Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Pomysły na aranżację biura Westwing

Właśnie założyłeś własną firmę i zastanawiasz się jak urządzić biuro? Jest kilka ważnych rzeczy, o których nie możesz zapomnieć. Nawet jeśli Twój zespół liczy kilka osób powinieneś zadbać o funkcjonalną i estetyczną przestrzeń wspólną. Odpowiednia aranżacja małego biura jest bardzo ważna. Czy wiesz, że według przeprowadzonych badań nowoczesne, ergonomiczne meble i ciekawie zaprojektowane miejsce do pracy wpływa na jej jakość? A zatem do dzieła! Podpowiemy Ci, co zakupić i o czym pamiętać urządzając małe biuro.

Niezbędne wyposażenie biura

Każde biuro w zależności od charakteru pracy potrzebuje innego wyposażenia. Są jednak takie meble i sprzęty, które bez względu na to czy jest to biuro rachunkowe czy pracownia architektoniczna na pewno się przydadzą. Biurko i odpowiednio dobrane do niego krzesło – to para, bez której praca się nie rozpocznie. Jeśli Twoi pracownicy spędzają przy biurko niewiele czasu wystarczy prosty blat osadzony na nogach na odpowiedniej wysokości. Jeśli jednak jest to kilka godzin pracy przy komputerze radzimy zainwestować w bardziej ergonomiczny mebel.

Coraz popularniejsze są biurka typu stand up z regulowaną wysokością blatu, która umożliwia pracę w pozycji siedzącej, ale też stojącej. Niektóre modele posiadają tapicerowaną przesłonę, która otacza biurko jak kokon – to pomysłowe rozwiązanie wpływa na akustykę (do siedzącego dociera mniej rozpraszających dźwięków) – taka „udomowiona” przestrzeń jest bardziej komfortowa i przyjazna. Nawet jeśli nie chesz zainwestować w biurka regulowane, warto dać pracownikom opcje pracy na stojąco, za pomocą specjalnie wyprofilowanych do tego celu pudełek.

Do tak zaprojektowanego biurka powinieneś dobrać krzesło, które będzie łączyć wygodę z naturalną postawą podczas siedzenia. Mebel z właściwie wyprofilowanym siedziskiem i oparciem odciążającym kręgosłup będzie zapobiegać bólom pleców i schorzeniom kręgosłupa. Takie ergonomiczne wyposażenie powinno się również znaleźć w pokoju przeznaczonym na spotkania. Tu zamiast biurek pojawi się z pewnością duży stół konferencyjny, a przy nim krzesła – nie muszą być tak wyspecjalizowane jak te do wielogodzinnej pracy przy komputerze, ale wygodne, najlepiej tapicerowane z miękkimi podłokietnikami.

Jak urządzić biuro, żeby wszyscy byli zadowoleni? Zapewnij pracownikom poczucie prywatności – w końcu każdy potrzebuje chwilę przerwy od pracy choćby na krótki prywatny telefon. Nawet w małym biurze przydadzą się budki akustyczne – zwłaszcza w przestrzeni typu open space. Mają kompaktową konstrukcję i najczęściej kształtem przypominają dawną budkę telefoniczną. Te w nowoczesnych biurach są wyciszone specjalnym materiałem dźwiękoszczelnym, mają wentylację i oświetlenie, które włącza się automatycznie.

Jak urządzić biuro: dobierz odpowiednią kolorystykę

Kolory mają duży wpływ na jakość pracy, dlatego nie powinieneś ich bagatelizować. Wybieraj przyjazne barwy, które nie będą zbytnio rozpraszać, męczyć wzroku, ale pozytywnie wpływać na psychikę pracowników. Każdemu nie dogodzisz bo preferencje dotyczące kolorów są bardzo różne – wybieraj odcienie neutralne, takie które wyciszają, wprowadzają spokój i domową atmosferę. Pamiętaj, że chłodne barwy optycznie powiększają przestrzeń i są eleganckie, ale też bardzo formalne. Warto je „oswoić” wprowadzając ciepłe akcenty. Cieplejsze odcienie wprowadzają przyjazną atmosferę, stymulują do pozytywnego myślenia. Jednolity kolor ścian zawsze warto przełamać tapicerką meblową w bardziej odważnych odcieniach. Pamiętaj, że do biura, które jest smutne, przygnębiające i w nieciekawych kolorach nikt nie chodzi z przyjemnością. 

