Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Butelkowa zieleń na fotelu w salonie z różową sofą ze sztruksu

Nie ma chyba drugiego tak szlachetnego i wyrafinowanego koloru jak butelkowa zieleń. Nawet najbardziej nieciekawe wnętrze w jej towarzystwie nabiera szyku i elegancji. Głęboka, zmysłowa, z klasą… Najpiękniej wygląda zestawiona z odcieniami kamieni szlachetnych i z połyskującymi materiałami. Wtedy błyszczy jak prawdziwa gwiazda. Poznajcie jedną z najpopularniejszych barw tego sezonu, która szturmem podbija świat wnętrzarskich trendów.  

Butelkowa zieleń we wnętrzach 

Odcieni zieleni jest całe mnóstwo, ale nasi styliści wybrali dla Ciebie ten najpiękniejszy. Czy wiesz, że zieleń ma właściwości terapeutyczne? Przebywanie w jej otoczeniu obniża poziom stresu, uspokaja, relaksuje. Chociaż dziś budzi pozytywne skojarzenia, nie zawsze tak było. W średniowieczu na przykład kojarzona była ze złymi mocami. Później uważano, że wszystko co zielone jest trujące i oznacza niechybną chorobę. Ale już prorok Mahomet potrafił docenić pozytywne działanie tego koloru i chętnie się nim otaczał – stąd wiele islamskich meczetów ma posadzki wyłożone mozaikami w kolorze butelkowej zieleni. 

Dziś chętnie sięgają po nią projektanci mody i wnętrz. Świetnie nadaje się na wieczorową kreację, bo jest wyjątkowo elegancka i szykowna. Dodaje klasy i powagi, pięknie wygląda z luksusową biżuterią – nic dziwnego, że to jeden z ulubionych kolorów brytyjskiej rodziny królewskiej. Jej urodę dostrzeżono już w czasach wiktoriańskich kiedy to chętnie była wykorzystywana w bogatych wnętrzach jako idealny kolor na dekoracyjne zasłony, materiałowe tapety czy witraże. Popularnością cieszy się do dziś w angielskich pubach jako tkanina obiciowa miękkich, pikowanych chesterfieldów.

Pierwszy raz na wybiegach modowych zagościła osiem lat temu kiedy to kolorem roku okrzyknięto szlachetny Emerald, czyli szmaragdowy. Wtedy też rozpoczęła się jej kariera w świecie wnętrz. Od tego czasu popularność ciemnej zgniłej zieleni nie słabnie. To obok jaśniejszych odcieni, jak Greenery, koloru roku 2017 Instytut Pantone, czy koloru szałwiowego i miętowego jeden z najpopularniejszych barw zieleni. Może i Ty dasz się namówić na aranżację w tym niezwykłym kolorze? Zobaczysz, że Twoje wnętrze zmieni się nie do poznania, zyska na elegancji, stanie się bardziej luksusowe i przyjazne.  

Pudrowy róż i butelkowa zieleń – z czym jeszcze łączyć ten kolor we wnętrzach? 

Jeśli zastanawiasz się jaki kolor pasuje do zielonego, podpowiadamy, że butelkowa zieleń to kolor baza – z każdym innym się dogaduje. Sama w sobie jest dość ciemna, warto więc ją rozświetlić zestawiając z jaśniejszymi kolorami – pięknie się z nią komponuje pudrowy róż, kolor nude, ecru, ale też kolor beżowy czy modny ostatnio kolor taupe. Z ciemniejszymi barwami staje się jeszcze bardziej zmysłowa i nabiera wyrafinowanego charakteru – znakomitą parę tworzy z odcieniami fioletu, zjawiskowo wygląda ze złotem. Szlachetne materiały podkreślają jej urodę – zwłaszcza tkaniny z połyskiem: aksamit, welur, satyna oraz dekoracyjne materiały – szkło czy lakierowana stal. Przy naturalnych surowcach nabiera łagodniejszego charakteru, dlatego w niektórych aranżacjach zestawia się ją z drewnem czy kamieniem, np. malachitem. A oto zestawienia, w których czuje się najlepiej:   

