Biuro w domu według zasad feng shui

Feng shui to pojęcie, które kojarzy się przede wszystkim z aranżacją mieszkania. Chińska sztuka aranżacji wnętrz znajduje jednak zastosowanie również poza domem. Doskonałym pomysłem jest skorzystanie z zaleceń feng shui podczas urządzania biura. Feng shui w pracy pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz produktywność. 

Feng shui: co to jest? 

Jest to starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne feng shui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich, dziś skupia się na przestrzeni w której żyjemy czyli, domach. biurach czy ogrodach. 

5 elementów feng shui 

Kącik do pracy w domu w pastelowcyh, jasnych kolorach

Na filozofię feng shui składa się pięć elementów, które uważane są za podstawowe siły wszechświata. Są nimi: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. 

  1. Drzewo. Drzewo symbolizuje wzrost i życie, ale może zostać łatwo zniszczone przez metal i ogień. Woda natomiast wspiera drzewo, ponieważ dzięki niej może rosnąć.
  2. Ogień. Jest bardzo silnym elementem – nawet jeśli woda ugasi ogień, w kolejnym etapie może zostać zamieniona w parę wodną i stać się bardzo silnym elementem poprzez skumulowanie energii. Ogień według zasad feng shui musi być zawsze traktowany z respektem.
  3. Metal. Metal jest ostry, kanciasty, nieożywiony i zimny – jego symbolami są srebro i złoto. W przeciwieństwie do pozostałych czterech elementów, metal jest nieugięty. W mniejszych formach, takich jak pieniądze, metal ucieleśnia materialny dobrobyt.
  4. Woda. Kiedy woda wykorzystuje całą swoją moc, może być jeszcze silniejsza i potężniejsza niż ogień. Nieokiełznana woda stwarza zagrożenie, ale energia wody oznacza też dzielenie się pomysłami, komunikację i sukces.
  5. Ziemia. To filozofii feng shui i oznacza atrakcyjność i pożywienie. Ziemia może być wytwarzana przez ogień w postaci popiołów i niszczona przez drzewo, które zakorzenia się w niej i żywi składnikami odżywczymi.

Feng shui: biuro a kolory 

Białe biuro w domu z czarnym fotelem i tablicą moodboard na ścianie

Kolory w feng shui są materialną reprezentacją krążącej w przyrodzie energii. Kolorystyka ścian i mebli może bardzo pozytywnie wpłynąć na postępy w pracy oraz na lepsze samopoczucie, nawet podczas podejmowania przeróżnych trudnych zadań. Gdy zależy Ci na poprawieniu swoich relacji ze współpracownikami, wybierz żywe, energetyczne kolory. Jeśli pracujesz samodzielnie i musisz dużo liczyć, wykonywać sporo kalkulacji, zdecyduj się raczej na szarości i inne chłodne odcienie. 

Znawcy feng shui wskazują, że kolory takie jak: żółty, piaskowy, blado pomarańczowy, blady zielony i niebiesko-zielony, są świetnym wyborem dla domowego biura, gdyż pobudzają kreatywność, mają pozytywny wpływ na skupienie oraz dyscyplinę. Brąz oraz kolory ziemi natomiast wprowadzają stabilizację, jednak nie mają one właściwości, które pobudzały by umysł. 

Feng shui w pracy: 11 wskazówek na biuro idealne 

Popularne ostatnio zasady feng shui można z powodzeniem wykorzystać do urządzenia biura, w którym będzie się wyjątkowo dobrze pracowało. Wprowadzenie dużej ilości pozytywnej energii do tego pomieszczenia sprawi, że każde zadanie zrealizujesz dwa razy szybciej. 

