salon w stylu glamour z szafirową ścianą i różową sofą

Jeśli lubisz niebieski, ale w bardziej nieoczywistej odsłonie, postaw na szafirowy. Ten kolor z pewnością odmieni Twoje wnętrze. Jest intensywniejszy niż granat a dzięki nucie zieleni bardziej uspokaja. Często wykorzystywany w modzie, ale i we wnętrzach zyskuje na popularności. Według nas ten sezon kolorystyczny, w którym dominują odcienie błękitów, w pełni uwidoczni jego potencjał. Warto bliżej się mu przyjrzeć.

Szafirowy – jaki to kolor i jakie ma znaczenie?

Nazwę wziął od kamienia szlachetnego cenionego w jubilerstwie za przepiękną barwę i magiczne właściwości. To dzięki nim stał się najbardziej poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim. Otóż ten najtwardszy po diamencie minerał uznawany jest za symbol wierności, miłości i czystości. Pewnie dlatego chętnie oprawia się go w złoto i wręcza wybrance jako pierścionek zaręczynowy. W naturze występuje w szerokiej gamie odcieni, ale jego klasyczną odmianą jest kolor niebieski. Od zawsze przypisywano mu niezwykłe właściwości – uważano, że jest kamieniem nieśmiertelności, wiecznej młodości, do dziś niektórzy wierzą, że zwalcza wszystkie choroby. Dlatego też kolor szafirowy zarezerwowany był od dawien dawna dla rodzin królewskich jako jedna z najoryginalniejszych i najpiękniejszych barw. Dziś każdy może go mieć u siebie w domu – na ścianie, meblach lub w formie dodatków.

Do jakich kolorów pasuje kolor szafirowy we wnętrzach?

Podobno władcy starożytnej Persji wierzyli, że niebo pomalowane jest na niebiesko odblaskami szafirów. Coś w tym jest zważywszy, że kolor szafirowy ma całą gamę odcieni, od najbardziej cennego jakim jest kolor chabrowy, na ciemnym błękicie kończąc. Może dlatego, podobnie jak kamień szlachetny, zmienia swą barwę w zależności od światła. W dzień wydaje się jaśniejszy i bardziej świeży, wieczorem jego odcień porównywany jest do głębin oceanu.
Niekiedy mylnie określany jest jako kolor granatowy. Owszem, może na pierwszy rzut oka jest do niego podobny, ale szafirowy ma w sobie dodatkowo nutę zieleni, a niektórzy uważają, że można w nim także dostrzec tony fioletu i czerni. Tak naprawdę to głęboki odcień niebieskiego, ciemniejszy niż kolor błękitny, a jaśniejszy niż granatowy. A jaki kolor pasuje do niebieskiego szafiru? Oczywiście, jako kolor inspirowany jubilerskim kamieniem, najpiękniej wygląda w sąsiedztwie złota, burgundu i szmaragdowej zieleni. A z jaśniejszych barw, tworzących z nim bardziej nowoczesne kompozycje, idealnie łączy się z bielą czy modnym ostatnio taupe. Efekt świeżości uzyskasz jeśli obok szafiru pojawi się turkus lub kolor modry.

  1. Szafirowy i złoto

    Kolor szlachetnego kruszcu i wyjątkowego kamienia. Czy może być lepsze połączenie? Złoto pięknie podkreśli magiczny charakter szafirowego. W roli dodatków sprawdzi się jak elegancka biżuteria przy wyjściowej kreacji.
  2. Szafirowy i taupe

    Ten niejednoznaczny kolor położony pomiędzy ciepłym beżem a szarością z powodzeniem może konkurować z z klasyczną bielą czy szarością. W duecie z szafirowym zagra tak samo dobrze, a może nawet ciekawiej. Ustaw na tle szafirowej ściany komfortową sofę w odcieniu taupe a zobaczysz, że chłodny kolor zyska cieplejszego charakteru.
  3. Szafirowy i szmaragdowa zieleń

    To bardzo klasyczne i piękne połączenie. Te królewskie kolory wspaniale się uzupełniają, w końcu w szafirowym płynie odrobinę zielonej nuty. Szmaragd jeszcze bardziej podkreśli głębię ciemnego błękitu. Duet spisze się w sypialni – wprowadzi harmonię, pozwoli się wyciszyć i odprężyć.

