Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
małe biurko pod oknem z różowym tapicerowanym krzesłem

Czy wiesz, że najsłynniejsze biurko na świecie liczy sobie ponad 140 lat? Powstało z drewna dębowego brytyjskiego żaglowca, jest bogato rzeźbione, a podarowała je prezydentowi USA królowa Wiktoria. Odtąd stoi niezmiennie na tle dużych okien Gabinetu Owalnego. Współczesne biurka są mniej dekoracyjne, za to bardziej filigranowe, tak żeby łatwo było je ustawić tam gdzie jest najlepsze światło do pracy. Jak zaaranżować biurko pod oknem, żeby pracowało się komfortowo i wygodnie? O tym przeczytacie w naszym artykule.  

Biurko pod oknem – co radzi feng shui? 

Ta starożytna filozofia planowania przestrzeni może pomóc właściwie ustawić biurko pod oknem. Według feng shui w pracy pomieszczenie powinno być tak zaplanowane, żeby energia życiowa występująca w każdym elemencie wszechświata mogła swobodnie przepływać. Wiele dużych korporacji wykorzystuje tę technikę przy organizowaniu przestrzeni biurowej, spróbuj i Ty zaaranżować według tych zasad swoje biuro w domu. Według feng shui biurko przede wszystkim powinno być zawsze uporządkowane – bałagan działa niekorzystnie na nasz stan duchowy i fizyczny, nie pozwala się skupić na pracy i blokuje przepływ energii. Specjaliści od tej wschodniej praktyki radzą ustawić biurko tak, aby siedzieć plecami do ściany a nie do okna bo daje to większe poczucie stabilności i pewności siebie. 

Jak ustawić biurko pod oknem? 5 cennych wskazówek 

  1. Przodem do okna

    Niektórzy uważają, że pokusa podglądania co dzieje się na zewnątrz może rozpraszać. My uważamy, że oderwanie się od czasu do czasu od monitora jest potrzebne, a nawet wskazane. Zwłaszcza jeśli mamy widok na zieleń, która działa kojąco na oczy.   
  2. Bokiem do okna

    Sprawdzi się jeśli pracujesz długo i zależy Ci na komfortowych warunkach. Pamiętaj, żeby monitor był oddalony od okna około metra a Ty od monitora od 40 do 75 cm. Ergonomia pracy przy komputerze jest bardzo ważna dla zdrowia.  
  3. Światło

    Światło dzienne jest najzdrowsze dla oczu, ale może przeszkadzać. Optymalnym ustawieniem jest biurko pod oknem wychodzącym na wschód lub północ, w przypadku południowego pomyśl o praktycznych roletach. Nie zasłaniaj sobie światła – jeśli jesteś praworęczny ustaw biurko pod oknem tak, żeby padało z lewej strony i odwrotnie. 
  4. Tyłem do okna

    Stanowczo odradzamy. Słońce padające na ekran monitora z pewnością uniemożliwi Ci pracę. 
  5. Blisko drzwi balkonowych

    Powiew świeżego powietrza latem jest przyjemny, ale uważaj na przeciągi. Jeśli ustawisz biurko na linii balkon – drzwi wejściowe, możesz być na nie narażony 

Biurko pod oknem: 5 pomysłów na urządzenie przestrzeni do pracy 

Zobacz jak ustawić biurko pod oknem w przestronnej pracowni z widokiem na ogród, gabinecie z dużym stołem i w niewielkiej sypialni. A co jeśli musisz dzielić przestrzeń do pracy z drugą osobą? Też mamy na to radę!  

Pomysł na biurko shabby chic z widokiem na taras 

Salon z pięknym widokiem na ogród, to wymarzone miejsce na home office. Duże okna, sięgające od podłogi do sufitu stworzą świetne tło dla biurka. Naturalne światło, które wypełnia pomieszczenie przez większą część dnia, docenią zwłaszcza osoby, które pracują twórczo. Proste biurko wzorowane na tradycyjnych stołach kreślarskich, ze szklanym blatem stojącym na drewnianych koziołkach, to rozwiązanie dla architektów, projektantów czy artystów. Zaaranżuj pełen fantazji kąt do pracy w stylu shabby chic. Wyplatane krzesło, rattanowe kosze do przechowywania rysunków i projektów stworzą artystyczny klimat. Blat ze szkła niech ocieplą dodatki – zdjęcia i grafiki w prostych ramkach, rośliny do biura, kwiaty w wazonie… Strefę do pracy oddzieli od salonu jutowy dywan, który przy okazji doda przytulności. 

Pomysł na gabinet ze stołem 

Często wykorzystujemy do pracy tradycyjny stół. Jest większy od klasycznego biurka, dlatego często korzystają z niego ci, którzy potrzebują do pracy więcej przestrzeni. Pięknym, designerskim stołem warto się pochwalić. Nie chowaj go w ciemnym kącie, nie wciskaj pod parapet okna, ale wyeksponuj w centralnym miejscu gabinetu. Oczywiście w pobliżu okna, zgodnie z zasadą optymalnego oświetlenia – prostopadle do niego. Dopasuj stół do stylu i kolorystyki gabinetu. W ciemnym egzotycznym fornirze sprawdzi się w eleganckim reprezentacyjnym pomieszczeniu, z jasnego naturalnego drewna w pracowni urządzonej w skandynawskim stylu, a ze szklanym blatem w nowoczesnym gabinecie. Do stołu warto dobrać równie elegancki tapicerowany fotelik – razem stworzą sprzyjający klimat do pracy.  