Aranżacja biura: przykłady

  • Pokój przeznaczony do pracy powinien mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Regularna przestrzeń zapewnia prawidłowy przepływ energii, która nie napotyka na przeszkody — na przykład słupy. Z tego samego względu środek pomieszczenia powinien pozostać pusty. 
  • Biurko należy ustawić tak, aby mieć za plecami ścianę, a jednocześnie być zwróconym twarzą do wejścia. Jest to tak zwana pozycja dominująca. Najlepiej, aby mebel znajdował się po przekątnej do drzwi. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad nadchodzącymi z zewnątrz możliwościami i zagrożeniami. O tym, jak zaaranżować biurko zgodnie z zasadami dotyczącymi feng shui w pracy, dowiesz się poniżej.
  • Praca będzie też przebiegała sprawniej, jeśli wyeliminujesz tak zwane sha chi, czyli „zatrute strzały”. Zatrute strzały to skierowane w naszą stronę kanty blatów, szafek lub ścian, mówiąc prościej – kanty i rogi. Ich obecność może powodować stres i problemy zdrowotne oraz uniemożliwiać osiągnięcie sukcesu. Aby zneutralizować negatywną energię należy osłonić je rośliną, ustawionym na biurku przedmiotem lub roletą. 
  • W swoim biurze warto umieść rośliny – nie tylko wniosą do pomieszczenia świeżą energię, ale także oczyszczą w nim powietrze. Pamiętaj jednak, że w aranżacjach feng shui nie powinno sie wykorzystywać roślin z igłami lub tych spiczastych.
  • Regularnie uprzątnij biurko z nagromadzonych rzeczy. Feng shui w pracy to przede wszystkim porządek i harmonia. Uważa się, że zorganizowane biurko może większyć wydajność oraz produktywność.
  • Zadbaj o oświetelnie w swoim biurze poprzez między innymi: wykorzystanie jasnych kolorów (nawet jako dekoracji), odpowiednią lampę na biurko czy zmaksymalizuj dostęp do naturalnego światła.

Pomysły na aranżacje małego biura

Jednak nie wszyscy z nas pracują z dużych i jasnych wnętrz. Całe szczęście, dzięki kilku prostym sztuczkom feng shui poprawisz przepływ energii nawet w małym biurze.

  1. Zadbaj o jakość powietrza w pomieszczeniu. Dlatego do biura wybierz gatunki roślin, które oczyszczają powietrze, ale także możesz zainwestować w dyfuzor do aromaterapii. Eksperci polecają olejki z eukaliptusa, mięty pieprzowej lub rozmarynu.
  2. Również zadbaj o dobre oświetlenie we wnętrzu. Jak już wiesz, jasne barwy pozytywnie wpływają na przepływ energii chi, dlatego użyj trzech rodzajów oświetlenia.
  3. Wykorzystaj także żywe kolory, na przykład żółty czy czerwony, aby rozjaśnić wnętrze.
  4. Ustaw swoje biurko w tzw. dominującej pozycji. Jest to miejsce jak najdalej od drzwi wejściowych do pokoju, jednak zwrócone do nich twarzą. Postaraj się też nie ustawiać biurka pod oknem.
  5. Udekoruj swoją przestrzeń do pracy. Nie muszą to być drogie dekoracje, wystarczy kilka zdjęć (nawet prywatnych), plakaty lub obrazki z motywem roślinnym.
  6. Salon czy sypialnia? Jeśli masz taki wybór, feng shui odradza wstawianie biurka do sypialni, która powinna kojarzyć się tylko i wyłącznie z wypoczynkiem. Jeśli nie masz innego wyboru, zainwestuj w parawan lub regał, który oddzieli od reszty biurko w salonie.

Feng shui w biurze: jaka uporządkować przestrzeń na biurku?

Białe biurko z czarnym biurkiem, półkami z książkami oraz stojącym lustem w kącie

Żadne biuro nie obejdzie się bez ważnych sprzętów elektronicznych. Musisz jednak je właściwie ustawić, żeby nie zakłócić pozytywnych prądów. Nie mogą się znaleźć pośrodku pomieszczenia. Optymalnym położeniem będzie umieszczenie ich przy ścianie, z wyłączeniem południowej. Inne sprzęty elektroniczne również możesz ustawić w ten sam sposób. 

  1. Lewy, górny róg biurka

    Strefa związana z bogactwem i dobrobytem. Może poprawić Twoją sytuację materialną oraz przynieść szybki awans. To doskonałe miejsce na ozdobną roślinę lub cenny przedmiot, na przykład porcelanową figurkę lub wazon. 
  2. Górna, środkowa część biurka

    Strefa kariery. W tej części biurka powinny znaleźć się wizytówki oraz tabliczka z imieniem i nazwą stanowiska. Aby zapewnić sobie właściwy poziom motywacji, można umieścić tu dyplom lub otrzymane w przeszłości wyróżnienie. 
  3. Prawy, górny róg biurka

    Strefa odpowiadająca za miłość i związki. Osoby, które nie znalazły jeszcze drugiej połówki, powinny postawić tu wazon ze świeżymi kwiatami — przyniosą szczęście w sprawach sercowych. Dla tych, którzy są już w związku, to idealne miejsce na zdjęcie partnera. 
  4. Lewy brzeg biurka

