Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Zabawy weselne: tańcząca Para Młoda

Zabawy weselne to punkt obowiązkowy na Twoim ślubie? A może jeszcze się wahasz lub masz obawy, że prośba o poprowadzenie gier skończy się na żenujących sytuacjach, których goście z pewnością nie będą wspominać z uśmiechem na ustach? Bez obaw, istnieje mnóstwo gier “ze smakiem”, które z pewnością nie urażą cioci, brata czy chłopaka przyjaciółki. Przedstawiamy Ci 8 kulturalnych zabaw weselnych – koniecznie wypróbuj je na swoim ślubie lub poleć koleżance!

Zabawy weselne: o czym pamiętać przy wyborze? 

Organizacja wesela nie jest łatwa, niezależnie od tego, czy robicie to we dwoje, z pomocą rodziny lub nawet wedding plannera. Jest wiele decyzji, których podjęcie nie będzie opierać się tylko na Waszych pragnieniach, ale także na dobru gości. Jedną z nich jest organizacja zabaw weselnych. Wśród atrakcji na wesele to one często sprawiają największy problem, z uwagi na to, że dotyczą Twoich gości bezpośrednio. O czym warto pamiętać podczas planowania takich zabaw? Przedstawiamy kilka ważnych punktów.

 1. Zabawy powinny być odpowiednie dla wszystkich lub zdecydowanej większości grup wiekowych. Nie chcemy przecież nikogo wykluczać! 
 2. Nie mogą one też obrażać gości na tle etnicznym, wyznaniowym itd. 
 3. Zabawy z podtekstem seksualnym lub w inny sposób przekraczające granice dobrego smaku to bardzo słaby pomysł – nie każdy chce, aby jego noga była dotykana przez pana młodego w celu odgadnięcia, która z pań to jego świeżo upieczona żona. Odradzamy! 
 4. Postaraj się, żeby zabawy nie generowały zniszczeń – na weselu każdy chce wyglądać dobrze, a mazanie się szminką lub bieganie w szpilkach po błocie z pewnością się do tego nie przyczyni. Jeśli planujesz takie zabawy, bo wiesz, że goście dobrze na nie zareagują, daj im znać wcześniej, jak się ubrać na wesele. 
 5. Aby zachować dobry smak, gry weselne nie powinny też zmuszać do picia alkoholu czy palenia papierosów. Nie każdy to lubi. 

Dlaczego warto postawić na kulturalne zabawy weselne? 

Decydując się na zabawy weselne w dobrym guście nie ryzykujemy, że goście poczują się zażenowani lub urażeni. Z pewnością nie chcecie, żeby z Waszej imprezy ktoś wcześniej wyszedł, albo miał do Was pretensje i czuł się źle. Wiele osób właśnie z powodu “tradycyjnych” gier weselnych nie lubi tej uroczystości i opuszcza ją tuż po złożeniu życzeń na ślub, aby uniknąć powtórki z rozrywki. Warto więc pomyśleć nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach Waszego przyjęcia. 

Wskazówka: spytaj doświadczonych par, jakie zabawy sprawdziły się na ich weselach. Możesz też zapytać wodzireja lub DJ-a, jakie ma sprawdzone konkursy. Jesteśmy pewni, że chętnie coś podpowiedzą! 

Kulturalne zabawy weselne: propozycje

Aby było wam łatwiej, przygotowaliśmy gotowe pomysły na zabawy weselne. Sprawdzą się zarówno na dużych imprezach, jak i weselach do 50 osób. Nie wymagają specjalnych rekwizytów, a jeśli tak, to z pewnością znajdziecie je na sali. Oto 8 kulturalnych zabaw, które spodobają się Waszym gościom! 

1. Jaka to melodia? 

Z pewnością kojarzycie program telewizyjny, w którym odgadywano piosenki po kilku nutach. Stwórzcie kilkuosobowe drużyny i wykorzystajcie popularne utwory, aby rozpocząć konkurs. Możecie puszczać oryginalne piosenki, poprosić zespół lub nawet spróbować je zanucić. Kto odgadnie najszybciej – wygrywa! 

