Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Lejąca się gorąca czekolada z łyżki

Leniwy wieczór z herbatą, książką i tabliczką czekolady? Konsekwencją tego może być wielka plama na kocu, kanapie czy ubraniu. Ale czego człowiek nie zrobi dla odrobiny uniesienia. Zastanawiasz się jak zatrzeć ślady i jak usunąć plamy z czekolady na kanapie i innych tekstyliach? Mamy dla Ciebie sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe plamy. Zainspiruj się z Westwing!  

Czy plamy z czekolady trudno usunąć? 

Lody czekoladowe, gorąca czekolada, budyń czekoladowy, brownie — lista czekoladowych przysmaków nie ma końca, co oznacza, że niezliczone są też okazje, aby ubrudzić nimi ubranie. Co prawda, czekolada to nie wyzwanie jak plamy z czerwonego wina lub plamy z trawy, czy też inne plamy niemniej jednak bywa, że może spędzić nam sen z powiek, zwłaszcza jeśli ląduje na ulubionej bluzce. Czekolada zawiera zarówno barwnik jak i tłuszcz, przez co dogłębnie wnika we włókna tkanin, co znacznie utrudnia ich czyszczenie. Jak usunąć plamy z czekolady na kanapie i innych powierzchniach i tekstyliach? Pomocna okaże się w tym przypadku oczywiście pralka. Zanim jednak wrzucisz swoje zabrudzone słodkościami ubranie do bębna, warto spróbować usunąć ślad po czekoladzie ręcznie. Z reguły można ją sprać jedynie w wysokich temperaturach (<60°C). A jak wiemy, niektóre gatunki materiałów nie są dostosowane do takich temperatur. Należy więc najpierw pozbyć się plamy.  

Domowe sposoby na usuwanie plam z czekolady 

Słodycze to ogrom przyjemności ale i problemy w postaci koszmarnych plam. Na szczęście na rozmazaną czekoladę istnieje kilka domowych sposobów. Zanim jednak rozpoczniesz walkę zaczekaj aż plama wyschnie i zdrap pozostałości zaschniętej czekolady. Unikniesz tym samym dodatkowego rozmazywania i powiększenia plamy. Co dalej?  

  1. Gorące mleko

    Zanurz w nim brudną rzecz, a następnie poczekaj, aż rozpuści się tłuszcz. Później przepierz ubranie w misce z ciepłą wodą i szarym mydłem. 
  2. Soda

    Wymieszaj dwie łyżeczki z wodą i masę natrzyj bezpośrednio na plamę. Ten sposób sprawdzi się również na plamy z krwi czy plamy z kawy. Po 10 minutach zmyj masę i całość zapierz szarym mydłem.  
  3. Gliceryna i żółtko

    Zmieszaj żółtko z gliceryną, a uzyskaną w tym zabiegu substancję nałożyć na plamę. Pozostawić tak tkaninę na około dziesięciu minut a potem zmyć substancję z tkaniny zimną wodą albo wyprać z proszkiem. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć wosk z ubrania, możesz również wypróbować ten sposób. 

Jak usunąć plamy z czekolady na kanapie? 

W walce z trudnym przeciwnikiem jakim jest czekolada, najlepszym rozwiązaniem jest gra na czas. Nie zabieraj się za ścieranie świeżych plam. Zaschnięte plamy z czekolady, paradoksalnie łatwiej jest usunąć. Możesz zeskrobać je suchą szczoteczką. Następnie przygotuj domowy roztwór w 1 szklance zimnej wody z 1 łyżką płynu do naczyń. Namocz czystą ściereczkę w roztworze i delikatnie przyłóż do plamy. 

Plamy z czekolady na tapicerce w samochodzie 

Kto nie lubi zajadać się batonikami lub czekoladą podczas podróży? Ta niepozorna przyjemność często kończy się okropną plamą. Jak sobie z nią poradzić? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wykonają profesjonalne pranie tapicerki. Jeśli jednak chcesz działać samodzielnie, daj czekoladzie zaschnąć. Następnie delikatnie zeskrob jej nadmiar. Przy mniejszym zabrudzeniu możesz podłożyć ściereczkę i przeprasować ją żelazkiem.  

Jak usunąć plamy z czekolady z ubrań? 

Już wiesz, jak usunąć plamy z czekolady na kanapie, a teraz zastanawiasz się co zrobić, gdy sos czekoladowy spadnie na ulubione spodnie lub bluzkę? Na szczęście, istnieją przydatne triki, dzięki którym w domowych warunkach zdołasz rozwiązać problem. Namocz ubranie w ciepłym mleku. Pozostaw na około 30 minut i przełóż do pralki wstawiając standardowy tryb prania. 

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, mączka kukurydziana również może zostać wykorzystana poza kuchnią. Zwilż nieco mączki kukurydzianej i wetrzyj go bezpośrednio w plamy na ubraniach. Wyszczotkuj nieco tkaninę i wypłucz ciepłą wodą. Wstaw pranie i podziwiaj efekty w postaci czystych ubrań!  

Jak sprać plamy z białych rzeczy? 

Myśląc o białych rzeczach od razu przychodzi nam na myśl pranie i wybielanie firanekNiestety ten sposób nie sprawdzi się w przypadku plam z czekolady. Na ratunek nie tylko w chorobie, może przyjść aspiryna. Rozpuść ją w 100ml ciepłej wody. Namocz plamę i pozostaw na 15 minut. Wypłucz i wstaw tradycyjne pranie. Alternatywa może być woda utleniona. Polej poplamione miejsce wodą utlenioną (nie mieszaj jej ze zwykłą wodą). Odczekaj 10 minut i wypierz ubranie.  

Jak usunąć plamy z czekolady z dywanu? 

W zależności od rodzaju włosia z jakiego został wykonany dywan, usunięcie plamy z czekolady może przysporzyć nieco problemów. Najważniejsze to poczekać aż czekolada zaschnie. Następnie zeskrob ją delikatnie tępą stroną noża lub innym narzędziem. Pozostałości można potraktować substancją składającą się z wody i spirytusu denaturowanego w proporcji jeden do jednego. Alternatywą dla domowego sposobu będzie tradycyjny odplamiacz, dostępny w drogeriach. Uważaj jednak na kolorowe dywany. Jego stosowanie może doprowadzić do odbarwień.  

Świadomość jak usunąć plamy z czekolady na kanapie jest niezbędna zwłaszcza dla jej miłośników. Jak widzisz istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Niezbędnych do ich wywabienia składników nie powinno zabraknąć w każdej kuchni. Dlatego też, jeśli też na ubraniach lub innych tkaninach w mieszkaniu pojawią się ślady słodkiego szaleństwa – nie wpadaj w panikę. Z łatwością je usuniesz. A szukając dalszych porad i wskazówek zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!