  1. Butelkowa zieleń i złoto

    Zestawienie szlachetne, bezpretensjonalne i luksusowe. Te dwa kolory po prostu świetnie się uzupełniają. Najlepiej czują się ze sobą w salonie i sypialni. Dominuje zieleń – na zasłonach, pledach, poduszkach, a złoto dyskretnie jej towarzyszy w postaci gustownych dodatków. 
  2. Butelkowa zieleń z odcieniami różu 

    To połączenie dla odważnych, którzy nie boją się eksperymentować z kolorami. Warto zaryzykować bo efekt jest naprawdę spektakularny. Myślisz, że te kolory są z dwóch różnych bajek? Masz rację! Butelkowa zieleń – zmysłowa i ciężka oraz pudrowy róż – lekki i romantyczny. A jednak tworzą piękną parę, zwłaszcza na aksamitnych tapicerkach i dywanach w geometryczne wzory. To samo dotyczny innych odcieni różu – koralowego czy fuksjowego.
  3. Butelkowa zieleń i fiolet 

    Burgund, fuksja czy purpura… Wszystkie odcienie fioletu w połączeniu z butelkową zielenią będą wyglądać jak piękna teatralna scenografia. Ale uwaga: stosuj je rozważnie i z umiarem. 
  4. Butelkowa zieleń i ecru 

    Kolor beżowy i kremowe odcienie bieli ładnie kontrastują z ciemną butelkową zielenią. Oryginalnie będą wyglądać na tapetach we florystyczne wzory, albo jako desenie na tkaninach. 
  5. Butelkowa zieleń i żółcienie i pomarańcze

    Nie przepadasz za żółtym z domieszką brązów i szarości? Jeśli jeszcze nie odczarowałeś musztardowego odcienia zestaw go z butelkową zielenią. Zobaczysz jak zyska na urodzie w takim wybornym towarzystwie.  

Butelkowa zieleń i fiolet – pomysł na zmysłową sypialnię

Oto propozycja dla wielbicieli zmysłowych, szalenie kobiecych aranżacji w stylu glamour. Butelkową zieleń połączono tu z głębokim odcieniem fioletu z satynowym i aksamitnym wykończeniem. Efekt? Ciemna, tajemnicza sypialnia w odcieniach kamieni szlachetnych. By rozjaśnicć trochę tą stylizację, nie zapomnij o złotych akcentach.

Butelkowa zieleń a style aranżacyjne 

Można zaryzykować stwierdzenie, że butelkowa zieleń to barwa uniwersalna. Pasuje nie tylko do klasycznych, stylowych wnętrz oraz do eleganckiego glamouru. Sprawdza się również w stylizacjach opartych na naturalnych materiałach i surowym wystroju. W połączeniu z czernią, postarzanym drewnem i czerwoną cegłą zagra w stylu industrialnym. Świetnie wygląda z ciemnymi meblami vintage, ale też z bielonym drewnem w bardziej rustykalnym wydaniu. Oczywiście jest podstawą wnętrz urządzonych w stylu tropikalnym – tapety w botaniczne wzory, tkaniny w zielone desenie, no i żywe rośliny w donicach to absolutne must have tego sezonu.  

Butelkowa zieleń – jak wprowadzić ją do wnętrz? 

Stopniowo i z rozwagą. Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Wystarczy kilka dodatków, tkanin, dekoracyjny plakat w pięknej ramie, żeby wnętrze zyskało nową jakość.  

Meble 

Zwłaszcza te tapicerowane tkaniną w kolorze butelkowej zieleni cieszą się popularnością. Sofy, fotele, pufy i szezlongi obite miękkimi welwetami zaprezentują się stylowo. Najlepiej wyglądają ze złotymi dodatkami i wykończeniami, które je rozświetlają i uwydatniają połysk aksamitnych tkanin. 

Dekoracje

To one często decydują o ostatecznym wyglądzie wnętrza. Dobieraj je starannie i z wyczuciem. Te w kolorze butelkowej zieleni pięknie podkreślą elegancki charakter wnętrza. Bardziej widoczne będą zasłony, dywany, pledy czy poduchy – mogą śmiało konkurować z zielonymi ścianami, nawet w innym jaśniejszym odcieniu, jak seledynowy lub pistacjowy. Te drobniejsze jak abażury lamp, szklane wazony, czy ceramiczne dodatki – zadziałają bardziej dyskretnie, ale też skutecznie. 

