Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Biurko w kąciku pokuju

Mówi się, że porządek na biurku, to porządek w głowie. Dobra organizacja biurka wypłynie nie tylko pozytywnie na produktywność w pracy, ale też na dobre samopoczucie. Koniec ze stresem, kiedy nie możemy odszukać potrzebnego dokumentu. Nigdy więcej zaplątanych kabli. Podpowiemy Ci, jak segregować i zorganizować swoje domowe miejsce pracy, dzięki wzrośnie Twoja satysfakcja i jakość pracy.

Zacznijmy od początku: organizacja pokoju

Biurko w stylu boho

Bez względu na to, czy zajmujesz się organizacją całego pomieszczenia, czy masz do dyspozycji jedynie biurko w sypialni, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Zanim zaczniesz prządkować długopisy, kable i segregatory, przez chwilę przyjrzyj się pozycji Twojego biurka. Jest ono bazą i punktem wyjścia do dobrej aranżacji miejsca pracy.

Ustawienie biurka

Nie każdy może sobie pozwolić na zaaranżowanie home office w osobnym pomieszczeniu, ale warto wybrać jak najlepsze miejsce dla naszego miejsca pracy. Nawet jeśli będzie to małe biurko w salonie.

 • Zwróć uwagę na pozycję biurka względem okna, zgodnie z zasadami feng shui w pracy oraz tak aby w monitorze komputera nie odbijało się światło, powinno stać bokiem do okna. Oczywiście, jeśli tylko masz możliwość takiego przemeblowania.
 • Warto zaplanować też ustawienie regału i drukarki – powinny się znajdować jak najbliżej biurka, abyś nie musiał iść na drugi koniec mieszkania, by coś wydrukować lub odstawić segregator na półkę.

Wszystko na swoje miejsce

Czas na generalne porządki. Wyciągnij wszystko z szuflad i szafek i zdecyduj, co jest Ci potrzebne, a co możesz wyrzucić. Następnie wszystko posegreguj i stwórz kategorie, na przykład: rachunki, faktury, zamówienia, dokumenty gwarancyjne, artykuły piśmiennicze czy elektronika. Teraz dla każdej z nich znajdź stałe miejsce. Na biurku zostaw tylko te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne do pracy.

Organizacja na biurku: gadżety do domowego biura

Nie wystarczą szuflady, aby zaprowadzić porządek na biurku. Najlepiej znaleźć swój własny system organizacji. Przyjrzyj się swojemu biurku krytycznym okiem. Co sprawia Ci najwięcej problemu? Zawsze wypisane długopisy, a może dokumenty, których nigdy nie umiesz znaleźć. A może są to zawsze zaplątane kable lub karteczki z notatkami.

Organizacja długopisów

 1. Zanim zaczniesz układać długopisy w pięknych pojemnikach, sprawdź, czy wszystkie piszą.
 2. Jeśli możesz wymienić w nich wkład, zrób to jak najszybciej i nie odkładaj na potem. Te, w których nie możesz tego zrobić, wyrzuć od razu.
 3. Teraz możesz przejść do najprzyjemniejszej części, czyli do wyboru pojemników. Możesz je też zrobić samodzielnie: wykorzystaj do tego słoiki i obklej je ozdobną taśmą lub pomaluj farbą do szkła. Dobrze sprawdzą się też aluminiowe puszki po żywności. Wystarczy, że dobrze je umyjesz.
 4. Do organizacji biurka przyda się kilka pojemników o różnej wysokości: na długopisy, ołówki i zakreślacze. Teraz szybko znajdziesz to, czego szukasz.

Organizacja biurka: dokumenty

Niezbędne będą również organizery i półki na biurko. Wybierz te z odpowiednią ilością przegródek. Jeśli prowadzisz wiele odrębnych spraw jednocześnie, zdecyduj się na więcej półek. Aby szybciej znajdować potrzebne dokumenty, użyj półek w różnych kolorach. Oprócz porządku różnorakie barwy organizerów dodadzą Twojemu pomieszczeniu pozytywnej energii. 