Oświetlenie w biurze

To jedna z najważniejszych rzeczy. Zadbaj zwłaszcza o oświetlenie naturalne. Ustaw biurka tak, żeby wszyscy mieli do niego dostęp. Pamiętaj, że światło dzienne, zwłaszcza latem, przeszkadza pracującym na komputerze – ustaw sprzęt tak, żeby nie raziło pracujących i nie odbijało się w monitorze, albo zadbaj o odpowiednie przesłony na okno. Jak urządzić biuro, żeby nie narazić pracowników na częste wizyty u okulisty? Aranżacja małego biura nie obejdzie się bez dobrego oświetlenia sztucznego.

Oprócz tego ogólnego montowanego w suficie, każde biurko obowiązkowo musi być wyposażone w źródło światła. W zależności od charakteru pracy może to być dobrej jakości reflektor przypięty nad komputerem, albo stojąca lampa biurkowa na długim, regulowanym ramieniu. Ważne, żeby całe stanowisko pracy było równomiernie oświetlone. Pamiętaj, że praca przy komputerze w ciemności jest bardzo niezdrowa dla oczu! Duży wybór lamp biurkowych znajdziesz na Westwing. Zarejestruj się i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego i ergonomicznego biura!

Jak urządzić nowoczesne biuro: dekoracje

Kobieta siedząca przy stole z kwiatami oraz kubkiem, za którą znajduje się drewniana komoda

Żeby Twoim pracownicy chętnie przychodzili do pracy musisz ich zachęcić np. pięknie urządzonym biurem. Stwórz domową atmosferę, w której wszyscy będą się dobrze czuli. Ciekawa i estetyczna aranżacja małego biura ma bardzo duży wpływ na wyniki pracy. Jak urządzić biuro, żeby przypominało dom, ale za bardzo nie”rozluźniało” dyscypliny? Pomyśl o ciekawych dodatkach. Zielone rośliny do biura w doniczkach działają korzystnie na klimat, oczyszczają powietrze z toksyn i sprawiają, że biuro zyskuje na przytulności. Oryginalne plakaty oprawione w proste ramy dodają osobowości – możesz je dobrać do charakteru firmy.

Przydadzą się z pewnością meble do przechowywania – półki lub regały na książki, niewielkie szuflady na dokumenty, albo chociaż segregatory na biurka. Postaraj się, żeby były estetyczne i z ekologicznych materiałów. W każdym pomieszczeniu powinien też znaleźć się zegar – w nowoczesnym sprawdzi się designerski, w oryginalnym kolorze lub kształcie, w bardziej klasycznej aranżacji – stylowy, np. zegar dworcowy. Rozważ kwestie podłóg: drewniana jest przytulna i ciepła, ale trudno ją utrzymać w czystości – połóż podkładki pod mobilne krzesła w oryginalnych kolorach. Na zimny gres warto położyć miękką wykładzinę, albo piękny dywan – będzie ozdobą całego biura. 

Organizacja biura

Zorganizowana praca w biurze daje dobre efekty. Chaos nie wpływa dobrze na wizerunek firmy i zniechęca kontrahentów. Pierwsze i najczęstsze jego oznaki to niewystarczająca ilość czasu na wykonanie wszystkich obowiązków, nadmiar papierów zalegających na biurku i spóźnienia w dotrzymywaniu terminów. Odpowiednia aranżacja biura i jego organizacja mogą temu zapobiec.

