Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon w stylu boho z sofą w kolorze indygo i narzutą w odcieniu terakoty

Ten niezwykły kolor, o egzotycznie brzmiącej nazwie, to ciemnobłękitny odcień niebieskiego, w którym pobrzmiewają nuty ultramaryny i fioletu. Trudno przejść obok niego obojętnie. Intryguje intensywnością i uniwersalnym charakterem. Pewnie dlatego dość szybko zdobył ogromną popularność w świecie mody i aranżacji wnętrz. Dziś uznawany jest za jeden z najbardziej pożądanych kolorów na świecie. A jak było dawniej? Skąd pochodzi kolor indygo i jak powstał?

Kolor indygo – jaki to odcień i jakie ma znaczenie?

Chociaż był znany już w starożytnym Egipcie, za jego kolebkę uznaje się Indie. Tam właśnie powstał ten naturalny barwnik, i stamtąd pochodzi jego nazwa ( z łac. i grec. „indium indicom oznacza „niebieski barwnik z Indii”). Uzyskiwano go z tropikalnej rośliny zwanej Indygowcem poddając liście procesowi fermentacji. Ponieważ był to czasochłonny i nie tani sposób produkcji, barwnik był towarem luksusowym, na który było stać tylko najzamożniejszych.

W czasach kiedy świat zaczęły podbijać dżinsy, odkryto jego tańszy syntetyczny zamiennik, który do dziś stosuje się do ich barwienia. Od niedawna, na fali eko, zaczęto ponownie wytwarzać indygo naturalną metodą, ale na wiele mniejszą skalę niż poprzednio. Z kolorem tym wiąże się sporo ciekawostek. Otóż już za pradawnych czasów jako wyszukana barwa był przypisywany istotom boskim. Pewnie dlatego w niektórych kulturach osoby pragnące zbliżyć się do bóstw ubierały się na niebiesko, a wojownicy malowali nim twarze by zyskać ich łaskę.

Kolor indygo i inne barwy – jak je łączyć?

Nie wszystkie kolory pasują do tak wyrazistego odcienia jakim jest kolor indygo. Dlatego przy ich doborze warto zachować szczególną ostrożność i kierować się pewnymi zasadami. Możesz posłużyć się kołem barw. Te, które leżą na nim obok siebie z pewnością połączą się w harmonijny i naturalny sposób. W przypadku indygo będą to odcienie niebieskiego: kolor chabrowy, błękit pruski, kolor lazurowy czy turkusowy. Innym sposobem jest dopasowanie kolorów, które leżą na kole barw na przeciwko lub są oddalone od siebie o 120 stopni. Zobacz jaki kolor pasuje do niebieskiego odcienia indygo i jakie połączenia kolorystyczne wypadają z nim najkorzystniej.

  • Kolor indygo i musztardowy – Tekstylia w odcieniu ciepłego żółtego zadziałają jak złoto – rozświetlą i ożywią chłodny kolor indygo. Miękki pled czy poduszki narzucone na niebieską sofę będą akcentem kolorystycznym, którzy wprowadzi harmonię do aranżacji.
  • Kolor indygo, koralowa czerwień i zieleń – Te trzy kolory są jak wspomnienie wakacji na meksykańskiej plaży. Polecamy stosować je w postaci dodatków, bo w równych proporcjach mogą wprowadzić kolorystyczne zamieszanie. Uważaj, żeby nie przedobrzyć z indygo – zrobi się ciemno. Proponujemy neutralne tło (np. piaskowy beż), meble w odcieniu ciemnego błękitu, koralowe dodatki i zieleń w postaci naturalnych roślin.
  • Kolor indygo, biel i szarość – Połączenie z bielą lubią wszyscy bo nie dość, że jest klasyczne to wspaniale rozjaśnia, ożywia i sprawia, że luksusowy odcień przestaje onieśmielać. Ale przyznacie, że może wypadać trochę nijako – jak szkolny mundurek zapięty pod szyją. Spróbujcie przełamać go odrobiną wyrafinowanej szarości a zrobi się o wiele ciekawiej.
  • Kolor indygo i fiolet – Mają ze sobą wiele wspólnego, powinny więc stworzyć dobraną parę. Oba są chłodne więc nie należy przesadzić z tym połączeniem. Sprawdzą się na małych powierzchniach, w postaci dodatków czy dekoracyjnych akcesoriów.

Do jakich stylów pasuje kolor indygo?

  1. Styl nowoczesny

    W wydaniu minimalistycznym nie przepada za kolorystycznym chaosem – warto więc zredukować paletę barw do przewodzących szarości lub beżu i na takim tle wyróżnić mocniejszy akcent w postaci na przykład tapicerowanych fotelików czy jednej ściany – w kolorze indygo rzecz jasna.
  2. Styl retro

    W nostalgicznym wnętrzu z klimatem znajdzie się miejsce i na stonowane odcienie sepiowej fotografii i na te nowocześniejsze i bardziej energetyczne. Kolor indygo możesz wprowadzić w postaci sofy o klasycznym kształcie lub kolorystycznych elementów wzbogacających przestrzeń.
  3. Styl preppy

    Początki tego stylu sięgają lat 30. XX w. i wywodzą się ze sposobu ubierania charakterystycznego dla prestiżowych amerykańskich uczelni. Z czasem stał się on stylem życia, który przeniknął również do wnętrz. A te w takim wydaniu przyjmują dość ugrzecznioną stylizację, w której prym wiodą luksusowe meble i wysokiej jakości materiały. Warto wpuścić do tego stylu odrobinę szaleństwa, choćby w postaci kraty na pledzie w odcieniach indygo i beżu. Nie należy przesadzać z ilością dodatków w tym kolorze bo mogą zaburzyć konserwatywny charakter wnętrza.
  4. Hamptons

    Swoim wyszukanym odcieniem ten kolor niebieskiego wyjątkowo wpisuje się w stylistykę inspirowaną luksusowym nadmorskim kurortem. Sprawdzi się nie tylko w domu nad brzegiem morza, ale i w miejskim apartamencie. Wystarczy połączyć go z beżem, jasnym drewnem i chromowanymi elementami, żeby stworzyć wrażenie wakacyjnej rezydencji.

Jak prosto wprowadzić kolor indygo do wnętrz?

Psychologowie koloru odkryli, że kolor indygo ma pozytywny wpływ na naszą psychikę. Przede wszystkim wspaniale motywuje do działania. Warto więc otaczać się nim kiedy planujemy zmiany w życiu. Stymuluje pracę mózgu, wspomaga logiczne myślenie, pobudza intuicję. Dlatego jego akcenty powinny pojawić się w gabinecie, czy pokoju ucznia. W salonie prezentuje się elegancko i podkreśla wyrazisty charakter aranżacji. W każdym stylu będzie ciekawym dopełnieniem wystroju.

Ze względu na swoje wyciszające i kojące właściwości najcześciej wybierany jest do sypialni i łazienki. Ale uwaga: jak wszystkie ciemne odcienie niebieskiego (kolor granatowy, kolor kobaltowy, błękit paryski, szafirowy) jest głęboki i dość ciemny, dlatego w niewielkich pomieszczeniach, zwłaszcza bez okna, może sprawiać klaustrofobiczne wrażenie. Warto mieć to na uwadze wprowadzając go do wnętrz i robić to z umiarem.

Salon retro

Wcale nie musi być urządzony bibelotami z babcinego stryszku. Prosta sofa w kolorze indygo wprowadzi element nowoczesności, który pięknie się skomponuje z dywanem w orientalny wzór i stolikiem a la lata 60. Nostalgicznego sznytu nada lampa z frędzlami i reprodukcja martwej natury z kwiatami.

Sypialnia preppy

Powinna być przede wszystkim starannie urządzona świetnej jakości meblami. Dominują w niej dodatki sprawiające wrażenie luksusowych – ze skóry, ciemnego drewna – desenie w pasy i kratę oraz szlachetne kolory. Jak się domyślacie kolor indygo musi tu zagościć obok głębokiego burgundu, czerwieni i kremowej bieli.

Dekoratorzy wnętrz wprost oszaleli na jego punkcie. Czy Tobie też się spodobał jego wyrazisty charakter? Jeśli tak zarejestruj się na Westwing a zobaczysz ile pięknych przedmiotów znajdziesz w tym frapującym odcieniu. Kolor indygo odmieni Twoje wnętrze.