Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Balony e kształcie 50 na złote gody

Mówi się, że małżeństwo jest jak wino – im starsze tym lepsze. Coś w tym jest. Pół wieku trwania w formalnym związku to z pewnością wielki powód do radości, ale i do dumy. Więc jaka jest recepta na bycie tyle lat razem? Wszyscy, którzy obchodzą złote gody odpowiadają jednogłośnie: z pewnością nie byłoby to możliwe bez miłości.  

Złote gody czyli 50. rocznica ślubu – nazwa i symbolika 

„Żyli długo i szczęśliwie..”. O tym marzy każda para wstępująca w związek małżeński. Ale wspólne życie nie zawsze jest bajką – często wymaga sporo pracy nad relacjami i pójścia na kompromisy. Z pewnością wiedzą o tym jubilaci obchodzący 50. rocznicę ślubu. Złote gody to niewątpliwie powód do dumy, zwłaszcza jeśli udało się je przeżyć w szczęściu i przyjaźni. A skąd wzięło się to ładne określenie? Otóż nazwy rocznic ślubów wiążą się z różnego rodzaju surowcami i kruszcami. Na taki pomysł wpadła ponad 100 lat temu Emily Post – amerykańska pisarka doradzająca w sprawach nienagannej etykiety.

Nazwy miały wskazywać na łączące małżonków relacje. Im dłuższy staż związku tym trwalszym i szlachetniejszym kruszcem jest określany. I tak pierwsza rocznica ślubu dostała miano papierowej jako tej jeszcze kruchej i delikatnej. Wraz z kolejnymi latami związek coraz bardziej się umacnia i dlatego według Post 5. rocznica ślubu mogła już otrzymać nazwę skórzanej, 10. rocznica ślubu cynowej, a 20. rocznica ślubu porcelanowej. Swoje nazwy zawdzięczają pisarce jeszcze 25., 50. i 75. rocznica ślubu. Pozostałe nazwy nadał rocznicom Związek Jubilerów Amerykańskich inspirując się pomysłami Emily.  

Jak uczcić złote gody? 

Złote gody to nie tylko czas radości nobliwych jubilatów, ale także święto całej rodziny, dlatego warto szczególnie uroczyście je celebrować. Niektórzy małżonkowie decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Uroczystość ta może mieć charakter ponownych symbolicznych zaślubin. Na ten wzruszajacy moment warto zaprosić najbliższą rodzinę i przyjaciół. Inicjatywą mogą wykazać się zwłaszcza dzieci świętującej pary – złote gody to dobry moment na podziękowanie rodzicom za wspólnie spędzone lata i trud jaki włożyli w wasze wychowanie. Przyjęcie z okazji 50. rocznicy ślubu z pewnością umili muzyka. Pamiętaj, żeby dobrać ją do wieku małżonków. Jeśli organizujesz przyjęcie w wynajętej sali przypilnuj, żeby z głośników nie popłynęły utwory puszczane na 3. rocznicę ślubu. Z pewnością przyjemność sprawią piosenki, których jubilaci słuchali jako narzeczeni. Po uroczystym obiedzie, przy ulubionych rytmach, być może zdecydują się na wspólny taniec. 

Pomysły na dekoracje na 50. rocznicę ślubu 

Jeśli organizujesz rodzicom, teściom lub dziadkom przyjęcie z okazji 50. rocznicy ślubu zadbaj o jego piękną oprawę. Dobierz tak dekoracje, żeby były dla nich wzruszającym powrotem do przeszłości. Dlatego fajnym pomysłem jest zrobienie personalizowanego standu. Postaraj się zdobyć zdjęcie ze ślubu, zeskanuj je i zamów naturalnej wielkości stand. Ustaw go w centralnym miejscu, a łzy wzruszenia i radości z pewnością popłyną. Wszystko jedno czy decydujesz się na uroczyste przyjęcie w wynajętej sali czy kameralną rodzinne spotkanie, byłoby miło gdyby wystrój odzwierciedlał złote gody nawiązując do koloru rocznicy. Postaw na złoto!

Nakryj odświętnie stół wykorzystując złote dodatki: sztućce, zastawę i szkło z delikatnym złotym rantem, obrączki na serwetki, czy wazony również dobierz w tym kolorze. Oczywiście nie może zabraknąć szampana i kwiatów. Świeży bukiet musi obowiązkowo znaleźć się na stole – najlepiej z tych najbardziej lubianych kwiatów przez jubilatkę. Możesz pokusić się o powieszenie za świętującą parą pięknej złotej 50-tki, a jeśli uważasz, że bardziej przypadnie im do gustu dyskretniejsza wersja, ozdób cyfrą symbolizującą ilość spędzonych wspólnie lat tort. Ważne, żeby wystrój nawiązywał do charakteru i gustu małżonków. Nie przesadź z ozdobami – ma być uroczyście, ale elegancko i z klasą.  