 • Dokumenty, których nie potrzebujesz na co dzień, można przechowywać w estetycznych pudełkach, wykonanych z laminowanej tektury lub z drewna.
 • Filcowy lub jutowy kosz do przechowywania obok biurka pomieści stylowe czasopisma i książki, a do tego stworzy przytulną atmosferę.

Organizacja notatek

Dobry system organizacji Twojego miejsca pracy to podstawa Twojej produktywności. Każde biuro w domu powinno mieć tablicę na ważne notatki, faktury i plan działania. Dzięki niej unikniesz stosów żółtych karteczek na biurku i nie zgubisz ważnych notatek pośród innych dokumentów.

Organizacja kabli

Poplątane kable to chyba zmora każdego z nas. Używamy przynajmniej kilku urządzeń wymagających zasilania elektrycznego, dlatego warto znaleźć na ten problem swój sposób. Możesz zamontować specjalną listwę kryjącą kable za biurkiem. Innym sposobem, który przypadnie do gustu miłośnikom dobrego designu będzie pudełko na kable, które zmieści niestetyczne wtyczki.

Organizacja biurka: inspiracje

 1. Masz mało miejsca na dokumenty i notatki? Nie ma sprawy! Zawieś nad biurkiem małą półkę lub tablicę korkową. Elementy te mają też potencjał inspiracyjny. Wystarczy przypiąć do tablicy ulubiony cytat lub kojącą grafikę a na półce postawić małą roślinkę.
 2. Zbuduj własny organizer na artykuły biurowe. Kilka desek i gotowe! Jeśli lubisz pomieszczenia w stylu industrialnym, organizera nie będzie nawet trzeba malować. Surowe drewno jest teraz w modzie.
 3. Jeśli aranżujesz małe biurko w niewielkim pomieszczeniu, pomyśl o przeźroczystym lub ażurowym pojemniku, tacce na dokumenty, koszu na śmieci, czy nawet krześle. Transparentne meble i akcesoria dodadzą kącikowi biurowemu lekkości.
 4. Postaraj się utrzymać biurko w podobnej palecie kolorystycznej i nie mieszaj barw chłodnych z ciepłymi. Białe biurko świetnie będzie pasować zarówno do czarnych i szarych elementów w stylu skandynawskim, jak i do złota i różu w stylu glamour.
 5. Kolejnym pomysłem na optymalizację przestrzeni na biurku jest zastąpienie lampy stołowej – podłogową. W miarę możliwości postaraj się też ustawić meble jak najbliżej okna. Dzięki temu sztuczne światło będzie włączane tylko w ostateczności.

Organizacja biurka i pracy – najważniejsze zasady

Regał z segregatorami, pudełkami do przechowywania i dekoracją
 1. Ustal priorytety

  Niech blat Twojego biurka stanie się listą zadań. Przed rozpoczęciem pracy, rozłóż na nim wszystkie notatki, zadania i dokumenty do wypełnienia w danym dniu. Zdecyduj, co ma pierwszeństwo lub ułatwi drogę do kolejnych projektów. Następnie, ułóż wszystko od góry do dołu, zaczynając od najważniejszych kwestii i spokojnie, systematycznie realizuj postawione przed Tobą założenia. 
 2. Pilnuj porządku na swojej liście zadań

  To, czym się już zająłeś, a jeszcze nie jest skończone, odłóż na osobną, niższą półkę. Wraz z kolejnymi etapami realizacji, przenoś ane dokumenty o piętro niżej, aż w końcu trafią na ostatnią półkę jako wykonane. Wtedy umieść je w archiwum. 
 3. Archiwizuj załatwione sprawy

  Ustal sobie regułę, w ramach której przed dołożeniem sobie dwóch kolejnych zadań kończysz, archiwizujesz i pozbywasz się z biurka minimum dwóch poprzednich. Jeden mały krok każdego dnia, w perspektywie tygodni, zniweluje chaos w Twoim domowym biurze.
 4. Nagradzaj swoje sukcesy

  Pomyśl, że ostatni temat na każdy dzień może być opatrzony nagrodą. Czeka tam na Ciebie dobra książka, bilety do kina lub kolacja w ulubionej restauracji z partnerem. Taki bonus, zdecydowanie zmotywuje Cię do efektywniejszego działania. 
 5. Oddziel dokumenty prywatne od biznesowych

  Pomogą w tym osobne półki, segretatory lub ozdobne pudełka. O wiele łatwiej odnajdziesz poszukiwane papiery i nie zgubisz niczego w otchłani Twojego domowego biura.