Kolor szafirowy a style aranżacyjne

Magia szafirowego sprawia, że stał się on ulubieńcem wnętrz w różnych stylach. My wybraliśmy dla Was te, w których prezentuje się naprawdę szykownie. Zanim jednak wykorzystasz go w swojej aranżacji musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Szafirowy jest intensywny – nie polecamy go na wszystkie ściany, zwłaszcza do sypialni, gdzie może przeszkadzać w zasypianiu a nawet działać depresyjnie. Lepiej postaw na dekoracje. Pięknie będzie wyglądał w łazience – szafirowe płytki kojarzą się w wodą i morskim klimatem. W kuchni możesz pokusić się na szafki w odcieniu ciemnego błękitu – są teraz bardzo modne, a jeśli zestawisz je z jasnymi blatami będą wyglądały lekko i świeżo.

  • Hamptons – styl nadmorskich kurortów kolorystykę czerpie z natury. Oprócz stonowanych piaskowych beży, bieli, odcieni kości słoniowej, obowiązkowo pojawiają się odcienie niebieskiego. Szafirowy najcześciej w roli dodatków: na poduszkach, kocach, wazonach czy porcelanie.
  • Śródziemnomorski – szafirowy przywołuje skojarzenia z morzem i słońcem, jednym słowem z ciepłym śródziemnomorskim klimatem. Mimo, że jest dość mocny, łatwo się przy nim odprężyć, jeśli zastosujesz go na wybranych elementach, na przykład na pięknych orientalizujących kaflach czy zwiewnych, przepuszczających światło kaninach. Połącz go z bielą i naturalnymi surowcami (rattan, juta) a stworzy wakacyjny anturaż.
  • Glamour – ten ponadczasowy elegancki styl bez szafirowego jest jak piękna kreacja bez biżuterii. Wybierz dla niego odpowiednie miejsce w salonie, na przykład na sofie w aksamitnej tapicerce. Będzie tu wyglądał zjawiskowo czarując całą aranżacje. Dobierz do niego złote elementy i delikatne oświetlenie, które wydobędzie jego piękną głębię.
  • Chinoiserie – wywodzący się z Chin styl prawdziwą furorę zrobił we Francji w XVIII wieku, a teraz powraca we współczesnej odsłonie, najczęściej na dekoracjach ścian. Charakterystyczne dla niego niebieskie desenie na porcelanie pojawiają się teraz na tapetach. Nakreśl kolorem szafirowym rodzajowe chińskie scenki, smoki, ptaki i egzotyczne pejzaże a poczujesz się jak w wysmakowanym rokokowym buduarze.

Jak prosto wprowadzić szafirowy do wnętrz?

Szafirowy jest charakterystyczny, ale dość uniwersalny. Jeśli boisz się, że na ścianie zdominuje wnętrze, postaw na ciemnobłękitne ozdoby. Ładnie zakomponuje się z dodatkami z ciemnego drewna, ze złota, ale też z naturalnymi materiałami. Dzięki temu ożywi każdą aranżację.

Salon art deco

Szezlong, puf i fotel w welwetowej tapicerce w szafirowym kolorze – skompletuj taki zestaw meblowy a kącik wypoczynkowy w salonie będzie najcześciej odwiedzanym miejscem. Jasny dywan na tle dębowej klepki ożywi, a złote lampy inspirowane stylem lat 20. wprowadzą klimat epoki. Błękitny pled i poduszki nadadzą szafirowemu lekkości i fantazji.

Wnętrza hamptons

Czy wiesz, że kolor kobaltowy i szafirowy są najpopularniejszymi barwami stosowanymi na naczyniach? A to dlatego, że ich odcień nie zmienia się podczas wypalania w piecu. Porcelana w ciemnoniebieskie wzory cieszy się teraz popularnością – wykorzystaj to w aranżacji w stylu hamptons! Biało-niebieski wazon może być ozdobą stołu lub konsoli. Jeśli chcesz mocniej zaakcentować kolor postaw na szafirowy dywan lub charakterystyczne dla hamptons siedziska-krzyżaki.

Kojąca łazienka

Niebieski od zawsze był najpopularniejszym kolorem w łazienkach. W zależności od upodobań stosuje się indygo, lazurowy, błękit paryski czy błękit pruski, ostatnio nawet wpadający w zieleń kolor petrol. Dlaczego? Wszystkie te odcienie kojarzą się z wodą, dają efekt relaksu i odprężenia, sprawiają, że łazienka wydaje się zawsze czysta. Szafirowy możesz zastosować na szafce podumywalkowej i połączyć z jaśniejszymi płytkami, albo na ścianie i dobrać do niej kafle w szafirowe wzory.

Odmień swoje wnętrze błękitną tonacja. Ten kolor we wszystkich odcieniach zapewnia wspaniałe efekty wizualne. Szafirowy dodaje splendoru, uspokaja, wygląda elegancko… Żeby się przekonać zarejestruj się na Westwing i znajdź dużo pięknych przedmiotów w tej królewskiej barwie.