Tekstylia

Najpiękniej zaprezentują się te z delikatnym połyskiem – aksamit, welwet, zamsz czy satyna. Subtelnie odbijają światło, a kolor staje się jeszcze bardziej wyrazisty. To nie znaczy, że za wszelką cenę musisz unikać tkanin z matowym wykończeniem – pamiętaj jednak, że na takich butelkowa zieleń będzie mniej świetlista. 

Ściana w kolorze butelkowej zieleni 

Chociaż butelkowa zieleń należy do grupy barw chłodnych ma w sobie wiele ciepła i przytulności. Jak wszystkie chłodne barwy ma właściwości optycznego powiększania wnętrza, ale uwaga: jest dość ciemna, głęboka. Jeśli chcesz pomalować nią wszystkie ściany powinieneś zrównoważyć kolorystykę dobierając meble w jaśniejszej tonacji czy rozświetlające dodatki. Zaaranżuj też odpowiednio oświetlenie, które rozjaśni pomieszczenie. W przeciwnym razie może zrobić się zbyt mroczno. W niewielkiej przestrzeni bezpieczniej będzie pomalować jedną ścianę a drugą ozdobić tapetą w botaniczne wzory – w końcu butelkowa zieleń to kolor natury.  

Nasze propozycje na mieszkanie w butelkowej zieleni 

Butelkowa zieleń uspokaja, łagodzi, koi nerwy… Ale w połączeniu z mocniejszymi kolorami dodaje energii, nastraja optymistycznie. Wszystko zależy od tego z czym ją zestawisz i w jakich proporcjach zastosujesz. Oto nasze propozycje na zaaranżowanie w odcieniach zieleni salonu, sypiali i kuchni.  

Tropikalny salon – pudrowy róż i butelkowa zieleń 

Butelkowa zieleń to kolor natury. Chcesz stworzyć w swoim salonie namiastkę dżungli? Postaw na piękne tapety botaniczne lub poduszki z motywami dżungli oraz oczywiście tropikalne palmy. Niech salon utonie w gęstwinie egzotycznych roślin. Gwarantujemy, że atmosfera będzie zawsze gorąca, nawet jeśli na termometrze słupek rtęci spadnie poniżej zera. Jeśli do aranżacji dodasz elementy w różu całość dodatkowo nabierze frywolnej lekkości.

W sypialni jak w lesie 

Łagodne kolory, naturalne materiały, kameralne oświetlenie… Sypialnia tego sezonu ma być oazą spokoju nawiązującą do otaczającej przyrody. Stoliki pieńki, plecione kosze, lniane zasłony w kolorze butelkowej zieleni, a w roli dodatków dary natury przywiezione z wakacji – szyszki, pięknie uformowane konary… Na jednej ze ścian zaaranżuj żywą ścianę z zielonego mchu, a łóżko zaściel pościelą w botaniczne wzory i szmaragdową narzutą. Czy czujesz już zapach lasu? 

Rustykalna kuchnia 

Okazuje się, że butelkowa zieleń prezentuje się również efektownie w kuchni. Fronty w odcieniu głebokiej zieleni zestaw z drewnianymi blatami i wykończeniami w matowej czerni. Na jednej ze ścian odsłoń naturalną cegłę, a kuchnia nabierze rustykalnego, ale przytulnego charakteru. Jeśli wolisz jaśniejsze aranżacje postaw na jasne fronty, dodatki w kolorze miedzianym i zestaw je ze ścianą w butelkowej zieleni. A co powiesz na lampę z zielonych butelek? To chyba najlepszy akcent w tym kolorze.

Butelkowa zieleń wciąż jest na topie, może więc warto bliżej się jej przyjrzeć. Zarejestruj się na Westwing. Czeka tu na Ciebie wiele inspiracji i oryginalnych produktów w kolorze butelkowej zieleni.