    Strefa związana z rodziną. Aby skanalizować w niej korzystne chi, warto umieścić tu rodzinne zdjęcie, najlepiej w drewnianej ramce. Praca na pewno przyniesie lepsze rezultaty! 
  5. Prawy brzeg biurka

    Strefa kreatywności. Szczególnie ważna dla osób zajmujących się pisaniem, dla których istotna jest praca twórcza. To tutaj powinien znaleźć się notatnik lub zeszyt, w którym będziesz zapisywać nowe pomysły. 
  6. Lewy, dolny róg biurka

    Strefa wiedzy i mądrości. W tej części biurka powinny znaleźć się książki i poradniki wykorzystywane podczas pracy. 
  7. Dolna, środkowa część biurka

    To także strefa związana z karierą. Nie należy jej zagracać. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w tym miejscu przyklejonego na kartce inspirującego cytatu. Niezapomnij też przy okazji o odpowiedniej ergonomii pracy przy komputerze. Ta część biurka to wszak miejsce na monitor.
  8. Prawy, dolny róg biurka

    Strefa kontaktów i podróży. Warto zadbać o nią, jeśli potrzebujesz pomocy ze strony przyjaciół lub współpracowników. To idealne miejsce na telefon. W strefie podróży może się też znaleźć zdjęcie wymarzonego miejsca wakacji. 

Szukasz dalszych pomysłów na aranżację wnętrz przy pomocy feng shui? Przygotowaliśmy dla Ciebie na temat:

Wskazówki aranżacyjne biura z energią chi 

Przestrzeń do pracy nie może być zagracona. Pokój warto pozbawić ostrych krawędzi i kantów, jego środek zostawić wolny, a w strefie północnej nie lokować stanowisk pracy. Najlepsze dodatki w takim biurze to: obrazy przedstawiające wodę lub niebo, żywe rośliny do biura czy dekoracyjne napisy. Każdy pracownik powinien mieć w zasięgu wzroku punkt skupienia. Może to być drzewo za oknem, obraz oceanu czy szybującego po niebie ptaka na ścianie albo roślina doniczkowa. 

Feng shui w pracy gwarantuje możliwość odpowiedniego przekierowywania pozytywnej energii. Jeśli tylko umieścisz w swoim biurze dobrze dobrane przedmioty, zapewnisz sobie właściwe otoczenie do podejmowania coraz trudniejszych wyzwań. Dobrym dodatkiem do wnętrza, w którym często trzeba skupiać się nad wieloma trudnymi zagadnieniami, będzie na przykład duże akwarium, gdyż woda odpowiada za powodzenie w biznesie. 

Podstawowe zasady aranżacji feng shui w domu

Energię chi możesz także wprowadzić do wnętrz swojego domu i mieszkania. Przekonaj się, jakie to proste! Sprawdź 5 podstawowych zasad feng shui w domu!

  1. Jedną z najważniejszych rzeczy w każdym domu oraz biurze jest to, żeby utrzymywać czystość. Jeśli bowiem chcesz, żeby w twoim życiu panował porządek i spokój, miejsce w którym przebywasz powinno odznaczać się podobnymi cechami. 
  2. Światło słoneczne jest niezbędne do życia oraz normalnego funkcjonowania większości organizmów na Ziemi. Nie inaczej jest z człowiekiem. 
  3. Rzeczy które używasz lub pomieszczenia w których przebywasz powinny zawierać jak najwięcej elementów pochodzenia naturalnego na przykład drewniane biurko. 
  4. Zasady feng shui kładą duży nacisk na swobodną przestrzeń, która nie będzie człowieka w żaden sposób ograniczać. Upewnij się też, że wiesz jak prawidłowo siedzieć przy biurku, tak by nie blokować energii.
  5. Piękno inspiruje człowieka do działania. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że estetycznie urządzone mieszkanie czy biuro przyczyniają się do polepszenia ludzkiego losu. 

Chcesz wdrożyć styl feng shui w pracy do własnego wnętrza? Dołącz do klubu Westwing i poznaj nasze wskazówki, które pozwolą Ci na osiągnięcie w swoim domu prawdziwej harmonii. A do tego, nie przegapisz naszych najlepszych kampanii oraz promocji do stworzenia pięknego domu!