Szablony zaproszeń – 50. rocznica ślubu

Przy organizowaniu przyjęcia z okazji 50. rocznicy ślubu, warto zadbać o eleganckie, tematyczne zaproszenia. Sprawdź szablony, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję!

zaproszenie na 50. rocznicę ślubu
zaproszenie na 50. rocznicę ślubu

Pomysły na prezent na złote gody dla męża 

Czasem większą wartość od hucznego świętowania mają upominki wręczane od serca. Mąż poczuje się doceniony i kochany jeśli dostanie od żony mały dowód miłości. Jeśli myślisz o praktycznym i eleganckim upominku możesz obdarować go zegarkiem z wygrawerowaną datą wydarzenia, albo waszymi imionami. Biżuteryjnym dodatkiem do garnituru mogą być ozdobne spinki do mankietów, albo piękny krawat. Jeśli Twój mąż lubi literaturę wybierz dla niego tomik poezji i nie zapomnij o pamiątkowej dedykacji.  

Pomysły na prezent na 50. rocznicę ślubu dla żony 

Gustowny drobiazg w postaci biżuterii z pewnością ucieszy każdą kobietę i pozwoli na dłużej zachować w pamięci ten wyjątkowy dzień. Mężowie często decydują się obdarować żonę subtelnym naszyjnikiem z serduszkiem, albo złotym pierścionkiem z drogocennym kamieniem. Złote gody to także okazja na obdarowanie żony pięknym zapachem. Możesz wybrać sprawdzone i lubiane perfumy, albo całkiem nowy zapach, który będzie kojarzył się z jubileuszem. Nawet symboliczny prezent ucieszy wybrankę i utwierdzi ją w przekonaniu, że jest dla Ciebie najważniejsza. Obowiązkowy bukiet kwiatów! 

Upominki na złote gody dla rodziców 

Tyle lat rodzice troszczyli się o Ciebie, teraz Ty masz okazję, żeby im za to podziękować i wyrazić radość, że są razem. Wiesz najlepiej co sprawi im przyjemność i pozwoli cieszyć się z jubileuszu. Dopasuj prezent do temperamentu rodziców i ich wspólnego hobby. Ważne, żeby prezent sprawił przyjemność im obojgu. Jeśli są typem domatorów zastanów się czy jest coś co może wzbogacić dom. Może nowa porcelanowa zastawa, czy zestaw pozłacanych grawerowanych sztućców.

Wielbicielom dobrych filmów przyda się z pewnością nowy sprzęt RTV lub wygodna sofa. A może pomożesz zrealizować rodzicom ich marzenie o dalekiej podróży? Wspólny wyjazd pozwoli oderwać im się od codzienności i jeszcze bardziej zbliży do siebie. Zafunduj im kolację przy świecach w ekskluzywnej restauracji, tylko dla nich dwojga, z wykwintnym menu i romantycznym nastrojem. Miłośnikom sztuki spodoba się obraz namalowany na podstawie ich wspólnego zdjęcia, a melomanom sprawi radość wyjście na koncert do filharmonii. Zawsze wielką radość sprawisz oprawiając w piękną ramę rodzinną fotografię zrobioną podczas uroczystości lub album ze zdjęciami wszystkich członków rodziny i dedykacjami od każdego z osobna.  

Medal od prezydenta na złote gody 

Jeśli chcesz, żeby rodzice poczuli się szczególnie wyróżnieni zgłoś ich długoletni związek w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla ich miejsca zamieszkania. Wystarczy, że złożysz kserokopię aktu zawarcia małżeństwa i dowody osobiste małżonków. Dla osób, które przeżyły w jednym związku co najmniej 50 lat ustanowiono Medal za Długoletnie pożycie Małżeńskie. Przyznaje go Prezydent RP, a wręcza w jego imieniu na uroczystym spotkaniu najczęściej prezydent miasta lub wojewoda. Odznaka jest bardzo elegancka, ma kształt sześciopromiennej srebrzonej gwiazdy, z dwiema oksydowanymi różami w środku na tle różowej emalii. Z drugiej strony wygrawerowany jest monogram RP oraz napis „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Medal na różowej wstążce z białym paskiem to pamiątka, którą udaje się obdarować tylko nielicznych. 

