Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Kobaltowy stół Keva z wazonem.

W Twoim wnętrzu nie może zabraknąć kobaltu! Mocny odcień niebieskiego z odrobiną czerwieni działa tak odświeżająco na aranżację, że dzięki niemu przeniesiesz się do Grecji, Hiszpanii czy Portugalii, gdzie jest najczęściej wykorzystywany w stylizacjach. Uwielbiają go także projektanci wnętrz. Prowokacyjny, ekscentryczny, lecz również kojący — kobalt ma wiele odcieni, które mogą ciekawie zaprezentować się w Twoim domu. Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery zestawiania kobaltu we wnętrzach oraz jak go łączyć z innymi kolorami.

Kobalt – jaki to kolor i jaki nastrój wprowadza?

Kobalt to przede wszystkim pierwiastek chemiczny i metal używany do produkcji baterii i katalizatorów. W stanie surowym przypomina srebrny kamień, a swój intensywny niebieski kolor zawdzięcza procesowi chemicznemu używanemu już od czasów średniowiecza do produkcij barwnika do szkła i ceramiki. Kobaltowy jest intensywnym i stosunkowo chłodnym odcieniem niebieskiego, który najbardziej przypomina błękit paryski. Wprowadza on nieco tajemniczy i zmysłowy nastrój do wnętrza. Kobalt oraz inne odcienie niebieskiego, jak: błękit pruski, navy blue, turkusowy i kolor modry powracają do najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. W końcu kolorem roku 2020 został klasyczny odcień niebieskiego – Classic Blue! I Ty wykorzystaj go w swoich stylizacjach. Dlaczego warto wybrać ten kolor do swojej aranżacji? Zobacz poniżej!

  • Poznaj odcienie niebieskiego – Dobrze wiadomo, że odcienie niebieskiego mają właściwości uspokajające i kojące. Nic więc dziwnego, że kobaltowy jest idealny do sypialni, pokoju dziecięcego i innych miejsc, w których odpoczywamy.
  • Jasnoniebieskie barwy, na przykład turkus czy pastelowy błękit pomagają zrelaksować się oraz zapewniają równowagę we wnętrzu. służą do zapewnienia odpoczynku, relaksu, równowagi i harmonii. W małych pomieszczeniach niebieski zapewnia optyczne powiększenie wnętrza — w tym celu wybierz jaśniejsze odcienie. Jeśli kolor jest zbyt ciemny, w małych pomieszczeniach może wywołać uczucie niepokoju.
  • Ciemnoniebieskie barwy, takie jak atramentowy, szafirowy, (który bardzo przypomina kobalt, ale wpada odrobinę w fiolet), indygo (który jest trochę ciemniejszy) oraz oczywiście kobalt sprawdzą się we wnętrzach eklektycznych jako kontrastowe tło do mebli i dekoracji.

Trend watch: kobaltowe dodatki do domu

Chłodny odcień niebieskiego jest prawdziwym trendem w tym sezonie — doskonale sprawdzi się jako kolor dodatków, na przykład wazonów lub porcelany.

  1. Wykorzystaj tą barwę na swoim świątecznym stole: kobaltowa zastawa ze złotymi ozdobami jest bardzo elegancka. Co powiesz na połączenie teego intensywnego odcienia niebieskiego z czerwienią? Stowrzysz piękny i ciekawy efekt!
  2. Kobaltowe meble i domowe akcesoria sprawiają, że pomieszczenie wydaje się interesujące i jedyne w swoim rodzaju. Dlatego ten kolor polecamy przede wszystkim miłośnikom odważnych aranżacji.
  3. Jeśli chcesz zacząć przygodę z kobaltem małymi krokami, zdecyduj się na kilka małych dodatków, na przykład tekstylia czy małe meble.

Kolor kobaltowy – z czym łączyć go w aranżacjach?

Kobalt można wykorzystać w aranżacji na wiele sposobów. We wnętrzu dobrze zestawić go z ciemnym drewnem i srebrem — pokój będzie wyglądać bardzo efektowne. Ale kobalt to nie tylko kolor mebli i dodatków — sprawdzi się też na podłodze, ścianach lub suficie. Ściany w tym odcieniu mają działanie uspokajające i gwarantują pozytywne nastawienie do życia. Z kolei, umiejętnie dobrane meble, jak na przykład sofa, od razu przyciągają wzrok gościa. Utrzymaj całą aranżację w różnych odcieniach niebieskiego lub zdecyduj się na jeden wyrazisty element w kolorze kobaltowym — decyzja należy do Ciebie!

Biel i kobalt

Najprawdopodobniej pierwszym połączeniem z kobaltem, które przychodzi do głowy jest biel. Znamy jej z ceramiki Bolesławickiej i portugalskich kafli azulejos. Kobalt w pełni ujawia swoje piękno w zestawiu z chłodem bieli. W aranżacji bieli z kobeltem warto jeszcze użyć czerni jako trzeciego koloru w postaci mniejszego elementu, na przykład stolika kawowego.

Kobalt, złoto i czerń

przytulny salon w ciemnych odcieniach

Biel i kobalt to klasyczne zestawienie barw, ale czemu jednak nie pójść pod prąd i nie postawić na zestawienie z czernią? Głęboki kobalt połączony z czernią i złotem daje wyjątkowo magentyzujący efekt. Idealnie sprawdzi się do wnętrz w stylu nowoczesnego glamour oraz we wnętrzach eklektycznych.

Kobalt i beż

Stół KEVA w kolorze niebieskim

Zestawienie beżu oraz kobeltu idealnie sprawdzi się pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, ale także w skandynawskim. Ciepły beż ciepla chłodny kobalt tworząć przytulną aranżację. Aby ta barwa nie dominowała za bardzo w sypialni warto wykorzystać jako kolor tekstyliów lub mniejszych dodatków.

Kobalt oraz brąz

pomysł na salon z sofą eliot

Zastanawiasz się jeszcze, jaki kolor pasuje do niebieskiego w odcieniu kobaltu? Połączenie brązowego oraz kobaltu daje niezwykły oraz wyrazisty efekt we wnętrzu. To połączenie działa zarówno uspokajająco, ale z drugiej dynamizuje przestrzeń salonu. Ta nietuzinkowa mieszanka barw będzie stylowo wyglądać we wnętrzach industrialnych, loftowych i nowoczesnych.


Zobacz, jeszcze więcej inspiracji na kobaltowe elementy we wnętrzu

Szukasz dalszych pomysłów na wykorzystanie kolorów we wnętrzach? Sprawdź nasze propozycje na: