Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kwiat protei oraz eukaliptusa w srebrnym wazonie na stoliku kawowym

Uważana dotąd za niekwestionowaną królową kwiatów róża zyskała silną konkurencję. Protea, bo to o niej mowa, to egzotyczna piękność pochodząca z Afryki Południowej. Swą nazwę zawdzięcza greckiemu bogowi Proteuszowi, znanemu ze swej zmienności. Piękna Protea jest tak samo wszechstronna, jeśli chodzi o dekoracje. Pokażemy Wam jak stworzyć zachwycające aranżacje z tą modną rośliną!

Co wiemy o protei?

Kwiat protei ułożony na drewnianym stole

Południowoafrykańska protea jest zimozielonym krzewem porastającym skaliste wzgórza. Należąca do grupy srebrnikowatych, roślina zachwyca wspaniałymi, przypominającymi koszyczek lub szyszkę kwiatami. Nieco więcej faktów znajdziesz poniżej:

  1. Fakt

    Roślina tworzy niskie zimozielone krzewy, które osiągają w naturze 1,5 m wysokości. Nazywane są przez tubylców krzewami cukrowymi, ponieważ  kwiatostany wydzielają bardzo dużo nektaru.
  2. Fakt

    Protea cesarska Protea cynaroide jest narodowym kwiatem RPA, a jej kwiaty osiągają średnicę 30 cm.
  3. Fakt

    Liście protei pokryte są charakterystycznym srebrnym meszkiem, stąd polska nazwa-Srebrnik. Istnieje wiele mieszańców międzygatunkowych m.in. odmiana Carnival z fuksjowymi kwiatami.
  4. Fakt

    W naturze srebrnikowate są bardzo odporne na upał, brak wilgoci i lekki mróz. Nawet po pożarze w buszu roślina regeneruje się z korzeni, a nasiona potrafią gwałtownie zacząć kiełkować. 
  5. Fakt

    Protea zarówno dobrze znosi wysokie temperatury, ale także niewielkie przymrozki (aż do -5 C).

Protea: wymagania kwiatu

Salon z odcieniu pudrowego różu z dekoracjami

Srebrnik jest tak samo niewymagającą rośliną, jak jej naturalne miejsce występowania.

  • Jako roślina w doniczce preferuje kwaśne podłoże ubogie w składniki odżywcze, dlatego powinna być zasilana tylko niewielką ilością nawozu.
  • Rośliny nie powinno się przesuszać.
  • Z kolei zbyt duża ilość wody może uszkadzać korzenie, dlatego upewnij się, że ziemia jest zawsze umiarkowanie wilgotna.
  • Protea może rosnąć na balkonie lub tarasie w czasie lata, jednak jesienią warto ją przenieść do nieco chłodniejszgo pomieszczenia.
  • Jasne i ciepłe pomieszczenia pozwolą Ci stworzyć idealne warunki do tego, aby Twoja nowa ozdoba kwitła przez długi czas. 

Ciesz się proteą cały rok: jak ją ususzyć?

suszona protea w szklanym wazonie z gałązkami eukaliptusa na parapcie

Chcesz się cieszyć pięknymi kwiatami srebrnika przez cały rok? Zanim protea przekwitnie, utnij łodygę kwiatową, następnie wieszając do góry nogami, ususz kwiat. Możesz umieścić zasuszony kwiat w wysokim szklanym wazonie lub ułóż same główki kwiatów na pojedynczych kamieniach umieszczonych w szklanej misce – taka aranżacja wygląda jednocześnie minimalistycznie i nowocześnie.

Protea w ozdobnym bukiecie

Protea sama w sobie przyciąga wzrok, ale równie wspaniale wygląda zestawiona z innymi roślinami. Na przykład ususzony kwiat srebrnika możesz włożyć z liśćmi eukaliptusa w kulisty ozdobny wazon albo zrobić kolorowy bukiet. Zachwycający jesienny-zimowy bukiet kwiatowy może składać się z białożółtej protei, morelowych róż, kremowych kwiatów eustomy oraz czerwonych i zielonych gałązek eukaliptusa.

Wolisz bardziej barwne bukiety? Kolejna propozycja to pomarańczowa protea w zestawieniu z gałązkami wrzosów i chabrów- kompozycja idealna do eklektycznych wnętrz, stylu retro, a także każdego domu, który powinien promieniować ciepłem nawet w chłodnych porach roku!

Protea w bukiecie ślubnym

Z kolei, delikatne kolory różowego wyglądają bardzo szlachetnie i pasują do każdej kompozycji kolorystycznej – zarówno jako romantyczny bukiet ślubny lub gustowna dekoracja w domu

Szukasz innych pomysłów na dekorację wnętrz przy użyciu kwiatów oraz roślin? Sprawdź nasze artykuły o:

Odkryj świat dekoracji kwiatowych na Westwing!

Protea jako dekoracja w domu 

Nic dziwnego, że protea zawdzięcza nazwę zmiennemu Proteuszowi. Afrykańska roślina może być z powodzeniem wykorzystywana do stworzenia kompozycji pasujących do wielu różnych aranżacji wnętrz.

Dekoracje z proteą w stylu vintage

Gdy kwiat jest mocno kolorowy, zachowaj umiar przy wyborze wazonu: ognistopomarańczowa protea doskonale będzie się prezentować w prostym, przezroczystym szklanym wazonie. Do bukietu kwiatowego odaj dwie gałązki czerwonego eukaliptusa – bordowy i pomarańczowy to kluczowe elementy modnego stylu vintage. Możesz również uprawiać proteę w doniczce. Wybierz niebiesko-zieloną doniczkę z kamionki w klasycznym stylu lat 60 lub naturalną donicę z terrakoty w stylu lat 70.

Dekoracje z proteą w stylu shabby chic

Matowe dekoracje metalowe są uosobieniem romantycznego stylu shabby chic. W kulistym szklanym wazonie z wąską szyją na złotej metalowej podstawie, ułóż kompozycje z kwiatów protei i serruri z dodatkiem kremowej trawy pampasowej lub białej gipsówki wiechowatej. Szczególnie pięknie będzie bukiet wyglądać, jeśli użyjesz suszonych kwiatów. Podkreślą nietrwałość oraz nostalgię, tak charakterystyczną dla stylu shabby chic.

Eleganckie dekoracje w proteą w roli głównej

Protea może także wyglądać bardzo wytwornie. Szlachetna odmiana kwiatów Ice Pink, w połączeniu z bielą róż wygląda bardzo dostojnie i szykownie. W cylindrycznym szklanym wazonie ze złotą podstawą kompozycja będzie doskonale się prezentować w salonie lub jadalni.

Nowoczesne dekoracje z proteą

Modną roślinę w mieszkaniu często widuje się jako minimalistyczną możemy spotkać również jako ozdobę w szklanym naczyniu bez dodatków bądź doniczkach w kolorze czarnym, szarym lub białym. Bajecznie kolorowy kwiat od razu przyciągnie uwagę gości

Czy jest inny równie doskonały sposób cieszenie się pięknem kwiatów srebrnika? Wykorzystaj nie tylko suszoną oraz także żywą proteę, ale także jako sztuczny kwiat! Dzięki temu, morelowo-różowe kwiaty krzewu cukrowego będą piękne wyglądać. Ciesz się tym niezwykłym kwiatem cały rok!

W Westwing uwielbiamy odkrywać nowe trendy w aranżacji wnętrz. Mamy nadzieję, że nasze sposoby pomogą Ci stworzyć zachwycające dekoracje z wykorzystaniem tej pięknej, afrykańskiej rośliny.