Trzy osoby siedzące przy drewnianym stole w biurze i pracujące

Jak urządzić biuro, żeby było dobrze zorganizowane? Stwórz plan działań i zachęcaj pracowników, żeby się z niego wywiązywali. Przydadzą się zwykłe kalendarze, albo cyfrowe, które będą przypominać o terminach, spotkaniach i zadaniach na poszczególne dni. Warto zawsze określić czynności, które powinny być wykonane w pierwszej kolejności. Kontrolując harmonogram masz pewność, że wszystko jest pod kontrolą.

Tak samo ważny jest porządek w biurze. Zadbaj o staranne przechowywanie dokumentów najlepiej w oznaczonych teczkach lub segregatorach, a będziesz miał pewność, że nic nie zginie i nie umknie Twojej uwadze. Porządek jest niezwykle istotny jeśli do Twojego biura przychodzą ludzie z zewnątrz – w myśl zasady „jak cię widza tak cię piszą”. Dobra organizacja biura to także dobra atmosfera i sprawna komunikacja miedzy współpracownikami. To wpływa nie tylko na szybkość podejmowanych decyzji, ale także na zwykłe stosunki międzyludzkie i kulturę pracy. 

Jak urządzić biuro w pracy – pomysły na reprezentacyjny i wygodny gabinet

Masz własny gabinet w pracy i zastanawiasz się, jak urządzić go w nowoczesnym stylu, który będzie sprzyjał koncentracji i spokojnej pracy? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

  • Spersonalizuj przestrzeń – ważne byś poczuł się w nim trochę jak w domu. Dodaj zdjęcia najbliższych – to umili Ci długie godziny spędzone w pracy.
  • Twój gabinet powinien być zarówno reprezentacyjny, a jednocześnie komfortowy i przytulny jak domowy salon, w którym Ty i Twoi goście poczujecie się swobodnie.
  • Biurko zastąp stołem – wygląda o wiele bardziej elegancko i ma o wiele większą powierzchnię na dokumenty i akcesoria biurowe.
  • Zaaranżuj strefę wypoczynkową z sofą – zamiast krzeseł na przeciwko Twojego biurka, umieść w gabinecie sofę z fotelem, tak by Twoi goście lub klienci poczuli się komfortowo.
  • Biurko postaw w pozycji dominującej, z krzesłem ze ścianą za plecami, po przekątnej od wejścia do pokoju, zgodnie z zasadami feng shui w pracy.
  • Zamiast monitora umieść telewizor na ścianie.
  • Zainwestuj w piękne akcesoria biurowe i inne dekoracje. Uprzyjemnij sobie czas spędzony w pracy.
  • Utrzymuj porządek – Twój gabinet to Twoja wizytówka, staraj się by Twoje biurko było zawsze zorganizowane.

Jak zaaranżować biuro w domu?

Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie, coraz częściej pracodawcy zgadzają się na pracę z domu, które również jest znane jako home office. Zatem, jak urządzić biuro w domu? Nie zawsze można wydzielić na gabinet osobne pomieszczenie. Zazwyczaj przestrzeń do pracy łączy się z salonem, albo umieszcza biurko w sypialni. Zaaranżuj ją tak, żeby nie zajmowała zbyt dużo miejsca, była przyjazna, stylowa i zachęcała do wypełniania obowiązków. Niewielkie biurko ustaw w dobrze oświetlonym miejscu – np. przy oknie, ale możesz też wykorzystać do tego wnękę po szafie.

Mężczyzna pracujący z domu i siedzący przy białym biurku z komputerem z kubkami, czajnikiem oraz książkami

Jeśli pracujesz z laptopem biurko może zastąpić konsola, albo szeroki parapet okienny. Zainwestuj w wygodny fotel, który umoożliwi Ci odpowiednią ergonomię pracy przy komputerze – ta inwestycja na pewno odwdzięczy się zdrowym kręgosłupem. Postaw piękną lampę podłogową, ale z ruchomym ramieniem, tak żeby oświetlała całe biurko. Urządź kącik do pracy oryginalnymi dodatkami, a praca w domu będzie przyjemniejsza. I koniecznie dbaj o porządek – rozgardiasz w miejscu do pracy sprawi, że cały pokój będzie wydawał się zabałaganiony. 

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.