Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Jadalnia z kolorowymi krzesłami

Awangardowy styl lat 80. powraca w nowej odsłonie. Uwielbiał go David Bowie, teraz kochają go milenialsi. Pokazujemy, jak zaaranżować salon, jadalnię i sypialnię w pastelowej odsłonie stylu Memphis, czyli stylu pochodzącym od grupy uznanych na całym świecie projektantów i architektów o tej samej nazwie. Razem stworzyli oni stojący w opozycji do coraz popularniejszego ówcześnie minimalizmu postmodernistyczny, eklektyczny Memphis, który odmienił światowy design. I dzisiaj nie sposób oprzeć się jego urokowi! 

Styl lat 80 we wnętrzach 

Gorące lata 80-te obfitowały w ociekające elektryzującym designem rozwiązania. Wśród aranżacji święcił pełen kontrastujących kolorów i geometrycznych, dynamicznych kształtów surrealistyczny Pop-art., ceniący jakość i unikatowość Art déco czy wreszcie obrastający coraz większą legendą styl monochromatyczny, czy styl minimalistyczny – to właśnie w opozycji do tego ostatniego powstał Memphis. Nie od dziś wiadomo, że moda kołem się toczy: nic więc dziwnego, że i współcześnie jest on szalenie popularny. 

Styl lat 80 to także swojsko kojarzące się meble PRL. Kiedyś masowo opuszczające modne aranżacje, dzisiaj – pięknie odnowione – z hukiem do nich powracające. Ich ciekawe formy, dawno zapomniane kształty i postawienie na funkcjonalność potrafi odświeżyć niejedno wnętrze. Krzykliwe kontrasty, odważne kolory i komiksowe wzory – bez nich styl lat 80 byłby niekompletny. 

Memphis group – skąd pochodzi ten styl lat 80.? 

To właśnie na podstawie mieszanki eklektycznego kiczu lat 50., wściekłego kolorami i wzorami pop-artu oraz zmysłowej geometrii art deco powstał styl Memphis, wywodzący się od grupy niezależnych, postmodernistycznych artystów z siedzibą w Mediolanie. A więc skąd wzięli pomysł na swoją nazwę? Odpowiedź może zdawać się banalna: podczas tworzenia swoich prac zachwycali się muzyką Boba Dylana, a szczególnie piosenką „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”. 

Zbuntowani przeciwko minimalizmowi i wszechobecnej szarości, zapragnęli oni wprowadzić do wnętrz więcej energii i radości. Osiągnęli to, łącząc różnorodne style wnętrz

Memphis – cechy charakterystyczne 

Klasyczne wnętrze w stylu Memphis łatwo rozpoznać, bo cechy charakterystyczne tego niezwykłego konceptu od razu rzucają się w oczy. Zachwyca Cię styl vintage lub mid century modern? Z pewnością spodoba Ci się również nasz dzisiejszy bohater! Jakie są jego założenia? 

  1. Forma

    Styl memphis powstał w opozycji do panoszącego się po światowych salonach minimalizmu, w którym forma ograniczana była przez funkcjonalność. Koniec z tym! Projektowane przestrzenie swobodnie wypełniają się elektryzującymi walcami, trapezami, trójkątami czy nawet stożkami. 
  2. Żywa kolorystyka i pastele

    Dynamiczne połączenia stanowią podstawę, dodając energii całej aranżacji. To nie zawężona paleta, którą charakteryzuje się poważny styl francuski, a prawdziwy wodotrysk barw! 
  3. Abstrakcyjne wzory

    Spotkać je można w każdej części aranżacji. Wypełniają one meble, dywany, obrazy czy tapety. 
  4. Balansowanie na granicy kiczu

    Chociaż wydaje się to trudne, styl Memphis to idealny balans pomiędzy wolnością i eklektyzmem a kiczem. Wystarczy jedno potknięcie czy jeden kolor za dużo, by przechylić szalę w stronę tego drugiego. Zachowując równowagę, uda się wykreować aranżację, której nie sposób zapomnieć. 

Kolory i materiały w stylu Memphis 

Odważne i żywe wnętrza w stylu Memphis kuszą tryskającą z nich energią. Energetyczne kolory znaleźć można zarówno na ścianach, tapetach, dywanach, dodatkach jak i meblach. To rozwiązania, których nie zniósłby dumny styl glamour czy styl transitional, łączący stonowanie dawnych wnętrz z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na jakie odcienie warto postawić, tworząc elektryzującą aranżację? 

Ulubionym kolorem wnętrz w stylu Memphis jest z pewnością tak kojarząca się z nim kanarkowa żółć. Wystarczy skąpać w niej reprezentujące styl vintage meble, by z miejsca stały się centralnym elementem aranżacji. Postaw również na pomarańcz, soczystą zieleń, turkus czy odcienie różu. Dozwolone są różnorodne połączenia – my polecamy przełamanie mocnych kolorów ich spokojniejszymi, pastelowymi wariantami, które pomogą wprowadzić do wnętrza nieco oddechu, nie ujmując mu nic z charakterystycznej magii. 