2. Gorące krzesła 

Tej gry weselnej z pewnością nie trzeba większości z Was tłumaczyć. Jeśli ktoś jednak o niej nie słyszał, zabawa polega na ustawieniu krzeseł w koło, po którym poruszają się goście, gdy gra muzyka. W momencie przerwania utworu należy jak najszybciej zająć miejsce. Na czym polega problem? Krzeseł jest zawsze o jedno mniej, niż uczestników! Niech wygra najlepszy! 

3. Test zgodności

Kto jest lepszym kucharzem? Gdzie były oświadczyny? Kto był szkolnym prymusem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą państwo młodzi! Świeżo upieczona para siada plecami do siebie i dostaje tabliczki, na których zapisuje odpowiedzi na pytania zadane przez prowadzącego zabawę. W przypadku odpowiedzi Pan Młody/Panna Młoda zamiast używania tabliczek może podnosić ręce. Warto jednak zaznaczyć, jakich pytań para sobie nie życzy, aby uniknąć zbędnych nieporozumień. 

4. Kareta 

Na początku zabawy każdy uczestnik otrzymuje jedną z ról: 

 • lewy koń, 
 • prawy koń, 
 • woźnica, 
 • przednie prawe koło, 
 • przednie lewe koło, 
 • tylne prawe koło, 
 • tylne lewe koło, 
 • król, 
 • królowa. 

Osoba prowadząca zabawę w odpowiednim momencie czyta opowieść. Gdy dany uczestnik usłyszy swoją rolę, musi wstać i okrążyć swoje krzesło. Nie dajcie się nabrać – zabawa wcale nie jest łatwa, zwłaszcza, gdy opowieść nabiera tempa! 

5. Kopciuszek 

Ta zabawa weselna jest nastawiona na integrację, dlatego warto zaplanować ją na początku lub w połowie imprezy. Grupa panów wychodzi z sali, zaś grupa pań zdejmuje po jednym bucie. Następnie panowie wracają na salę i muszą znaleźć swojego Kopciuszka, a następnie zaprosić go na parkiet. Kto wie, może dzięki tej zabawie rozpocznie się prawdziwa bajka? 

6. Olimpiada slow motion 

Kilka par losuje dyscypliny sportowe, które następnie muszą zaprezentować… w zwolnionym tempie i przy muzyce! Para z najgłośniejszymi oklaskami zdobywa nagrodę. 

7. Familiada 

Dzielimy gości na dwie drużyny i wybieramy reprezentantów z rodziny Panny Młodej i rodziny Pana Młodego. Następnie prowadzący gry weselne zadaje pytania z wiedzy ogólnej lub dotyczącej nowożeńców. Wygrywa drużyna, która zdobyła więcej punktów! 

8. Tik-tak, bum! 

W tej zabawie może brać udział od kilku do kilkunastu osób. Goście siadają w kółku i dostają do ręki “bombę” – osoba, która ją trzyma, musi jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie. Prawidłowa odpowiedź to możliwość przekazania tykającego ładunku dalej. Nieprawidłowa odpowiedź to konieczność otrzymania kolejnego pytania. Nigdy nie wiadomo, kiedy bomba wybuchnie, dlatego czas gra tutaj kluczową rolę! 

Zabawy weselne: o czym jeszcze pamiętać? 

Zabawy weselne to świetna rozrywka, jednak co za dużo, to niezdrowo. Zadbaj więc o to, żeby zabawy były tylko miłym przerywnikiem, a nie gwoździem programu – maksymalnie 5 krótkich zabaw na całą imprezę wystarczy. Nie zmuszaj nikogo do brania udziału – niektórzy wolą uczestniczyć, a inni oglądać. Pamiętaj też, że nagrody są jedynie dodatkiem – w takich konkursach chodzi głównie o dobrą zabawę, a nie o to, kto wygra! 

Jeśli czujesz, że gry weselne to element, którego nie może zabraknąć na Waszej imprezie, zachęcamy Cię do skorzystania z naszej listy! A jeśli szukasz więcej inspiracji, np. dotyczących ślubu humanistycznego, albo ślubu cywilnego w plenerze, z pewnością znajdziesz je na Westwing. Zarejestruj się już dziś, mamy dla Ciebie mnóstwo cennych wskazówek!