Życzenia na 50. rocznicę ślubu 

Jubilaci obchodzący złote gody przeżyli ze sobą pół wieku. Chętnie dowiedzą się co inni myślą o ich wspólnie przebytej drodze i czego im życzą na następne lata. Tu zwykłe „Wszystkiego Dobrego” nie wypada – pomyśl jak pięknie ubrać w słowa to co masz do przekazania swoim bliskim. Oryginalne życzenia na rocznicę ślubu możesz zapisać w pamiątkowym albumie, na ozdobnej kartce lub bileciku dołączonym do prezentu. Ważne, żeby płynęły z serca i odnosiły się konkretnie do tej właśnie pary. Może zainspirują Cię nasze przykłady.  

Życzenia dla żony: 

Kochanie! Dziś, w dniu rocznicy naszego ślubu, pragnę wyrazić z całego serca moją miłość do Ciebie.
Kocham Cię tak samo jak 50 lat temu kiedy przysięgałem Ci wierność.
Kocham każde Twoje spojrzenie… smak kawy, którą pijemy każdego ranka… 
filmy, które nas rozśmieszają i wzruszają…
Kocham Twój śmiech, bo wtedy wiem, że jesteś szczęśliwa… 
Twój smutek, bo wtedy mogę Cię przytulić….
I kocham te lata, które przeżyliśmy razem i nie mogę doczekać się kolejnych.
Niech te, które przed nami jeszcze bardziej nas do siebie zbliżą.
Samych najpiękniejszych chwil z okazji 50. rocznicy ślubu życzy Twój mąż. 

Życzenia dla męża: 

Kochany mężu. Dziś jubileusz najpiękniejszego dnia, który mi się przydarzył – naszego ślubu.
Z tej okazji pragnę jeszcze raz wyrazić moją miłość, którą Cię darzę.
Jesteś najważniejszą osobą w moim życiu.
Dziękuję Ci za czułość, wsparcie, siłę, której mi dodajesz każdego dnia,
i wreszcie za to rozbrajające poczucie humoru, które sprawia, że nigdy przy Tobie się nie nudzę. 
Życzę Ci, abyśmy przeszli wspólnie przez kolejne lata mocno trzymając się za ręce.
Zawsze radośni, pewni siebie. Bądź szczęśliwy i kochaj mnie tak jak ja kocham Ciebie! Twoja żona. 

Życzenia dla pary: 

Kochani jubilaci! Niewielu parom udaje się przeżyć ze sobą 50 lat, ale Wam się udało.
To wspaniale, że możemy dziś spotkać się wszyscy, aby świętować Wasze złote gody.
Pół wieku to ogromny bagaż doświadczeń, nie zawsze pełen radości, ale też trosk, czasem smutku.
Ale Wy umieliście pokonać nawet te przykre chwile optymizmem i wiarą w swoją miłość.
A w nagrodę otrzymaliście szczęście swoich dzieci, wnuków i prawników. 
Życzymy Wam kolejnych wspólnie spędzonych chwil w spokoju, miłości i wśród bliskich.
I nie możemy się doczekać kiedy spotkamy się znowu, żeby świętować wspólnie Wasze brylantowe gody. 

Wierszyki na złote gody 

Czy złote gody można świętować na wesoło? Oczywiście! W końcu to powód do radości! Zwłaszcza jeśli jubilaci mają poczucie humoru i potrafią na wiele spraw spojrzeć z przymrużonym okiem. Wtedy zamiast tradycyjnych poważnych życzeń możesz pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji i sformułowanie swoich myśli wierszem. Oczywiście zawsze ze smakiem i klasą, tak, żeby nikogo nie urazić – oto kilka przykładów:


Rocznica ślubu to ważna chwila, 

Niech będzie dla Was piękna i miła. 

Pragnę Wam złożyć szczere życzenia 

Szczęścia, miłości i powodzenia. 

A każdy rok wspólnie spędzony  

Niech będzie długi i wymarzony. 


W dniu rocznicy życzę Drogiej Parze, 

Aby życie dało Wam w darze 

Szczęście, pogodę ducha 

Dużo radości i wiele kolejnych lat  

Wspólnej miłości. 


Podróżą każda miłość jest!  

Dlatego życzymy Wam Drodzy Jubilaci 

Szczęśliwej podróży 

Do kolejnego jubileuszu.  

Niech dobry los kłania się Wam w pas, 

Sto lat, sto lat jeszcze raz! 


Jest wiele powodów do świętowania, ale przyznasz, że ta jest szczególnie wzruszająca. Mamy nadzieję, że z naszą niewielką pomocą sprawisz bliskim niespodziankę przypominając, że właśnie obchodzą złote gody. Zarejestruj się na Westwing – znajdziesz tu wiele pomysłów na oryginalne prezenty oraz dodatki, które pomogą Ci przystroić dom na to wyjątkowe święto.