Jeśli chodzi o materiały, to prawdziwym królem Memphis jest… plastik. Wykonane z tego materiału fotele, lampy czy naczynia stały się w prawdziwym hitem, a wykorzystanie tanich materiałów w luksusowych wnętrzach nie dziwiło absolutnie nikogo. Pamiętaj, że aranżacje w tym stylu kompletnie porzucają minimalistyczne założenia – im więcej elementów, tym lepiej. Podobnie jak w art nouveau, liczą się wszelkiego rodzaju dodatki.  

Memphis – motywy i wzory w stylu lat 80. 

Projektując wnętrze w stylu Memphis, postaw na geometrię! Trapezy, trójkąty, stożki czy fantazyjne esy-floresy są nieodłącznym elementem tych aranżacji, dając o sobie znać zarówno w kształcie mebli jak i we wzorach zdobiących tapety czy dywany. Gdzie nie spojrzeć, tam oko cieszą niezwykłe formy. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu lat 80 grupy Memphis? 

Mieszkanie w stylu Memphis to twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony warto postawić na odważne połączenia, które łamią schematy, z drugiej – należy wystrzegać się kiczu, od którego oddziela nas tylko cienka linia. Zabawa konwencją z utrzymaniem dobrego smaku pozwoli stworzyć wnętrze, w którym krzykliwy dywan w geometryczne wzory płynnie łączyć się będzie z pastelową kanapą czy monochromatycznym fotelem. A to wszystko wzbogacą plastikowe, neonowe dodatki! To styl, w którym nowoczesny design łączy się z otwartym podejściem do świata i odrobiną dystansu. 

Meble, dekoracje i oświetlenie w stylu lat 80. 

Forma mebli wykorzystywanych w stylu Memphis wyraźnie inspirowana jest czasem, z którego ten pochodzi. Doskonale odnajdzie się w nim wyposażenie vintage rodem z lat 80. XX wieku. Buntowniczy plastik dodatków i jaskrawe obicia foteli stworzą świetne połączenie. Wykorzystaj nowe przedmioty wzorowane na ówczesnych projektach lub odśwież dawno zapomniane i ukryte na strychu meble rodem z PRL. Będą wyglądać oszałamiająco! Wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na ciekawe, geometryczne bryły kloszów lub pastelowe lampy z matowym wykończeniem. Dodają wyjątkowego klimatu! 

Nowa odsłona stylu Memphis – nasze propozycje 

Styl Memphis, chociaż olśniewający, dla wielu może wydawać się współcześnie zbyt jaskrawy i pełen bodźców. Jak zastosować go w nowoczesnych, nieco spokojniejszych aranżacjach? Pokazujemy, jak zaaranżować salon, jadalnię i sypialnię w jego pastelowej odsłonie, która doskonale wpasowuje się w najmodniejsze trendy. 

Nowoczesny salon Memphis 

Czysty, przejrzysty i pastelowy salon w stylu Memphis zachwyca nie tylko swoją przestronnością, ale także korzysta z dobrodziejstw charakterystycznej formy. To geometryczne, ciekawe kształty – siedziska o zaoblonych formach i okrągłe lustra, skontrastowane asymetrycznym oświetleniem. To nuta chaosu, która wkrada się do bardzo plastycznego wnętrza. Koralowe barwy pomagają się odprężyć i sprawiają, że to salon, który zachęca do miłych chwil z przyjaciółmi. 

Sypialnia Memphis 2.0 

Domowa sypialnia to miejsce na błogi odpoczynek. Uspokojone pastelowymi barwami wnętrze w naszej wersji stylu Memphis to miejsce dla wielu odcieni kolorów, które z jednej strony dostarczają aranżacji niezbędnej energii, a z drugiej harmonizują całą przestrzeń. Pomagają stworzyć sypialnię, którą trudno opuścić. Charakterystycznego, drapieżnego charakteru doda designerski stolik w roli szafki nocnej i artystyczne grafiki ścienne. Zwróć również uwagę na fantazyjny zagłówek w trendzie color blocking. 

Pastelowa jadalnia Memphis 

Jadalnia jest miejscem, w którym centralizuje się energia całego domu. Warto, by każdy z mieszkańców czuł się w niej komfortowo! Przestronne i czyste wnętrze uzupełniają wygodne krzesła w welwetowym obiciu, a połączenie pastelowej żółci z łagodną zielenią sprawia, że wnętrze cały rok pełne jest wiosennej świeżości. Lekkości przestrzeni dodaje charakterystyczny, okrągły stół, stanowiący centrum całej aranżacji. 

Zachwycił Cię oryginalny styl Memphis? Wykorzystaj jego pastelowy wariant lub postaw na pełne jaskrawych kolorów wnętrze w stylu lat 80. W poszukiwaniu aranżacyjnych inspiracji koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych poradników i najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. Do zobaczenia!