Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu

Dekoracje DIY

Do każdego stylu wykończenia wnętrz, znajdą się dekoracje, które możesz wykonać samodzielnie. DIY to dla jednych jest to pasja, dla innych sposób na stworzenie unikatowych produktów. Sprawdź, jak wykonać jedyne w swoim rodzaju dekoracje do domu!

Trend DIY powstał na początku lat 50 XX wieku. Powstał on w czasach, kiedy o gotowych towarach można było tylko pomarzyć. Trzeba więc było wykazać się kreatywnością, by stworzyć coś samemu. DIY to narzędzie do wyrażania swojej osobowości. Dekoracje DIY we wnętrzach to jedyne w swoim rodzaju dekoracje w domu!

Czym jest DIY?

Skrót DIY to z angielskiego do it yourself, czyli zrób to sam. DIY jest techniką polegającą na samodzielnym wykonywaniu rzeczy, bez profesjonalnej pomocy. W przypadku dekoracji domowych chodzi o to, by zamiast kupować nowe, lepiej jest naprawiać i zmieniać to, co już mamy. Rzeczy codziennego użytku zostają odnowione, ozdobione lub zmienione i dzięki temu zyskują nowy charakter i drugie życie.

DIY: skąd się wzięło?

Idea wywodzi się z subkultury hippie i punk gdzie ręcznie wykonywano malunki na naszywkach i koszulkach oraz organizowano koncerty bez wsparcia z zewnątrz. Jednak z czasem wszystko bardziej się rozrosło. Obecnie ręcznie zrobione przedmioty cieszą się dużą popularnością. Stawiamy na oryginalność i pomysłowość.

Dekoracje DIY do wnętrz: dlaczego warto?

Dekorowanie jest ostatnim etapem urządzania wnętrza. Nie musi się to wiązać z dużymi wydatkami. Dekoracje DIY pozwalają sporo zaoszczędzić, gdyż zamiast wydawać pieniądze na drogie powtarzalne przedmioty, możesz zrobić je samemu. Takie dekoracje pozwolą nadać pomieszczeniu oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru, a ich przygotowanie to świetna okazja na wykorzystanie swojej kreatywności. Własnoręcznie wykonane ozdoby, ręcznie zdobione poduszki i narzuty sprawią Tobie wiele satysfakcji i radości. Dodatkowo DIY zwraca uwagę na ekologię i filozofię zero waste, która zakłada niemarnowanie niczego i umiejętne nadanie bezużytecznym przedmiotom czy materiałom drugiego życia.

Równie dużym plusem samodzielnie wykonywanych dekoracji jest fakt, że robiąc to zwiększasz swoją samodzielność i niezależność. Jeśli jesteś bardziej skłonny do uczenia się nowych umiejętności np. podczas naprawiania różnych rzeczy (np. nieszczelny kran, toaleta, noga od krzesła), nie tylko przynosi to korzyści finansowe, skoro nie musisz zatrudniać kogoś z zewnątrz, ale zwiększasz poleganie na sobie samym, co zmniejsza prawdopodobieństwo paniki, gdy coś pójdzie nie tak.

Oto nasze ulubione pomysły:

Dekoracje DIY w różnych stylach

Do każdego stylu wykończenia wnętrz, znajdą się dekoracje, które możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj, że przed każdą taką inicjatywą ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

  • W stylu boho bardzo modnym i typowym dodatkiem będzie makrama oraz klasyczny łapacz snów – pleciona dekoracja boho DIY, do wykonania przez każdego, samodzielnie w domu. Potrzebujesz do niej jedynie kilku przedmiotów za to efekt potrafi być piorunujący!
  • Z kolei styl romantyczny to jeden z cieplejszych i bardziej przytulnych stylów w aranżacji wnętrz. Lekkość i subtelność stylu romantycznego osiąga się przede wszystkim dzięki jasnym meblom, pastelowym kolorom, motywom kwiatowym oraz stylowym bibelotom. Możesz wykonać do niego plecione serwetki i obrusy.
  • Wolisz minimalizm? Postaw na styl skandynawski. Polacy już dawno pokochali minimalistyczne wykończenia oraz funkcjonalne rozwiązania w przestrzeni mieszkalnej. Cechy skandynawskiej aranżacji? Meble i dodatki są zazwyczaj wykonane z naturalnych surowców drewna. Zatem możesz zrobić swój własny drewniany stolik lub podstawki do kwiatów i skrzynki na zioła.
  • Styl loftowy cechuje surowe, proste i minimalistyczne wnętrze, które wbrew pozorom może być przyjemne i przytulne w odbiorze. Stylistyka loftu głęboko zakorzeniona jest w architekturze fabrycznych budynków i przemysłowych hal, a w połączeniu z nowoczesnym designem, tworzy swój unikatowy klimat. Wykonaj industrialne doniczki z puszek oraz metalowego drutu.

Projekty DIY to świetna alternatywa na odświeżenie swojego wnętrza, spędzenie wolnego czasu, nauka cierpliwości i rozwijanie swojej kreatywności. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.