Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Mężczyzna izolujący okno silikonem

Silikon stał się jednym z najpopularniejszych preparatów do wykonywania izolacji i łączeń. Ceniony jest za łatwą aplikację, szybkie wiązanie i elastyczność gotowej powierzchni. Powszechnie stosowany jest podczas prac montażowych lub naprawczych. O zaletach tego produktu można mówić wiele, ale warto również pamiętać, że z uwagi na jego wyjątkową przyczepność, trudno się go czyści i usuwa. Jak i czym usunąć silikon nie uszkadzając powierzchni?

Do czego używamy silikon?

Silikon uważany jest za najbardziej uniwersalny uszczelniacz. Silikony są stosowane na każdej budowie, podczas remontu, prac wykończeniowych, a także sanitarnych. Występuje w wielu rodzajach, różniących się właściwościami i zastosowaniem np. silikon uniwersalny (używany w wielu miejscach np. do uszczelniania ram okiennych (czyli tych szpar między drewnianą lub plastikową ramą okna a ścianą), czy bruzd w tynkach na zewnątrz domu), silikon sanitarny (do miejsc, które mają kontakt z wodą, a więc wszędzie tam, gdzie jest wilgotno, np. między wanną a ścianą, między umywalką a płytkami) oraz silikon szklarski (Używany w kontakcie ze szkłem, a więc np. przy lustrze wpuszczanym w ścianę).

Domowe i syntetyczne środki do usuwania silikonu

Prace z silikonem wymagają sporego skupienia i wysokiego poziomu ostrożności. Konsekwencje rozlania silikonu są znacznie gorsze niż w przypadku plamy z czerwonego wina na obrusie, plamy z trawy na nowych spodniach czy plamy z czekolady na kanapie. Zatem czym usunąć silikon z powierzchni? Specjalne środki do usuwania silikonu można znaleźć w każdym markecie budowlanym. Najlepszym sposobem będzie specjalny preparat do usuwania silikonu w formie rozpuszczalnika.

Możesz również skorzystać z acetonu, który wlejesz na ściereczkę lub wacik. Przetrzyj zabrudzone miejsce, a następnie przemyj je wodą.
Domowym sposobem na walkę z silikonem może być również ocet lub płyn do mycia naczyń. Zalej go dużą ilością płynu do naczyń. Zbierz silikon gąbeczką, ścierką lub papierem toaletowym z kafelek. Ten sposób sprawdzi się również jeśli zastanawiasz się czym zmyć klej.

Jak usunąć silikon z płytek?

Jeśli substancja jest świeża to usunięcie jej z płytek jest bardzo proste. Rozlany silikon możesz bezpiecznie zdjąć przy użyciu szpachelki lub ściereczki. Jeśli usuwasz zaschnięty silikon z kafelek przy użyciu płynu do naczyń to pamiętaj, by nie dodawać wody. Ważne jest także to, by nie używać wody do miękkiego silikonu, gdyż może to spowodować jego rozmazanie. Można także spróbować usunąć niewielką ilość tężejącego lub zaschniętego silikonu poprzez obłożenie go kostkami lodu. Silikon pod ich wpływem powinien stwardnieć oraz się pokruszyć. Pozostałości należy usunąć przy użyciu nożyka lub żyletki.

Czym usunąć silikon z szyb lub luster?

Do walki z tym zabrudzeniem na tak delikatnej powierzchni, warto użyć szpachelki z akrylu lub z pleksi. Całą resztę spróbuj przetrzeć octem. Pozostałości suchego silikonu natomiast możesz zmiękczyć płynem do naczyń czy tłustym kremem. Twardy silikon można usunąć także przy pomocy acetonu, ale należy uważać by nie zniszczyć farby oraz lakieru na ramach oraz futrynach.

Świeży i stary silikon – różnice w usuwaniu

Po latach użytkowania wanny, kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka silikon ciemnieje, traci szczelność i zaczyna wyglądać bardzo nieestetycznie. Warto go wtedy wymienić. Usuwanie starego silikonu może być nieco problematyczne, podobnie jak przy problemie usuwania żywicy z ubrania. Stary silikon usuwa się ostrym narzędziem, najlepiej szpiczastym nożykiem, takim np. do cięcia płyt gipsowych lub też odpowiednim rodzajem noża kuchennego. Zadanie to wymaga precyzji i uwagi – łatwo bowiem uszkodzić i zarysować powierzchnię ceramiczną płytek czy akrylową wanny. Świeży silikon znacznie prościej jest usunąć. Często wystarczy do tego zwykła ściereczka z płynem do mycia naczyń.

Czym zmyć silikon z rąk i włosów?

Podczas rozprowadzania silikonu pozostał Ci on na rękach? Nie ma co panikować! Działaj szybko, jeszcze zanim silikon się całkiem utwardzi. Usuń go papierowym ręcznikiem z dłoni – jeszcze miękki, powinien zejść z nich bez większego problemu. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse na to, że się go pozbędziesz.

Silikon już zdążył stwardnieć na rękach? No cóż, w takim przypadku ręcznik papierowy się już raczej nie przyda. Skorzystaj więc z zimnej wody, aby przemyć nią zabrudzone ręce Koniecznie przemyj je również zwykłym, szarym mydłem. Powtarzaj czynność do chwili, aż silikon całkowicie zniknie!

Czym usunąć silikon z ubrania?

Klasyczne usuwanie silikonu w przypadku ubrań zdecydowanie odpada. Silne środki chemiczne mogą uszkodzić delikatny materiał. Najlepiej jest poczekać aż silikon zaschnie. Mokry możesz niefortunni rozmazać po znacznie większej powierzchni. Jeśli plamy są nieduże, wystarczy obłożyć je kostkami lodu — silikon sam powinien zacząć się kruszyć. Takie plamy można samemu wyskubać z materiału. Silikon na elastycznym materiale jak np. T-shirt, usunie twarda gumka do tuszu długopisów i atramentu. Niestety musisz mieć świadomość, że czasem dochodzi do wytarcia również włókien materiału.

Koniec remontu i powstałe przez to zabrudzenia silikonem są zdecydowanie uciążliwe w kwestii ich usunięcia. O tym czym usunąć silikon decyduje szereg zmiennych jak rodzaj powierzchni czy stan silikonu. A jeśli szukasz dalszych porad, zarejestruj się na Westwing gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu.