Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Minimalizm w otwartej szafie w szarym pomieszczeniu z kwiatem

Masz kilka chwil do wyjścia, otwierasz szafę pełną ubrań i… po upływie kilkudziesięciu minut stwierdzasz, że nie masz się w co ubrać. Znamy ten scenariusz – i wiemy, co zrobić, żeby już nigdy się nie powtórzył. Minimalizm w szafie to pierwszy krok do życia w stylu slow life – skupionego na emocjach, a nie rzeczach. Zapraszamy na niezwykłą metamorfozę Twojej garderoby!

Minimalizm, czyli less is more

Już od kilku sezonów uczymy się, jak zwalniać i cieszyć się małymi, codziennymi przyjemnościami. Przekonujemy się, że liczy się nie ilość, tylko jakość – i że szczęście nie jest związane z posiadaniem. Nieodzownym składnikiem minimalizmu w domu jest minimalizm w szafie – dlatego naszym celem jest szafa kapsułowa, czyli baza klasycznych ubrań, które do siebie pasują. W ten sposób zaoszczędzisz czas spędzony przed wyjściem z domu, a Twoje zakupy będą przemyślane. Na tym ostatnim zyska nie tylko Twój portfel, ale i środowisko.

Czy wiesz, że…
Do wyprodukowania bawełnianej koszulki potrzeba prawie 2 tysiące litrów wody?

Jak uporządkować szafę – krok po kroku

  • Zarezerwuj sobie na to zadanie wolne popołudnie i… potraktuj to jako przyjemność, a nie karę. To w końcu czynność, którą wykonuje się bardzo rzadko, a jej efekty są piorunujące. Już za parę chwil Twoja szafa stanie się lżejsza o kilka kilogramów, a codzienne dylematy ubraniowe nareszcie się skończą. Włącz ulubioną playlistę i zaczynamy!
  • Opróżnij całą szafę – wtedy na własne oczy przekonasz się, jak dużo masz w niej ubrań i… jak niewiele z nich wykorzystujesz na co dzień.
  • Przetrzyj wnętrze szafy czystą, wilgotną ściereczką, szczególnie w rogach, gdzie gromadzi się kurz.
  • Wyrzuć połamane wieszaki i – jeśli je posiadasz – przejrzyj, w jakim stanie są pudła i organizery. Jeśli są zniszczone, warto wymienić je na nowe.

Wspaniale! Teraz zaczyna się najtrudniejsze zadanie – wybór ubrań.

Minimalizm w szafie: jak segregować ubrania?

Po kolei przeglądnij każdą rzecz i zalicz ją do jednej z trzech grup – ubrania do zostawienia, do wyrzucenia, do oddania lub sprzedania. Osobną kategorią niech będą rzeczy sezonowe i te na specjalne okazje. Ponieważ nie używasz ich na co dzień, możesz spakować je do osobnych pudeł. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce.

Gotowe? Wróć do pierwszej kategorii i zobacz, czy znalazły się w niej rzeczy, które:

  • są w zbyt dużym lub zbyt małym rozmiarze
  • są w kolorach, które Ci nie pasują – niezależnie od tego, czy wpisują się w modowe trendy
  • nie były używane od ponad roku
  • trzymasz tylko ze względów sentymentalnych (np. nietrafione prezenty)

Jeśli tak – czas znaleźć im nowe miejsce! Minimalizm w szafie opiera się na szczerości – nie oszukuj się, że nagle założysz płaszcz, który wisi w szafie od trzech sezonów. Nie przeceniaj też kategorii „po domu” – zastanów się, czy w tych ubraniach śmiało możesz wyjść do sklepu, a jeśli nie, pożegnaj się z nimi.

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Pozbywanie się ubrań nie powinno być bolesne, jeśli zdasz sobie sprawę, że niemalże każdy element Twojej garderoby może dostać drugie życie!

  1. Jak sprzedawać ubrania? Zainstaluj aplikację dla fanek ubrań z drugiej ręki – zrób zdjęcia sukienkom, bluzkom i spodniom, które Ci się znudziły i pozwól, by ktoś odkrył je na nowo!
  2. Wybierz się na zorganizowaną wymianę garażową – lub zorganizuj własne stoisko przed domem. To najszybszy sposób, żeby za jednym zamachem pozbyć się dużej ilości ubrań – i w dodatku zarobić pieniądze.
  3. Zadzwoń do najbliższego domu samotnej matki lub schroniska dla bezdomnych i zapytaj, czy możesz przywieźć rzeczy dla osób w potrzebie.

Pamiętaj: ubrania, które chcesz oddać lub sprzedać, powinny być wyprane i w dobrym stanie. Znoszone rzeczy, które nie nadają się do użytku, zanieś do kontenera na odzież – zostaną zrecyklingowane.

Organizacja szafy – porady

Jeśli selekcja ubrań już za Tobą, czas na poukładanie tych rzeczy, które zostają. Zrób to według naszych porad, a przekonasz się, że nawet mała garderoba pomieści wszystko, co potrzebne.

  1. Zainwestuj w organizery

    Umieścisz w nich elementy, które zazwyczaj się gubią. To też doskonałe miejsce do przechowywania bielizny lub skarpet.
  2. Do pudełek włóż rzeczy sezonowe

    … i te, których nie używasz na co dzień (na przykład przeznaczone na wycieczki w góry lub na żagle) – możesz położyć je na samej górze szafy, w ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo miejsca.
  3. Ucz się od najlepszych

    Ubrania na półkach składaj metodą KonMari stworzoną przez Marie Kondo. Każdą rzecz złóż i zroluj, a następnie umieść w szufladzie lub pudełku. W ten sposób zyskasz przestrzeń i będziesz widzieć całą zawartość szafy – bez chybotliwych wież stworzonych z koszulek!
  4. Na wieszakach powieś ubrania wykonane z miękkich tkanin

    … tak, żeby się nie zmięły i nie wymagały prasowania, kiedy chcesz je ubrać. Płaszcze i marynarki powinny wisieć na wyprofilowanych wieszakach.

Organizacja szafy za nami – marzysz, żeby nareszcie nauczyć się jak składać koszulki? Odwiedź nasz artykuł na ten temat!

Jak wprowadzić minimalizm do garderoby?

Minimalistyczna szafa ma dwa założenia: jej bazą są ubrania, które są ponadczasowe i łatwo można tworzyć z nich różne zestawy. A przy okazji – to rzeczy, w których po prostu lubisz chodzić!

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych zasad.

  1. Nie kupuj ubrań pod wpływem chwili – zastanów się, czy nowa rzecz będzie pasować do reszty i czy jest Ci potrzebna.
  2. Stwórz szczerą listę ubrań, których potrzebujesz – i pamiętaj o niej, gdy idziesz na zakupy.
  3. Dbaj o rzeczy, które już masz – przed praniem sprawdzaj oznaczenia na metkach, nie unikaj prania ręcznego.
  4. Nie dubluj posiadanych ubrań – jedna marynarka czy jedna mała czarna wystarczą.
  5. Daj sobie czasminimalizm w szafie to proces, nie musisz skompletować całej garderoby od razu.

Zastanawiasz się, jak zagospodarować swoje mieszkanie? Garderoba na poddaszu może być strzałem w dziesiątkę! Projektowanie szafy nie ma przed nami tajemnic – podpowiemy Ci, o czym trzeba pamiętać.

Minimalizm w szafie: lista ubrań

Minimalizm kocha klasyki, które można dowolnie ze sobą łączyć. Wybieraj ubrania z dobrych materiałów, o ponadczasowym kroju, w stonowanych kolorach. Na naszej liście na pewno znajdzie się:

  • jednokolorowy lub białoczarny t-shirt
  • sweter z wełny lub kaszmiru
  • dobrze skrojona marynarka
  • płaszcz w stylu trench
  • biała koszula
  • mała czarna
  • klasyczne dżinsy
  • skórzane mokasyny
  • skórzana kurtka
  • białe sportowe buty
  • czarna skórzana torebka

Mamy świetne pomysły na przechowywanie butów!

Minimalizm w szafie: co dokupić?

Boisz się, że Twoja szafa będzie nudna? Mamy na to sposób! Zainwestuj w ciekawy dodatek, który podkręci każdą stylizację – może to być naszyjnik przywieziony z podróży, torebka w zdecydowanym kolorze albo oryginalne oprawki okularów. To właśnie zaleta uniwersalnej garderoby – na jej tle mogą doskonale wybrzmieć nawet niewielkie akcesoria.

Minimalizm w szafie to duży krok w kierunku łatwiejszej codzienności. Szukasz innych pomysłowych rozwiązań, dzięki którym Twój dom stanie się bardziej funkcjonalny? Zajrzyj na Westwing!