Jak utrzymać porządek w biurze?

Zacznij od biurka. Czysty i pusty blat to świetny wstęp do uporządkowania i aranżacji biura w domu. Usuń wszystkie zbędne oraz stare, nieużywane przez Ciebie szpargały. Na blacie pozostaw jedynie niezbędne rzeczy: długopisy, zszywacz lub notatnik.

Kup specjalne organizery, pudełka do przechowywania i pojemniki z pokrywą. Posortuj wszystko i ułóż w odpowiednich organizerach, półkach i pudełkach. Podziel dokumenty na właściwe kategorie, związane na przykład z wybranym projektem, klientem lub rokiem działalności. Każdą kategorię umieść na osobnej półce lub komorze w organizerze.

Jednolity styl pudełek i pojemników zapewnia ład w pomieszczeniu, a Twoje domowe biuro od razu wygląda na dobrze zorganizowane. Wybierz jednokolorowe pudełka w klasycznym białym, szarym lub czarnym kolorze.

Organizacja biurka na bieżąco zwiększy Twoją wydajność i estetykę Twojego domu. Odpowiednie środowisko pracy jest podstawą sukcesu – dzięki wskazówkom ekspertów Westwing możesz zrobić swój pierwszy krok. Do dzieła!

Chcesz uporządkować cały dom? Odkryj nasze pomysły na organizację całej przestrzeni w Twoim mieszkaniu, od kuchni po łazienkę:

Organizacja biurka w pracy

Aranżacja miejsca do pracy w nowoczesnym biurze kieruje się trochę innymi zasadami niż tego w domu. Twoje miejsce pracy w biurze powinno zarówno pasować do stylu całego budynku, jak i być Twoją wizytówką. Zadbaj o to, by osobiste dekoracje i gadżety nie przytłaczały przestrzeni, a wszystkie dokumenty i notatki pochowane były w stylowych organizerach i pudełkach. Jeśli masz do dyspozycji całe pomieszczenie pomyśl, by zastąpić biurko dużym stołem. Dzięki temu Twój gabinet nabierze trochę cieplejszego, domowego charakteru.

Organizacja biurka dziecka

Biurko w pokoju dla dziecka

Jeśli stoi przed Tobą zadanie organizacji biurka dla Twojego dziecka, pamiętaj, że to ono przede wszystkim musi się przy nim dobrze czuć. Podejdźcie do tego jak to przyjemnego projektu. Zobaczcie w Internecie różne przykładay aranżacji i systemów organizacji biurka.

 1. Aby wesprzeć dziecko w utrzymaniu porządku na biurku, przyczep kolorowe karteczki lub ozdobne taśmy na pojemnikach i opisz, do czego są przeznaczone.
 2. Możesz też zaproponować system podziału półek: jedne na książki i zeszyty z zadaniem domowym do zrobienia; drugie, gdzie dziecko odłoży zeszyty z już odrobionymi zadaniami.
 3. Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu i wygodnym krześle dostosowanym do wysokości dziecka. Jego domowe biurko też powinno być odpowiednio wysokie i nie tylko dobrze zorganizowane, ale też dobre dla jego zdrowia i postawy ciała.

Tablica inspiracji i dekoracje

Na biurku nie muszą stać tylko segregatory z dokumentami. Przy komputerze możesz postawić też roślinę do biura albo świecę, której zapach umili pracę. Natomiast na tablicy na notatki powieś ulubione zdjęcia i cytaty. Możesz też przygotować własny moodboard z inspiracjami lub marzeniami. Przyjemność z pracy to nie tylko dobra organizacja, ale też dobry nastrój.

Jeśli szukasz więcej pomysłów na aranżację pięknych i funkcjonalnych wnętrz, dołącz bezpłatnie do klubu Westwing. Nie ominie Cię już żadna inspiracja.