jako tło dla sofy w salonie, albo łóżka w sypialni. Pozostałe pomaluj na jaśniejsze odcienie – pastelowe róże i błękity wniosą świeżość i lekkość, odcienie bieli ponadczasowy klasyczny look.

Dekoracje w kolorze granatu

Z granatem warto oswajać się stopniowo i wprowadzać go do wnętrza w postaci dodatków, zwłaszcza jeśli nie chcesz żeby ta barwa zdominowała wnętrze a jedynie nadała mu oryginalny szlif. W tym kolorze pięknie wyglądają ciężkie aksamitne zasłony, ale też lekkie, transparentne firanki, miękkie poduchy, dywany z krótko strzyżonym włosem, eleganckie dekoracyjne szkło.

Zarejestruj się na Westwing i zobacz w jakich pięknych kolorach maluje się w tym sezonie Twój dom. Nie możesz zdecydować się na jeden? Może połączysz kilka. Podpowiadamy jak to zrobić. Niech do zmian zainspiruje Cię kolor granatowy. Znajdziesz u nas wiele ciekawych dodatków w tym pięknym odcieniu.