Pomysł na biurko pod oknem dla dwóch osób 

Biurko pod oknem dla jednej osoby to nie problem, ale co zarobić kiedy musimy korzystać we dwójkę z jednego pomieszczenia? Na szczęście aranżacja biura dla dwóch osób nie jest trudna. Zaplanuj biurko typu double, z dwoma stanowiskami pracy. Tu możesz wykazać się fantazją i zrobić biurko z blatu kuchennego. Wystarczy dopasować blat na całą szerokość okna. Najłatwiej będzie postawić je np. na dwóch koziołkach. W miejscu łączenia idealna będzie mała szafka z szufladkami – jako stabilizator blatu i miejsce do przechowywania. Pamiętaj, że ważna jest ergonomia pracy przy komputerze. Zachowanie odległości pomiędzy siedzącymi, przynajmniej jednego metra, sprawi, że nie będziecie wchodzić sobie na głowę. Im dłuższy blat tym więcej miejsca, dlatego najlepiej jeśli będzie on sięgał on od ściany do ściany. Jeśli okno jest narożne możesz tak poprowadzić blat, żeby zakręcał tworząc kształt litery L – wtedy jedna osoba usiądzie przy jednym oknie, a droga przy drugim.  

Pomysł na regulowane biurko pod oknem 

Marzy Ci się, żeby od czasu do czasu rozprostować kości? Postaw na regulowane biurko pod oknem. Na szczęście era digital nomad pozwala nam pracować z każdego miejsca i tak jak lubimy, na przykład stojąc. Jeśli odpowiednio dostosujesz wysokość biurka do swojego wzrostu będziesz mógł wstać, obejść biurko z każdej strony zmieniając ustawienie laptopa w zależności od padania światła. Jak prawidłowo siedzieć przy takim biurku? Najlepiej na wyższym krześle typu hoker – jeśli również będzie regulowane z łatwością ustawisz monitor na wysokości wzroku. 

Pomysł na minimalistyczne biurko w sypialni 

Kiedy biurko w salonie po prostu się nie mieści pojawia się problem jak urządzić biuro w domuW małej sypialni postaw na rozwiązania, które zaoszczędzą miejsce i optycznie nie przytłoczą przestrzeni. Jeśli łóżko stoi prostopadle do okna dobrym pomysłem będzie wybudowanie niskiej ścianki, która oddzieli je od strefy do pracy. Z drugiej strony zamontuj do ścianki składany blacik. Usytuowany bokiem do okna sprawi, że zawsze będzie dobrze doświetlony. Jeśli wygodniej będzie postawić biurko w sypialni bezpośrednio pod oknem rozważ jak najwęższe – dodatkowe miejsce na książki czy dokumenty zyskasz na parapecie. Niewielkie pomieszczenie optycznie powiększą jasne kolory. Sprawdzi się minimalistyczna aranżacja w bieli z czarnymi dodatkami. Blat ze szkła i ażurowe krzesło nie będą dominować i dodadzą sypialni lekkości.  

Biurko pod oknem z kaloryferem: wady i zalety 

Zabudowywanie kaloryfera nie jest dobrym pomysłem bo ogranicza rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu. Jednak najczęściej, zwłaszcza w blokach, grzejnik usytuowany jest właśnie pod parapetem. Co zrobić jeśli to jedyne miejsce, w którym możesz postawić biurko? Postaraj się, żeby było jak najmniej zabudowane. Sprawdzi się prosty blat na cienkich nóżkach. Nie wsuwaj pod niego szafek ani innych rzeczy, które mogłyby zasłaniać grzejnik.  

Oświetlenie biurka pod oknem 

Punktem wyjścia do planowania oświetlenia Twojego miejsca pracy jest zawsze światło dzienne. Im większe okno tym go więcej i jaśniej w pomieszczeniu. Słońce korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, a to przekłada się na bardziej kreatywną pracę. Na co zwrócić uwagę? Naturalne światło powinno oświetlać biurko pod oknem, ale nie przeszkadzać. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ustawienie go – najlepiej bokiem tak żeby nie zasłaniało światła. A co ze sztucznym oświetleniem? Dobrze zapewnić sobie dwa źródła: główne i kierunkowe. Oprócz lampy oświetlającej pokój zainwestuj w lampkę biurkową, która będzie oświetlała biurko, a w przypadku pracy na komputerze klawiaturę a nie monitor. Specjaliści polecają do pracy światło zbliżone temperaturą do dziennego czyli raczej chłodne – podobno lepiej pozwala się skoncentrować niż ciepłe. Lampa z możliwością regulowania natężenia pozwoli dostosować ilość światła sztucznego do warunków panujących za oknem. 

Biurko pod oknem dla dzieci 

Biurko służy naszym pociechom nie tylko do odrabiania lekcji, ale też rozwijania pasji. Dzieci przy biurku spędzają sporo czasu rysując, układając puzzle czy czytając. Ważne, żeby mebel spełniał wszystkie potrzeby dziecka. Najważniejsze przy wyborze miejsca jest światło, dlatego często rodzice decydują się na biurko pod oknem. Pamiętaj, że nie powinno ono stać równolegle do okna jeśli to wychodzi na południe lub południowy zachód. Zbyt duże nasłonecznienie będzie męczące. Optymalne warunki zapewni delikatne i rozproszone światło północne lub wschodnie. W zależności od usytuowania pokoju względem stron świata ustaw biurko bokiem do okna – jeśli pociecha jest praworęczna lewym, a jeśli leworęczna prawym bokiem. Cały blat będzie dobrze oświetlony a słońce przestanie razić w oczy.  

Wystarczy trzymać się pewnych zasad, żeby urządzić przytulny i dobrze oświetlony kącik do pracy. Jak widzisz biurko pod oknem można zaaranżować w każdej przestrzeni. Poznaj inne nasze pomysły rejestrując się na stronie Westwing